Telefonumun bataryasının neden dört terminali var? dördün kullanımı nedir?


20

LG Optimus One'ım (P500) var. Bir süredir telefonumun pilinin neden dört terminali olduğunu merak ediyorum. İki terminalin pozitif ve negatif noktalar için olduğunu ve üçüncünün sıcaklığını izlemek için pilin dahili termistörüne bağlandığını biliyorum . Yine de bu beni dördüncü terminalin ne için yapabileceği konusunda şaşkına çeviriyor?

İlginç bir şekilde, telefonumun pilin dört olduğu gibi sadece üç terminali var. Google'da yanıt aradım, ancak sıcaklık izleme hakkında açıklama dışında yararlı bir sonuç gelmiyor.

Ayrıca başka bir şüphe de aynı görüntüde olduğu için, aşağıdaki görüntüde "A" olarak işaretlenen bağlantı noktası nedir? Bana bir çeşit konektör gibi görünüyor ve benim tahminim, üreticilerin donanımda derin bir şeye erişebileceği bir kabloya konektör olması. Ben de bu özelliği vardı Nokia telefonları ve sanırım bu o zaman tüm telefon için ortak olmalıdır.

Konektörler

Güncelleme: Bataryada dördüncü terminalin neden telefonda üç, bataryada dört tane olduğundan ziyade ne yaptığını bilmeye daha hevesliyim. @Axeman'ın dediği gibi, bu pil diğer telefonlarda da kullanılabilir (LG'nin).


Bu sorunun Android ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
roxan

4
Tahminimce bu NFC için, Galaxy Nexus'umda 4 pim var ve tüm 4 pimler hem bataryada hem de telefonda var. Bataryanın kendisinde NFC olmasa bile, sanırım hem NFC özellikli batarya hem de NFC olmayan batarya için sadece tek bir form faktörüne sahip olmak daha ucuz, üretim açısından daha ucuz olacak.
Yalan Ryan

Ahaa, Google'ı bu ipucuyla çıkardıktan sonra AndroidForums.com'a indim ve 'ikili vizyonlar' dedi: Ana karttaki NFC devresi, NFC okuyucuları arasında tıknaz bataryaya sahip olacak ve böylece bir RFID anteni bataryada ve devreden bağlantı bu 4. terminalden geçer.
Narayanan

1
Pil modeli, Optimus (GT540), Optimus One (P500), GM750, GW620'de kullanılan LGIP-400N'dir . GAlaxy Nexus ayrıca 4 terminale sahiptir, dördüncü ve diğeri NFC anteni için kullanılır (bkz . NFC Galaxy Nexus pilindeki neden? ). Modellerden biri GN gibi ekstra işlevsellik içeriyor olabilir ve sadece pil modeliniz için yeniden kullanıldı (4. terminali değiştirmiyor). DÜZENLEME: diğer tüm modeller de sadece 4 terminalin 3'ü kullanır (belki fiyat nedeniyle
4.'den

4
Kapatılması ya da kaldırılması gerekmiyor. ancak yukarıdaki soruyu cevaplamak için pilin Nfc ile önemli bir rol oynadığını öğrendim. Bu düşünce olmadan yedek pil seçmek NFC özelliklerinde kayba neden olabilir.
Narayanan

Yanıtlar:


13

Konektör A bir U.FL-R-SMT-10 gibi görünüyor ve muhtemelen harici / ek bir anten içindir.

U.FL, Hirose Electric Group tarafından Japonya'da üretilen 6 GHz'e kadar yüksek frekanslı sinyaller için minyatür bir koaksiyel RF konektörüdür. 1 U.FL konektörleri, Wi-Fi antenini bir Mini PCI kartına bağlamak için dizüstü bilgisayarların ve gömülü sistemlerin içinde yaygın olarak kullanılır. Dişi U.FL konektörler yeniden bağlanma düşünülerek tasarlanmamıştır ve değiştirme gerekmeden önce yalnızca birkaç yeniden bağlantı için derecelendirilmiştir. Dişi U.FL konektörler genellikle ayrı olarak satılmaz, daha düşük kayıplı bir bağlantıya izin veren yüksek kaliteli 1.32 mm çift ekranlı kabloya sahip bir helezonun parçası olarak satılır.

( Wikipedia'dan )


+1 Konektör hakkında bilgi için teşekkürler. Pil terminali sorusu hala çözülmediği için cevap olarak kabul edilemiyor.
Narayanan

3
Bu soruya asla cevap vermeyeceksiniz. Pil, farklı mekanik bağlantılara sahip birden fazla telefon modelinde kullanılabilir ve bu pim yalnızca diğer pil pimlerinden birine bağlanabilir. Emin olamıyorum, ama bu iki sentime bahse girerim :-)
Axeman

10

@Axeman'ın dediği gibi konektör, Ultra Küçük Yüzey Montajlı Koaksiyel konektördür (oldukça ağızlıdır ve yine de U.FL olarak kısaltıldığını alamamıştır); GSM, WiFi, GPS.

@Lie Ryan'ın dediği gibi, bataryadaki dördüncü terminal bataryadaki anteni anakarttaki NFC devresine bağlamak içindir. Google'da yapılan az sayıda arama bunu onayladı ve aşağıdaki bilgileri artırdı:

Telefonlarında NFC bulunanlar, burada belirtildiği gibi NFC antenine sahip olmayan ucuz ve yinelenen pillerle değiştirmeye çalışırlarsa NFC özelliklerini kaybedebilirler .

Bu soruyu cevaplandığı gibi yapmak için tüm noktaları özetliyorum. @ Axeman'ın cevabını, NFC kısmına cevap vermediği gibi kabul edemedim ve @Lie Ryan sadece bir yorum olarak ekledi.

İkisi için de şeref!

Güncelleme: LG P500'ün RF konnektörünü SW1001 olarak etiketlenmiş aşağıdaki görüntü ile onaylayan servis el kitabına sahip oldum. resim açıklamasını buraya girin


2

LG hakkında konuşmak, muhtemelen bu herhangi bir NFC değildir. Telefonda 4 pinli bağlantı noktası ve 4 pinli pil bulunan bir LG telefonum var. 4. pimi bir maskeleme bandı ile kapattığımda, telefon pilin orijinal olmadığından şikayet ediyor ve resmi önyüklemeyi reddediyor .

Bir mantık analizörü ile yapılan hızlı bir dürtme, bana telefon ve pil arasında bir tür iletişim olduğunu gösterdi . Sonuç - en azından bazı LG telefonlarda kullanılan "pil DRM" (benimki LG Tribute). LG telefonunuzda 4 pinli pil bağlantı noktası varsa, bu "DRM" var. Değilse, umursamıyor.


Güzel cevap - doğrulayıp doğrulayamayacağımdan bağımsız olarak.
Narayanan

0

Pilin ekstra bağlantıları, telefonun pil sıcaklığını izleyebilmesi için pil içindeki bir NTC termistörü içindir. Telefonun batarya sıcaklığını başka nasıl görüntüleyebileceğini düşünüyorsunuz? IPhone'larda Std, bazı Android'ler de doğru yazılım yüklendiğinde görüntüleyebilir, ancak telefon ve pili yangın riskinden korumak için şarj sırasında vb.


"Telefonun batarya sıcaklığını başka nasıl görüntüleyebileceğini düşünüyorsunuz?" İnsanlar bu tür şeylerin nasıl işlediğini bilmiyorlar, bu yüzden soruların sorulması gerekiyor. Pil sıcaklığının izlenmesi, çok ısındığında gücü kapatan bir tür yerleşik koruma olmadığı sürece hiçbir şeyden korumaz. Tüm telefonlar yapmaz ve aslında bu türden çoğu koruma telefona değil şarj cihazına yerleştirilmiştir.
Mark Hetherington
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.