Özel bir ROM için neden kök erişimi gerekir?


15

Net olmak istiyorum ve sorumun belirttiği gibi, genel olarak mobil cihazlardan çok cahilim, bu yüzden ortak bilgi ise özür dilerim.

Bir aygıta özel bir ROM yüklemek istediğimi söyleyin, o zaman kök erişimine ihtiyacım var gibi görünüyor. Her web sayfasından bir cihazı nasıl rootlayabileceğimi öğrenebilirim, ancak bir cihazı neden root etmem gerektiğini nasıl bulamıyorum . Bir cihazı köklendirmenin bana cihazda root erişimi verdiğini anlıyorum, ama neden buna ihtiyaç var? Telefonu bir PC'ye bağlarsam, bu bana cihazın tüm dosya sistemine erişim vermiyor mu? Öyleyse, neden FS'nin ilgili bölümlerini istediğim ROM ile üzerine yazamıyorum?

Ayrıca, neden özel bir ROM'un köklenmesi ve kullanılması, bir aygıtın tuğla haline getirilmesine neden olur? Sadece orijinaliyle ilgili soruna neden olan ROM'un üzerine yazamazdım (yedeklemeyi düşündüğüm!;)).


5
If I connect the phone to a PC then doesn't that give me access to the entire file system of the device?- Varsayılan olarak hayır. Dosya sisteminin belirli bir bölümüne ("harici" depolama) erişmenizi sağlar.
Ocak'ta


@ t0mm13b Bu soruların hiçbiri NEDEN bölümüne cevap vermiyor . Sanırım devam edip buraya bir şey koyacağım.
Izzy

Yanıtlar:


16

Kısa cevap:

Güvenlik ve garanti nedenleriyle.

Ayrıntılı cevap:

Bu çoğunlukla, çoğu (hepsi değil!) Cihaz üreticisi tarafından, "oyun oynayan çocuklardan" (ve hiçbir şey anlamasalar bile, her şeyi denemek isteyen insanlardan) çok fazla hizmet talebinden kurtarmak için alınan bir önlemdir. Bu üreticilerin "özel ROM'lar" önlemek için özel önlemler aldığı Yani (veya, daha doğrusu herhangi ROM'lar değil kendileri tarafından sağlanan) parladı edilecek.

T0mm13b'nin yukarıdaki yorumlarında zaten belirtildiği gibi, varsayılan olarak cihaz dosya sisteminize sadece USB yoluyla bağlayarak fiziksel erişim elde edemezsiniz . Cihaza, Android sürümüne ve bazı diğer ölçütlere bağlı olarak, yalnızca parçaları görebilirsiniz. Bu, tüm SD kart (fiziksel, UMS modunda) veya hatta MTP aracılığıyla bazı kısımlarına "mantıksal" erişim olabilir . USB Hata Ayıklamayı etkinleştirirken ADB aracılığıyla daha fazla ayrıcalıklı erişim elde edilebilir - ancak stok ROM'unda bu durumların hiçbirinde tam erişim elde edemezsiniz .

Peki güncellemeler nasıl yapılıyor? Çok yaygın bir uygulama, özel bir ZIP dosyasının ( update.zip) kullanılmasıdır. Bu, aygıta takılan SD karta yerleştirilir ve aygıt, update.zipuygulanabileceği özel bir moda (kurtarma) önyüklenir . AMA: cihaz bütünlüğünü kontrol eder update.zip- üretici anahtarıyla imzalanmalıdır. Belli nedenlerden ötürü, bu anahtar serbestçe mevcut değildir - bu nedenle böyle bir stok sistemine bu şekilde özel bir ROM yüklenemez.

Bütün bunlar sadece cihaza süper kullanıcı erişimi ile atlatılabilir - yani: rootlamanız gerekir.

Bu NEDEN kısmı için - köklenmenin HOW kısmını ele almazken. Tam istediğin gibi :)


Daha fazla ayrıntı için güncelleme

Liam'ın yorumunda fastboot, cihazın köklenme koşulu olmadan Özel ROM'ları flash etmek için bir yöntem olacağını belirttiği gibi, bunu öğrenmek için biraz daha araştırma yaptım. Bunu incelemeye devam edeceğim, ancak yine de ilk sonuçlarımı buraya eklemek istedim.

Belirli bir noktaya kadar, Liam bu konuda haklı: Sadece Samsung cihazları için geçerli değil (ilk önce varsaydığım gibi), aynı zamanda diğer bazı cihazlar da (hepsi değil) kök dahil olmadan da bu yöntemi destekliyor ( Çoğu Özel ROM, elbette köklü olarak gönderilir - böylece bunları yükledikten sonra rootunuz olur). Bununla birlikte, root için bile gerekli görünen cihazlar var fastboot flash(örneğin Iconia A100 ile ilgili TheUnlockr'a bakın , alıntı yapın: Bu prosedürü gerçekleştirmeden önce cihazınızı köklendirmiş olmalısınız. - ve evet, fastboot flash recovery recovery.imgdaha sonra kullanıyorlar).

Ancak, fastbootköklendirilmemiş cihazınız için çalışıyor olsa bile , dikkate alınması gereken önemli bir nokta vardır:

Fastboot ile Android cihazınız için bir ROM'u flaş etmek için kilidi açılmış bir önyükleyiciniz veya bir mühendislik önyükleyiciniz olmalıdır

( Yanıp Sönen Kılavuz - Android - XDA-Geliştiriciler )

Bunun anlamı: Önyükleyiciniz kilitliyse, önce kilidini açmanız gerekir, bu da cihazınızı siler (fabrika ayarlarına sıfırlar). Böylece tüm veriler bu şekilde iyi olacak - root ile bu adımdan önce tam bir yedekleme (Nandroid, Titanium Backup) yapmış olabilirsiniz. Bununla birlikte, Android 4.0'dan başlayarak, bu artık gerçek bir sorun değil - ADB üzerinden tam bir yedekleme yapabileceğinizden (bkz: Köklü olmayan cihazların Tam Yedeklemesi )


Özet:

Bir Özel ROM'u flash edebilmeniz için rootlanması gereken cihazlar var. Cihazınız bu kategoriye giriyorsa, Özel ROM'u flaşlamak için neden root erişiminin gerekli olduğu yukarıda belirtilen nedenlerdir .

Ancak: kullanarak parladı edilebilir cihazlar da vardır fastboot olmadan önce köklü ediliyor. Cihazınız bu kategoriye girerse, Özel ROM'u flaşlamak için neden kök erişimi gereklidir? Sorusu geçersiz hale gelir (cevap değil, ex falso quodlibet sequitur (" yanlıştan herhangi bir şeyi takip edebilir") yanlış öncülden herhangi bir sonuç çıkarabilirsiniz :)

Yani: EĞER köklenme gereklidir üzerindedir NEDEN .


1
Çoğu cihaza özel bir ROM yüklemek için aslında root'a ihtiyacınız yoktur ;)
Liam W

@LiamW Sorumumun belirttiği gibi - Mobil işletim sistemlerinden çok cahilim ve Izzy'nin bu konuda kendimden iki şey daha bildiğini gösteren 13.3k üne sahip; bu nedenle, aksine bir şey bilmediğim için cevabının tamamen doğru olduğunu varsayıyorum; ayrıca cevabı da en yüksek oyu aldı (yine teknik olarak doğru olduğunu gösteriyor). Yine de cevabının yanlış olduğuna inanıyorsanız, cevabınızı güncellemekten çekinmeyin ve oylar değiştiğinde kabul edilen cevabı değiştireceğim.
R4D4

1
@LiamW "Çoğu Samsung cihazında" demek istediniz . Köksüz özel bir ROM'u flaş edebileceğiniz bir cihaz görmedim, üzgünüm ve bazı cihazlar gördüm. Plastik bombardıman uçaklarından uzak durdum ... XD Teknik olarak son yorumunuz yanlış: D
Izzy

1
Bu bir tavuk ve yumurta ... özel bir ROM'u flaş edebilmek için root'a ihtiyacınız var ve özel bir ROM'u flaş etmek için, genellikle köklü bir kurtarma ortamına sahip kilitli bir önyükleyiciye ihtiyacınız var ... ve köklü bir kurtarma ortamına ihtiyacınız var. CWM / TWRP olarak .... catch-22!
t0mm13b

1
@ R4D4 Kabul edilen bir cevap size en çok yardımcı olan cevap olmalıdır. Cevabı tam olarak değerlendirecek bir konumda değilseniz, birisini kabul etmemek mükemmel bir şekilde tamamdır. En yüksek cevabı sadece en yüksek olduğu ya da yüksek temsilcisi olan birinin cevabını kabul etmek kesinlikle kaşlarını çattı. Günün sonunda sizin kararınız olsa da, hiç kimse size farklı söylememelidir.
Matthew

7

Özel ROM'u yüklemek için genellikle telefonu rootlamanız gerekmez, özel ROM'u (özel kurtarma görüntüsü gibi) yüklemek için bir mekanizma kurmak için telefonu köklendirmeniz gerekir.

Bazı telefonların kilidi açılabilir önyükleyicileri vardır - önyükleme ve system.img dosyalarını önyükleme yükleyicisi aracılığıyla root yapmanıza gerek kalmadan flash edebilirsiniz.

Ayrıca fastboot kullanarak özel kurtarma görüntüsü yanıp sönebilir köklü olmadan .

Ve en özel ROM fermuarlar - Sen güncelleme fermuar imzalı olduğunu stok kurtarma kontrolleri gibi özel bir kurtarma yüklenmeleri gerektiğini değildir imzaladı.

Cihazınız fastboot'u desteklemiyorsa, özel bir kurtarma görüntüsü yüklemek için root yapmanız gerekebilir, ancak genellikle ihtiyacınız yoktur - sadece yüklediğiniz görüntü ile birlikte gelir.

Samsung cihazlarının indirme modu var - bunu kullanmak için rootlanmanıza gerek yok, sadece ODIN'e ihtiyacınız var.

Telefonu bir PC'ye bağlarsam, bu bana cihazın tüm dosya sistemine erişim vermiyor mu? Öyleyse, neden FS'nin ilgili bölümlerini istediğim ROM ile üzerine yazamıyorum?

Hayır. Size salt okunur erişim sağlar, böylece /systemdizindeki dosyaların üzerine yazamazsınız. Kök /systemokuma yazılabilir yapmak için kullanılabilir .


1
"Özel ROM'u yüklemek için genellikle telefonu rootlamanız gerekmez, özel ROM'u (özel kurtarma görüntüsü gibi) yüklemek için bir mekanizma kurmak için telefonu köklendirmeniz gerekir." Kesinlikle size kaynar hazır stok OS'den özel bir ROM'a gitmek için root'a ihtiyacınız var mı?
GAThrawn

1
@GAThrawn Nope. Fastboot kullanarak özel bir kurtarma işlemini flaş edebilirsiniz. Fastboot'a erişmek için root yapmanız gerekmez (ve bazen root'a erişmek için fastboot kullanmanız gerekir)
Liam W

1
Samsung olmayan birçok cihazda kilitlenemez önyükleyici (özellikle eski olanlar) yoktur, bu nedenle önyükleyiciden bir şekilde faydalanmadan veya kurtarmayı başka bir şekilde yüklemeden (ROM Yöneticisi / Goo Yöneticisi) özel bir kurtarma işlemini yanıp sönemezsiniz. Çoğu zaman bu köklenmeyi içerir, ancak bu her zaman böyle olmayabilir . Bence @GAThrawn ve diğerleri de bunu yapmaya çalışıyor. Daha fazla üretici, bir bootloader kilit açma aracı sunmaya başladı, ancak çoğu hala yapmadı. Örneğin, Motorola cihazlarının diğerlerine kıyasla özel ROM'ları alması çok zordur.
eldareraBu
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.