ADB sunucusunun CMD'den başlaması için PATH değişkenine ne yazabilirim?


12

Android SDK'yı yükleme ve ayarlama konusunda bir Wiki'yi takip ediyorum ve ADB sunucusunun komutu kullanarak çalışıp çalışmadığını test etmem gereken bir adımda takıldım adb start-server. Bu komut doğru mu?

Wiki'yi şu adreste bulabilirsiniz: http://wiki.rootzwiki.com/Android_SDK

5. adımda söylediklerini yaptım ama işe yaramıyor gibi görünüyor. CMD'de komutun dahili, harici bir komut veya bir program olmadığı standart mesajını alıyorum.

Değişken değeri alanının sonuna aşağıdakileri ekleyin:

Windows XP:; C: \ Program Dosyaları \ Android \ android-sdk \ tools \; C: \ Program Dosyaları \ Android \ android-sdk \ platform-tools \

Windows Vista ve sonraki sürümler: Aşağıdaki satırlardaki YOURUSERNAME klasörünüzü Windows kullanıcı adınızla değiştirin

32-Bit:; C: \ Program Dosyaları \ Android \ android-sdk \ tools \; C: \ Program Dosyaları \ Android \ android-sdk \ platform-tools \

64-Bit:; C: \ Kullanıcılar \ YOURUSERNAME \ AppData \ Local \ Android \ android-sdk \ tools \; C: \ Users \ YOURUSERNAME \ AppData \ Local \ Android \ android-sdk \ platform-tools \

Gelişmiş ayarları kapatmak için Tamam, Tamam ve Tamam'ı tıklatın.

Öyleyse ne veriyor? C:\Users\myusernameKomutu çalıştırdığımda CMD istemi geldi . Belki komutu çalıştırmadan önce android-sdk klasörüne CD yapmam gerekir? Ama sonra yolu PATH değişkenine eklemek için ne işe yarar? ...


1
Sisteme değişkenler ekledikten sonra komut penceresini kapatmanız ve yeni bir tane açmanız gerekir. bu hala adb komutları yapmanıza izin vermiyor gibi görünüyorsa, eklediğiniz yolun SDK'yı yüklediğiniz yol olduğundan emin olun.
Ryan Conrad

$PATHBtw değişkeninin yolunu eklemenin nedeni sistem çapındadır, bu yüzden komut satırında, yani adbadb
CMD'de

Evet, ancak YOURUSERNAME adlı kullanıcıyı hesabın gerçek kullanıcı adıyla değiştirmeniz gereken bu kısmı alamıyorum. C sürücüsünde varsayılan kurulum konumunu kullandım ve 64 bit sisteme kurdum.
Samir

Yanıtlar:


18

Kendi sorunumu çözdüm. Bu arama yollarının hepsi berbat!

Yükleme yolunu kontrol ettim ve C:\Program Files (x86)\AndroidWindows'un 64 bit sürümüne sahip olmama rağmen yüklendi . Ancak yine de bu, varsayılan kurulum konumudur.

Bu yüzden PATH değişkenini aşağıdaki satırla güncelledim.

C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\tools\;C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools\

Ve şimdi komut isteminin nerede olduğuna bakılmaksızın ADB sunucusunu CMD'den başlatabilirim.

CMD ekranında Android SDK ADB sunucusu

Neden AppData\Local\64-bit sistemler için kılavuzdaki klasöre atıfta bulunduğuna dair hiçbir fikrim yok . Bu hiç mantıklı değil. Herhangi bir yerde, 64 bitlik bir sistem için kurulum konumu "Program Files" klasöründe olmalıdır. Aslında bunu 32 bit sistemlere koydular ... Dediğim gibi, hepsi berbat.

Bu noktadan yeni konuma adb.exetaşındığına dikkat C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\tools\çekmeliyim C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools\. Bu, Android SDK'nın sonraki sürümlerinde yapılmıştır.

Eğer bunu 2013 yılında okuyorsanız, muhtemelen en yeni SDK'yı alabilir ve sadece bu son arama yolunu kullanabilirsiniz. İkisine de ihtiyacınız yok. En azından ADB ve Fastboot için değil. Bir geliştiriciyseniz, her iki dizinten de araçlara erişmeniz gerekebilir, ancak bir geliştirici iseniz, muhtemelen bunu hiç okumanız gerekmez.

Sistem değişkeni nasıl düzenlenir

İşte yeni başlayanlar için kısa bir açıklama. İhtiyacınız olan şey Ortam Değişkenleri iletişim kutusudur.

  1. Başlat (Orb) menü düğmesine tıklayın.
  2. Bilgisayar simgesine sağ tıklayın.
  3. Özellikler'e tıklayın. Bu, Denetim Masası'ndaki Sistem penceresini getirir.
  4. Soldaki Gelişmiş Sistem Ayarları'na tıklayın. Bu, Gelişmiş sekmesi seçili olarak Sistem Özellikleri penceresini getirir.
  5. İletişim kutusunun altındaki Ortam Değişkenleri düğmesini tıklayın. Bu, Ortam Değişkenleri iletişim kutusunu açar.
  6. Sistem Değişkenleri bölümünde, Yol'u görene kadar aşağı kaydırın.
  7. Seçmek için Yol'u, ardından Düzenle düğmesini tıklayın. Bu, Sistem Değişkeni Düzenle iletişim kutusunu getirir.
  8. Değişken değeri alanı seçiliyken, satırın sağ ucuna gitmek için klavyenizdeki End tuşuna basın veya işaretçiyi sonuna taşımak için ok tuşlarını kullanın.
  9. Yazıp ;C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\tools\;C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools\Tamam'ı tıklayın.
  10. Yeniden Tamam'ı ve ardından iletişim kutularından çıkmak ve çıkmak için bir kez daha Tamam'ı tıklayın.

Bu kadar! Artık, mevcut dizininizin CMD'de ne olduğuna bakılmaksızın, ADB veya Fastboot gibi herhangi bir Android SDK aracını başlatabilirsiniz. İyi bir ölçüm için iletişim kutusunun görüntüsü. Path değişkenini burada düzenlersiniz.

Ortam Değişkenleri


2
Windows'ta ikili dosyaların depolandığı konum, çalışan Windows sürümüne göre değil, ikili dosya türüne göre belirlenir. Yani, 32 bitlik bir ikili dosya yüklenecek Program Files (x86)ve 64 bitlik bir ikili dosya gidecektir Program Files. Bu nedenle SDK yükleyicisi doğru konumu kullanır.
Akış

İyi bir nokta! Başka bir deyişle, Android SDK 32 bittir, bu nedenle 32 bit (x86) program klasörüne yüklenir. Bu yüzden kök kılavuzun 64 bit sistemler için talimatlar veren kısmı daha az mantıklıdır.
Samir

Windows 8'de 8. adımın farklı olduğunu unutmayın. Yardımınız için teşekkürler!
STF

Umarız, PATH değişkenini düzenlemek isteyen insanlar iletişim kutularında nasıl gezineceklerini ve metin dizelerini nasıl değiştireceklerini bilirler.
Samir

2

Doğrudan Android stüdyosundan platform araçları yükledim ve yerleştirildikleri yer:

C:\Users\{USERNAME}\AppData\Local\Android\sdk\platform-tools

Sonra bu PATHdeğişken için gereken dizindir . AppData genellikle gizli bir klasördür ve gizli dizinleri göstermeyi etkinleştirmedikçe dizininizde görmezsiniz.


Teşekkür Joshua - Ben ettik düzenlemek o ayrıntıları (çekinmeyin içerecek şekilde buna göre cevap ed düzenlemek doğru istiyorsanız / yayınlarınız her zaman iyileştirmek) ve (artık atıl) yorumları kaldırıldı.
Izzy

0

Bunu Sistem Değişkenleri "Yolu" na eklemeniz yeterlidir:

C: \ Program Dosyaları (x86) \ YOUR_ADT_FOLDER \ sdk \ platform-tools \


0

yerine varsayılan bir konuma arayan basitçe bakmak platform-tools\veandroid-sdk

ya da sadece sdk

bunlar değişken listesine eklemeniz gereken yollar


1
Evet, platform araçlarını ve android-sdk'yi nerede arayabilirim? Masaüstümde? ...
Samir

Demek istediğim, onlara bir yer aramak zorundasın. Sağ? Başlamak için varsayılan kurulum konumundan daha iyi bir yer nedir? Ve net olmak gerekirse, ortaya çıkan hiçbir SDK klasörünü aramıyoruz! Android SDK tarafından kullanılanı arıyoruz. Bu yüzden Path değişkenime koymak için 'SDK' adlı herhangi bir rastgele klasör bulmak için dosya aramayı kullanmayacağım. Android SDK'nız varsa (ve bir geliştiriciyseniz muhtemelen başkaları da) Java SDK'nın yüklü olduğunu unutmayın. Bu SDK klasörünü istemiyorsunuz.
Samir
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.