USB şarjı ile AC şarjı arasındaki fark nedir?


16

Kısa bir süre önce bir HTC Desire cihazından taşınmış bir HTC One X cihazını tuttum.

One X'imin bilgisayarımdaki USB soketine bağlandığında çok yavaş şarj edildiğini, Desire'nın nispeten hızlı olduğunu fark ettim. One X'i birlikte verilen AC adaptöründen şarj ederken şarj çok hızlıdır. Bu yüzden ofiste tutmak için yeni bir Şebeke Adaptörü satın aldım.

Ancak, telefonu bu şebeke adaptörüne bağlarken cihaz hala Şarj durumu: Pil durumu sekmesi altında USB diyor ve olması gerektiğini düşündüğüm kadar hızlı değil

Peki, birlikte verilen AC adaptörü ile satın aldığım bu üçüncü taraf adaptörü arasında bir fark var mı? Muhtemelen sağlanan güç o kadar yüksek değil ya da daha fazlası var mı?


USB üzerinden bağlı olanın doğrudan AC'den daha fazla güç vermediğini tahmin ediyorum. Xperia'm için de durum böyle, bu yüzden normal bir şey olduğunu varsaydım.
Pervane

Yanıtlar:


7

Maksimum hızda şarj etmek için şarj cihazı iki orta USB pini kısalatarak kendisini bir şarj cihazı olarak tanımlamalıdır. Bu USB spesifikasyonundadır. Doğru şarj cihazları böyle gelir. Diğer şarj cihazları pimleri birlikte kısaltmak için değiştirilebilir.

Ben kişisel olarak bir Griffin USB araç şarj cihazını bu şekilde değiştirdim. Değişiklikten önce "USB" modunda şarj olur. İki pimi birlikte lehimledikten sonra, telefon "AC" modunda şarj olur.

Bir uyarı: Bunun şarj oranını değiştirip değiştirmediğini görmek için herhangi bir test yapmadım, ancak moddan sonra kesinlikle hızlı bir şekilde şarj oluyor. Bu telefon hakkında okuduğum her şey "USB" modunda sadece 500 mA çekeceğini söylüyor.

Referanslar: USB şarj spesifikasyonlarına ilişkin Wikipedia girişi. "Özel şarj portu" sözcüklerini arayın.

Belirli bir araç şarj cihazını değiştirmek için talimatlar ile Amazon kullanıcı incelemesi .


USB.org şarj cihazı spesifikasyonlarına uyduklarını söyleyen herhangi bir referans var mı? Apple, Sony ve HP desteklemez. Tüm HTC telefonlar mı?
endolith

13

Aslında şarj süresi iki noktaya bağlıdır:

  1. adaptörün veya USB'nin çıkış akımı. PC'nin çıkış akımı sadece 0.5a'dır, AC adaptörlerinin çoğundan daha yavaş şarj edilebilir (AC Adaptörlerinin çoğu 1A veya daha fazladır).

  2. giriş akımı ve telefonun şarj dönüştürme oranı. Farklı telefonlar, onlar için sınırlı akım koruması nedeniyle farklı giriş akımlarına sahiptir. Örneğin, Nokia için limitler akımı 0,5a, giriş akımı sadece 0,5a'dır, 1,0a çıkışlı bir ac adaptörü kullansanız bile. Ayrıca, şarj dönüştürme oranı da modellere göre farklıdır.


Teşekkür ederim. Bu, kullandığım üçüncü taraf AC şarj cihazı ile cihazla birlikte gelen HTC markalı AC şarj cihazı arasında güç çıkışında bir fark olduğunu göstermektedir. Üçüncü taraf 1000mA çıktığını söylüyor, bu yüzden muhtemelen USB soketine takmaktan daha hızlı şarj olacak.
Rob

1
@Rob: Hayır, hala düşük hızda şarj olur. "USB" şarj modunda telefon sadece 500 mA çeker.
taş
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.