Nexus telefon veya tablete temiz bir Android kurulumu yapmak


23

Son zamanlarda Nexus S telefonumun Jelly Bean'e yükseltmediği bir sorun vardı . Yükseltme işlemi sırasında mevcut sistemimdeki dosyalardan birinin bozuk olduğunu belirten bir hata mesajı alıyorum, bu yüzden yükseltme uygulanamıyor.

Temiz kurulumun (yükseltme yerine) sorunu çözeceğini biliyordum, ancak bunun nasıl yapılacağı hakkında net bilgiler bulmakta gerçekten zor zamanlar geçirdim. Çoğu öğretici, yeni işletim sisteminizi güvenilmeyen kaynaklardan (gölgeli indirme siteleri) indirmenizi ve telefonunuzun köklü olduğunu varsaymanızı gerektirir.

Neyse ki ortaya çıktığı gibi bunu yalnızca resmi Google yazılımını kullanarak yapabilirsiniz ve telefonunuzu root etmeniz gerekmez (yapabilirsiniz - farketmez).

Kullandığım yönteme ilişkin talimatları aşağıda cevap olarak gönderiyorum. Bu, gerçek bir fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız gerektiğinde de kullanışlıdır . Android'deki "fabrika ayarlarına sıfırlama" işlevi yalnızca işletim sistemini olduğu gibi bırakarak kullanıcı verilerini temizler - işletim sisteminiz zarar görmüşse veya değiştirilmişse ve orijinal, stok durumuna getirmek istiyorsanız, işe yaramaz. Bu problemi çözer.

Bu talimat herhangi bir Nexus telefonu veya tableti için çalışmalıdır.

Yanıtlar:


13

Dikkat: Talimatlar bir işletim sisteminin temiz bir şekilde kurulması içindir. Bu, TÜM VERİLERİNİZİN KESİNLİKLE KAYBOL olacağı anlamına gelir. Telefonunuz daha önce rootlanmışsa, köksüz bir duruma getirilir (ister isteseniz de istemeseniz de).

Lütfen telefonunuzdaki önemli verilerin yedeklerini almayı unutmayın. Kaybolacak.


1. USB hata ayıklamayı açma

Cihazınızda USB hata ayıklamasını açın:

Git Sistem ayarları / Geliştirici seçenekleri ve "USB hata ayıklama" seçeneğini işaretleyin.

2. Fastboot

Fastboot aracına ihtiyacınız olacak . Geliştiriciler için tasarlanmış resmi bir Google komut satırı aracıdır. Sen takip edebilirsiniz aracı yüklemek için resmi talimatları , ama oldukça karmaşıktır. Mac OS X veya Linux kullanıyorsanız, muhtemelen yaptığım şeyi yapmalı ve adb-fastboot-install açık kaynak aracını kullanmalısınız .

Sadece indirin , açın ve aşağıdaki komut satırı talimatlarından birini kullanın (işletim sisteminize bağlı olarak):

sh ADB-Install-Mac.sh

veya

sh ADB-Install-Linux.sh

Açıkçası bunu yaparken bu dosyaları içeren dizinin içinde olmanız gerekir.

Fastboot'un Windows'a nasıl yükleneceği hakkında birçok talimat vardır (örneğin bu ). Ayrıca Windows kullanıcıları için alternatif bir yöntem için user17512'nin cevabına bakınız.

3. Cihazın fastboot moduna gitmek

Aygıtı bilgisayarınıza bir USB kablosu kullanarak bağlamanız ve ardından aygıtınızın hızlı önyükleme moduna erişmeniz gerekir:

  • Açık Nexus S : Telefonunuzu kapatın. Sesi Aç tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.

  • On Galaxy Nexus , Nexus 5 ve Nexus 10 : Telefonunuzda kapatın. Hem Sesi Yükselt, hem de Sesi Kapat tuşunu basılı tutun, ardından Gç düğmesini basılı tutun.

  • On Nexus 4 , Nexus 6 , Nexus 7 ve Nexus 9 : Cihazınızın kapatın. Ses Kısma düğmesini basılı tutun, ardından Güç düğmesine basın ve basılı tutun.

4. Önyükleyicinin kilidini açma

Bilgisayarınızda aşağıdaki komutu yürütün:

fastboot oem unlock

Not: Bu adım, tüm verilerinizi cihazdan silecektir.

5. Fabrika görüntüsünü indirme

Özel cihazınız ve istediğiniz Android sürümünün fabrika görüntüsünü doğrudan Google'dan indirin.

6. sistemi yükleme

Arşivi ambalajından çıkarın (eğer Windows kullanıyorsanız, muhtemelen .tar.gz dosyalarını açmak için ek bir yazılım indirmeniz gerekecek. 7-zip işi yapacak. Mac ve Linux kullanıcıları gerekli tüm yazılımları kurmuşlardır) .

Yeni arşivlenmemiş dizine girin ve aşağıdaki komutu uygulayın:

./flash-all.sh

Not: Bu, cihazınızdaki tüm verileri silecektir.

Bir süre sonra cihazınız yeniden başlatılmalı ve yeni kurulmuş işletim sisteminize önyüklenmelidir :)

7. Bootloader'ınızı yeniden takma

Bu adım kesinlikle gerekli değildir, ancak güvenlik nedeniyle bu iyi bir fikirdir. Tekrar fastboot moduna yeniden başlayın (yukarıdaki 2. adıma bakın) ve bilgisayarınızda aşağıdaki komutu çalıştırın:

fastboot oem lock

Bu benim için harika çalıştı, umarım diğer insanlara yardımcı olur :)


Çok çok yardımcı, benim için bir Nexus S'de çalışıyor.
bobighorus

3

Eğer Windows'unuz varsa, mükemmel Nexus Root Toolkit, burada verilen işlemi tek bir tıklamayla 'stoklamak ve sökmek için flaş' ile birlikte OEM kilitleme için ilave bir seçenek olarak otomatikleştirecektir. Tabii ki bu kadar kolay ve diğer gelişmiş özellikler kilidini ve kök olacaktır. Bunu alabilirsiniz:

http://www.wugfresh.com/dev/nexus-root-toolkit/

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.