Aşırı CPU zamanı ve pil kullanan Mediaserver


17

İşletim sistemi sürüm 4.2.1'de aniden pilini çok hızlı bir şekilde boşaltmaya başlayan bir Nexus 4'üm var. Pil kullanımına baktığımda, birkaç dakika CPU zamanı ve birkaç saat Keep Awake süresi ile zaman içinde pilin% 60'ını yiyen "Mediaserver" ı görüyorum . Genellikle ekran, telefon boşta veya diğer hizmetler pil ömrünün çoğunu tüketir.

Tüm uygulamaları kapatmayı ve şarj etmeyi denedim ve yeterince gece boyunca hala önemli miktarda pil tükettiğinden emin oldum, yine Mediaserver, Pil kullanım tablosunda bildirildiği gibi suçluydu; cihazı bütün gece uyanık tutmuş ve sıfır kullanıma rağmen pilimin% 10'unu tüketmişti. Çok sayıda dosya eklemedim ve müzik / vb. Oynamıyorum, bu yüzden Mediaserver sürücüde çok fazla şey yapmamalıdır.

Mediaserver'ın pil ömrümü böyle yemesini nasıl engelleyebilirim?

Yanıtlar:


7

Çalışan tüm uygulamaları öldürmek sorunu çözmedi veya videolar / fotoğraflar (benzer bir pil sorunu için önerildiğini duydum) gibi Google hesap öğeleri için otomatik senkronizasyonu devre dışı bırakmadı.

Ne yaptım eser sadece güç düğmesini basılı ve kapalı aşağı seçerek cihazı yeniden başlatmayı edildi. Yeniden başlatıldıktan sonra Mediaserver artık kullanım şemasında pilimin çoğunu kullanmıyor ve şarjım her zamanki gibi sürüyor. Aynı sorunu alırsanız, yeniden başlatın.


1
Komik - tam olarak tavsiye etmek istediğim şey buydu. Biliyorum "yapışan wakelocks" kurtulmak için tek yolu (bu durumlar uygulamalar bir wakelock isteyin ve lateron serbest bırakmak unutmak olduğunda olur).
Izzy

@Izzy olan bu olmalıydı. Teknik olarak ne olduğundan emin değilim, ancak 4.2.1'de yaygın bir sorun veya başka bir şey olması durumunda çözümü paylaşmak istedim.
Ben Brocka

Bu, çoğu / tüm Android sürümleri için ortak bir şeydir (özellikle mediaserver ile değil, birçok hizmetle). Ayrıca, kötü tasarlanmış uygulamalar buna eklenir. Ayrıntılar için WakeLocks ile nasıl başa çıkılır (öksüz)? ve cevapları.
Izzy

Yeniden başlatın, yeniden başlatın, yeniden başlatın. Bunu çözmenin daha az can sıkıcı bir yolu var mı? Yeniden başlatmaktan nefret ediyorum. O medya sunucusunu öldüremez miyim?
neverMind9

6

Mediaserver işlemi, aygıtınızı kitaplığınıza eklemek üzere medya dosyaları için tarar. Ancak, 2012/12/12 (belki biraz daha fazla) boşluklar sürümü bozuk ve telefonunuzdaki bilinmeyen dosyalar üzerinde sonsuz bir döngüde sıkışıyor. Bu doğrudan pil tüketimine dönüşür ve pilinizin ve diğer telefon bileşenlerinin kullanım ömrü boyunca kötüdür. Telefonunuzu ilk kez çalıştırırken veya medya uygulamalarını başlatırken, Mediaserver çağrılır ve dehşete başlar.

Nasıl düzeltilir:

  • Telefonu yeniden başlatın ve bir medya uygulaması başlatmayın.
  • .nomediaKütüphane aramasını önlemek ve böylece Mediaserver'ın takılmasını önlemek için SD kart kökünüze bir dosya koyun . Bu, medya kütüphanesi olmadığı anlamına gelir!
  • Görkemli Google'ın bu anormalliği düzeltmesini bekleyin.
  • Android bellenim + gapps'lerinizi bu hatadan yoksun bir sürüme düşürün.
  • İPhone / Windows Phone kullanma
  • Her türlü dosyayı normal olarak desteklemek için boşlukları (Mediaserver.apk) değiştirin. (gelişmiş + zaman alıcı)

2
İPhone / Windows Phone'u önerdiği için indirgeyin. Btw, bu bir düzeltme değil, hata hala orada olacak.
Jorge Fuentes González

Kök klasöründeki .nomedia dosyası çalışmıyor. Android 4.3 ile bir Nexus 7'de. Fiziksel SD kart yok ama .nomedia dosyasını SDCard klasör köküne koydum ve mediascanner'ın çalışmasını durdurmadı. Tekrarlı olarak uygulanması gerektiğini ve her alt klasöre yerleştirilmesine gerek olmadığını varsayıyorum? Belki de sistem kökünde olduğu gibi SDCard'dan daha yüksek bir tane yerleştirmeli miyim?
The111

2

Sanırım bu hatanın sebebini ve derme çatma bir çözümü, belki de (sonunda) benim için işe yaradığını ve başka yerlerde sık sık bahsetmediğim gibi olduğunu anladım.

Tabletimde (Nexus 7 2. nesil), mediaserver hatasını çok sık gördüm ve pratik olarak çözmeye çalıştım.

Ancak, telefonumda (I9505G aka SGS4 GPe), hatayı bir kez görmedim. Her iki cihaz da% 100 stok Android 4.3 çalıştırıyordu. Sonra bir gün ben de telefonumda onun çirkin kafasını yetiştirme böcek fark ettim. Yakın zamanda HERHANGİ BİR yeni dosyayı cihaza kopyalamamıştım, böylece "bozuk medya dosyaları" hakkında herhangi bir teoriyi pencereden dışarı atmıştım. Beynimi kırdım ve son 24 saat içinde farklı yaptığım tek şeyin telefonda, genellikle sadece aramalar, e-postalar ve e-kitaplar için kullandığım bir oyun (Rayman Jungle Run) oynadığını fark ettim. Ancak tabletimde Rayman Jungle Run'ı sık sık oynuyorum.

Bu test dizisini hem telefonumda hem de tabletimde aynı sonuçlarla çalıştırdım.

  • Tam şarj. Taze çizme. Birkaç saat çalıştırın. SONUÇ: Ortam sunucusu tahliyesi yok.
  • Rayman'ı başlat, 1 dakika oyna. Ana ekrana dönün, ancak uygulamayı kapatmaya zorlamayın. Biraz bekleyin. SONUÇ: Mediaserver tahliyesi başlar.
  • Rayman uygulamasını kapatmaya zorlayın (Bunu yapmak için bir İksir kısayolu kullandım, ancak uygulamalar menüsünü kullanmak iyi çalışıyor). Birkaç saat bekleyin. SONUÇ: Mediaserver tahliyesi durdu!

Web'de birçok arama yaptım ve benzer fenomene sadece bir referans daha buldum ve bu yazı Rayman oyununa ve Süper Hexagon veya başka bir şeye benzedi. Burada görünen ders, bazı uygulamaların mediaserver hatasını tetikleme yeteneğine sahip olmasıdır. En azından benim durumumda, cihazda hangi medya dosyalarına sahip olduğum ya da hangi Google hizmetlerinin çalışmasına izin verdiğim / önlediğim ile ilgisi yok (her ikisi de sıkça sözde çözümler olarak gördüğüm şeyler).

Ayrıca, mediaserver drenajını tetikleyen bir uygulamanız varsa ve bu uygulama başlangıçta veya periyodik zaman aralıklarında otomatik olarak çalıştırılırsa, bu durumda tek güzel çözümün maalesef uygulamayı kaldırmak olacağını varsayıyorum. Bu, bazı insanların yeniden başlatmanın neden yardımcı olduğunu bulamadığını açıklayabilir ... rahatsız edici uygulama başlangıçta çalışırsa, elbette drenaj da hemen başlayacaktır.


Dün gece bana bu şey oldu. Ana ekran düğmesiyle çıkan Rayman Fiesta Run, medya sunucusunda bir gecede% 40 pil kaybetti. Bunun için teşekkürler!
RossC

@RossC Müthiş, sana yardım ettiğine sevindim. Ben de Fiesta Run'ı çok yükledim ve hala bu hatayı düzeltmediklerini hayal kırıklığına uğradım (işletim sisteminin veya uygulamanın hatalı olup olmadığından emin değilim, ancak uygulamanın kendisini kapatmaya zorlayarak veya en azından bir seçenek). Bir seans oynadıktan sonra uygulamayı öldürmeyi ve pilimin ne kadar azaldığını gördüğümde saatler sonra hatırlamaya devam ediyorum.
The111

1

Android 4.1.2 ile aynı sorunu yaşadım. tablet. Birkaç forumda bulunan her şeyi denedim ve sonuç - hiçbir şey işe yaramadı. Mediaserver pilimi boşaltmaya devam etti. Sezgisel olarak iki şeyi denedim: 1. Her türlü medya dosyasını sakladığım takılı olmayan SD kart. 2. "download" klasöründen indirilen RESİMLERİ sildi.

Sonuç = sorun ÇÖZÜLDÜ.

Sonra SD kart yeniden takıldı - pil ömrü hala normal!

Sonuç: Kanlı medya sunucusu indirilen resimleri taramaya devam eder ve pili boşaltır.

Basitlik her zaman cevaptır!


1

Sadece medya sunucusu işlemini öldürün. Bir komut satırı çalıştıran ve onu öldüren bir kısayol oluşturdum

kill pidof /system/bin/mediaserver

veya diğer cihazlarda,

kill mediaserver 

0

Benim için, Nexus 4'ü birkaç kez yeniden başlatmak işe yaramadı. Cep telefonunu ilk kullanmaya başladığımda Google hesabı olmadan giriş yaptım . Bu yüzden fabrika ayarlarına sıfırladım ve Google hesabıyla giriş yaptığımdan emin oldum. Bu sorunu çözmüş görünüyor.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.