CPU'mu hız aşırtma riskleri nelerdir?


10

Bir kişinin telefonunda CPU'yu overclock etmenin riskleri nelerdir?

Bonus Soru: Motorola Droid 1 cihazımda en yüksek performansı elde etmek için (pil ömrü dikkate alınmaksızın) ama patlatmadan (mümkün ise) maksimum profil nedir?

Yanıtlar:


15

İşlemciyi, verilerinizi ve muhtemelen cildinizi mahvedebilirsiniz (ah!).

Göre "CPU overclock Riskler" [masaüstü bilgisayarlar amaçlayan], riskler şunlardır:

  • Başarı : İşlemci mükemmel şekilde overclock yapabilir ve uzun yıllar boyunca istikrarlı çalışabilir. Bunu yapan binlerce insan var ve kesinlikle inkar etmeyeceğim. Bu en iyi vaka sonucu.
  • Anında İmha: Bir işlemciyi overclock yapmaya çalışarak tamamen yok etmek mümkündür. Yıkımla, yani işlemcinin daha yüksek hızda önyükleme yapmayacağı ve normal hızına döndüğünde, çalışmaya devam edeceği anlamına gelir. Bu temelde en kötü durum sonucudur. Bu tür kalıcı başarısızlık çok nadirdir, ancak olur. Yetersiz soğutma kullanarak ve ayrıca overclock yapmaya ne kadar çalıştığınız konusunda gülünç derecede agresif olmak daha olası hale gelir (yani, 166 MHz'de bir Pentium 75 çalıştırmaya çalışmak).
  • İşlevsel Olmama: İşlemci yeni hızda çalışmayabilir, ancak orijinal hızına geri döndüğünde iyi çalışabilir. Bu overclock yaparken oldukça yaygın bir sonuçtur ve çoğu durumda işlemci aşınma için daha kötü olmayacaktır.
  • Sistem Kararsızlığı: İşlemci yeni hızda önyükleme yapabilir, ancak sistemin garip davrandığını görebilirsiniz. Rastgele sabit kilitlenmeler, eşlik hataları, kaynak çakışmaları, garip sabit disk sorunları, bip sesi, uygulama çökmeleri ve önyüklemeyi reddetme buzdağının sadece görünen kısmıdır. Özellikle sinsi, neredeyse mükemmel çalışan overclock'lardır, çünkü bu ara sıra çökme işletim sisteminizden kaynaklanıyor olabilir, ancak bu overclock edilmiş çipten de kaynaklanıyor olabilir.
  • Elektromigrasyon: İşlemci, çalıştırılması gerekenden daha yüksek bir hızda çalıştırıldığında, işlemcideki dahili bileşenlerin zamanla bozulma olasılığı vardır. Bir CPU'nun dahili özellikleri mikron aralığındadır. İşlemci çok yüksek bir frekansta çalıştığında, hız aşırtmanın meydana getirdiği ekstra ısı ile birlikte, işlemcinin içindeki gerçek metal hatların kısa süre oluşturabileceği veya işlemciye belirli bir süre boyunca açabileceği ve zarar verebileceği düşünülebilir. Bunun ne kadar olası olduğu ve ne kadar sürdüğü gerçekten bilinmiyor. Sistem bir süre iyi çalışabilir ve sonra aniden çalışmayı durdurabilir.

Ve daha yüksek hızların daha yüksek ısı anlamına geldiğini unutmayın - bu küçük alana küçük cep boyutunda mümkün olduğunca sıkıştırın, yüzgeçleri soğutma yolunda çok azdır. Hızlandırın ve aşırı ısınabilir. Muhtemelen pantolonunda bir delik yakmaz.

Ancak, "Big Lou" 'ya uygun

Modern işlemciler hız aşırtma nedeniyle zarar görmez. Gerilimi değiştirmiyorsunuz, sadece çarpan. Bir şey varsa, Droid önyükleme yapmaz veya komik davranabilir, ancak daha düşük bir saat hızına geri döndüğünüzde, iyi olacaktır (ve bu daha yüksek hızlar için, dikkat edin).

1.3'e kadar olan her şey Droid üzerinde iyi çalışacak şekilde test edilmiştir. Isı artabilir, ancak OMAP3 yaklaşık 200 Fahrenheit derecesine sahiptir. Buna yakın bir yere varamayacaksınız ve böyle bir durumda, SetCPU'yu her zaman saat hızını otomatik olarak geri alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

YMMV. Orijinal metnin 75 Mhz Pentium'a nasıl atıfta bulunduğuna dikkat edin. ha-hah-ha.

bu yazı @ Overclockers.com , pil performansına göre hızı, saat artırma başlangıç ​​zamanlarını vb. ayarlayabilen SetCPU uygulamasını kapsar .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.