Android'de SSH (ve SFTP) sunucusu avahi / bonjour aracılığıyla keşfedilebilir


16

Android cihazımın (Samsung Galaxy) bir WiFi ağına bağlandığında avahi / bonjour aracılığıyla keşfedilebilir olmasını ve daha sonra dosya sistemine SSH (SFTP) üzerinden erişmesini istiyorum.

Benim için bu, yerel ağımdaki çeşitli cihazlara erişmenin tanıdık ve kullanışlı bir yoludur: SSH hizmetlerini avahi / bonjour aracılığıyla (IP adresleriyle uğraşmak zorunda kalmamak) keşfetmek ve onlara ssh. Bu yolu GNU / Linux sistemlerim için (Ubuntu gibi) kullanırdım.

Android için ücretsiz (= libre - çünkü kesmek özgürlüğü takdir çünkü) yazılımı var mı, yani:

  • Android için avahi / bonjour desteği.
  • ve kendini Avahi / bonjour (mdnssd) aracılığıyla yayınlama desteği olan bir SSH sunucusu.

Sadece aynı dilek - android.stackexchange.com/questions/20907/… : IP'ye göre Android'e ssh yerine daha ziyade zeroconf / bonjour / avahi / mdns (ne derseniz). SSH hizmetinin zeroconf / bonjour / avahi / mdns / dnssd (ne derseniz deyin) üzerinden yayınlanması daha da iyi olurdu.
imz - Ivan Zakharyaschev

Dileğin SSH kısmına gelince, zaten S & As var: android.stackexchange.com/questions/9905/… , android.stackexchange.com/questions/15503/… . (Her ne kadar önerilen çözümlerin özgür / libre yazılım olup olmadığını öğrenmek zorundayım - soruma cevap vermek için.) Sorumun avahi / bonjour / zeroconf destek kısmı bir
cevapsız

2
Aynı olmadığını biliyorum, ama "nihai çözüm" ararken: yönlendiricilerime DHCP aygıtları statik bir IP atamak için tavsiye ve daha sonra yerel DNS ile bunu yapılandırdı (bunu da yapabilirsiniz /etc/hosts). Bu yüzden IP'leri hatırlamak zorunda değilim, ancak cihazların "takma adları", ki bu karşılaştırma açısından oldukça kolaydır.
Izzy

@Izzy: Görüyorum, teşekkürler, bu çok makul bir çözüm. Ama ne yazık ki, benim durumumda, (yönlendirici olarak) "DHCP rezervasyonları" desteklemeyen bir Havaalanı Extreme baz istasyonu var gibi görünüyor . Ayrıca, "misafir" olduğum durumda (benim tarafımdan yapılandırılmayan bir ağda) cihaza bir "takma ad" ile bağlanmak güzel olurdu.
imz - Ivan Zakharyaschev

2
Tabii, bu en başından beri anlaşıldı - bu yüzden gerçek bir çözüm bulana kadar bir çözüm olarak düşündüm. "Talep üzerine / ağa göre sabit IP" ("sabit DHCP" nin aksine) yapılandırmanıza olanak tanıyan, aşırı havaalanı baz istasyonunuzla bile çalışması gereken uygulamalar vardır. İlgileniyorsanız, bunu özetleyebilir ve bir cevaba yerleştirebilirim (yukarıdaki yorumumla birlikte).
Izzy

Yanıtlar:


2

Son zamanlarda zeroConf yayın ekledi beri ücretsiz (Kök olmadan) SSHelper kullanıyorum. Bir ZeroConf adı yayınlarken SSH ve RSYNC (dosya aktarımı) sunucusu sağlar. Başka bir avahi / bonjour istemcisi android ana bilgisayar adını bilmek zorunda kalmadan bağlanabilir. Bu diğer yanıtta daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır: SSHelper için ana bilgisayar adını ayarlayın


Bilgi için çok teşekkürler! Şimdi en azından bunu ayarlamak için bir olasılık biliyorum. Özgür yazılım kullanmayı tercih ediyorum (= libre, açık kaynak). O zaman SSHelper'i düşünmeli miyim? .. (Henüz özgür yazılım olup olmadığını bilmiyorum.)
imz - Ivan Zakharyaschev

@glenschler Merhaba, SSHelper'ı yeni denedim ama o ssh adını nasıl bağlayacağımı anlayamadım. Ben kaynak kodu kontrol ettik ve onu Zeroconf adı olarak "SSHelper" kullanmak gibi görünüyor, ama o kadar sevmeye ben bağlanamıyorum: ssh SSHelper:2222. Herhangi bir ipucu / ipucu var mı? Teşekkürler
George Profenza

@ george-profenza Kaynak kodun mevcut olduğunu bilmiyordum. Araştırmam gerekecek. Tüm "avahi" adları için ağınıza göz atmalısınız. Bu, mac veya linux makinenizden farklı olacaktır. android.stackexchange.com/questions/42358/…
glenschler

@glenschler Raspberry Pi'de avahi kullandım ve kurduktan sonra rpi.local olarak pi'ma erişebildim. Pencerelerde bonjour servisini kurmak zorunda kaldım. SSHelper ana bilgisayar adını (ki çalışan bir mac üzerinde listelenen görebiliyordu) kullanmak ssh / http erişmeye çalıştım dns-sd -Bama bağlanamadım. Telefonunuza SSHelper ile ada göre nasıl bağlanırsınız (hangi adı kullanıyorsunuz)?
George Profenza

SSHelper'in yeni bir sürümü 5.5 var. Evet, önceki soruyu cevaplamak için ücretsiz bir yazılımdır. Artık özel bir ad yapılandırabilirsiniz! Benim talimatları burada ayrıntılı android.stackexchange.com/questions/42358/…
glenschler
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.