Yeni Chrome güncellemesi neden kameramı ve ses kaydımı kullanma iznini istiyor?


26

Cidden, özellikle ister istemesem de istediğim zaman kamera ve ses kaydını kullanabileceğini belirtiyor . Android'de Chrome neden bu izinleri istiyor?

Endişelenmeli miyim?

görüntü tanımını buraya girin

(Benimkine vurgu yap.)


5
Google’ın zaten sizin hakkınızda bildiği diğer şeylerle karşılaştırıldığında, bir volkanın içindeyken belirli bir lav akımı ile ilgilenmek gibi. Ancak, yerinde olsam, telefonumu çalıştırır ve İzinler Reddedildi veya Pdroid gibi bir şey kurardım.
Cerberus

2
Bir stackexchange sitesi için iyi bir soru gibi gelmiyor. Şirkete / yazılıma güvenmiyorsanız kullanmayın. Android için iyi ve açık kaynak kodlu alternatif tarayıcılar var. Aksi halde, izinleriyle uğraşmadıklarına güvenmelisin. Chrome ve webRTC’de yapılan son değişiklikler nedeniyle Chrome’un A / V izinleri istediğini düşünüyorum.
Akış

@Flow: Tamam, stil için düzenleme yaptığını sanıyordum. Sizinkine dönmek için çekinmeyin.
Robusto

Düzenleme iletisinin oldukça açık olduğunu düşündüm :(
Flow

6
Buradaki ders: İyi geliştiriciler, uygulamalarının neden izinleri istediği hakkında bilgi içerir.
ale

Yanıtlar:


25

Uygulama mağazasından Chrome sayfasıdır yeni izinler hakkında şunları söylemektedir:

Bu sürüm, geliştirilmekte olan deneysel bir özellik olan WebRTC'yi desteklemek için iki yeni izin, Kamera ve Ses Ayarlarını ister.

WebRTC'nin kendisi kameranızı ve mikrofonunuzu tarayıcıya maruz bırakacak şekilde tasarlanmıştır, böylece web uygulamaları tarayıcıda video konferansı ve diğer multimedya çözümleri uygulayabilir.

WebRTC çalışanları, Chrome'a ​​bir bilgi çubuğu ekleyerek en azından gizlilik etkilerini nominal olarak değerlendirmişlerdir : görüntü tanımını buraya girin

Windows üzerinde Chrome'un kameranıza ve mikrofonunuza erişebileceği söylenir. Bu nedenle, Chrome'u Windows'ta kullanıyorsanız (ve yakında Firefox'u da kullanırsanız), o zaman izin vermediğiniz zaman sizin fotoğrafınızı çekmemesi için bu programların satıcısına kesin olarak güveniyorsunuzdur. Aynı Android için de geçerlidir. Kötü niyetli web siteleri tarafından kameraya / mikrofona yetkisiz erişime izin veren güvenlik hataları getirmediklerini umuyorum.

Bu konuda yapabileceklerinizle ilgili olarak, köklü bir telefonda Chrome'u kaldırabilir veya yüklü uygulamaların izinlerini reddeden bir izin denetimi uygulaması yükleyebilirsiniz. WebRTC'yi desteklemeyen farklı bir tarayıcıya geçebilirsiniz. Aksi halde, Android'in sağladıkları arasında sıkışıp kalırsınız. Microsoft veya Apple’a Google’dan daha fazla güvenmeye karar verirseniz, geçiş yapabilirsiniz. Veya belki de Cyanogenmod gibi açık kaynaklı bir Android varyantına güveniyorsunuzdur. Kendim için, Google’ın telefonumda ve mikrofonuma erişimi olan bir sürü uygulamanın zaten bulunduğunu ve bu yüzden Google beni gözetlemek istiyorsa çoktan yapabildiklerini düşünüyorum. Heck, bu hakkı işletim sistemine kurabilirler ve kimseye söylemediler.

Kameraya / mikrofona erişebilen Google Apps:

Telefona yerleşik olan kamera uygulamasından bahsetmiyorum bile.

Düzenleme: Soru, sizden uygulamayı güncellemeniz istendiğinde telefonun gösterdiği ekran görüntüsü ile güncellendi. Maalesef şu anda uygulama geliştiricilerin dış kaynaklar dışındaki belirli izinlere neden ihtiyaç duyduklarını belgelemelerinin bir yolu görünmüyor. Örneğin, bu Chrome güncellemesi "Yenilikler" sayfasındaki neden izin alması gerektiğini belirtiyor. Ancak, oraya bakmaz ve sadece korkutucu uyarıyı görürseniz, neler olup bittiğini merak edersiniz. Bir uygulama geliştiricisi olarak, kullanıcıya izinlere neden ihtiyaç duyduğumuzu ve gizlilik politikasının kullanıcıyı nasıl koruduğunu açıklamak için izinler sayfasına yardım metni ekleyebilmeyi diliyorum. Google bunu daha kullanışlı ve daha az korkutucu hale getirebilir.


3
Mükemmel cevap. Android uygulamalarının izinlerinde neden biraz daha dinamik olamayacağını bilmiyorum ... WebRTC , herkesin kullanmayacağı ekstra (isteğe bağlı) bir özellik olarak gözüküyor . Neden ekstra özellik ilk etkinleştiğinde, uygulama yüklendiğinde, uygulamayı tam olarak kullanabilmek için daha fazla izin gerektiğine dair bir tavsiye bildirimi ile izin istenemez? Ben bir uygulama geliştiricisi değilim, ama sanırım "Öyle çalışmıyor" ...?
MrWhite

2
@ w3d: Kabul edildi. Sorun şu ki, neden izinler size zorlanıyor: neden uygun gördüğümüze izin vermemize izin vermemize izin verilmiyor? "Al ya da bırak" mantığı ciddi bir şekilde hatalı. 19. yüzyıl fabrikalarının işçilerine söyledikleri de buydu. Etik bir şirket ve tüketicileri korumak için kurulan kuruluşların buna karşı hareket etmesi beklenir.
Cerberus

2
@ Mr.ShinyandNew安宇Bir şey sizin aksi Tamam cevap yok: Bütün pratiklik, sorun bu kadar Google'ın casusluk olacağı değil, tarayıcı ziyade o kadar diğer uygulamalar daha dışarıda kötüye karşı daha savunmasız! Web siteleri her zaman tarayıcıların güvenlik açıklarını kötüye kullanır . Kamera uygulaması internette tonlarca harici web sitesine erişmiyor. Diğer uygulamalardan hiçbirini yapmayın. Hayır, bu gerçekten kötü. Neyse ki, risk yalnızca Chrome kullanılmadan azaltılabilir. Hisse senedi tarayıcı zaten daha iyi, çünkü Hızlı Kontroller ve Flash.
Cerberus

2
@Cerberus: Hafif bir takoz, daha sonra Nexus cihazlarında Chrome , stok tarayıcıdır.
MrWhite

2
@Cerberus, tarayıcıda herhangi bir güvenlik açığı oluşturmadıklarını umduğumu belirttim. Her neyse, kullanıcı arayüzünü web kamerasınınkine benzer şekilde webrtc yapmasını sağlayacaklarından eminim, tarayıcı kamerayı aktif hale getirmeden önce izin ister. Çok zor olmamalı.
Bay Shiny ve Yeni 宇 宇
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.