Otomatik parlaklık ayarları nasıl çalışır?


12

Belki aptalca bir soru, ama onaylamak için resmi bir belge bulamadım.

Işık sensörünü kullanıyor mu? Çoğu cihaz bunu destekliyor mu?

Yanıtlar:


16

Evet, ışık sensörünü kullanıyor ve evet akıllı telefonların çoğu bunu destekliyor.

Nasıl çalışır?

Akıllı telefonlarda genellikle ekranın hemen yanında, ölçülen ışık seviyesine göre ekran parlaklığını uygun şekilde yükselten veya düşüren kontrol yazılımı ile birlikte ortam ışığını ölçen bir ışık sensörü bulunur. Karanlıkta izliyorsanız, ekran uygun şekilde loş olmalıdır. Ortam ışığı seviyesi daha yüksek olduğunda, ekranın iki nedenden dolayı uygun şekilde daha parlak hale getirilmesi gerekir: ekrandan yansıyan ortam ışığından kaynaklanan parlama nedeniyle, görüntüyü yıkar ve ortam ışığı seviyesi arttıkça gözün ışık hassasiyeti önemli ölçüde azalır. .


Son bir şey, eğer pil tasarrufu ile ilgili herhangi bir nedenle soruyorsanız, lütfen bunu söyleyin, çünkü daha fazla bilgi var, eğer pil ile ilgili ise, söylenmesi gerekir.
Omar Al Barahamtoshey

1
ışık sensörü Android çerçevesinde standart bir arayüze sahiptir; Cevabımda, ışık sensörünü kullanmak isteyen uygulamalar tarafından kullanılabilen programlama arayüzünün resmi belgelerine dikkat çektim.
Lie Ryan

8

Evet, otomatik ekran parlaklığını destekleyen cihazlarda tahmin ettiğiniz gibi, bir ışık sensörü var , bu genellikle ekranın yan tarafında küçük bir delik.

Tüm telefonlarda bir ışık sensörü yoktur; örneğin Samsung Spica'da bir tane yok, ancak parlaklığı hızlı bir şekilde değiştirmek için Güç Kontrolü Widget'ını kullanabilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.