Android cihazım sıçramış / deniz suyu ile ıslatılmıştır


22

Acer Liquid deniz suyuyla ıslandı. Şu an bunun farkında değildim, ancak bir saat sonra birkaç titreşime neden oldu ve ekran açılmadı. Güce bağlı ve hiçbir şey olmuyor, ışık yok ve hiçbir şey yapmıyor. Açmaya çalışmak sonuç vermiyor. Sonsuza dek gitti mi? Bir şey deneyebilir miyim? Tamir ettirebilir miyim?


Sadece kayıt için tavsiye edilen yöntemleri denedim, ki bu durum çok faydalı oldu. Ancak cihaz kazadan birkaç gün sonra kesinlikle öldü ...
Paolo

Yanıtlar:


18

Bu soruyu soracağınız yer bu olmasa da, bu konuda biraz yardım almayı hak ediyorsunuz. Aşağıdaki bilgiler yardımcı olacaktır, ancak şimdi pirinç banyoları ve elektronikleri temizlemek için suya karşı alkol kullanma konusunda ek bilgi var. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen iFixit'ten daha fazla bilgi edinin.

HERHANGİ BİR GÜÇ UYGULAMAYA ÇALIŞMAYIN

 • Vidaları çıkarmadan telefonu, mümkün olduğunca çok parçaya ayırın (örneğin , bataryayı çıkarın , arka kapağı çıkarın).

 • Cihazı tamamen kuru pilav ile örtün. Üç gün deneyin, bu suya buharlaşması için zaman verir, umarım pirinç yardımı ile olur.

 • Tekrar monte edin ve cihazı tekrar deneyin.

Eğer bu işe yaramazsa, denenecek birkaç şey daha var, ama şansınız şanssız.

AŞIRI OLMAK VEYA korozif madde (soda, meyve suyu vb.) Dökülmüşse

Not: Bunu birkaç kez başarılı bir şekilde yapan bir arkadaşım var ve korkutucu gibi görünse de birçok insan için çalıştı:

 • ilk önce bataryayı çıkarın

 • ikinci olarak, pili çıkardığınızdan emin olmak için kontrol edin.

 • daha sonra, telefonu ( pilsiz ) tamamen deiyonize suya batırın (distile iyi olmalıdır). 24 saat orada bırak .

 • Alternatif olarak: iç kısımların% 90 veya daha yüksek izopropil alkolle yıkanması, cihazı da temizler ve pirinç emmesine gerek kalmadan daha hızlı buharlaşır.

 • böyle bir süre bekledikten sonra, telefonu çıkartın, herhangi bir korozyonu gidermek için tahtayı alkolle ovalayın, yine de pili değiştirmeyin ve tamamen kuru pilavla üç kez (veya haftada bir gün) güvenli bir şekilde örtün . suyun içinde bulundun

Bu işlem telefonunuzun içini temizlemeli ve umarım tuzluluk derecesini ortadan kaldırmalı ve cihaza, yani bataryaya güç uygulanmadığı sürece telefona zarar vermemelidir.


4
Bir iki gün boyunca telefonu suda bırakmazdım. Bu, çözdüğünden daha fazla sorun yaratacak gibi geliyor. En fazla 30 dakika içeride bırakmak dışında da aynı şeyi yapardım.
user606723

24 saate kadar düzenlemiştim. Kulağa psikolojik geldiğini biliyorum, ama harikalar yarattığını ve birkaç cihazla yaptığı bir arkadaşım olduğunu gördüm ve asla başarısız olmadım.
Bölüme

1
Bir kez MP3 çalarımı okyanusa düşürdüm. Daha sonra, parçalara ayırdım , lavaboda yıkadım ve parçaların biraz kağıt havlu üzerinde kurumasına izin verdim . İyi çalışıyordu ve bir yıl daha kullandım (yükseltme yapana kadar).
Sahte İsim

1
Ne kadar süre kurutdun?
jlehenbauer

2
Bu cevap bir efsanedir. Sahte bilim. ifixit.com/Wiki/… )
LateralTerminal

10

Bu noktada becerdin gibi geliyor.

Ancak, bir elektronik cihazı tuzlu suya düşürürseniz yapmanız gerekenler:

 1. Hemen bütün batarya ve güç kaynaklarını çıkarmak ve yok değil birkaç gün boyunca ve aşağıdaki adımları uyguladıktan sonra bunları yeniden bağlayın.
 2. Pozlama oldukça yüksekse. (yani birkaç saniye tuzlu suya batırılmış), sonra cihazı saf suyla yıkamak isteyeceksiniz. VEYA mümkünse, tüm elektrikli yüzeyleri alkolle sökün ve temizleyin.
 3. Cihazı kuru pilav ile 2-3 gün çevreleyerek kurulayın. (Belki de ortam ısısı olan bir şeyin yanına koyabilirsin)
 4. Yalnızca cihazın kuru olduğundan emin olduktan sonra, gücü yeniden uygulamanız gerekir.

  • Buradaki umut, ilk kez kestiği zaman hiçbir şeye zarar vermemesidir.
  • Cihaz hala ıslakken gücü kullanmaya çalışmak kesinlikle hasara neden olur.
  • Tuzlu suyun zarar verdiği bilinmektedir ve bu nedenle tuzu damıtılmış suyla yıkamak veya mümkünse sökmeyi denemek en iyisi olabilir. (İşlem sırasında elektrik uygulanmadığı sürece suyun kendisi fazla zarar vermez.)

Bu doğru cevap. Tuzlu suyun tamamen damıtılmış su ile yıkanması ve ardından damıtılmış suyun% 99.9 teknik susuz alkol ile teknik olarak yıkanması gerekir. Bir kurutucu, pirinçten daha hızlı çalışacaktır, bu nedenle bir kurutucu kullanın ve telefonu tamamen kurutun.
veDevW

6

Pirinç su hasarını çözmez.

(Kaynak: iFixit )

Telefona pirinç koyduğumuzda, hiçbir şey yapmamakla aynı şey. Sadece aktif olarak bir şeyler denediğimiz gibi hissediyor. Bir telefon suya çarptığında korozyon anında gerçekleşir. Bazen korozyon bazen önemli bileşenlere isabet eder. Telefonu, tezgahta, pirinç torbasında veya başka bir yerde kuruyana kadar açmaya direnirsek, bazen şanslı oluruz. Telefonu pirinç torbasında tutarsak, pirincin telefonu kurtardığını düşünüyoruz. Ama olmadı! Telefon çalışıyor gibi görünse bile, zayıflamış ve kırılgan olan oksitlenmiş lehim bağlantılarına sahip olacaktır. Korozyon telefonun içinde yayılmaya devam edecektir. Geçici şanstan başka bir şey yapmadık.

Ultrasonik temizleyici olan bir tamir dükkanına götürmeniz veya iFixit’in tavsiyelerine uymanız gerekir.

Yapmak istediğiniz ilk önce suyun yerini almaktır - ya da daha spesifik olarak, sudaki tüm iletken maddeleri. Bunu en iyi şekilde% 90 + izopropil (ovalama) alkol ve bir diş fırçası kullanarak yapabilirsiniz. Cihazınızı mümkün olan en kısa sürede açın, bataryayı çıkarın ve fırçalayın. Tüm anakartı alkole batırın ve temizleyin. Ancak o zaman kurutun ve nerede durduğunuzu görün. Sıvı hasarı için en iyi stratejin bu.

-

Tamir endüstrisinde, “pirinç” kelimesini duyduklarında gözlerini yuvarlamayan deneyimli bir profesyonel bulmak için çok zorlanırsınız. Mahatma çantasına dikkatlice yerleştirilmiş telefonların / cihazların üzücü sonuçlarını parmakları çapraz olarak görüyoruz.

Pirinç bu hasarı nasıl giderir? Pirinci devre kartına sürdüğünüzü bile hayal edin. Bu bir şey yapar mı? YOK HAYIR. Bu yüzden telefonunuzu bir pirinç çantasına koymak yardım etmeyecektir.

aşınmış yonga
Pirinç işleminden sonra talaş (büyütmek için tıklayın)

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.