Telefonumu ilk kullanmadan önce şarj etmek zorunda mıyım?


33

Son telefonum olan SE k850i'yi aldığımda, açmadan önce bir kez tam olarak şarj edilmesi önerildi. Bu, benim de geldiğim HTC Desire HD için bugün de geçerli mi?

Neden ilk başta bunu yapmam önerildi?

Yanıtlar:


36

Tüm yeni telefonlar, Lityum polimer piller kullanır.

Neden Kısmen Ücretli?

Yaşlanmalarını azaltmak için% 40 şarjla depolanması amaçlanmıştır. Bu, telefonunuzu aldığınızda% 40 oranında şarj edilmesi gerektiği anlamına gelir; aksi halde bataryanızı sizin için yaşlandırırlar. (Muhtemelen yaşlanma etkilerine alışkınsınız, 2 yıllık bir telefonun pil ömrü çok kısa gibi görünüyor). Telefonunuzu aldığınızda, boşalıncaya kadar kullanabilirsiniz, ancak insanlar kısmi şarjı farketmeyeceklerinden normalde 'şarj' derler.

Tamamen deşarj etmeyin

Tamamen boşalması konusunda tamamen endişelenmemelisiniz, bu daha önceki batarya teknolojilerinin yerine geçmiştir. Bir lityum pilin tamamen boşalması, arızalanmanın en iyi yollarından biridir. Belli bir şarjın altında aşırı şarj koruma devreleri arızalanır ve şarj edemezsiniz. Bunun "başarısız" lityum pillerin% 75'inden fazlasını oluşturduğunu gösteren çalışmalar gördüm.

Lityum pil yaşlanma

Lityum piller, bozulmadan önce belirli sayıda şarj boşalma döngüsüne sahiptir. Bu, 500 devir gibi bir sayı olabilir. Yeniden şarj etmeden önce sadece% 50'ye deşarj ederseniz, aslında 1000 döngü gibi bir şey elde edersiniz. Lityumlar gerçekten derin bir boşalmayı sevmezler, bunu yeterince vurgulayamıyorum.

Lityum pil teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, size birçok bağlantı bulabilirim, sadece yorum bırak. Elektronik ve robotik bordundaki değişimi hakkında birkaç cevabım var.

Her zaman fişe takılı kalabilir miyim?

Evet ve hayır. Bu, cihazınızı kimin yaptığına çok bağlıdır.

Örneğin, Lenovo dizüstü bilgisayarım% 97'nin altında olmadığı sürece pile şarj olmayacaktır. Bataryayı şarj ettiği zaman doğrudan% 100'e şarj olur, ardından batarya% 97'nin altına düşene kadar durur. Birçok dizüstü bilgisayar bunu yapmadı, çoğu% 100 değilse, yalnızca ücret uygulamasında. Bu, pili kullanmadığınız bir haftada bataryayı binlerce şarj döngüsünden geçirir. Bu hızla pili yaşlandırır.

Telefon sağlayıcınız zaman aldıysa ve fazladan para ödediyse, telefonunuz tam olarak dolduğunda şarjı durduracak ve sistemi duvardaki prizden çekmeye başlayacaktır. Telefonunuzun pili kısa bir sürede şarj etmesi ve iyice eskimesi daha olasıdır.

Mitler

Bazı insanlar devam eden bazı mitlerin kafasını karıştırır. Birincisi hafızadır. As Pil Üniversitesi diyecekler, bu çoğunlukla tükenmiş olduğunu ve aslında nikel-kadmiyum pillerin için de geçerlidir . Kristaller hakkında yapılan bir yorumda belirtildiği gibi, Battery üniversitesi nikel-kadmiyuma atıfta bulunuyor:

Hafızayla, kristaller aktif materyali elektrolitten büyür ve gizler. İleri aşamalarda, kristallerin keskin kenarları ayırıcıya nüfuz ederek yüksek kendiliğinden boşalma veya elektriksel kısa devre oluşturur.

Şimdi, telefonunuzun kullandığı Lityum piller hakkında konuşmak, daha da fazla fark var. Onlara pil üniversitesini doğrudan basit kurallarından alıntı yapmak için:

Sık sık tam deşarjdan kaçının çünkü bu, aküye ilave baskı uygular. Sık şarjlı olan birçok kısmi boşalma, lityum iyon için bir tane derin olandan daha iyidir. Kısmen şarj edilmiş bir lityum iyonun yeniden şarj edilmesi zarara yol açmaz, çünkü hafıza yoktur. (Bu bağlamda, lityum-iyon nikel bazlı pillerden farklıdır.) Bir dizüstü bilgisayardaki kısa pil ömrü temel olarak şarj / deşarj düzenlerinden ziyade ısıdan kaynaklanır.

Bunun size öğretilene nasıl karşı gelebileceğini anlıyorum, ama ben sadece bunu araştırmakla kalmayıp, aynı zamanda günümüzde bir mühendis olarak çalışıyorum.


-1: Pilimi tam olarak boşaltamazsam, içindeki kristal oluşumunu nasıl etkileyebilirim? % 50'ye boşaltırsanız ve sonra tekrar şarj ederseniz, tamamen kullanılamaz hale gelinceye kadar yavaş yavaş kapasiteyi kaybeder.
Arda Xi,

@Arda Xi, ölü olduğunu söyleyene kadar boşaltabilirsiniz, ancak bu şekilde devam etmek için herhangi bir zaman verirseniz, kendiliğinden boşalmasını güvenli şarjın altına götüreceksiniz.
Kortuk

1
@Arda Xi, Ayrıca hatalı, bu Lityum pillerle olmaz. Cevap için bağlantılar ekleyeceğim. Her gün binlerce kişide lityum pil kullandığım bir işte çalışıyorum.
Kortuk

9
Neden birilerinin buna oy verdiğini bilmiyorum. Bu bilgi sağlam ve doğru.
Faken

4
@ faken, Arda Xi'nin batarya teknolojilerini karıştırdığını düşünüyorum, büyük bir şey değil, beklediğimden.
Kortuk

6

Hayır. HERHANGİ bir pili, kullanıma kadar maksimum şarj etmek zorunda değilsiniz. Yeni, eski, bir telefon veya bir uzaktan kumanda olması fark etmez. Pil fazla kullanılmadığı sürece pili etkilemez. Demek istediğim, hayır. Kullanmadan önce yeni bir şeyi tam olarak şarj etmeniz gerekmez.


-2

Çoğu zaman, evet, telefonu tam olarak şarj etmeniz ve ilk kullandığınızda bazen tamamen deşarj etmeniz gerekir. Telefonunuzu ilk kez şarj ederken açarken, fişi çıkarmadan önce tamamen şarj olduğu sürece, iyi durumda olacaksınız.

Bunun, bazılarının tarihsel, bazılarının pratik olmasının birkaç nedeni var. Tarihsel sebep, eski akü teknolojisinde, akünün ömrünü uzatmak için akünün tam şarj / deşarj döngüsünden geçmesi gerektiğidir. Telefonlar, yalnızca ilk kurulum için yeterli gücü olan bataryalarla birlikte gönderilir ve ev sahibini eve geldiklerinde tam olarak şarj olurlar. Pratik sebep, pillerin prizden çekildiklerinde şarjlarını süresiz olarak sürdürmemeleridir; bu nedenle, telefonunuz tam olarak şarj olmuş bir bataryayla birlikte gelmiş olsa da, size geldiğinde Çok düşük.


Lityum piller hiçbir zaman tam şarjlı olarak gönderilmez ve pili "ömür boyu" asla tam şarjlı deşarj döngüsünden geçirmemelisiniz. Tahliyenizi çok düşük bir ücrete götürürseniz, lityum için bu oldukça kötüdür.
Kortuk

Kesinlikle haklısın. Ancak dediğim gibi, eski nesil piller Li-Ion ve Li-poly piller gibi değil, tam şarj / deşarj döngüsü olmadan ciddi şekilde düşebilirler.
MBraedley

1
Bu soru bir HTC Desire HD hakkında. Bu bir lityum pil kullanır htc.com/www/product/desirehd/specification.html Sözünü ettiği orijinal telefon aynı zamanda biraz arayan bir lityum pil kullanır. Burada belirtildi: mobiletechreview.com/phones/Sony-Ericsson-K850i.htm
Kortuk
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.