Bir Android cihazı nasıl yedeklenir?


73

Herkes Android cihazlarını yedeklemek için iyi bir yol önerebilir mi?
İdeal olarak, bunu kablosuz olarak yapmak istiyorum, yalnızca verilerimi değil, aynı zamanda kullanıcı ayarlarımı da yedeklemek istiyorum. Bir Android cihazının görüntüsünü yedeklemek mümkün müdür - bu yüzden birinin uygulamaları yeniden yüklemesine gerek kalmaz mı?
İşlemlerini ne kadar kolay ve eksiksiz hale getirdiklerine dair yedeklemeleri geri alan kullanıcılardan haber almak özellikle yararlı olacaktır. Teşekkürler


3
Lütfen köklü / köksüz olduğunu belirtin. Köklü Asıl soru devreye giriyor Köklendirilmemiş, yedekleme kolaydır.
Dmitriy Likhten

Yanıtlar:


22

KORUNMALI olmanız gereği, Titanium Yedekleme alabilir ve telefonunuzu kullanarak bunu yedekleyebilirsiniz.

Titanium Yedekleme'yi kullanmanın nedeni, farklı bir sürüm ve / veya Android derlemesini kurmanız durumunda, verilerinizin bölümlerini seçerek geri yükleyebilmenizdir. NANDROID yedekleme, güvenli bir görüntünün geri çekilmesi için iyidir ancak yeni bir işletim sistemi kurulumunun üzerine veri geri yüklemek için iyi değildir (bazen yan etkiler olabilir).


Yedeklemeler nereye gidiyor (Titanium Yedekleme kullanırken)? PC'de mi gidiyorlar? Yedeklemek için bir SD karta ihtiyacım var mı?
andrybak

1
/ Sdcard / TitaniumBackup 'a giderler. / Sdcard'ın mutlaka bir SD kartta olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Örneğin, Moto X, fiziksel SD kartlarını desteklemiyor, ancak Android depolama için bu bölümü oluşturuyor.
SAGExSDX

Unutmayın: 1) TB'nin yedekleri nerede depolayacağını seçebilirsiniz. 2) Fotoğraflar gibi kullanıcı dosyalarını yedeklemez.
jiggunjer

17

Eğer köklü değilseniz uygulama verilerini yedeklemek için iyi bir yol kullanılır etmektir adbgelen Android SDK . Örneğin, Yerel ayar verilerini yedeklemek için, aşağıdakine benzer bir şey yaparsınız:

adb pull /data/data/com.twofortyfouram.locale/ C:\backup\locale\

Ve geri yüklemek için, adb pushaynı argümanlarla aynı sırayla kullanın ;

adb push C:\backup\locale\ /data/data/com.twofortyfouram.locale/

Uygulamaları /data/app/aynı yoldan yedekleyebilmelisiniz .


1
/ Veriye göz atmanın bir yolu var mı? Yedeklenmesi gereken / data / data dışında başka rehberler var mı?
Shoan

2
@Shoan Evet. adb shellO cd /data/data/zaman başla ls. /data/app/Yeniden indirmektan kaçınmak için uygulamaları kaydetmek istiyorsanız yedekleyin . Başka hiçbir sabit veri yeri yok AFAIK :)
Matthew Okundu

1
Uygulamaların yanı sıra işletim sisteminin tercihlerini / ayarlarını da yedeklemenin bir yolu var mı?
Shoan

@Shoan Yedeklemeyi deneyebilirsin /data/system/ama işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum.
Matthew

11

Temelde cihazınızın bire bir yedeği olanı yapmak istiyorsanız, bir "nandroid" yedeği oluşturmak için özel bir kurtarma kullanabilirsiniz. Bunu etkin bir şekilde yapmak, daha sonra geri yükleyebileceğiniz NAND bölümlerinizin (dolayısıyla “nandroid”) disk görüntülerini oluşturur. Bu, cihaza ve kurtarma sistemine göre bir miktar değişecektir, ancak genel olarak telefonunuzun dahili hafızasının tam bir yedeğini almak istiyorsanız aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Cihazınızı kökleyin ve özel bir kurtarma yükleyin. En popüler kurtarma muhtemelen ClockworkMod'dur . Nasıl yüklediğiniz cihaza göre değişir, ancak ROM Manager en popüler cihazlarda sizin için yapabilir. ROM Yöneticisi'ni başlatmanız ve ana menüden "Flash ClockworkMod Recovery" seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

 • ClockworkMod kullanıyorsanız, ROM Manager'ı açın ve "Geçerli ROM'u yedekle" seçeneğini seçin. Bu sizin için tüm işi yapmalı.

 • ROM Yöneticisi'ni kullanmıyorsanız veya ClockworkMod dışında bir kurtarma kullanıyorsanız:

  • Cihazınızı kurtarma moduna alın. Bu yine cihaza göre değişir, ancak ROM Manager, hangi kurtarma işlemlerini kurduğunuzdan bağımsız olarak çalışan "Kurtarmaya yeniden başla" seçeneğine sahiptir . Başka bir seçenek de adb reboot recoveryADB'nin yapılandırılmış ve ayarlanmış olduğu bağlı bir PC'den çıkış yapmaktır. Cihazınıza bağlı olarak toparlanma için başka gereksinimler olabilir (örneğin Kindle Fire diğerlerinden çok farklı).
  • "Yedekle / Geri yükle" veya "Nandroid" menüsüne (veya benzeri) gidin.
  • "Yedekle" yi seçin ve (gerekirse) hangi bölümleri yedeklemek istediğinizi seçin. Bazı kurtarma işlemleri ayrıca yedeği sıkıştırma seçeneği de sunar.
  • "Yedekleme gerçekleştir" (veya benzeri) seçeneğini seçin ve işlemin bitmesini bekleyin.

Yedekleme yapıldıktan sonra, birçok "yumuşak" tuğladan kurtarmak için onu kullanabilmelisiniz. Ancak, yalnızca bir yedeklemeyle kurtaramayacağınız iki durum şöyle olacaktır:

 • Önyükleyiciniz geçersiz / bozulmuş / etc
 • Kurtarma bölümünüz geçersiz / bozulmuş / etc

Her iki senaryoda da, yedeği geri yükleyebilmeniz için önce sorunlu bölümü (önyükleyici veya kurtarma) düzeltmeniz gerekir. Temel olarak, kurtarma bölümünüze erişmenizi önleyen herhangi bir şey, yedeklemenizi geri yüklemek için kurtarma işleminizi kullanmanızı da önler. Bu gibi durumlar oldukça nadirdir. Sen edebilirsiniz kötü kurtarmak için bir yedekleme kullanmak /bootveya /systemöylesine bir çekirdek yanıp sönen, bölme ya da (sizin kurtarma veya bootloader değiştirir sürece yukarıda belirtildiği gibi,) ROM kalıcı cihaz bricking son derece küçük olasılığını sahip olmalıdır.

Sen olabilir , sıkıştırılmamış yedekleme yanıp edebilmek fastbootancak bu kullandığınız ve onun yedeklerini nasıl performans neyi kurtarma bağlı olacaktır. Hatırladığım kadarıyla, ClockworkMod ddgörüntüyü oluşturmak için kullanır ve aslında bazı cihazlarda doğru şekilde yanıp söner. Ancak, kötü bir fastboot yazı olarak size de yumuşak tuğla olabilir denemeden önce bu araştırma şiddetle tavsiye ediyorum . Tabii ki, bootloader'ınızın üzerine yazmaya çalışmadığınız sürece, erişiminizi kaybetmeyeceksiniz fastboot, bu yüzden bazı açılardan bu “bir girişimde bulunma , hiçbir şey kazanılmadı” durumu olabilir.

Bir yedeklemeyi gerçekten geri yüklemek için şunları yapabilirsiniz:

 • ROM Yöneticisi'nde "Yedeklemeleri Yönet ve Geri Yükle" yi seçin, ardından geri yüklemek istediğiniz yedeği seçin.
 • ROM Yöneticisi kullanmıyorsa veya ClockworkMod kullanmıyorsanız:

  • Kurtarmaya yeniden başla
  • "Yedekle / Geri Yükle" veya "Nandroid" (veya benzerini) seçin
  • "Geri yükle" yi seçin
  • Geri yüklemek istediğiniz yedeği seçin (birden fazla ise)
  • Geri yüklemek istediğiniz bölümleri seçin (seçenek varsa)
  • "Geri yükle" yi seçin ve işlemin bitmesini bekleyin

Nandroid yedekleri varsayılan olarak harici depolama aygıtınızda hemen hemen her durumda saklanır. Bazı istisnalar, /sdcarddizinin aslında fiziksel dahili depoda olduğu ayrı bir harici depolamaya sahip olmayan cihazlar (örneğin Galaxy Nexus gibi cihazlar) olabilir . Her durumda olsa da, /sdcardPC’nizden USB yığın depolama veya okunabilir olan dizininize kaydeder adb. Telefonunuzdan ve bilgisayara saklamak için bir nandroid yedeğini kopyalayabilir, daha sonra geri yüklemeniz gerekirse daha sonra geri kopyalayabilirsiniz.

Bunu yapmak için cihazınızı kolayca takabilir ve /sdcard/nandroid(veya /sdcard/TWRPmuhtemelen başkaları için başka bir yerde TeamWin kurtarma için) gibi bir yol arayabilirsiniz. Sonra klasörün içeriğini bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz. Alternatif olarak, adbcihaza takarak ve şunlara benzer bir şey bırakarak da çekebilirsiniz :

adb pull /path/to/backups

... bir PC kabuğundan.


5

Kullanabileceğiniz birkaç uygulama var ancak çoğu zaten ES Dosya Yöneticisine sahip olacak.

Not: Olabildiğince çok uygulamayı kapatın. Bazı uygulamalar çalışırken yedekleme yapmaz.

 • ES File Manager'ı başlatın
  (Açtığınızda normal olarak dosya yöneticisi modundasınızdır)
 • Uygulama moduna geçmek için sağdan ikinci simgeye dokunun
 • Herhangi bir simgeye uzun basın. Bağlam menüsünden "Tümünü Seç" i seçin.
 • Menü'ye basın. "Yedekle" yi seçin

Yedekleme devam ederken, bildirim çubuğunu açarak ilerlemesini izleyebilirsiniz.

Uygulamalar yedekleme / uygulamalara kopyalanacak


1
Bu sadece uygulamaları yedeklemekte midir? Benzer bir işlem, fotoğraflar ve ses kayıt dosyaları gibi veri dosyalarını da yedekleyebilir mi?
NealWalters

@Neal evet uygulama ve veriler de yedeklenebilir, ancak kök izni gerektirir. Yol tarifleri Ayarlar >> Yardım >> SSS bölümündedir . Her şeyi halletmek için yardım ve uygulama arasında biraz ileri geri ve dikkatli okuma gerekir, ancak sonra hepsi iyidir. Ayrıca root sistemi ile uygulamalar ve veriler yedeklenebilir.
matt wilkie 12:15

0

Telefonunuza bağlı olarak bu görevin karmaşıklığı var.

HTC Evo (ve desteklenen telefonlar), kök erişimini sağlamak için unrEVOked kök aracını kullanabilirsiniz. Titanyum Yedekleme'yi kurun ve her şeyi (sistem dahil) hafıza kartına geri yükleyin (ve ekstra yedekleme için bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz).

Aksi takdirde, unrEVOked'e kök salmak ve Titanyum kullanmak için benzer bir şey edinmeniz gerekir.

Mümkün değilse, telefonunuzu rootlamanız ve bir NANDROID yedeklemesi yapmanız gerekir. Bu, telefonun belleğindeki her şeyi bir görüntü olarak yedekler ve herhangi bir noktada geri yüklenebilir; telefondaki herhangi bir şeyi, yerine başka bir android sürümü yükleseniz bile, tam olarak yerine getirebilir.

Aksi halde ... HTC PC Sync? Diğer araçlara kıyasla çok berbat.


0

Eğer varsa kök yok , sen kullanabilirsiniz MyBackup . Uygulamaları ve medyayı (fotoğraflar, müzik, videolar) kaydedebilir ve veri kaydedebilir (kişiler, SMS, MMS, alarmlar, ...).

Ne yazık ki, yerel kaydetme ve geri yükleme için bile (örneğin, SD kartta) internet bağlantısı gerektirir (MyBackup / Rerware hesabı için) ve ücretsiz sürüm yalnızca tek telefondur (yedeklemeyi diğer telefona kopyalayamazsınız).

Kök olmayan sürümün örneğin Titanium Backup veya MyBackup Root'tan daha az güçlü olduğuna dikkat edin.


Ayrıca kök gerektirmeyen Helyum (eski adıyla Karbon) vardır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.