Nexus 7 neden ekranda Galaxy Nexus'tan daha fazla içerik gösterebiliyor?


30

Galaxy Nexus 1280x720 ve Nexus 7 tableti 1280x800.

Tabletin fiziksel olarak daha büyük olduğunun farkındayım, ancak ekran gerçekliğini belirleyen ekran boyutu değil ekran çözünürlüğü.

Neden Nexus 7'nin ekranda çok daha fazla içerik gösterdiği görülüyor?

EDIT - Sorum "neden bu şekilde tasarlandı" değil. Sorum daha fazla "nasıl ekranda daha fazlasını gösterebiliyor"? ÜFE bunu açıklamıyor.

Bu sadece ölçeklendirme meselesi mi?


Bunu nasıl "yapabildiğini" sormalıydım. Nedenini söylediğimde "neden bu şekilde tasarladılar" demek istemedim, "neden TEKNİK olarak bu mümkün?" Demiştim.
zacharyalexstern

Neden bu mümkün? Ciddi anlamda? Sen işleri küçülttün.
RR

Ayrıca, bu ROM'un build.prop'una bakarsanız (ROM dökümü varsa), orada ekran yoğunluğunu belirleyen bir çizgi vardır ro.sf.lcd_density = xxx . Değer ne kadar yüksek olursa, ekrana o kadar sığabilir, aynı şekilde geriye doğru o kadar az ekrana sığabilir.
t0mm13b

2
@zacharyalexstern: Nasıl yapıldığını sormak gelişim sorusudur ve burada konu dışıdır. StackOverflow'u deneyin.
Yalan Ryan

Yanıtlar:


44

Nexus 7'nin neden Galaxy Nexus'tan daha fazla içerik gösterdiğini anlamak için önce iki kavramı açıklayacağım: ekran yoğunluğu ve yoğunluktan bağımsız piksel.

Ancak, teknik detaylara geçmeden önce, yoğunluktan bağımsız pikselleri kullanmanın tasarım hedeflerini netleştirmeye değer olabilir. Amaç, ekran boyutundan bağımsız olarak cihazlar arasında boyuta benzer bir UI tanımlamaktır. Bu nedenle, bu durumda menülerin görünümü Galaxy Nexus ve tablette aynıdır (yan yana birbirine çok benzemelidir), ancak daha büyük bir ekrana sahip olduğundan daha fazla içerik gösterilebilir. Tasarımcı, belirli bir boyuta iyi görünen bir görünüm seçer (160 dpi, temeldir) ve bu, bu durumda daha yüksek dpi olan cihazlarda "simüle edilir".

Ekran yoğunluğu

Genellikle dpi (inç başına nokta) olarak adlandırılır. Android, tüm gerçek ekran yoğunluklarını dört genel yoğunluğa göre gruplandırır: düşük (120), orta (160), yüksek (240) ve çok yüksek (320). Galaxy Nexus gibi bir cihaz "ekstra yüksek" ekran yoğunluğuna sahiptir (daha spesifik olarak, dpi değeri 320 olarak ayarlanmıştır). Nexus 7 "tvdpi" - yani 213 dpi kullanıyor.

Yoğunluktan Bağımsız Piksel

Genellikle dp olarak adlandırılır. Bu, içeriği görüntülerken kullanılan sanal piksel birimidir. Yoğunluktan bağımsız piksel, 160 dpi ekranda bir fiziksel piksele eşittir. Dp'yi hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:

px = dp * (dpi / 160)

Veya eşdeğer olarak:

dp = (px / dpi) * 160

Nexus 7'nin benzer çözünürlüklerde olmasına rağmen Galaxy Nexus'tan daha fazla içerik göstermesinin nedeni şudur: Nexus 7'nin dpi'si Galaxy Nexus'tan daha düşüktür .

Galaxy Nexus (320 dpi, 720 piksel genişliğinde)

(720 / 320) * 160 = 360 dp

Nexus 7 (213 dpi, 800 piksel genişliğinde)

(800 / 213) * 160 = 600 dp

Bu, uygulamalar Galaxy Nexus'ta görüntülendiğinde, ekranın genişliğinin gerçekten 360 dp (720 piksel kullanılarak oluşturulmuş) olduğu anlamına gelir. Nexus 7'de ekranın genişliği 600 dp (800 piksel kullanılarak oluşturulmuş).

Bonus

Galaxy Nexus'unuz köklü ise, LCD Yoğunluğu Modder gibi bir uygulamayı kullanabilir ve cihazınızın DPI derecesini 240 olarak değiştirebilirsiniz. Ne elde edeceğiniz, Nexus 7'ye daha küçük bir pakette daha yakın bir şey. Solda cihazın 240 dpi'de ekran görüntüsü var. DPI düştüğünde daha fazla içerik görebileceğimizi göreceksiniz.

240 dpi'de Galaxy Nexus Galaxy Nexus 320 dpi'de

ÜFE ile ilgisi yok

Diğer cevaplar ÜFE'den bahseder. Görüntülenen içerik miktarının bir cihazın ÜFE'si ile hiçbir ilgisi yoktur. Genel olarak, satıcılar aygıtın ÜFE'sine en yakın olan DPI'yı seçmektedir. (örn., Galaxy Nexus'un 316 değerinde bir PPI'si var, ancak Nexus 7'nin 216 değerinde bir PPI'si var, ancak 213 DPI kullandığı 320'lik bir DPI'sı var).

Daha fazla okuma

http://developer.android.com/guide/practices/screens_support.html


2
Bunun için teşekkürler, sorduğum soruyu başka kimse cevaplamadı.
zacharyalexstern

2
Bu genel olarak iyi bir cevap, ancak "ÜFE ile ilgisi yok" paragrafı DPI ve ÜFE arasında yanlış bir ayrım yapıyor. Muhammed Essam'ın cevabı hakkındaki yorumuma bakın.
Wyzard

Merhaba. Sadece söylediklerinin bir kelimesini anlamıyorum. Dpi ne kadar düşükse o kadar çok şey gösterebileceğinizi varsayarsınız. Ancak inç başına 100 noktaya sahip olduğunuzda, inç başına 200 noktaya sahip olduğunda bir inç hakkında daha az bilgi göstermiş olursunuz. Ayrıca, varsayılan yoğunluk cihazın ppi değerine yakın bir değere ayarlanmışsa, değeri daha iyi yapamazsınız, hatta değeri değiştirseniz bile, bildiğim kadarıyla evet, bir piksel birçok pikselde gösterilebilir, ancak piksel daha fazla gösterilemez o bir nokta.
Oliver

Uhhh, bu masaüstü ekranlarına uygulanır mı?
Oliver

2
Aslında Nexus 7 213 DPI'ya sahip ve 600x961 dp birimleri. Bakınız plus.google.com/105051985738280261832/posts/6eWwQvFGLV8
beetstra

7

Çünkü inç başına piksel (ÜFE) aralarında farklı. ÜFE ne kadar yüksek olursa kalite o kadar yüksek olur (ancak nispeten düşük ekran boyutu). Bu yüzden Nexus 7 , inç başına 216 piksele sahipken Galaxy Nexus , inç başına 316 piksele sahip. Çözünürlük her şey değildir, ayrıca piksellerin yoğunluğunu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yüksek ÜFE değerleri, HD olması avantajına sahiptir, ancak aynı zamanda daha küçük bir ekran boyutu olan (kalıcı bir çözünürlükte) bir dezavantaja sahiptir.

Sen ÜFE hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz burada .


ÜFE'nin ekran emlakıyla ne ilgisi olduğunu anlamıyorum. Ölçeklendirme olmadığı varsayılırsa, Galaxy Nexus, kabaca Nexus 7 ile aynı ekran gayrimenkulüne sahip olmalı, işler ekranda daha küçük görünmelidir.
zacharyalexstern

3
@zacharyalexstern, PPI, font ölçeklemesini belirlediği için önemlidir. 12-punto metnin 216 inç yüksekliğinde (72pt = 1in) inç altıda birinin 216psi Nexus 7'de 36 piksele ve 316ppi Galaxy Nexus'ta yaklaşık 53 piksele tekabül ettiği varsayılmaktadır. Diğer UI öğeleri de ÜFE'ye göre ölçeklenir.
Wyzard --Stop zarar Monica--

2
Temel olarak, UI öğeleri, aygıtlar arasında tutarlı bir fiziksel boyutta görünecek şekilde ölçeklendirilir . Bu yüzden fiziksel olarak daha büyük olan bir cihaza daha fazla sığdırabilirsiniz.
Wyzard

2
@zacharyalexstern Wyzard'dan daha iyi koyamam, bu yüzden yapmam. Ben sadece onu destekliyorum, çünkü ÜFE'nin ekran gayrimenkulüyle bir ilgisi yok. Bunun sahiptir, aksi söz veriyorum her şeyi ekran gayrimenkul ile ilgisi yok. İki 1280x800 ekranın aynı sayıda piksele sahip olduğu doğru . Ancak Android bileşenlerinin tümü piksel yoğunluğuna ölçeklenir. Android için programlandınız mı? Dp terimi tanıdık geliyor mu?

1
@DerekKwok, DPI, bilgisayar ekranları için gerçekten geçerli olmayan bir baskı terimidir. Bilgisayar ekranlarıyla ilgili olarak kullanıldığında, genellikle ÜFE ile eş anlamlıdır, çünkü görüntü noktalardan değil piksellerden yapılmıştır.
Wyzard --Stop zarar Monica--

4

Aynı miktarda içeriği "4.6" ekranda göstermek, çoğu durumda büyük ölçüde küçük olmasını sağlar. Bunu okuyamazsınız, bu yüzden ekranda bu kadar fazla içerik koymak sadece mantıklı olmaz. Çözünürlük kaç piksel belirler görüntüleyebilirsiniz, ancak bir piksel her ekranda aynı boyutta değildir İçeriğin kullanılabilir ve okunabilir hale getirilmesi, daha yoğun bir şekilde paketlendiğinden daha küçük bir ekranda daha fazla piksel kullanmanızı gerektirir.

İyi bir karşılaştırma için, Galaxy Nexus'ta bir web sayfası açın ve uzaklaşın. Benzer çözünürlükte 14 "(veya böyle) bir monitörde görüntülenen aynı sayfa sorun olmaz, ancak metin telefonunuzda neredeyse çözülemez.


"Bu teknik olarak nasıl başarılır" açısından - bir uygulamanın nasıl yazıldığına bağlıdır. Varsayılan olarak, Android arayüzü basitçe daha büyük ekrana ölçeklendirir; bu da daha fazla verinin görünmesine neden olabilir veya etmeyebilir (örneğin bir kaydırma listesi düşünün: daha fazla öğe daha büyük bir ekranda görülebilir). Bu en temel senaryo.

Bununla birlikte, bir geliştiricinin ekran boyutu veya yoğunluğuna göre tamamen farklı düzenler tanımlaması da mümkündür. Bu nedenle, 7 "cihazdaki düzenler, 4" cihaz veya 10 "cihazdaki düzenlerle tamamen ilgisiz olabilir. Bu, geliştiricilere, telefonun kullanıcı arabirimlerini tutarken tabletler (ve diğer benzeri aygıtlar) için daha zengin UI'ler oluşturma konusunda büyük esneklik sağlar. Kullanılabilirlik Bu, Android'in geliştiriciler sitesindeki uzunluğu ile kaplıdır .


Google’ın iPad’i Google + için desteklediğini ve bunun için
Brin’li

NEDEN yapıldığını anlıyorum, benim sorum daha fazla nasıl . Örneğin, sadece bir ölçeklendirme meselesi mi?
zacharyalexstern

@zacharyalexstern: O zaman uygulamanın nasıl yazıldığına bağlı. İsterseniz farklı boyutlardaki ekranlarda tamamen farklı düzenler kullanmak için bir uygulama yazabilirsiniz, bu nedenle tipik olarak sadece "ölçeklendirme" gerekmez. İsterseniz uygulamanın sadece ölçeklenmesini sağlayabilirsiniz. Android geliştiricileri sitesinde buna adanmış oldukça büyük bir belge kümesi var, ancak bu oldukça basit bir özettir.
eldarerathis

1

Aptal cevap için üzgünüm, ama: Galaxy Nexus her şeyi daha büyük yapıyor.

Örneğin, küçük harf 'a', Nexus 7'de yalnızca 20 piksel varken Galaxy Nexus'ta 30 piksel genişliğe sahip olabilir, bu şekilde, ekrana daha fazla harf sığabilir. Onlar neden görünen diğerleri piksel yoğunluğu söyledi aynı boyutta olması (örneğin 3mm ekranda bir cetvel koyarsanız) vardır. Temel olarak, pikseller fiziksel olarak Nexus 7'de daha büyüktür.

Galaxy Nexus'un her şeyi daha büyük yapmasının nedeni, onu yüzünüzden bir santim uzakta tutmadan kullanabilmenizdir. Eğer 'a' harfi, Nexus 7'deki gibi 20 piksel genişliğe sahipse, rahat okumak için çok küçük olacaktır (çünkü pikseller çok daha küçüktür).


Bunu anlıyorum, bu benim arayışım değil.
zacharyalexstern
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.