Telefonum neden Google Herkese Açık DNS kullanıyor?


10

Telefonumun hangi DNS sunucusunu kullandığını merak ediyordum. Bu yüzden bir terminal emülatörü başlattım ve girdim:

$ cat /etc/resolv.conf
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

Gördüğünüz gibi, telefonum 8.8.8.8 ve 8.8.4.4'ü DNS sunucuları ( Google Herkese Açık DNS sunucuları ) olarak kullanıyor.

Evde (WiFi), yönlendiricim DHCP aracılığıyla OpenDNS sunucularını verecek şekilde yapılandırıldı. Ancak, telefonumda cat /etc/resolv.confaynı çıkışı döndürüyor. 3G ile aynı şey. Hem Wifi hem de 3G'yi devre dışı bırakıp telefonu yeniden başlatsam bile, yine de Google'ın Genel DNS sunucularını kullanıyor.

Değiştirmek resolv.confveya değiştirmek için herhangi bir uygulamayı yüklediğimi hatırlamıyorum .

Telefonum, CyanogenMod 7.2.0.1 (Android 2.3.7) içeren bir HTC Desire.

Birisi bana telefonumun neden Google Genel DNS kullandığını açıklayabilir mi? Herhangi bir Android cihaz veya CyanogenMod ROM için ortak bir yapılandırma mıdır?

Yanıtlar:


11

Steve Kondik'e göre , bu aslında CyanogenMod'un eski sürümlerinden kalan eski kod:

Bu sadece eski CM sürümlerinde uclibc'ye statik olarak bağlı uygulamalar içindi. Büyük olasılıkla kaldırılabilir.

Ancak şunları da not ediyor :

Ayrıca, / system salt okunur olarak bir ağa bağlanırken bu dosya DEĞİL yazılır. Gerçek DNS sunucuları sistem özelliklerinden okunur.

Ayrıca sadece DHCP tarafından sağlanan sunucuların gerçekten kullanıldığını doğruladım, bu nedenle birisi aksini ispatlamadığı sürece bu sorun geçersizdir.

Dolayısıyla, değerler /etc/resolv.confaslında DNS ayarlarınızı yansıtmaz. Bunun yerine getpropDNS değerlerinizi bulmak için kullanabilirsiniz . Çıkışı böyle grep yaparsanız, oldukça güzel bir şekilde pare edebilirsiniz:

getprop | grep dns

Ayrıca kayda değer: /etc/resolv.confdosya CyanogenMod'un sonraki sürümlerinde tamamen kaldırılmış gibi görünüyor. CM10'da hiç getpropyok , ancak DNS ayarlarımı doğru bir şekilde gösteriyor.


Büyük cevap, teşekkürler. Ancak, getprop | grep dnshiçbir şey döndürmez. getprop | grep -E '([0-9]{1,3}\.){3}[0-9]{1,3}'(IPv4 adresini aramak) ilgili sonucu döndürmez. İade edilen özellikler şunlardır ro.baseband, ro.build.description, ro.modversionve gsm.version.baseband. Herhangi bir fikir?
Morgan Courbet

@Morgan: Sanırım CM7 (çalıştırıyorsunuz) ve CM10 (test ettiklerim) arasında bir çeşit fark olabilir. Çıkışı hiç kaçırmazsanız ne olur? Alakalı bir şey görüyor musunuz? (uzun olabileceğinden boruya morebenzer veya benzer olabilir)
eldarerathis

1
@Morgan: Test etmek için bir Gingerbread cihazım yok, ancak statik bir IP yapılandırırsanız standart kablosuz ayarlarda yapmanın bir yolu olmalı (kullanıyorsanız bu şekilde yapabileceğinizi düşünmüyorum) DHCP, maalesef). JB'de bağlı olduğum ağa uzun basıyorum ve ona ulaşmak için "Değiştir" i seçiyorum. Gerçi "Gelişmiş yerleşimleri" altında olabilir (wifi ağları listesinde menü düğmesi). Ayrıca kullanabilirsiniz, setpropancak yeniden başlatmalarda / bağlantı kesilmelerinde devam etmez. Örneğin. özelliğin setprop net.rmnet0.dns1 <your DNS IP>değerini değiştirmelidir net.rmnet0.dns1.
eldarerathis

1
Ve daha spesifik olanın adaptör tarafından kullanılacağını düşünüyorum ( net.rmnet0.dns1sizin durumunuzda), ancak bu değeri daha genel net.dns1özellikten miras alıyor olabilir .
eldarerathis

1
@Rhyuk: Bilmiyorum. setpropboş değerler verdiyseniz geçici bir çözüm olabilir, ancak her önyüklemede çalıştırmanız gerekir (ve bunun gerçekten işe yarayıp yaramayacağından emin değilim).
eldarerathis
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.