Köklenme, Jailbreak, ROM, Mod vb. Arasındaki fark nedir?


165

Arasındaki fark nedir:

 • Bagaj yükleyicisinin kilidini açma (aşağıdaki her şeyi olmasa da birçok şeyi yapmak için ön koşul)
 • köklenme
 • jailbreaking
 • ROM
 • NAND ve Nandroid
 • İşletim sistemi
 • Mod (örneğin, CyanogenMod)
 • Kurtarma (ClockworkMod, Amon Ra)
 • Özel Çekirdek (örneğin, LeshaK'in çekirdeği)
 • Yazılım
 • sürücü
 • Havadan (OTA) güncelleme
 • fastboot
 • SIM açma
 • Yanıp
 • SPL (İkinci Program Yükleyici)

(kaçırdığım başka kafam karıştığı terimler?)


Yanıtlar:


140

Rooting ve Jailbreak , aslında aynı şeylerdir, Jailbreaking, iPhone kullanıcılarının Android kullanıcıları Rooting olarak adlandırdıkları şey için kullandıkları bir kelimedir. Köklenme, telefona "Kök" erişimi sağladığında, istediğin her şeyi yapma gücü verir (Unix Kök Kullanıcısından , aslında Windows Yönetici hesabına eşdeğer olan Unix'ten geliyor ). Normalde kendi iyiliğiniz için Kök olmanız engellenir, çünkü kök erişiminiz olduğunda telefonunuzu kırmak çok kolaydır ve telefonunuzu kullanmadan kırmak çok zordur.
Daha fazla bilgi: “Bir telefonu köklendirmek” ne anlama geliyor? ve telefonumu rootladım. Şimdi ne olacak? Kökünden ne kazanırım?

Bir Nandroid yedekleme telefonunuzun durumuna tam bir görüntüdür telefonunuzun bir destektir. Eğer mevcut telefonun tam bir kopyasını yapabilir böylece sonra bunun büyük değişiklikler yapmak ve daha sonra tarafından önceki yedekleme geri yanıp sönen geri telefona yedekleme. Yanıp sönme , kopyalamak veya yüklemek anlamına gelir .... aslında cihazı siliyor ve önceki bir durumu geri yüklüyorsunuz (yedek) veya yeni bir ROM yanıp sönüyorsunuz (aşağıya bakınız). NAND , cihazınızın flash deposudur, bu yüzden orada dosya kopyalamaya "yanıp sönen" adı verilir.

Android işletim sistemi , ekran, veri iletişimi, depolama, kamera ve GPS gibi bir Android telefondaki donanımı yöneten bir yazılımdır. Uygulama, üzerinde çalıştığı gerçek donanım hakkında özel bir şey bilmek zorunda kalmadan, uygulamaların bu kaynakların bir dizi farklı cihazda kullanılmasını ve bunlara erişmesini sağlayan ortak bir katman sağlar. Android İşletim Sistemi ayrıca Rehber, Kamera, Fotoğraf Galerisi ve web tarayıcı uygulamaları gibi bir dizi standart uygulama ve hizmet içerir ve kullanıcının ekran parlaklığını kontrol etme veya wifi ağlarına bağlanma gibi işlemleri yapmasını sağlar.

Gerçek tanımları farklı olsa da, Android dünyasında, ROM , Mod ve Firmware aslında aynı anlama geliyormuş gibi kullanılır. Hepsi , belirli bir özelleştirme veya değişiklik kümesiyle belirli bir telefon markası üzerinde çalışmak üzere değiştirilmiş Android işletim sisteminin özelleştirilmiş bir sürümüne atıfta bulunuyor . Bu, G1 gibi eski bir telefona üreticinin sağlamaya karar vermesine rağmen 2.2 gibi Android'in yepyeni bir sürümünün verilebilmesi için yapılabilir. Veya üreticinin sağladığı Android sürümünde bulunmayan ek işlevsellik sağlamak veya üreticinin sağladığı sürümdeki sorunları düzeltmek olabilir. Daha fazla bilgi: AOSP ROM ve hisse senedi ROM'u arasındaki fark nedir?, Özel bir ROM'un avantajları nelerdir? , Neden bu kadar çok farklı Android çekirdeği var ve Android cihazım için hisse senedi veya özel ROM'ları nerede bulabilirim?

Bir Sürücü bir Android telefonunda olduğu tüm farklı donanım nasıl konuşacağını Android yazılım işletim sistemi anlatır budur. Birisi belirli bir telefon modeli için bir ROM koyarken, ROM içindeki tüm telefon sürücülerini (hücresel modem, WiFi erişimi, belirli kamera türü, belirli işlemci vb. Gibi) içermesi gerekir. ya o telefonda çalışmayacak, ya da yalnızca telefonun belirli bölümlerinde çalışabilecek ve örneğin öne bakan kamerayı kullanamayabilir ya da bir WiFi ağına bağlanamayabilir. Bu, Windows'a yeni bir şey bağladığınızda aynıdır ve Yeni Donanım Eklendi sihirbazını çalıştırır ve kullanmadan önce yeni bir sürücü aramaya gider. Sürücüler çekirdek tarafından yüklenir, işletim sisteminin çekirdeği.

Bir Havadan (OTA) telefonunuz Google veya telefon şebekeden birinden hücresel ağ üzerinden otomatik olarak dosya gönderilir yani "havadan" kendi Android işletim sistemi, bir güncelleme aldığında güncelleme hiç olmama gerek kalmadan olduğunu bir PC'ye takılı. Bu, örneğin, iPhone'un, güncellemelerini almak için iTunes'u çalıştıran bir bilgisayara fiziksel olarak bağlanması gereken yerlerde başlangıçta güncellenme biçimiyle çelişir.

Bootloader nasıl cihaz botları kontrol eder. Google’ın önyükleyici ve diğer ilgili görevlere girmesi için PC tarafı aracı Fastboot olarak adlandırılır ve önyükleyiciyi etkileşimli olarak çalıştırmak "Fastboot modu" olarak adlandırılabilir. Bir kilitli bootloader bir halbuki, Android sistem bölümü doğrulamak ve onu aynı değilse stok geri edecek kilitsiz bootloader bootloader kalıcı bir cihaz kökünü için gereklidir kilidini nedenle aynı denetimi, yapmaz.

Vadeli kurtarma genellikle birkaç farklı anlamlara için kullanılır. Telefon için bir işlem modu anlamına gelebilir . Örneğin, Atrix 4G MB860 olympus'ta kurtarma moduna önyükleme yapmak için :

 1. telefonu kapat
 2. telefon ekranında "Fastboot" görünene kadar PWR ve VOL DOWN tuşlarını aynı anda basılı tutun
 3. "Fastboot", "Android Recovery" ("Android Recovery") "okunacak şekilde değişene kadar VOL DOWN düğmesine art arda (yedi kez) basın ve bırakın
 4. bu seçeneği seçmek için VOL UP düğmesine dokunun ve bırakın
 5. Son olarak, telefon yeşil bir android robotun bitişiğindeki bir ünlem işaretini çevreleyen bir üçgen görüntülediğinde, aşağıdakilerden birini yapın:
  • Android 2.2 (Froyo) kullanıyorsanız, telefon ekranının sağ alt köşesine dokunun
  • Android 2.3 (Gingerbread) kullanıyorsanız, hem VOL UP hem de VOL DOWN düğmelerini aynı anda basılı tutun

Android Kurtarma moduna girmek için .

Bu, kullanıcının telefonda büyük değişiklikler yapmasına izin veren bir çalışma şeklidir. Veya kurtarma , telefondaki kurtarma bölümü anlamına da gelebilir . Veya kurtarma ayrıca kurtarma bölümüne parlatılabilen görüntü dosyası (dosyaadı.img) anlamına da gelebilir . Örneğin, Atrix 4G MB860 olympus , kurtarma bölümüne sıçramış bir stok kurtarma görüntüsü ile birlikte gelir ve böyle bir hisse senedi telefonda kurtarma moduna geçmek, kullanıcının telefonda bazı önemli değişiklikler yapmasını sağlar:

 • sistemi şimdi yeniden başlat
 • sdcard uygulayın: update.zip
 • verileri sil / fabrika ayarlarına dön
 • önbellek bölümünü sil

Üreticinin kurtarma bölümüne yüklediği stok kurtarma görüntüsünü, ClockworkMod gibi özel bir kurtarma görüntüsüyle değiştirerek, Android Kurtarma modunda yürütülen kodu değiştirmek mümkündür (bu genellikle kilidi açılmış bir önyükleyici gerektirir ) . Kodu özel bir kurtarma görüntüsünde kurmak ve yürütmek, genellikle kullanıcının telefonda daha kapsamlı değişiklikler yapmasına ve genellikle kullanıcının Nandroid yedeklemesi yapmasına ve bu yedekleri telefona geri yüklemesine olanak sağlar .

Bu genellikle kurtarma işleminin bir parçası olmasına rağmen, bootloader yanıp sönen bellenimde bir rol oynayabilir . Normalde bootloader ile uğraşmak istemeseniz de, ileri düzey kullanıcılar ClockworkMod gibi özel bir kurtarma işlemini sık sık başlatır(kilitli bir bootloader bunu engelleyebilir olsa da). Bu, bir üreticinin (özel ROM'lar gibi) imzalamadığı ürün yazılımını işaretlemesine olanak tanır; Kurtarma işlemi, bilgisayar başlatılırken özel bir tuş kombinasyonuna basarak elde edebileceğiniz bilgisayarlardaki BIOS önyükleme ekranına benzer. Kurtarma işlemi, telefonun SD kartından bir güncelleme dosyası çalıştırmak veya cihazı komut satırından yönetmek için bir PC'den ADB (Android Hata Ayıklama Köprüsü) aracılığıyla bağlanmanıza izin vermek gibi şeyler de yapabilir.
Daha fazla bilgi: ROM Yöneticisi, ClockworkMod ve Nandroid arasındaki ilişki nedir? Hangisine ihtiyacım var?

Bir sözleşmede GSM telefonu satan birçok cep telefonu şebekesi, telefonu yalnızca kendi telefon şebekelerinde kullanılabilecek şekilde kısıtlar; bu, bir SIM kilidi , şebeke kilidi veya sübvansiyon kilidi olarak bilinir . Bu, sağlayıcıya sübvanse ettikleri bir telefonun yalnızca bu parayı telafi etmelerine yardımcı olacak bir ağda kullanılabileceğinden emin olmalarını sağlar. Telefon , takılan SIM kartın IMSI kodunu okur ve telefonun programlandığı izin verilen ülke veya şebeke kodlarına uygun olduğunu kontrol eder. SIM açmabu kısıtlamayı telefondan kaldırır, böylece herhangi bir şebekenin SIM kartı takılabilir ve kullanılabilir. Bu genellikle, telefonun çeviricisine kilidi kaldıran bir kod girmeyi içerir. Cihazınıza ve şebekenize bağlı olarak bu kodu almanın farklı yolları vardır, bazı ağlar sözleşmenizin süresinin bitiminde size kilit kodunu verir, bazı üreticiler bu kodları web sitelerinde yayınlar, bazı üreticiler bu kodları cihazlarına yerleştirir. Bir uygulama tarafından çıkarılabilecek ve bazıları telefonun yeniden programlanması için özel PC yazılımının kullanılmasını gerektirir. SIM kilidi genellikle donanım / salt okunur üretici yazılımına uygulanır, bu nedenle cihazınızın kodunu açmadan açmak genellikle mümkün değildir.
Daha fazla bilgi: Cihazımı farklı bir taşıyıcıda kullanabilir miyim?


İlgili : Android platformunun bazı bölümlerini geleneksel bilgisayar sistemlerinin kullanıcılarına tanıdık olarak açıklayan başka bir soru şudur:
Normal bilgisayar terimlerinde, bir Android sisteminin farklı bölümleri nelerdir?


1
Jailbreak ve köklenme benzerdir ancak soyut süreç açısından aynı değildir. Hapis, bir bootloader etrafında dolaşmak (ya da Apple'ın güvenliğini görmezden gelmek) ve daha sonra yönetici ayrıcalıklarına sahip olmak anlamına gelirken, köklendirme yalnızca ayrıcalıklara sahip olmaktır - başka hiçbir şey ima edilmez. Ayrıca ayrıcalıkların kazanılması (özgürlük!), Android ile birlikte sideloading'e izin verildiği için tartışmasız daha fazladır.
jiggunjer

@GAThrawn Sürücünün işletim sisteminin bir parçası olduğunu söylemek doğru mu? Veya en azından bazı temel sürücüler kümesi işletim sisteminin bir parçası olacaktır ve belirli bir şey istiyorsanız, kullanmaya başlamadan önce sürücüsünü yüklemeniz gerekir.
hagrawal,

29

Köklenme ve Hapisten Çıkarma aynı şeyi ifade eder. Jailbreaking terimi Apple'ın iPhone topluluğundan geliyor, Android'de tercih edilen terim kökleşiyor.

Rooting / Jailbreaking, yönetici / süper kullanıcı / root / kullanıcı kimliği-0 kullanıcısının telefonda etkinleştirilmesini ifade eder. Köklendirilmemiş cihazda, süper kullanıcı hesabı güvenlik nedeniyle devre dışı bırakılmıştır. Süper kullanıcı, kritik sistem dosyalarını silmek veya değiştirmek de dahil olmak üzere, sistem üzerinde tam bir ayrıcalığa sahiptir.

Köklendirme hakkında daha fazla bilgi: "Bir telefonu köklendirmek " ne anlama geliyor?


4
Rooting = Kök erişimi kazan (kök kullanıcı, kullanıcı 0). Jailbreaking = android dışında köklenme ile aynı, hiçbir zaman özel bir önyükleyici / yazılım tarafından bağlanmadığınız için, bu nedenle, söyleme başına hapse atma değil, aynı konsept.
Dmitriy Likhten

6

Bellenim, tüm Android Yazılım Yığını: Çekirdek (sürücüler dahil), Dalvik VM ve İşletim Sistemi anlamına gelir. Ancak, Market'ten yüklenen uygulamaları içermez.

Firmware resmi (üretici ve / veya servis sağlayıcı tarafından serbest bırakılabilir) veya resmi olmayan (modding topluluk tarafından serbest bırakılmış) olabilir.


6

CyanogenMod iyi bir ROM tanımına sahiptir (ve bu listedeki diğer birçok terim de vardır).

Sadece hafızayı oku. Bir Android cihaz bağlamında, ROM, çekirdek işletim sisteminin bulunduğu dahili flash bellektir. Ayrıca, genellikle yanıp sönme olarak adlandırılan bir işlem yoluyla bir aygıta uygulanabilen belirli bir sürüm yazılımı da ifade edilebilir. Düzgün şekilde çakılmamış bir ROM, sık sık cihazı kullanmaz ve kullanılamaz duruma getirir.


4

Bu soru zaten iyi cevaplanmış, ancak teknoloji dışı kişilerin kafasını karıştıran en önemli şeylerden biri köklenme / jailbreaking ve SIM Unlocking arasındaki fark.

Teknik olmayan insanlar için kullandığım basit açıklama budur.

Bir akıllı telefon aslında 2 şeydir

 1. Bir telefon

  Kilit açma, akıllı telefonun telefon bölümü ile ilgilidir.

  Bazı ülkelerde (tipik olarak ABD), akıllı telefonun telefon kısmı, diğer taşıyıcılarla kullanılamayacak şekilde taşıyıcı tarafından kilitlenir.

 2. Bir bilgisayar

  Rooting / Jailbreak, akıllı telefonun bilgisayar kısmı ile ilgilidir.

  Telefonun işletim sistemi (Android / IOS / Windows) işletim sistemi yazıcısı (Google / Apple / Microsoft) tarafından kilitlenmiştir, böylece sadece işletim sistemi ve Üretici tarafından sağlanan arabirim ile işlevselliğe erişebilirsiniz. Cihazınızda yönetici izniniz yok (yönetici olarak giriş yapabileceğiniz Windows PC'lerin aksine).

  Bu, pek çok nedenden dolayı yapılır.
  1. Uygulamalarını vb
  . Aracılığıyla satın almanız gerekir. 2. Birçok kullanıcı yeterince teknik değildir, bu nedenle onları aptalca bir şey yapmaktan korumak için yapılır.

  Yöneticinin kendi cihazınıza erişmesini sağlamak için bu önlemleri atlamak köklendirme veya hapsedilmedir.


Ancak SIM kilidi açma ve önyükleyici kilidi açma arasında bir fark yok mu? Eğer öyleyse, o zaman telefonun sınırlamalarını atlamakta esasen sadece 3 ana adım olduğunu tahmin ediyorum: 1) SIM açma / sübvansiyon açma; 2) bootloader kilidini açma (sanırım, özel bellenimin kurulmasına izin veriyor); ve 3) cihazın köklenmesi. Yoksa (2) ve (3) burada temel olarak aynı mıdır? Çok kafa karıştırıcı ...
Osteoboon

2 (önyükleyicinin kilidinin açılması) 3'e izin verir (köklendirme).

Sadece eklemek için: ama 2 her zaman 3 için gerekli değildir (bkz. Kök istismarları). Ancak çoğu hardcore tweaker, 2'siz 3 almanız mümkün olsa bile 2 tane istiyor. Çünkü 2, en fazla özel ROM'ları / kurtarıcıları 3-'dan fazlasını yapmanıza izin veriyor. 3 Sadece bloatware kaldırmak ve birkaç niş uygulama yüklemek için harika.
jiggunjer

4

TL; DR versiyonu:

Önyükleyicinin kilidini açma

 • Önyükleme yaptığınız ilk program bootloader'dır. Eğer "kilitliyse" şunları yapabilir: 1) blok yanıp sönme girişimlerini 2) yetkisiz bir şeyin yanıp sönmesi durumunda telefonu açmayı reddeder. Kilit açma, bu davranışı etkileyen bir ayarın değiştirilmesi anlamına gelir.

köklenme

jailbreaking

 • köklendirme için iphone kelime. Jailbreak ve köklenme benzerdir ancak soyut sürecin bakış açısıyla aynı değildir. Hapis, bir bootloader etrafında dolaşmak (ya da Apple'ın güvenliğini görmezden gelmek) ve daha sonra yönetici ayrıcalıklarına sahip olmak anlamına gelirken, köklendirme yalnızca ayrıcalıklara sahip olmaktır - başka hiçbir şey ima edilmez. Ayrıca, ayrıcalıkların kazanılması (özgürlük!), Android ile sideloading'e zaten izin verildiği için, jailbreaking ile tartışmasız daha büyük

ROM

 • ROM, NAND'a flaş verebileceğiniz tüm veriler için kullanılan bir terimdir. Çoğu android bağlamda ROM yanıp sönüyorsa = mobil işletim sistemi kuruluyor. Diğer bağlamlarda, yalnızca teninizi özelleştirmek için bazı dosyaları değiştirmek anlamına gelebilir. Vb
  . ROM biraz yanlış adreste olsa da (aslında geçici olmayan hafızayı ifade eder - veri değil), çoğu insan bir çekirdek, işletim sistemi, önyükleyici vb. Arasındaki farkı bilmez. Bu, karışıklığı ve flamewarları önler (insanlar linux'a GNU / linux'un bir işletim sistemi veya hatta GNU / linux / X olduğunu söylemek yerine bir işletim sistemi dediği gibi).
  Ayrıca bkz. Genel bir telefon işletim sistemi yapamıyorlar mı?

NAND

 • Bir tür katı hal depolaması, bir başka örnek NOR hafızasıdır.

MMC / SD

 • MMC, SD'nin rakibidir / idi. Her ikisi de NAND belleği kullanan bellek kartı standartları. Fiziksel form dışında, bu standartlar NAND'a erişmek için kullanılan arayüzü / protokolü belirler. Bu, bu bellek biçimlerinin farklı veya ek bir bellek denetleyicisi ile geldiği anlamına gelir.
  MMC formatı eski olsa da, birçok cihaz eSD yerine eMMC kullanır. "E", gömülü anlamına gelir ve sadece deponun normal anlamda çıkarılamadığı anlamına gelir.
  MMC ile karşılaştırıldığında SD daha fazla pime sahip, daha kalın ve DRM'yi destekliyor. Aynı zamanda biraz daha pahalıdır. Her ikisi de NAND'a erişmek için SPI protokolünü kullanır.

Nandroid

 • Yedeklemeler için kullanılan bir sistem görüntüsü. Genellikle bootloader içermez.

İşletim sistemi

 • Android, Windows, diğer Linux dağıtımları, Mac OS X, iOS hepsi işletim sistemidir. Daha teknik bir anlamda çekirdeğe işletim sistemi denilebilir. Diğer programların güvenle çalışması ve HAL'ını kullanması için bir ortam sağlayan bir programdır .

Mod (örneğin, CyanogenMod)

 • Ekstra / diğer özellikler sağlamak için telefona flaş edilebilecek 3. parti dosyalar. CM gibi eksiksiz bir işletim sistemi olabilir.

Kurtarma (ClockworkMod, Amon Ra)

 • Telefonlar ana işletim sistemine veya Recovery'ye yüklenebilir. Bu, kullanıcıların dosyaları silmek, yedeklemek veya yüklemek gibi bakım işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan küçük bir işletim sistemi gibidir. Genellikle / kurtarma bölümünde bulunur.

Özel Çekirdek (örneğin, LeshaK'in çekirdeği)

 • Donanımı ve çalışan diğer tüm programları kontrol eden işletim sisteminin bir parçası. Yüklenen ilk önyükleyici olmayan koddur. Genellikle / boot bölümünde bulunur.

Yazılım

 • Gömülü cihazlarda yazılım.

sürücü

 • Çekirdek tarafından donanım ile iletişim kurmak için kullanılan program. Genellikle donanım üreticileri tarafından yazılır. Android kaynak ağacı çekirdek ve çoğu cihaz için sürücüler olmadan geliyor. Bu nedenle, google olmayan cihazların güncel kalmasını sağlamakta zorlanıyorlar.

Havadan (OTA) güncelleme

 • Güncelleme, yalnızca telefonunuzla indirebilir ve yükleyebilirsiniz (örn. Kablo / USB gerekmez).

fastboot

 • Google tarafından üretilen ADK'dan PC Programı. Bootloader'ların verileri NAND'a yanıp sönmelerine izin verir.

SIM açma

 • Bazı mobil sağlayıcılar, sözleşmenin bir parçası olarak cihazlar önerebilir. Bu cihazların hangi SIM kartlarını kullanabileceğinizi - sağlayıcı değişimini önlemek için yazılım kısıtlamaları vardır.

Yanıp

 • NAND belleğe kopyalama / yazma. Bu yüzden sd kartınıza bir dosyayı taşımak bile yanıp sönen olarak adlandırılabilir.

SPL (İkinci Program Yükleyici)


3

Android Çekirdeği, Linux çekirdeğini ve Linux çekirdeği ile birlikte gelen sürücüleri belirtir. Çekirdek yok değil Android'de ne de Java / Dalvik Virtual Machine ile birlikte gelir Uygulamalar içermektedir.

Kostüm Çekirdeği, Linux Çekirdeğinde yapılan topluluk değişikliklerini ifade eder. Çekirdek düşük seviye hizmetler, kaynak yönetimi ve güvenlik sağlar.

Sürücü, doğrudan donanım ile konuşan çekirdeğin bir parçasıdır, belirli bir donanımın inceliklerini gizleyen standart bir arayüz sağlar.

Çekirdek ve Sürücüde yapılan değişiklikler tipik olarak donanıma özgü hata düzeltme, kaynak yönetimini optimize etme ve sürücü düzeyinde devre dışı bırakılmış donanım özelliklerini açma işlemlerini içerir.


2

Over Air güncelleme , cihaz üreticinizden ve operatörünüzden gelen resmi bir güncelleme anlamına gelir ; güncelleme otomatik olarak cihazınıza gönderilir.

OTA güncellemesi temelde tüm Android yığınını (sürücüler, üretici yazılımı, çekirdek, VM, uygulamalar) kapsadığı için resmi bir ürün yazılımı güncellemesidir.


2

Benim anladığım kadarıyla farklı mod / rom PC dünyasında ubuntu ve fedora (linux'un farklı bir çeşidi) beğenisine benziyor. Çekirdek bundan daha düşük seviyede, hem ubuntu 10.10 hem de fedora 14 aynı linux çekirdeğini kullanıyorlar 2.6.35

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.