Telefonunuzu “tuğlalamak” ne demektir?


13

Verizon Galaxy S3 (SCH-I535) üzerinde bootloader kilidini açmayı düşünüyorum. Ancak, okuduğum bir rehber bu ifadeyi yaptı:

Bu uygulamayı kullanarak telefonunuzun önyükleyicisinin kilidini açtıktan sonra, kablosuz (OTA) güncellemeleri veya Samsung Kies aracılığıyla almamanız gerekir. Bunu yapmak, telefonunuzun tuğlalanmasına neden olacaktır.

Bir telefonu tuğlalamanın kullanılamaz hale getirme anlamına geldiğini anlıyorum, ancak bu aynı zamanda kurtarılamaz anlamına mı geliyor? Bir telefon "tuğlayla" yapıldığında, bu durumun çalışır duruma getirilmesinin neredeyse imkansız olduğu anlamına mı geliyor?

Bu durumda risk konusunda biraz endişeliyim.


Yanıtlar:


17

"Tuğla" terimi genellikle taşı ifade eder, yani: "cihaz sadece kağıt ağırlığı olarak kullanılabilir". Kelimenin tam anlamıyla alındığında, "unbrick" için bir yolu yoktur.

Tuğla

Bununla birlikte, "tuğla" ve "yumuşak tuğla" gibi kullanılan ve "tuğla" terimini daha az mutlak yapan terimler de bulabilirsiniz: Yumuşak tuğla kolayca kurtulabileceğiniz bir şeydir ("geçici kağıt" ağırlık "), çoğunlukla yazılım tabanlı çözümlerle (örn. telefonunuzu yeniden yakıp söndürme)," sert tuğla "ise orijinal terimin işaret ettiği şekilde ifade edilir.

Yine de, teknik olarak konuşulursa, bir "sert tuğla" cihaz bile "parçalanmamış" olabilir - ancak çoğunlukla bu yeni bir cihaz almaktan daha pahalıdır.

Alıntıladığınız garanti beyanına gelince: Normal bir kullanıcı için, cihazını (sert) tuğlalamak neredeyse imkansızdır. Özel bir ROM'u yanıp sönerken bile, çok sayıda güvenlik katmanı olduğu için bu nadiren olabilir. Neredeyse her zaman cihazınızı en azından bazı "yanıp sönen yazılımlar" tarafından tanındığı bir geri dönüş moduna önyükleyebilir, böylece başka bir / orijinal ürün yazılımını geri flaş edebilirsiniz. Yani, aldığınız risk cihazınızı "yumuşak tuğla" yapmaktır 1 . Bir "sert tuğla", köklenme veya yanıp sönen özel ROM'lar gibi "normal işlemler" ile pek olası değildir.

Ayrıca bakınız:

1 Az önce öğrendim: "Bir Samsung cihazınız olmadığı ve Samsung tarafından önerilen yazılımı kullanmadığınız sürece". Öyleyse Kies vb. Değil, Odin yerine sadece bir örnek verelim.


1
Bilgi için oy verildi. Ben tuğla pic için başka bir zaman upvote isterdim. :-D
Sparx

Mükemmel cevap. @Sparx Senin için tuğla üzerine çıktım.
Lorraine W

Ultimate answer .. Ha..Ha ..
Android Quesito

Xperia c cihazım herhangi bir tuş kombinasyonuna basmayla ilgili herhangi bir yanıt vermiyor. İçine Z2 rom taktım. Başarılı kurulumdan sonra yeniden başlatılmadı. Sadece şarj cihazına veya PC'ye usb kablosu ile bağlandığında bir yanıt gösteriyor ve bu KIRMIZI IŞIK ve başka bir şeyin ekranı değil. Sert tuğla olduğu anlamına mı geliyor? Bana ne yapacağımı
önerin

@choxx "sert tuğla" olsaydı, genellikle hiçbir yanıt göstermezdi. Bununla birlikte, daha derin bir görüş ve sorununuzu çözmek için ayrı bir sorun sormanızı ve birkaç ayrıntı daha vermenizi öneririm (bu, soruna yol açmış olabilirsiniz). Bilgisayarınız tarafından algılanırsa, örneğin farklı bir ROM'u flaş edebilirsiniz (ROM, cihazınız için uygun olmayabilir). Kurtarma / önyükleyici / güvenli modda önyükleme yapmanın mümkün olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz (o zaman sorunuza sonuçları ekleyin). // Ah, bunu zaten yaptığını görüyorum :)
Izzy

9

Tuğla, ne olduğunu anlamadan bantlanmış çok sinirli bir kelimedir.

İki tür tuğla var, sert ve yumuşak. Ayrımı daha net hale getirmek için bunu inceleyelim.

  • Zor - bu, ahizenin güç düğmesine basıldığında kesinlikle önyüklemeyi reddedeceği yerdir.
    Teşhis : Ölü ekran, güç yok. Bu sert bir tuğlanın belirtisidir.
    neden: Bu, telefonun Samsung Kies, Sony'nin PC Companion Suite vb. Gibi destekleyici yazılımı aracılığıyla bir ROM veya hatta bir güncelleme yanıp söndüğünde yanlışlıkla kablo çekerek olabilir. söz konusu destekleyici yazılım tarafından belirtilmedikçe hiçbir kablonun çekilmediğinden emin olun. Diğer yol ise, pil gücü düşük olduğunda bu şekilde yanıp sönmesidir. Bu nedenle, güncellemeyi yapmadan önce pil gücünün en az% 75'inin yerinde olması önerilir. Sert tuğla olarak bilinir ve özel kablolar gerektirir ve JTAG kabloları ile canlandırmak için cihazı devre kartına indirir.
  • Yumuşak - Bu, aşağıdakileri veren ROM'un kötü bir şekilde yanıp sönmesiyle gerçekleşebilir.
    Tanılama : güç düğmesine basıldığında gücü vardır ve / veya ekran açılır.
    Sebep: Bu kısımda bir kullanıcı hatası olabilir. Örneğin, verileri / önbelleği temizleyememek / silmemek, Android'in sanal makinesi ve yüklü uygulamalar ile uyumsuzluklar veya büyük olasılıkla bozuk bir dalvik önbellek nedeniyle Android'in bir önyüklemeye girmesine neden olabilir. Diğeri, çekirdeğin önyükleme döngüsüne girmesine neden olabilecek ahize için atanmamış bir ROM yanıp sönüyor. Bu genellikle düzeltilmesi daha kolaydır, ancak yumuşak tuğla olarak bilinen askıda kalır.

Bu iki ayrı tuğla formuyla, genellikle bir korkutucu taktiktir.

Taşıyıcıların önyükleyicinin kilidinin açılmasını önermemesinin tek basit basit nedeni, sadece garanti için değildir. El cihazının çalınması durumunda, bootloader kilidini açmak her şeyi silecek ve el cihazını fabrika durumuna sıfırlayacak, böylece tüm kişileriniz, arama günlükleriniz, mesajlarınız ve uygulamalarınız temiz bir şekilde silinecektir. Ayrıca, bu, teknik destek hizmeti arayan veya çalan kişilerle taşıyıcılardaki destek miktarını azaltmaktır. "Telefonumla ne oldu - bir şey yaptım ve kişilerimi kaybettim?"

Sadece bu cevabı bitirmek için, geri yükleyiciyi daha sonraki bir aşamada yeniden kilitleyerek geri alabilirsiniz, bu da donanımın hasar görmesi ve onarım için geri vermesi.


Harika bilgiler ve gerekirse bootloader'ımı yeniden kilitleyebildiğimi duyduğuma sevindim.
Eric

Bununla birlikte, root'unuzu da kaldırabilirsiniz (söyleyebileceğim kilitlenme kadar kolay). Ama hiç şüphesiz böyle hissedeceğinizden şüpheliyim - bir garanti durumunda olmadıkça, elbette :)
Izzy

Xperia c cihazım herhangi bir tuş kombinasyonuna basmayla ilgili herhangi bir yanıt vermiyor. İçine Z2 rom taktım. Başarılı kurulumdan sonra yeniden başlatılmadı. Sadece şarj cihazına veya PC'ye usb kablosu ile bağlandığında bir yanıt gösteriyor ve bu KIRMIZI IŞIK ve başka bir şeyin ekranı değil. Sert tuğla olduğu anlamına mı geliyor?
Choxx

@ choxx oh canım, bir Xperia C'de bir Z2 rom ( Sony Xperia Z2 için ) parlattınız , bu rom uyumlu değil mi? Bunu kontrol ettiniz ve onayladınız mı? Her durumda, sesler yumuşak bir tuğla gibi, geri geri almayı deneyin, ama bu sefer KULLANIMI senin durumunda Xperia C için belirlenmiş spesifik bir rom.
t0mm13b
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.