Android için gerçekten bir antivirüs gerekli midir?


55

Artık Linux'u on yıldır kullanıyorum, bu yüzden artık virüslerle uğraşmaya alışkın değilim. Sürprizime göre, Android'deki antivirüsler hakkında biraz tartışma gördüm. Henüz yüklemedi, ancak bu beni rahatsız ediyor: gerçekten gerekli mi? Piyasada bilinen herhangi bir virüs var mı (veya var mı)? Google, bir uygulamanın pazara girmesine izin vermeden önce bir virüsten koruma yazılımı çalıştırmıyor mu?

Android'in bir yılında hiç sorun yaşamadım, fakat cep telefonumun çok fazla önemli bilgisi var ve telefonumu temizleyen ya da uyurken ya da her ne olursa olsun, uluslararası telefon görüşmelerinde bulunmaktan bazı virüslere şaşmamak istemem. Bir virüsten koruma yazılımı mı kurmalıyım?


Bir AV olmadan Linux çalıştırmak bile kötü bir uygulama. Aynı şey Android için de geçerli. Google uygulamaları kontrol etmiyor.
Arda Xi

Lütfen bir virüsten koruma yazılımının virüs gerektirdiğini unutmayın. Bilinen bir virüs yoksa, bir antivirüs değersizdir çünkü androidin kendisi zaten bazı dahili korumalara sahiptir. Virüsler android / iphone için ortaya çıkmaya başladığında (enevitable), o zaman aslında farklı arka kapıların izini sürmek için AV yazılımına ihtiyacımız olacak (android işletim sisteminin işletim sisteminin bir parçası olarak her sorunu çözmeye çalışmadığı varsayılıyor). Ayrıca Linux üzerindeki AV virüslerinin virüs virüslerinin kontrol edip etmediğine dikkat edin, sistemler arasında etkileşimler vardır, bu yüzden de önemlidir.
Dmitriy Likhten

6
Sadece açıklığa kavuşturmak için - Linux için kurduğum AV'ler, insanların e-posta sunucuları veya dosya paylaşımı için Linux kullandıkları ve Windows tabanlı virüs imzaları yakaladıkları zamanlar için oradalar. Bildiğim kadarıyla, bilinen hiçbir Linux virüsü yok, yalnızca güncellenmeyen sistemler yoluyla faydalanıyor ve o zaman bile çok nadir görülüyor.
Volomike

Yanıtlar:


14

Telefonunuzda bir virüsten koruma yazılımı hakkında endişelenmenize gerek yoktur. PC'nizde bir tane çalıştırmanızı ve çevresel aygıtları taramak üzere ayarlamanızı öneririm. Telefonunuzu taktığınızda ve bir yığın depolama aygıtı olarak monte edildiğinde, masaüstünün antivirüs programı telefonu virüs imzalarına karşı tarar ve güvenliğinizi sağlamak için en aza inersiniz.

Yalnızca * nix veya OSX kullandığınız için AV yazılımı tarafından sağlanan güvenlikten yararlanamayacağınıza inanmak bir yanılsamadır; Bu, özellikle Linux'ta iyi ve yalın bir program elde etmek için hiçbir şey harcamanıza gerek olmadığını söyledi.


Googoe Play'de kötü amaçlı yazılım uygulamaları var. Sorun, antivirüs uygulamalarının telefonunuza indirildiğinde bu kötü amaçlı yazılımları algılamasıdır. clark.com/technology/google-play-malware-app-hummingbad
larry909

12

Temelde bir şeyler yapıyormuş gibi davranan birkaç Truva atı raporunda bulunuldu, ancak bunlar aslında size para kazandıran ya da veri çaldığınız veya başka bir şey çaldığınız kısa kodlara mesaj atıyorlar. Ancak, bu 'anti virüs' programlarının, diğer uygulamaların gerçekte ne yaptığını izlemek için zaten sahip olmadıklarından, aslında nasıl karşı koyabileceklerinden emin değilim.

Yapmanız gereken tek şey, bir uygulama yüklediğinizde istenen izinlere yakından bakmak ve kendinize 'bu uygulamanın tam internet erişimi ve kişi erişimi ve konumu gerekmeli mi?'


2
Hakkındaki verileri sunucularına gönderen bilinen bir "virüs" canlı arka planı vardı. Bu reklamları gerçekten ayırt edebilir misiniz?
Dmitriy Likhten

2
@Dmitriy - veya verilerinizi toplayan tüm meşru uygulamaları vs.
sickgemini

10

Hayır diyorum ve bunun için iki nedenim var:

  1. Herhangi bir uygulamayı kurmadan önce her zaman gerekli izinleri okuyun ve bu uygulamanın çalışması için bu izinlere ihtiyaç duyduğundan ve yalnızca telefonunuzda bir şeyler yapmanıza gerek olmadığından emin olun. Hiçbir uygulamanın, telefon bilgilerinizi tahrif etmek için izin almasına izin vermeyin.

  2. Anti-virüs uygulaması yüklemek telefonunuzu yavaşlatır, bu nedenle bilgisayarınızdan virüs taraması yapar.


Etkilenmiş olabilecek ücretsiz e-kitaplar veya müzikler indirdiğimi varsayalım. Bilgisayarda indirdiyseniz her zaman onları tararım. Birinde aynı taramak için telefonda bir antivirüs bulunmuyor mu? Android'in Linux gibi olduğunu ve bu şekilde bulaştırılmayacağını duymaya devam ediyorum. Bu, bir kişinin ebooks gibi dosyaları internetten endişe duymadan indirebileceği anlamına mı geliyor?
Prem kumar

1
Evet AFAIK, android, yalnızca kullanıcı etkileşimi veya sistem izni olmadan gerçekleşmeyen istenmeyen bir apk kurduğunuzda virüs bulaşabilir. Sistem izni yalnızca normal telefondaki önceden yüklenmiş uygulamaya verilir
Tofeeq

1

Antivirüs, Windows'ta olduğu kadar gerekli değildir, ancak olması kötü bir fikir değildir. Google, bildiğim kadarıyla Google Play Store’a gönderilen uygulamaları kontrol ediyor. Ancak, Google Play Store'da ve bunları indiren kişilerde birkaç kötü amaçlı uygulama olayı olmuştur. En büyük sorun, özellikle cihazınız köklü ise, Google Play Store'un dışından gelen uygulamalardır. Bu AV-Testi Android sonuçları göre, antivirüs yazılımı bu kadar etkili, özellikle de yüklü olması muhtemelen mantıklı burada , bazı programlar% 100 saptama oranlarına yakın nereden. Bu web sitesi ayrıca antivirüsün normal kullanım sırasında cihazı yavaşlatıp yavaşlatmadığını da içeren 'Kullanılabilirlik' içerir.


1

Android Market'te yalnızca birkaç virüs vardı, bu nedenle virüs yakalama olasılığı nadir görülür. Sorun, uygulamaları internetten indirirken gerçekleşir. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Android telefonlar için AV?

İnsanlar Android için AV cihazının olması gerektiğinde ısrar ettikleri zaman hep gülüyorum.

Neden gerekli değildir? Çekirdek, kök vb. Adların nelerden geldiğini düşünün. Android Linux tabanlı ve Unix benzeri işletim sistemleri için güçlü virüslerden hiç haberim olmadı. Evet, virüs yaratma olasılığı var, evet işe yarayabilir, ancak yalnızca uygulama izinlerini verirseniz. Bu yüzden Android için AV'nin sadece bir aldatmaca olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, Google pazarından uygulamalar indirdiğiniz sürece kendinizi özetleyin; kendinizi rahat hissedin ve virüsleri unutun.


Lütfen neyin yanlış olduğunu bana bildirmek için aşağı oy verdiğinizde yorum yapın :)
FieryCod

Ben değildim, ama birkaç işaretçi: 1) Android için virüs yok , bu yüzden "Android Market" te olamazlar; 2) Market, yıllar önce "Google Play Store" olarak yeniden adlandırıldı, bu nedenle neyi kastettiğinizden emin değilsiniz. Bu iki puan haklı Ama eğer bir downvote farklı bir soru :) olduğunu
Izzy
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.