Bir şey gizlice Acer Iconia A500 dahili hafızamı yiyor ve onu bulmak için yardıma ihtiyacım var


25

Bir yıldan biraz fazla bir süredir Acer Iconia A500'ün mutlu sahibi oldum, ancak birkaç hafta önce dahili hafızasının dolu olduğundan şikayet etmeye başladı. Filmleri tuttuğum için biraz şaşırmıştım ve harici SD kartta olduğu gibi, sanırım dahili olarak sahip olduğu 32G hafızanın adil bir kısmını yiyen bir tarayıcı önbelleği, Haritalar ya da öylesine bir şey olduğunu varsaymıştım.

Ancak, durum böyle görünmüyor. Yüklemiş olduğum hemen hemen her Uygulamanın verilerini temizledim ancak yine de ayarların Depolama sekmesine bakarsak, aşağıdakileri görüyorum (birkaç saat önce):

700M + 643M + 0.2M + 64M + 98M açıkça 27G değil

Çubuğun en sağdaki gri bölümünün 379 MB'tan (Mevcut bölüm) biraz daha fazla olması gerektiği hissine kapılıyorum ... (Resmin altındaki SD Kart harici olandır, boşver).

Neredeyse mevcut tüm disk kullanım uygulamalarını denedim ve hepsi benzer sonuçlar gösteriyor, aşağıdakiler DiskView (birkaç uygulamayı kaldırdıktan sonra çekilen resim):

DiskView çıkışı

(Bu resimde "SD Kart" dahili olanıdır ...)

Tüm disk kullanım uygulamalarının ortak gözüktüğü şeylerden biri, cihaz köklü olmadıkça, bazı dizinlerde (/ / veri gibi) ne olduğunu görememesidir; Kötü niyetli veya bazı işlemlerin bir yerlerde aşırı miktarda tomruk ürettiği bir tür önbelleği var.

Bu uzun tanıtım için üzgünüm ama temel soru şudur: Nasıl ilerlerim?

Sanırım alternatiflerden biri, neyin yedeklenmeye değer olduğunu bulmak ve fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak ya da bir şey yapmak.

Bunu köklendirmek, daha fazla şey öğrenmeme muhtemelen yardımcı olacak bir alternatif ancak ben bu haliyle olduğu gibi hoşuma gidiyor. Bunu çözmek gerekirse, tabii ki yapabilirdim ama böyle bir cihazla uğraşmamanız gerektiğini düşünüyor.

İleriye giden başka bir yol var mı? Bu naif bir ümidim var ki, tüm günlükleri temizleyen ya da hata ayıklamadan bilgi seviyesine kadar günlük seviyesini azaltan bir düğme görmedim.

Düzenleme: Düşündüğüm fakat araştıramadığım tek şey, çekirdek olabileceğidir. Son zamanlarda çok fazla çökme yaşadım (muhtemelen diskim azalıyordu).
Izzy'nin aşağıdaki yorumuna cevaben. Uygulamalar, tam olarak "Uygulamalar" olarak listelenen 700 MB değerine kadar ekler (veri ve uygulamaların toplamı gibi görünüyor).


İlk tahminim , varsayılan olarak indirilen tüm filmleri dahili depolama biriminde saklayan Google Play TV ve Filmler gibi bir uygulama olacaktır . Ancak, bulmak için iyi bir yer bulmak için uygulamalar -> uygulamaları yönetin (menü tuşuna bastıktan ve kurulumu açtıktan sonra ana ekranınızdan oraya gelirsiniz). Bu yerde, veri boyutu da dahil olmak üzere genel ebatlarına sahip tüm uygulamalar gösterilir. Boyuta göre sıralayabilmelisiniz (tekrar menü tuşu ile). Lütfen orayı kontrol edip tekrar rapor eder misiniz?
Izzy

@Izzy Tankları, ancak verileri temizlerken bunu tekrar tekrar yaptım. Chrome 59.79 MB ile zirvede (13MB SD kartta, gerisi ise uygulamada). Yüklü 30 uygulamalar var, 32Gig'e bile yaklaşabilmek için 500'den fazla Chrome'a ​​ihtiyacım olacak ... Google Play TV ve Filmler kullanmıyorum, tüm filmlerim harici MicroSD'de.
Fredrik

Bu şeyleri Mac'ten silip Ejecting'i çıkarmadan fişten çekmediniz, değil mi?
jlehenbauer

Hm, bu GIGABYTES'in nereye gittiğini açıklamıyor. Aygıtta kök izniniz yok mu? Bu yüzden kabuktan kontrol etmek zor - lskomutla çok kolay olurdu ... Ve diğer araçların neden alanı kullanılmayan olarak gösterdiğini merak ediyorum. Bir terminal emülatörü kuruluysa, df -hkomutla kontrol etmeyi deneyebilirsiniz (kullanılmış, ancak mevcut alanı kontrol etmez - en azından bir çapraz referansa sahip olursunuz).
Izzy

Hayır @jlehenbauer, ben ... ... ben oradan / verilerde ne olduğunu bir göz alabilir sadece görmek için benim linux ve pencereler kutuların üstünü Could monte
Fredrik

Yanıtlar:


11

Acer Iconia A200 modelinde gördüğümüz Acer GPS-günlük sızıntısına benziyor :

Sonuç olarak, GPS kullanıldığında, Acer A serisi tabletlerde ICS 4.0.3 için GPS sürücüsü görünüşte dizine birçok gl-YYYY-MM-DD-HHMMSS.txtdosya yazıyor /data/gps. Dosyalar görünüşte otomatik olarak silinmez ve bu nedenle zamanla dahili depolama alanının çoğunu tüketir.

Kullanıcılar bu dosyaları root erişimi olmadan silemezler. Ancak, GPS günlük verilerini silmek için bir düzeltme eki vardır (root erişimi gerekmez, bu nedenle garanti geçersizdir).

 • yamayı Acer sürücüler sitesinden (masaüstüne) indirin
 • Update.zipçıkartın ve içindeki boş, FAT32 formatlı bir microSD karta kopyalayın . (Bağlı tabletteki zaten mevcut bir karta yükledik, boş değildi, ama yine de işe yaradı.)
 • (Sesi) ekranın sol üst köşesinde bir mesaj görünene kadar “Sesi Azalt” tuşunu basılı tutarken tableti microSD kart ile yeniden başlatın.
  (Gibi bir şey Erasing cache before SD update...; bu mesajı “sil ve güncelle” olarak yorumluyorum, bu yüzden semptomu ve nedeni tedavi etmeli.)
  Tablet daha sonra çalışmaya başlayacaktır (bir dakikadan az) ve gitmeniz iyi olacaktır.

.pdfİndirme işleminde, yukarıdaki adımları (ekran görüntüsü) ayrıntılı olarak açıklayan hoş bir program var . (Ayrıca beraberindeki bir user_cleanGPSlogmetin dosyasından da bahseder , ancak bizde elimizde yoktu ve buna ihtiyaç duymadık.)


Teşekkür ederim! Bununla ilgili hiçbir şey söylemiyorsunuz, bu yüzden yükseltme işleminin nispeten güvenli olduğunu ve normalde tableti silmeyeceğini varsayıyor musunuz?
Fredrik

@ Fredrik: dokümantasyon hiçbir bilgiyi silmekten bahsetmiyor (günlükler) ve kaldırılmakta olan hiçbir şey fark etmedik. Ama arkadaşım (ben istemsiz sistem yöneticisiyim ...) esas olarak tarama ve oyun oynamak için kullanıyor, dolayısıyla devam eden büyük bir medya depolama alanı yok. (Ve elbette , nedeni ve yamayı bulmadan önce çok fazla önbellek, veri ve uygulamayı kaldırdık ). Ancak, depolanan / kaybolan tüm verileri bilmiyorum, bu yüzden kesin olarak söyleyemem. Ama oldukça güvenli görünüyordu.
Yahoo Ciddi

20

İşte bu sorunun bazı önemli noktaları. Hepsi bu durumda uygulanmamış olsa da, yine de hepsini içereceğim - başka bir durumda olduğu gibi yardımcı olabilecekleri:

 • Kontrol etmek için iyi bir başlangıç ​​noktası, uygulamalar -> tüm uygulamaları + verileri listeleyen ve "en büyük tüketicileri" tanımlamak için boyuta göre sıralanabilen Android sistem menüsünde uygulamaları yönetmektir . Buradayken, çok büyük önbellekleri "silebilirsiniz" (uygulama başına)
 • Dosya sistemindeki bazı dizinler root haklarına sahip olmadan araştırılamaz, bu nedenle tercih edilen du -k|sort -n(en büyük dosyaları bulmak için) örneğin aşağıdaki dizinleri atlar./data
 • Yine de, bir terminal emülatörünün mevcut olması ( Android Terminal Emulator iyi bir aday olacaktır), en azından df -hboş alanın sıfıra gittiğini gösterebilir (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın). Durumunda -h( "insan okunabilir") sisteminizde anlaşılamamıştır parametre bunu aşağıdaki şekilde yerine deneyebilirsiniz -m( "megabayt"), -k( "kilobayt") veya tamamen ihmal.
 • Hata ayıklama Android çekirdek dökümleri makalesinde, Android altındaki "çekirdek dökümleri" "Tombstones" olarak adlandırılır ve /data/tombstones/tombstone_nn"nn" basitçe bir sayaç olmak üzere tüm dünyada depolanır . Birçok kaza bildirildiği için, burası "doldurma" yeri olabilir (aşağıya bakınız). Ancak bu durumda burada sadece 2,5MB bulunabilir.
 • Göre Android Adli Andrew Hoog tarafından, bu dalmaya değer olabilir /data/local: “Yerel / veri /” o kabuk (kullanıcı nonrooted telefonlar olarak adbd çalıştırmak hesabı) okuma / yazma erişimi izin verdiği dizin önemlidir. Bir uygulama yüklendiğinde, önce “/ data / local” olarak kopyalanır. Bu, root olmayan cihazlarda bile birisinin burada kazabileceği anlamına gelir.
 • SD Maid - Sistem temizleme aracı daha fazla yetimler bulabilir - ancak root erişimi olmadan, bu uygulamaların yetenekleri sınırlıdır.
 • "Büyük yumurta" bulunamaz ve kaldırılamazsa, birileri bazı uygulamaları kaldırmaya başlayabilir, diğerlerinden "büyük verileri" temizleyebilir (bkz. İlk adım) veya son çare olarak, her zaman gereken her şeyi temizleyin - ama farkında olun: indirilen tüm uygulamalarınız ve tüm verileriniz (yalnızca dahili depolamada - elbette - SD kart etkilenmez) bunu yaptığınızda da kaldırılır.
 • hala sorunu çözemiyorsanız, son çare fabrika ayarlarına sıfırlama işlemidir. Ancak bunu yapmadan önce bir dahaki sefere hazırlanmanın iyi olacağını, bu yüzden son bir şans fabrika sıfırlamadan hemen önce birkaç adım:
  1. İhtiyaç duyduğunuz ve mümkün olduğunca çok veri / uygulama yedekleyin
  2. uçak moduna geçmek - Piyasa gerekir değil artık ne yaptığını biliyorum
  3. Uygulamalarınızı tek tek kaldırın (kaldırılamayan sistem uygulamaları için: güncellemelerini kaldırın, önbellek ve verileri temizleyin). Her kaldırma işleminden sonra, beklenmeyen "büyük sıçramalar" için boş alanınızı kontrol edin. Böyle bir "sıçrama" meydana gelirse: Bu yerde kaldırılmış olan uygulamanın notuna dikkat edin - kötü olanı olmalı. Hala eksik olan alanı telafi edemiyorsa devam et
  4. sonuncusu ile bittiğinde, "geri dönüşü olmayan noktaya" gidin, fişi çekin, fabrika ayarlarına sıfırlayın. Şimdi bitti ;(
  5. Yeniden başlatma işleminden sonra "bakire cihazınızı" orijinal piyasa hesap verilerinizle yeniden yapılandırın (umarım bunları hatırlarsınız?). Piyasanın 2. adımdan itibaren yaptığımız işlemlerden haberdar olmadığından emin olduğumuzdan, şimdi uygulamalarınızı ve bazı verilerinizi yeniden senkronize edebilmelisiniz. Elbette uygulamalar, veriler yalnızca 2. adımdan önce onları pazarla senkronize etmenizi sağladı.
  6. 3. adımda herhangi bir tespit ederseniz, "kötü uygulamalar" üzerine bir göz atın. Bunları (şimdi veya daha sonra) kaldırmak isteyebilirsiniz.

Çıktısı aşağıdaki ekran görüntüsü gösterir df -h: Gördüğünüz gibi Motorola Droid 2., 2 var "dolmaya başladı" için aday olabileceğine dahili depolama bağlama noktaları /data(- ve bu durumda eşleşme sağlandı büyük olasılıkla) artı /cache. Komut, kök ayrıcalıkları olmadan yürütüldü:

Motorola Droid 2 ls -l çıkışı

Mezar taşları: Klasörün konumu /data/tombstones. /dataDizinin izinleri drwxrwxr-x, tombstonesalt dizinde vardır drwxr-xr-x- bu yüzden köklü olmayan cihazlarda da erişilebilirler. Bir terminal emülatörü kullanarak (yukarıya bakın), herhangi bir mezar taşı olup olmadığını ve hangi büyüklükleri işgal ettiğini görmek cd /data/tombstonesiçin bir işlem yapabilir ve yapabilirsiniz ls -l. Ne yazık ki, tüm mezar taşları sisteme aittir ve izinler ayarlanır rwx------- öyleyse sorunlu şahıslarınız: kökünüz olmadan bunları kaldıramazsınız :( İyi bir yedeğiniz var (huh? Nasıl, kök olmadan?) Ve muhtemelen fabrika ayarlarına sıfırlama son çare olacaksın ...


Görünüşe göre / data hepsi kullanıldığı yerde ... 26 kullanılan 27G'den 26'sı ... Şu anda 467M bedava ... Sadece neyin :-) olduğunu bulmaya ihtiyacım var
Fredrik

Sohbete ne dersin? Gerekli bir itibara sahipsiniz (20+ gerekli).
Izzy

Tabii, nasıl başlarım?
Fredrik

Yeni gelip katıl, bir oda yarattım
Izzy

Tüm iyi işaretçiler için teşekkürler ... Gerçek bir yedekleme gerçekleştirmeye yaklaşmak dışında hiçbir yere ulaşamadım ve fabrika ayarlarına dönme muhtemelen benim en iyi şansım. Tekrar teşekkürler.
Fredrik,

3

Acer A100 tabletimde de aynı sorunu yaşadım ve sorunun kaynağını buldum: / data / gps içinde bulunan ve txt dosyalarına sahip bir klasör var. Mayın 4.3G idi. Cihazınız rootlanmışsa, bir terminal emülatöründen silebilir veya alanınızı yeniden adlandırabilir ve geri kazanabilirsiniz:

$ su
# cd /data/gps
# rm gl-*.txt

Teşekkürler, ben köklü değildim, o zaman bana yardım etmedi. Yine de gelecek için bilmek güzel ...
Fredrik

Evet, köklü değilseniz, tek seçenek fabrika ayarlarına sıfırlama yapmaktır. Geçici olarak kök oluşturabilir ve sonra da geri dönebilirsiniz. Köklemenin en zor kısmı, muhtemelen ADB sürücüsünün bilgisayarınızda yüklü ve çalışıyor olmasını sağlamaktır.
Jarett Millard

Ben nadiren benimkilerde GPS kullanırım ancak bunu okuduktan sonra ES Dosya Gezgini kullandım data / GPS adlı bir dosya buldum ve 0 veri gösteren yüzlerce veya muhtemelen bin dosya buldum, bu yüzden hepsini sildim ve yaklaşık 300Mb'den gittim. 4 gig boş alan için boş alan.

Dan, GPS'i kullanıp kullanmamanız önemli değil: bu aygıt ne olursa olsun sadece bu klasördeki dosyaları topluyor gibi görünüyor.
Jarett Millard

@Dan: Acer'dan bir yama var. Cevabımı
Yahoo Serious

2

İlk .thumbnailönce DCIM dizininizdeki klasörü silin , ardından cihazı açın ve tekrar açın. Bu benim için sorunu çözdü.


1
Küçük resimler silindiğim ilk şeylerden biriydi. Maalesef bu kayıp 30G'nin çoğunu yemedi.
Fredrik
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.