Minimum bir ADB kurulumu var mı?


62

gelince , genellikle " adb logcatDaha fazla ayrıntı bulmak için kullan" gibi önerileri okurum . Yedekleme için iyi bir yol verilerini dahil tüm uygulamaları Looking olmayan köklü cihazların Tam Yedekleme ifade eder adb backupve adb restore. Çeşitli yerlerde bir uzaktan kullanımı ile bir Android cihazda yapmak için yollar bulabilirsiniz ADB böyle kullanarak dosyaları aktarma gibi adb pushya adb pull, erişen aracılığıyla adb shellve daha fazlası. Yani ADB bir Android kullanıcısı için iyi bir şey gibi görünüyor.

Ama bu "ADB şey" bilgisayarımda nasıl edinilir? Bir geliştirici olmamak, tüm Android SDK'yı yüklemek biraz fazla eksik görünüyor. Daha minimalist bir yaklaşım var mı?

Yanıtlar:


46

En son resmi sürümü doğrudan Google’dan indirmek için neden birinin kötü amaçlı yazılımdan kaynaklı bir web sitesinden bilinmeyen bir eski sürümü indirmeyi tercih ettiğini gerçekten anlamıyorum. Her birinin kendi olduğunu sanırım.

İşte Google deposuna bağlantılar:

Platform araçlarının en yeni sürümü (yalnızca birkaç ikili dosya içerir - her biri 10 MB'den küçük):

Ubuntu ve Debian kullanıcıları için (şahsen kullandığım dağıtımlar), platform araçlarının en son sürümünü bulup yükleyen küçük bir bash betiği hazırladım - Ubuntu'da Android platform araçlarını (ADB) yükleme


3
Çünkü değişebilirler? Sadece belirli bir sürüme bağlandınız. Yukarıdaki linklerim, tıkladığınız andaki en son sürüme gider. Ayrıca: Bağlantılarım minimum kurulum için (soru tarafından belirtildiği gibi), sizinki tüm platform araçlarını içeriyor (arşiv için boyut faktörü 10: Linux için 1.4 MB - 12 MB, kurulum için aynı: 3.8 MB vs. 38 MB). Tamamlayıcı için teşekkürler, ancak "tam platform araçları" biri veya diğeri için iyi bir uzlaşma olabilir.
Izzy

2
mühendisler ve son kullanıcılar arasındaki fark budur. mühendisler orta adamı kesmeyi ve doğrudan kaynağa gitmeyi tercih ediyorlar. Bu en son sürümü aldığınızdan emin olmanın tek yoludur. Tüm paketi açmak zorunda değilsiniz - sadece ihtiyacınız olan dosyaları. ve birkaç ayda bir ekstra 10Mb indirmeniz gerektiğinden şikayetçi olmak? Gerçekten mi? o 2013 ...

1
Ve burada "son kullanıcılar" hakkında konuşuyoruz (mühendisler SO'ya gidiyor :) Tartışmamız için gerek yok, Alex - ikimiz de puanlarımızı verdik. Kullanıcılar, indirmek istediğiniz indirme seçeneğine sahiptir. Eğer ısrar edersen, "alternatif kaynaklar" için seninkilere işaret etmek üzere cevabımı güncelleyebilirim.
Izzy

3
ayrıca daha yeni bağlantılar için stackoverflow.com/tags/adb/info
adresini

1
@ Kontrol Пионерка cevabım bağlantılar her zaman en son platformu araçları işaret (yerine son bağlantı İhtiyacınız her zaman kontrol) için. Neyse ki, Google şimdi platform-tools-latest-*.zip3 ana platform için bağlantılar sağladı :)
Izzy

29

Aslında, geliştirme için kullanmak istemiyorsa , tüm SDK'yı kurmak gerekmez . Ortalama bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu bağlamda temel ADB komutlarını çalıştırabilmek için ilk kurulum tamamen yeterlidir. Bunun nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağım ve umarım en çok kullanılan bilgisayar sistemlerini de kapsayacağım.

Gereksinimler

İlk önce, temel ikili dosyalara ihtiyacınız olacak. Bunlar, örneğin Linux, MacOS ve Windows için güncel sürümleri hazır tutmaya çalıştığım Android sitemin İndirme alanında bulunabilir. 1

Windows kullanıcıları

Bilgisayarınız Windows kullanıyorsa, cihazınız için özel sürücülere de ihtiyacınız olacaktır (burada genel bir çözüm yoktur, bu nedenle bunu kendiniz kontrol etmeniz gerekir; genellikle bu sürücüler üreticinin web sitesinde indirilmeye sunulur).

Linux ve Mac OS kullanıcıları

Linux ve Mac OS kullanıcılarının cihazlarını işletim sistemiyle tanıştırması gerekebilir. Linux için cevaplarımda açıklanan gerekli adımları burada ve burada bulabilirsiniz . Mac OS'ye aşina olmam, bunun için konuşamam.

Kurulum

Linux

Linux için bu oldukça kolaydır: İndirilen ikili dosyaları istediğiniz bir dizine açmanız yeterlidir. Bunu yazıyorum, bu sadece iki dosya olacak: adbve aapt( QtADB tarafından kullanılan ve ADB komutlarını doğrudan çalıştırmak için mutlaka gerekli değildir). Dosya izinlerini çalıştırılabilir hale getirmek için ayarlayın (örn. Komut satırından:) chmod 0755 adb aapt. Son olarak, seçilen dizini $PATHdeğişkeninize dahil etmek iyi bir fikirdir , böylece bulunduğunuz adbher yerden çağrı yapabilirsiniz . Bunun için iyi bir yer, ~/.profiledosyanızın sonunda export PATH="~/bin:$PATH"(eğer ikilileri ayıkladıysanız ~/bin) ek bir satır içerecek şekildedir .

pencereler

Windows indirme birkaç dosya daha tutar. Ayrıca onları seçtiğiniz bir dizine çıkarın. Bulunduğunuz her yerden çağrılabilir olmalarını istiyorsanız, tam yoldan önce olmadan, o yolu ortam değişkenlerinize de eklemeniz gerekir. Windows kullanıcısı olmamak için, "bunun nasıl yapılacağını" size bırakmalıyım.

Başka?

Bu noktada yapmanız ve ADB komut satırının tüm yetkilerini kullanmanız gerekir.

Alternatifler?

Diğer okumalar


1: Daha fazla alternatif kaynak için Alex'in cevabına bakınız . Kaynaklarım resmi Google indirmeleri, sadece "soyulmuş".


bağlantıların öldü. Google’ın bağlantıları hala çalışıyor ve özellikle dosya boyutları hakkında şikayetçi olanlar için Google, platform araçları paketinden gerekli olmayan her şeyi kaldırdı.

@AlexP. ipucu için teşekkürler, güncellendi. Ayrıca, tekrar öldüklerinde nereye bakacaklarını vurguladım (tüm linkler ölmedi - ana link hala işe yaradı. Şimdi cesur
kıldım

Çok kötü QtADB artık ADB içermiyor gibi görünüyor.

Ne? Maalesef, yeniden indirmedim, bağlantıları yeni güncelledim. adbİkili artık dahil değil mi diyorsun ? =: - 0 Kahretsin, haklısın :( Bu en kısa sürede güncellenecektir. Biri daha önce Win / Mac sürümlerini indirmişse, bir link daha iyi olurdu. İndirdiğim ikili dosyalar için göreceğim
Izzy

Şanslıyız! Linux ve Windows arşivlerini buldum ve son olarak alternatif kaynakları ve Mac ikili dosyalarını bile buldum. Ölü bağlantıları değiştirdi, her şey şimdi tekrar mevcut.
Izzy

6

OS X için bir şeyler yaptım, bu tam olarak aradığınız şey olabilir: Hızlı ADB / Fastboot yükleyici: yükleyici ile ADB ve Fastboot binary


Benim için değil, Mac'im yok (ben bir Linux kullanıcısıyım). Ama teşekkürler, diğerleri kolay bir
Izzy

Tamam, belki ben de Linux için bir versiyonunu yaparım. Bu kadar karmaşık olmamalı;)
SimMac

1
Sadece yukarıda açıklanan adımları takip edin. Github sayfanızda okuduklarımdan, çok fazla değişiklik yapılması gerekmiyor. /usr/local/binYine de, ikili dosyalar için bir yer olarak öneriyorum (aslında, cevabımda açıklandığı gibi manuel yaklaşımı kullanıyorum (şimdi güncelledim) - ve ikili dosyaları içeri aldım ( ~/binhenüz sistem çapında bir kurulum gerektirmedi). // PS: En çok ihtiyaç duyanlar bizim fakir Windows çalışanlarımız olacaklar. "Manuel çalışma" söz konusu olduğunda çoğu kaybedildi #D
Izzy

Teşekkürler, Linux desteği getiren v2.0’ı piyasaya sürdüm, eğer sizin için işe yararsa test edebilirseniz mutlu olurum.
SimMac

1
Sadece içine hızlıca baktım: Bana çok yakışmış! Değişkeniniz benimkinden daha fazla soyuldu (ayrıca şunu da dahil ediyorum aapt- kesinlikle gerekli değil). Bu arada +1 ve teşekkürler! (indirmek README.mdisteyenler için indirme alanımın bir linkini eklemek isteyebilirsiniz aapt)
Izzy

5

15 saniye minimum ADB, hızlı önyükleme ve sürücüler yükleyici .

  • CMD'deki yükleme klasörüne gitmeye gerek yok.
  • Sistem genelinde kurulabilir.
  • Üreticiye özgü sürücüleri kontrol etmeye gerek yok.
  • Her şey 9 MB'a dahil edildi.

Not: Bu yalnızca Windows.
Izzy

2

Eğer Arch Linux'taysanız ve bunu yapmak istiyorsanız (Izzy'nin elbette cevabını izleyerek!) ...

Enable multilib içinde /etc/pacman.confve gerekirse 32 bit bağımlılıkları yükleyin:

$ sudo pacman -Sy
$ sudo pacman -S lib32-{glibc,gcc-libs,zlib}

dosyaları al:

$ curl -J -O https://android.izzysoft.de/downloads.php?file=adb-binaries-linux-1.0.32.tar.gz
$ tar xf adb-binaries-linux-1.0.32.tar.gz

komutlar geçerli dizininize yüklenecektir, örneğin:

$ ./aapt

1

Debian , adb & fastboot'un okunaklı ve güncel kurulumlarını almayı son derece basit hale getiriyor.

Gerçekten sadece fastboot olmadan adb istiyorsanız: $ sudo apt-get install android-tools-adb

Ya da benim gibiyseniz ve birlikte daha iyi çalıştıklarını düşünüyorsanız:
$ sudo apt-get install android-tools-adb android-tools-fastboot

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.