Birisi bir Android cihazının açılış işlemini açıklayabilir mi?


24

Telefonu açarken kullanıcının bakış açısından, LG P500'ümde CM10 çalıştıran iki açılış animasyonu görüyorum. İlk animasyon LG'den ve ikinci animasyon CM10'dan. Sonra benim giriş için hazır kilitli bir ekran ile yerleşir.

Bir android cihaz açıldığında önyükleme işlemi sırasında sahnenin (ekranın) arkasında neler olduğunu yeterince bilgili (ve nazik) biri açıklayabilir mi? Cevapların, ineklerin önyükleme sırasına ilişkin çeşitli süreçleri ve jargonları (örneğin, fastboot, bootloader, recovery, vb.) Anlamalarına yardımcı olması yararlı olacaktır.

Yanıtlar:


23

Android açılış sürecini başlattıktan sonra makalede neler olduğunu görselleştirmek için grafikler de dahil olmak üzere iyi bir açıklama bulacaksınız . Temel olarak, adımlar aşağıdaki gibidir:

  1. Boot ROM kodunu yürütün. Bu donanıma özgü bir alanda saklanır ve önyükleme yükleyicisinin ilk aşamasını nerede bulacağına dair bilgiyi tutar ve daha sonra RAM'e yüklenir. Boot ROM'u, masaüstü PC'nizdeki BIOS ile karşılaştırabilirsiniz.
  2. Bagaj yükleyicinin ilk aşamasını yürütün. Masaüstü bilgisayarlarda, bu açılış menüsü ile karşılaştırılabilir, örneğin Linux'ta Grub / LiLo. Bazı temel şeyler kurar, ve sonra kontrolü ...
  3. Init işlemi ile birlikte Linux çekirdeği, temel sistemi, örneğin önbellekleri, dosya sistemlerini vb.
  4. Dalvik VM'i başlatan ve sonra ...
  5. Sistem sunucusu. Şimdi Android sistemindeyiz ve örneğin telefon yöneticisi ve bluetooth gibi tüm Android'e özgü hizmetleri kurduk. Sonunda geliyor:
  6. Önyükleme tamamlandı - bu etkinlik yayınlanacak, bu nedenle kayıtlı dinleyicileri olan uygulamalar başlatılacak.

Bunu görselleştirmenize yardımcı olmak için, söz konusu sitenin son görüntüsü:

Android Önyükleme Süreci


Bu bağlamda fastboot nedir? Ayrıca link2sd.info/faq adresinde bir terim hızlı başlatma ve gerçek başlatma söz konusudur. Hızlı önyüklemenin, benzer görünmesine rağmen fastboot'tan farklı olan UI lib'lerini yeniden başlatmakla ilgili olduğunu farz ediyorum. Bunu kendi tarzınızla açıklayabilir misiniz?
Narayanan

4
Hızlı önyükleme konusunda haklısınız: Bu, sisteminizi 5. adıma geri döndürür ve sistem sunucusunu yeniden başlatır. Fastboot terimi ise biraz yanıltıcıdır; basitleştirilmiş dedi, sadece 3. adıma kadar gider ve sonra komutları bekler (bu, cihazınıza güncellemeler / yeni ROM görüntüleri yanıp sönmek için özel bir moddur).
Izzy
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.