Android, Windows gibi işletim sistemlerinde olduğu gibi aynı "belirli bir süre zarfında" performans düşüşünden de etkileniyor mu?


24

Netleştirmek için, evet, telefonumda özel bir ROM çalıştırıyorum. Kendi kendime "Bunu flaş edeceğim ve sabit tutacağım çünkü iş için buna bağlıyım" dedim.

Neredeyse bir ay sonra, ara yüzün geciktiğini, uygulamaların eskisi gibi hızlı bir şekilde açılmadığını ve genel olarak daha sık yeniden başlatmam gerektiğini tespit ediyorum. Hiçbir şey kritik derecede yanlış değildir, mantıklar herhangi bir işlev bozukluğu göstermiyor gibi görünüyor, bu sadece ..... halsiz.

ROM'u tekrar yanıp sönmek, Windows gibi hissetmeye başlıyor; Düzgün çalışmasını sağlamak için sık sık yeniden yüklüyorum, ancak yanlış yaptığım bir şeyse önerilere tamamen açığım. Yaşlandıkça ve XDA'da gördüğüm herhangi bir şeyi yanıp sönmeye daha az takıntılı hale getirdiğimde, istikrarlı ve güvenilir bir şey tutmak istiyorum.


10
komik ... Performansta bir bozulma olmadan yıllarca çalışan Windows sistemlerimiz ve aylarca çalışan Android'ler var.
Andrew Barber

2
Bir şey daha: 'ROM'u tekrar yanıp sönmek' hiçbir şeyi iyileştirmiyor. Genellikle bir çekirdek ve / sistem bölümünden oluşur. Buna ROM denir ( sadece hafıza okunur ) çünkü silmediğiniz zamanlarda bile ( farklı bir ROM'u kırdığınızda hariç) asla değişmez . Performans çürüklüğünüz yalnızca kurulu olan bazı uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Bir silinmeyi test edin ve bunun bir fark olup olmadığını görün. (Düşünebileceğim başka bir neden: Samsumg'un rezil RFS'si)
ce4

2
@ ce4: ROM terimi gerçekten yanlış bir isim, Android'de sistem bölümü gerçekten salt okunur değil; sadece salt okunurdur çünkü izin hiçbir programın klasöre / bölüme yazmasına izin vermeyecek şekilde ayarlanmıştır. Köklü sistemlerde, kök izni değiştirebilir ve salt okunur klasör / bölüme yazma programlarına ayrıcalıklar verir.
Lie Ryan

1
Biliyorum, benden kötü sözler. Hacker'a karşı korsanlara benziyor, herkes eskiyi kullanıyor. en azından normal günlük kullanımda değişmez ve bu yorumun 600 kelimesinde söylemek istediğim şeydi. Telefonumun yaptığı iki uygulama var: adblock modifies / etc / hosts ve sisteme entegrasyon sağlayan TiBackup. ancak her ikisi de bu belirtiye yol açmaz. Bu rantı görün, bu oldukça yaygındır ... plus.google.com/app/plus/mp/211/…
ce4

Yanıtlar:


31

Tanımladığınız etkiye, işletim sistemi neden olmaz. Zaman içinde biriken daha fazla arka plan işleminden ve belki de belirli olaylar gerçekleştiğinde değerlendirilmesi gereken sistem kancalarına kaydolan daha fazla uygulamadan kaynaklanmaktadır.

Bunu destekleyen her işletim sistemi savunmasız olacak. Android'im son 1 1/2 yıl boyunca hiçbir performans düşüşü göstermeden çalıştı. Arka planda uzun süre servis hizmeti veriyorlarsa (ihtiyaç duymadan / kullanmadan) uygulama geliştiricilere her zaman soru sor ve onlarla yüzleş . Bazı bilgileri kontrol eden / çeken ve bundan sonra sona eren aralık benzeri başlatılmış arka plan hizmetleri. Google Play Müzik edilir oldu 1 mükemmel bir örnek: App onun eşitleme gerçekleştirmek için aralıklarla (bir kullanıcı alarmı, ama daha bir programlı planlanan etkinlik değildir) bir Android Alarmı ayarlar.

Ancak bazı uygulamalar kullanıcı tarafından devre dışı bırakılamayan uzun süredir devam eden bir hizmet başlatır ve bu sayıların çoğuna sahipseniz performansınız düşecektir.

1 Google Müzik şimdi de her zaman çalışıyor gibi görünüyor. :( Ancak, sürekli çalışmamaları gerektiğini anlayan başka iyi uygulama örnekleri de var: Veya kullanıcının arka plan hizmetini devre dışı bırakabileceği veya uygulama geliştiricisinin zenginleri kullanabilecek kadar yetkin olduğu yerlerde ( itin) Android API, uygulamanın etkisini minimumda tutmayı sağlar.


4
Çok sayıda 'hizmet' uygulaması yükleyerek gerçekleşebilir, ancak rahatsız edici uygulamaları kaldırarak (bir sistem temizleyicisine ve benzerine gerek kalmadan) tersine çevirebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzu sıfırlamak / silmek, onu aldığınızdaki tam aşamaya getirecektir (veya ilk önce ROM'unuzu yüklediniz). İşte ücretsiz bir oyun hakkında Android Geliştirici Dianne Hackborn tarafından bir rant olduğunu birlikte sürekli 10MB tüketmek başlattı 2 hizmetler: plus.google.com/105051985738280261832/posts/JAqggyKcM2z
CE4

6
Bir geliştirici için ne harika bir isim, Hackborn.
Hyangelo

1
Lady Gaga'nın sözleriyle @Hyangelo, belki de "O şekilde doğdu" ... LOL !!! Saygısızlık yok! Şapkamı Dianne Hackborn, Romain Guy ve Jean-Baptiste Queru: D Olmadan, Android nerede olacak? :)
t0mm13b

Hangi arka plan hizmetlerinin kaynaklarımı etkilediğini ve bunları nasıl kaldıracağımı öğrenmenin bir yolu var mı? Daha da iyisi, uygulamayı yüklemeden önce kaynak yoğunluğunu bilmenin bir yolu var mı?
Heisenberg,

Daha önce değil, ancak çalışan uygulamalara her zaman SettingsAppsRunning
Flow

3

Flow tarafından verilen cevap , artan durgunluk hissinin işletim sistemi tarafından yaratılmadığı, doğrusu uygulamalardan kaynaklandığı için doğrudur. Ancak, özellikle pil ömründe farkettiğim başka bir etkisi daha var: Telefonunuzu ne kadar çok kullanırsanız, bilinçli olmasa da, performansını (ve pil ömrünü) o kadar çok talep ediyorsunuz. (Sabit sürücü boyutları için aynıdır: ne kadar çok, ne kadar çok ihtiyacınız olursa)

Bu nedenle, beklenti seviyeniz yavaş yavaş yükselterek de olabilir.

HTC Magic'imi birkaç yıl önce aldığımda elimdeki tüm güçler beni büyüledi. Son zamanlarda bakmaya başladım: hala iyi çalışıyor, ama, şimdi Nexus One ve ardından Galaxy Note kullandım, çok kaba bir kullanıcı arayüzü ve çok sınırlı güçleri olduğunu hissediyorum. Beklentim arttı.


3

Android'e alternatif bir ROM kullanıyorsanız, ROM'da buna neden olabilecek sorunlar olabilir. Bunun gibi sorunlar geçmişte CyanogenMod ROM'larında, özellikle gece yapılarında (yani test versiyonları) görülmüştü . Ancak, indirdiğiniz uygulamalardan kaynaklanabileceğinden daha fazla olması nedeniyle haklılar.

Herhangi bir bozulma olmadan üç aydan fazla bir süredir yeniden başlatmadan, önbellekleri temizleme vb.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.