Framework-res.apk tam olarak nedir


9

Anladığım kadarıyla, telefonun büyük bir bölümünü kontrol eden büyük bir sistem dosyası. İlgileniyorum çünkü bazı temaları yapmak istedim ve şimdiye kadar SystemUI.apk'ı düzenledim, ancak herhangi bir sorunla karşılaşırsam (ve olması gereken bir acemi olarak), kaybettiğim gerçeğinden başka bir şey görünmüyordu. bildirim çubuğum.

Sorun şu ki, framework-res.apk'a dokunan bazı insanları duydum ve telefonlarını bile önyükleyemediler. Dikkatsizce telefonumu potansiyel olarak tuğla tutabilecek bir şeyle uğraşmadan önce karar verdim, biraz daha fazla şey öğrenmek istiyorum.

Peki framework-res.apk tam olarak nedir? Ne için kullanılır? Neyi kontrol ediyor? Kullanımını görsel olarak nerede görüyoruz? Bir şey framework-res ile yanlış giderse benim telefon potansiyel olarak ne olabilir? Burnumu sokmadan önce bilmem gereken başka bir şey olmalı mı?

Yanıtlar:


8

Framework-res.apktemel olarak telefon için Grafik Kullanıcı Arabirimi öğelerini içerir. Bu dosya mevcuttur /system/framework/framework-res.apk.

Bu dosyaya atılmak, cihazınızın tüm görünümünü ve izlenimini değiştirmek anlamına gelir. Ekranınızın ana öğesi olduğu için, doğrudan ADB'den iterek değiştirmek yumuşak tuğlaya yol açar. Bu nedenle, bu apk telefonun kurtarma modülü kullanılarak dikkatlice değiştirilmeli ve değiştirilmelidir.

Bununla ilgili ayrıntılar için bu bağlantıyı kontrol edin: framework-res.apk dosyasını değiştirme (Kullanıcı arayüzünü oluşturma)


3

Kodlama deneyimimden, anlayışım olarak şunları söyleyebilirim:

Uygulama geliştirme terminolojilerine aşina iseniz, bu framework-res.apk sadece bir kaynak kütüphanesidir. Bu varsayımla devam ederek, diğer modüller, kütüphaneler görüntü, ses vb. Almak için bu dosyaya bağlıdır. Örneğin, önyükleme animasyonu sesi bu dosyaya gömülüdür. Her kaynağa genellikle diğer modüllerin yükü ile bir tanımlayıcı verilir ve sadece bu kaynağın bu dosyada bulunacağını varsayar veya kabul eder.

Genellikle tüm kaynakları (resimler, sesler vb.) Tanımlayıcısına göre indeksleyecek bir manifest dosyası olacaktır. Kaynakları tanımlayıcısına göre eşleyen ve istenen kaynağı getiren kod bölümleri tek bir platform / sürüm / kitaplığa göre derlenecek ve bu nedenle dikkatli bir şekilde yapılmazsa ayar ve yeniden derleme framework-res.apk dosyasını tüketen modüllerle uyumlu hale getirecektir. İşlerin nasıl uygulandığına bağlı olarak, bir hatadan kurtulacaksınız, ancak geliştiriciler her şeyi doğrulamayı bekleyemezler ve belirli şeyleri verilmek üzere almak zorunda kalırlar (bir kaynağın ekildiği gibi varlığı gibi). Bu nedenle, genellikle tüketen modül donar ve bu nedenle sistem modülleri de bu apk'ye bağlı olduğu için tüm telefon donmuş gibi görünür.


0

Framework-res.apk AndroidManifest.xml dosyasını değiştirmek istiyorsanız, bootloop önlemek için tüm sistem apks kendi anahtar ile imzalamanız gerektiğini düşünüyorum. Framework-res.apk: "meta-inf klasörünü ve androidmanifest.xml dosyasını orijinal apk'dan 7zip veya winrar kullanarak modifiye apk'ye sürüklemekten başka şeyler değiştirmek istiyorsanız"

Framework-res.apk içinde, koruma seviyesi gibi bazı düşüncelerini değiştirebilirsiniz, ilginç: https://www.reddit.com/r/LineageOS/comments/9z728h/how_to_change_frameworkresapk_without_bootloop/

Tüm sistem uygulamalarını anahtarımla imzaladığımda hatalarım: Uygulama çökmeden Android sistem uygulamasını yeniden imzalayamıyorum (LineageOS kullanarak)

Uygulama çökmeden Android sistem uygulaması yeniden imzalanamıyor (LineageOS kullanılarak)

Benzer sorunları var ve bir update.zip oluşturdu: /programming/9475576/resigning-system-img-on-a-device

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.