JTAG, Android açısından nedir?


27

JTAG'ın, başka bir şeye yanıt vermeyen ve USB bağlandığında görülmeyen ölü Android cihazlarını canlandırmak için kullandığı terimi görüyorum. Cihazın fiziksel donanım tarafından yapılan bir şey gibi görünüyor (bazı saf yazılım tabanlı çözümlerin aksine) ve başka bir yerde kullanılan terimi (oyun konsollarında) duydum. Bununla ilgili fazla bir şey bulamıyorum ve bunun Androidler ve benzeri cihazlarla nasıl ilişkili olduğunu özellikle bilmek istiyorum. Her ikisi de aşina olmadığım elektronik veya elektrik mühendisliğinde bir terim gibi görünüyor. Ne olduğunu ve neden sert tuğlalı cihazlarda kullanılabileceğini merak ediyorum.


Sadece Wikipedia ve konuyla sınırlı değil olarak kapatmak için Oylama başlıklı bu
yazıya bakınız

7
Bunu konuyla ilgili ve meşru bir soru olarak buluyorum. @ t0mm13b: Haklısın, bu donanım düzeyinde Android'in altındaki bazı katmanlardır (ve JTAG, geniş bantlı / wifi yönlendiriciden mikroişlemcilere, çamaşır makineleri vb. için birçok gömülü donanım ürünü tarafından kullanılır). Ancak, bu kısaltma Android ile ilgili olarak daha sık ortaya çıktığından (örneğin, XDA'nın engelini kaldırmak için), bu ikisi arasında bir bağlantı olup olmadığını sorabilir.
ce4

2
JTAG, Android'e özgü bir şey olmasa da, JTAG'ın Android'e nasıl kullanıldığını açıklayan bir soru ve cevapları bulma fikrini seviyorum.
Akış

1
Vay bu, etkileşimde bulunduğum ilk terminoloji SE sitesi değil ! Bunun gibi sorular için bir tane oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederim.
hippietrail

1
@hippietrail: Öneriniz için teşekkürler. Şimdi etiketi oluşturdum. Lütfen diğer Android.SE sorularına ekleyecek düzenlemeleri önermekten çekinmeyin.
unutulmaz

Yanıtlar:


22

JTAG ve Android iki ayrı şeydir.

JTAG pinlerini cihazınızın pilinin altında veya SIM / MicroSD kart yuvasının yanında görebilirsiniz. Pimler gizlendi. Telefonunuzun arka kapağını sökmeniz gerekebilir. JTAG pimleri genellikle bu fotoğrafta gösterildiği gibi birbirine yakın kümelenmiş altı altın pimdir:

Zte Blade'in Arkası
Büyütmek için tıklayın

Çok çeşitli kablolarla (farklı cihaz tipleri için farklı kablolar) birlikte gelen özel bir donanım JTAG kutusu ve ayrıca cihaz modeliniz için özel olarak hazırlanmış özel bir yazılım kullanıyorsunuz. (Kendi imal edilmiş panonuz için belirli mikro kod talimatlarıyla yüklenebilen genel hepsini kapsayan JTAG kutuları vardır. Zor kısım, cihazınızın devre kartı için tam olarak mikro kod alıyordur . Yanlış mikro kod kullanıyorsanız, kalıcı hasara neden olabilir. )

Mikro kod talimatları, kabloya bağlı JTAG kutusundan, JTAG pinlerinin üstündeki konumuna kesilmiş şekilde verilir. Kutu, yeniden canlandırmak için cihazınıza bir sinyal gönderir. Artık cihazınıza uygun bir üretici yazılımı resmi yanıp sönebilir.

Bu çok özel bir konudur. Elektrik mühendisliğinde bir arka plan, hangi pimlerin toprak (GND), iletim (TX), alma (RX) ve güç (PWR) için kullanıldığını bilmek kullanışlı olabilir. Güç önemlidir: pil bitmişse, cihazınıza hala güç beslenebilir.

JTAG kutularını çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz, ancak birkaç yüz ABD dolarına mal olma eğilimindedirler. Farklı kablo tiplerine sahip farklı üreticilerin ve cihazdaki JTAG pinlerinin farklı düzenlemelerinden kaynaklanmaktadır.


4

JTAG bir protokoldür!

Basitçe USB gibi diğer Protokollerde de protokol UART, DATA'yı aktarmak veya cihazlarla iletişim kurmak için kullanılan protokoldür.

JTAG Doğrudan CPU ile iletişim kurun ve CPU'nun JTAG Protokolü yardımıyla CPU'nun çevre birimlerine ve bu çevre birimlerinden birine bellek / NAND / eMMC'ye erişebilirsiniz.

Doğrudan ilişki kurmak için yeniden canlanan kısım için sorunuza cevap verin. Cihazınız dahili hafızadan önyükleyemese bile / NAND / eMMC JTAG erişimine JTAG Protokolü ile hala erişilebilir.

JTAG'a erişme ve Önyükleme bölümlerini cihazınıza yeniden yazma Dahili Bellek / NAND / eMMC telefonunuzu canlandırır, telefon açılabilir ve yeniden canlandırılır.

Bazı Ticari JTAG'lar: ort-jtag.com

Bazı JTAG Pinout'ları:

JTAG Pinout

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.