Hisse senedi Android varsayılan olarak Google’a hangi bilgileri gönderir ve nasıl devre dışı bırakılırım?


42

İlk Android telefonumu satın almak üzereyim. Anladığım kadarıyla, uygulamaları indirmek ve Google Play'den güncellemeler almak için, adıma kredi kartı bilgileriyle bağlı olan bir Google hesabına kalıcı olarak giriş yapmam gerekiyor.

Google’ın gizlilik politikasını Android kullanıcılarından hangi verilerin günlüğe kaydedildiğini anlamayacak kadar belirsiz buluyorum . Cihazın çalışması gerektiğinden daha fazla bilgi paylaşmak istemiyorum.

İşte şimdiden atmayı planladığım adımlar:

Sorularım:

 1. Android Google’a varsayılan olarak başka hangi bilgileri gönderir?
 2. Google ve diğer uygulamalardan veri toplanmasını en aza indirgemek için ne yapmam gerekir? (Bir Nexus 4'te hisse senedi Android 4.2 kullanacağım.)
 3. Google’ın hizmetlerini kullanmayı planlamıyorsam Android hala iyi bir seçim mi?

3
GApps kurmadan Cyanogenmod gibi bir ROM deneyebilirsiniz!
minicookie

@wayback Teşekkürler. Varsayılan Android kurulumunda (yani GApp'lar olmadan) Google’a ev sahipliği yapan herhangi bir şey olup olmadığını öğrenmek için hala ilgileniyorum.
Nick,


Yanıtlar:


39

Android FACC'dir

Android pek çok şey olabilir, ama kesinlikle "önce gizlilik" değil. Google Playstore'u uygulamalarınız için bir kaynak olarak kullanmak istiyorsanız, en azından hayır . Android cihazınızda oluşturulmasında (ilklendirilmesinde) , sizden "Verilerinizi Google ile depolamak istiyor musunuz?" ". Yakında, sizden kesinlikle istemediğiniz sürece, kişilerinizin ve takvimlerinizin size sormadan Google sunucularıyla otomatik olarak senkronize edildiğini keşfedeceksiniz.

Herhangi ilkleri varsa Yani, 's FACC : Android geliyor F ücretten ree olduğu bir desteklenen d, C yüksek sesle tabanlı ve son derece C ustomizable. Kimse ilk ve son öğelerin çok iyi olduğunu, “bulut” un çoğu ile iyi olduğunu ve reklamların çoğunlukla “kabul edildiğini” (örneğin Airpush gibi, çok agresif olmadıkları sürece ) tartışmayacaklarını savunmayacak .

Peki, Google hizmetleri hangi verileri toplar?

Nick bazı kaynakları kontrol etti (yani, Google’ın gizlilik politikası ) ve aşağıda bir yorumda bulundu:

Google, "telefon numaranızı, arayan taraf numaranızı, yönlendirme numaralarını, çağrıların tarihini ve tarihini, çağrıların süresini, SMS yönlendirme bilgilerini ve çağrı türlerini" gizlilik ilkelerine kaydettiğini belirtti. Ayrıca IP adresinizi de kaydeder.

Ancak, bu bilginin Android kullanıcıları için özel olarak günlüğe kaydedilmiş olup olmadığı veya yalnızca Google Voice gibi diğer hizmetlerden toplanmış olduğu söylenmiyor. Ve Android hizmetlerinden çıkış yapmış olsanız bile, verileri kaydedip kaydetmediğini söylemez.

Bazen eksik olan şey de konuşur (bazen belirtilen gerçeklerden daha yüksek sesle bile). "En kötü senaryo" ile başlayarak, daha sonra çok fazla şok olmayacağız. Bir Google hesabı oluşturmuş olsun veya olmasın: bir ağ bağlantısı kullanılabilir olduğu anda veriler herhangi bir sunucuya yüklenebilir. Sistem uygulamaları olabilir gibi verileri tanımlayan erişmek veya IMSI, telefon numaranız, hatta yerel olarak saklanan kişiler ve takvimler (yepp, paranoya modu tekrar etkin) ve mevcut şebekelerden, bunlar olabilir bütün veriler bunlar mevcut hiçbir yerinde var aktarın. (Dikkatli: Ben yaptım değil , bunu yapmak demek, sadece onlar olabilir ).

Aygıta özgü bilgileri (donanım modeliniz, işletim sistemi sürümünüz, benzersiz aygıt tanımlayıcılarınız ve telefon numarası dahil mobil ağ bilgileri gibi) toplayabiliriz. Google, cihaz tanımlayıcılarınızı veya telefon numaranızı Google Hesabınızla ilişkilendirebilir.

(Kaynak: Google Koleksiyonu , aşağıya bakın)

Asla unutma: Android kendisi Açık Kaynak olmasına rağmen, pek çok uygulama değildir. Ama ayrıca aklınızda bulundurun: bu sadece Android için değil, başka bir sistemde de geçerlidir.

Google’ın gizliliği hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorsanız:

Gerçekten korkutucu bir bölüm var:

Tarayıcı web depolama (HTML 5 dahil) ve uygulama veri önbellekleri gibi mekanizmalar kullanarak cihazınızda yerel olarak bilgi toplayabilir (kişisel bilgiler dahil) .

(benimkine vurgu; kaynak: Google Koleksiyonu , yukarıya bakın)

Gizlilik için ilk adımlar

İlk başta, satın almak istediğiniz cihazın nasıl yapılandırıldığını önceden kontrol edebilirsiniz. Çoğu durumda, önceden yüklenmiş olan ve “veri paylaşımına” katkıda bulunan çok sayıda yazılımı olacaktır. Bu uygulamaları gerçekten kullanmak zorunda kalmayacak olsanız da, bazen onlardan kök salmadan kurtulmak mümkün olmuyor. Bu yüzden ne kadar az miktarda bloatware varsa o kadar iyidir.

her zaman bir seçenek değildir, çünkü çoğu ülkede bu garantinizi geçersiz kılacaktır. Aksi takdirde, daha gizlilik dostu bir araç için karar verebilirsiniz . Bu nedenle, yeni cihazınız olduğunda, gizliliğinize müdahalesiz olabilecekleri tüm seçenekleri dikkatlice kontrol etmeniz gerekecektir:

 • "Hayır" deyince, yukarıda "Google’a Yedekle" sorusundan bahsedin. Aksi takdirde, Google Play'den yüklediğiniz uygulamalar listesinin ( (zaten Google’ın bildiği)) ve çeşitli uygulamaların verilerinin yanında, örneğin WiFi şifreleriniz gibi hassas bilgiler bulutta yolunu bulur.
 • Herhangi bir kişi veya takvim verisi girmeden önce, senkronizasyonun onlar için devre dışı bırakıldığından emin olun (bkz. Ayarlar → Hesaplar ve Senk. ). Hala rehber uygulaması içinden kolayca doğrudan kişi listenizi aktarabilir - ama mesela bir sonra yeniden ithal şey olacak olursa ya da yeni bir cihaz üzerinde, senkronizasyon seçeneklerini kontrol etmek emin olun önce nasıl olduğunu (yani Google bir kere unuttuğumda verilerimi aldı).
 • Google’ın konum hizmetini etkinleştirirseniz, bu, bulunduğunuz yerler hakkında "anonimleştirilmiş" veriler de gönderir. "Anonimleştirilmiş" ifadesini tırnak işaretleri arasına koydum, son zamanlarda yapılan bir araştırmada anonimleştirmenin kolayca gerçekleştirilebileceğini gösterdi . Yani onu da kapatmak isteyebilirsin.

Google olmadan Android?

O zaman Android'i Google olmadan kullanmak daha iyi olmaz mıydı? Bu soru bir kereden fazla tartışıldı. Ve evet, kesinlikle mümkün (ve bunun "terimlerle çelişki" olduğunu söylemeden önce, saçları bölebilir ve Android'in "Google tarafından" geliştirilmediğini, ancak AOSP , Android Açık Kaynak Projesi'nin olduğunu iddia edebilirim ). Bazı şeyleri feda etmek zorunda kalacak (telefondaki uygulamaların büyük bir kısmını örneğin olarak Google Play dışında bulmak zor Google Play örneğin). Ancak bu, gizliliğinizi maksimumda korumak için ödemek istediğiniz bir bedel ise, işte size bazı okumalar:

Android ve Google ile gizlilik ?

Tamam, yukarıdaki yaklaşım biraz fazla abartılı olabilir (ama sadece paranoyak olduğumuz için bu, kimsenin peşimizde olmadığı anlamına gelmez, değil mi?). Peki ortadaki yol nedir? Yani, yukarıda belirtilen "ilk adımlar" dışında mı?

Çok şey var. In gizlilik için ilk adımlar Zaten Google Apps ile birlikte bir taze, unbloated Android'i nasıl hazırlanacağını anlattı. Şimdi bir sonraki bakıma nelere dikkat edelim:

Önceden yüklenmiş uygulamalar

Android çekirdek sistemine ait olmayan önceden yüklenmiş bazı uygulamalar olabilir. Ve gizlilik konusunda "gerçekten gerekli" değil. Google+ veya Facebook gibi şeyler . Android 4.0 ile başlayarak, yalnızca Ayarlar → Uygulamalar → Uygulamaları Yönet seçeneğine gidebilir ve kullanmak istemediklerimizi devre dışı bırakabiliriz. Bu aynı zamanda , bu uygulamaların çalışmakta olduğu birkaç "arka plan " ön plana çıkardığından, artıracak ve artıracaktır . Başlangıçta. Onları hiç başlatmasak bile.

Yeni uygulamalar yükleme

Fantezi her şeyi tıklamayın (peki, bunu daha sonraki bir bölüm için hatırlamanız gerekir: uygulamalardaki reklamlar). Elbette sizin için yararlı veya ilginç seslerin etrafına bakın. Ancak olası engeller için yorumları okuduğunuzdan emin olun (en azından bunlar arasında tarama yapın). "Büyük" ve "bok" gibi bir kelimelik yorumları ve aynı zamanda "indirme problemlerini" ve benzerlerini ilan edenleri görmezden gelin. Onlar uygulama hakkında konuşmuyorlar. Ancak geçmişte herhangi bir gizlilik endişesi olup olmadığını veya bu durum için başka bir sorun olup olmadığını kontrol edin.

Ardından , uygulamanın istediği kontrol ettiğinizden emin olun . Mantıklı mı (uygulamanın ne yapması gerektiği bağlamında)? Gizlilik için kritik kombinasyonlar örneğin internet ile kişisel verilere (rehber, takvim vb.) Erişimdir. Ya da sadece internet - bir şey gönderebilecekleri gibi. Tartışmanın ne kadar zor olduğunu öğrettiğiniz paranoya seviyesine göre değişir :)

Gizlilik yardımcıları

Bazen bazı izinleri riske atmak kaçınılmazdır: tabii ki bir SMS uygulamasının mesajlarınıza erişmesi gerektiği gibi bir web tarayıcısının da internet erişimi gerekir. Peki onları nasıl kontrol edebilir ya da kısıtlayabilirsiniz?

Etrafta birkaç yardımcı var (örneğin lisisoft'taki bu listeye bakın, taramanız biraz zaman alacaktır :). Hassas bilgileri kullanarak ...

 • şifre depoları
 • kilitli galeriler
 • şifreli kaplar (bakınız örneğin Droid Crypt )

Bütün bunlar cihazınızın kök salmasını bile gerektirmiyor. Ancak uygulamaların bir şeylere erişmelerini (veya erişimlerini kontrol etmelerini) yasaklamak olmadan çalışmaz . Örnekler bassmadrigal'ın cevabında zaten isimlendirilmiştir :

 • LBE Privacy Guard , verilerinize (çağrı kayıtları, kişiler vb.), Kritik fonksiyonlara (çağrıları başlatma, konum verilerine vb. Erişim) ve cihazınızın güvenlik duvarına (hangi uygulamaların WiFi, mobil veriler üzerinden internete erişebileceğini kontrol eder) erişimi kontrol eder ). JellyBean veya üstünü çalıştırırken dikkatli olun: Bu uygulamanın playstore sürümünün orada boot-loop'lara neden olduğu bilinmektedir. XDA-geliştiricilerini kontrol etmek yerine, sabit sürümleri var.
 • PDroid birkaç değişik şekilde gelir: PDroid Privacy Protection orijinal olanı takip eder ve ardından PDroid Manager ve OpenPDroid takip eder . LBE dışında bunlar bir uygulama olarak kurulabilir, ancak sisteme derinlemesine entegre olduklarından ek hazırlıklar gerekir. Bu sadece başka bir koruma katmanı sağlamakla kalmaz , OpenPDroid de başka bir güven katmanı ekleyen OpenSource biledir .

Kişisel bilgilerimin nasıl sahte olunacağına da bakın .

Şok edici detaylar ister misin?

Google Dashboard'unuzu ziyaret edin, Google hesabınızla giriş yapın. Burada, en sık kiminle iletişim kurduğunuzu ve Google’ın sizden başka hangi verileri topladığını bulabilirsiniz.

Öldüğünde veya başka bir nedenden dolayı etkisiz hale geldiğinde tüm verilerinize ne olur?

E-posta ile? Evet, ayrıca bu bağlamda akılda tutulması gereken bir şey: Dijital yaşam sonrası planınızı planlayın . Bağlantılı makale yeni Aktif Olmayan Hesap Yöneticisini tanıtıyor :

Hesabınız herhangi bir nedenle etkisiz hale gelirse, bize Gmail iletilerinizle ve diğer birkaç Google hizmetindeki verilerle ne yapacağınızı bize söyleyebilirsiniz.

Örneğin, verilerinizin silinmesini seçebilirsiniz - üç, altı, dokuz veya 12 aylık hareketsizlikten sonra. Veya veri almak için güvenilir kişileri seçebilirsiniz [...]

(Bağlantılı makalede daha fazla okuyun)

Cihazınızı koruyun

Artık hiçbir verinin cihazınızı bırakmamasına, hatta verileri "veri kasalarında" kilitlemesine ve "arka kapıları" korumasına dikkat ettin - ön kapıyı açık bırakmamalısınız. Ayarlar → Güvenlik seçeneğine gidin ve bir ekran kilidi ayarlayın. Burada birden fazla seçenek:

 • Eski PIN kodu. Gerçekten güvenli değil. En azından hayır, eğer Kral Roland'ın PIN'ini Druidia'nın gezegen kalkanı için kullanıyorsanız (ya da Başkan Vida'nın çantasını için; Boşlukları bilmemeniz durumunda , PIN her ikisi için de "12345" idi). Ayrıca doğum tarihin ya da onun gibi bir şey değil.
 • bir . Daha güvenli, sosyal mühendislik tarafından elde edilebilecek verilerle ilgili olarak pek olası değildir.
 • Kullanılabilir tüm karakterleri kullanırsanız bir son derece güvenli olabilir: harfler (büyük ve küçük harf), sayılar, özel karakterler. Ve uzun yap. Örneğin Ti1$spnc3h!- bunu hatırlamak nasıl? Kontrol edin: "Bu bir $ uper güvenli bir şifredir hiç kimse 3asily kesmek olamaz!"

Hırsızlığa karşı koruma

Ayrıca Google Play Store'daki birçok çözüm. Son derece övdü çözümler şunlardır Cerberus karşıtı hırsızlık , avast! Mobil Güvenlik ve daha fazlası. Cihazınız kaybolursa, iyi bir hırsızlık önleme koruması ile

 • pozisyonunu kontrol et
 • alarm çalar
 • uzaktan saklanan verileri yedekleyin (alınmadan önce) ...
 • Hassas verileri dahil tüm cihazı

ve en iyisi, hırsızlık SIM'in değişmesi durumunda hırsızlık önleme uygulaması otomatik olarak sizi bilgilendirir. Kendini gizler (gizli mod) ve kullanılabilir durumdayken, bölüme entegre ederek ayarlarına karşı bile koruyabilir /system. Yani bir hırsızın tek şansı, cihazı derhal kapatmak, Faraday kafesine koymak ve hala oradayken yeni bir ROM'u flaş etmek ...

Anti-virüs

... yukarıdaki adımları takip ettiyseniz, dışarıda bırakabilirsiniz. Evet, kesinlikle var. Ancak alınan tüm koruma düzeyleri ve uygulamaların yanı sıra kaynakların dikkatli bir şekilde seçilmesiyle risk kesinlikle minimum düzeydedir. Geçtiğimiz yıllarda birçok uygulamayı test etmeme rağmen, hiçbir zaman cihazlarımda kötü amaçlı yazılım olmadı. Sonuçta, Anti-virüs (ya da daha ziyade anti-malware, henüz Android için görülebilecek bir virüs yoktu) yanlış bir güvenlik hissi verebilir ("Ne olacak? Bu Anti-virüs var."). Her şeyi gerçekten tespit edemiyorum (sezgisel tarama yok, örneğin), fakat çoğunlukla bilinen kötü amaçlı yazılım veritabanına karşı kontrol edin.

yedek

Sonuncusu fakat en az olmayanı: Tüm Google hizmetlerini kapattıktan sonra (veya en azından onları en az düzeyde kısıtladıysanız), alternatif bir yedeklemeye ihtiyacınız olacaktır. Dürüst olmak gerekirse: Yukarıdaki "" Verilerinizi Google ile yedeklemek istiyor musunuz? " şeyler, ancak kesin olarak tamamlanmadı (uygulamalar, birkaç uygulama tarafından yapılan API'sını uygulayarak bunu açıkça desteklemelidir).

Bunun için, cihazınız rootlanmışsa, biraz yatırım yapmanızı şiddetle tavsiye ederim: kendinize (ve cihazınıza) biraz iyilik yapın ve Titanium Backup PRO'yu satın alın . Pişman olmayacaksın. TiBu , verileri de dahil olmak üzere uygulamaları yedeklemek ve geri yüklemek, yedeklemelerinin bazı bölümlerini geri yüklemek (bkz: nandroid etiketi wiki ve ayrıntılar için yedekleme etiketi wiki ), uygulamaları dondurmak / çözmek, uygulamaları mağazadan ayırmak ve çok daha fazlası için çok güçlü bir araçtır . Zamanlanmış yedeklemeler dahil. Sd kartınıza veya gerçekten istiyorsanız bulutta saklanır.

Köklü olmamak, ancak Android 4.0 veya üstü olan bir cihaza mı sahip olmak istiyorsunuz? Carbon - App Sync and Backup'a bir göz atın , böylece en azından tüm uygulamalarınızı ve verilerini artı sistem verilerinin bir kısmını yedekleyebilirsiniz. Zamanlanmış yedeklemeler de burada planlanmaktadır.

Ek olarak, bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı için köklü olmayan aygıtların Tam Yedeklemesine göz atmak isteyebilirsiniz .

Sonuç

Yazdığım gibi, genellikle basit bir cevap yoktur. "Google'sız Android" i kullanabilir, tüm ağ bağlantılarını kesebilir ve böyle devam edebilirsiniz - ama en azından SIM'inizi çıkardığınızda artık akıllı telefon değildir . Android, en başından beri ağ etkin olacak şekilde tasarlanmıştır.

"Kimin umrunda" diyebilir ve hepsinin gitmesine izin verebilir - ve çok geç olduğunda şikayet edebilirsiniz.

Genellikle ortada bir yol bulmanız gerekir, ne kadar rahatlık / rahatlık için mahremiyetinizin ne kadarını feda etmeye karar verdiğinize karar verirsiniz. Sadece olasılıkları listeledik, neyin nerede bulunacağını ve gizliliğinizi bir şekilde veya başka şekilde korumak için hangi çözümlerin bulunduğunu gösterdim. İnşallah detaylarım karar vermenize yardımcı olacaktır.


1
Detaylı cevap için teşekkürler. Konum hizmetlerini, Google Asistan'ı kapatıp iletişim ve takvim senkronizasyonunu kapatıp yine de Google Play ve veri yedeklemesini kullanırsam, Google yalnızca yüklediğim uygulamaları (ve sanırım, şifrelediğim varsayılan Wi-Fi şifrelerimi) bilecek mi? Veya herhangi bir Google hizmetine giriş yapma, ek bilgi aktarmalarına izin veriyor mu (örneğin, arama ve SMS kayıtları gibi)?
Nick,

Google Apps’ın kendileri mutlaka "Açık Kaynak" olmadığından, arka planda ne yaptıkları nasıl söylenir? Hesabınızla giriş yaptığınız anda, örneğin arama geçmişiniz kaydedilir (en azından varsayılan tarayıcıda). Google'ın bulut yedeğini kullanmak, WiFi şifrelerinizi ve diğer birçok uygulamanın verilerini içerir. Arama kayıtları vb. Hakkında emin değilim, fakat aynı zamanda buluta gönderilecek olan AFAIR. Tabii ki iyi bir desteğe ihtiyacınız olacak; Cihazınızı rootladıysanız, Titanium yedeklemeyi öneririm .
Izzy

Oh: ve WiFi şifreleriniz ahmak, ahem ... şifreli değil. Cihazınıza düz metin kaydedilir. Umarım yedeklemenin kendisi şifrelenir - ama ilk kapattığım şey bu yedeklemektir, bu yüzden hiç kontrol etmedim. Ve ipucunuz sayesinde cevabımın sonuna çok önemli bir konu daha ekledim: yedekler ...
Izzy

1
Teşekkürler. Google, "telefon numaranızı, arayan taraf numaranızı, yönlendirme numaralarını, çağrıların tarihini ve tarihini, çağrıların süresini, SMS yönlendirme bilgilerini ve çağrı türlerini" gizlilik ilkelerine kaydettiğini belirtti . Ayrıca IP adresinizi de kaydeder. Ancak, bu bilginin Android kullanıcıları için özel olarak günlüğe kaydedilmiş olup olmadığı veya yalnızca Google Voice gibi diğer hizmetlerden toplanmış olduğu söylenmiyor. Ayrıca, Android hizmetlerinden çıkış yapmış olsanız bile, verileri kaydedip kaydetmediğini söylemez. Cevabınız yardımcı oldu, ancak bu bilinmeyenler beni Android'i uyarmak konusunda temkinli kılıyor.
Nick,

1
Cevabınızla ilgili bazı yanlışlıklar var. "uygulama önbelleği", daha hızlı yükleme süreleri sağlayan web platformunun bir özelliğidir. Alıntılarınız bağlamında, çok tehdit edici görünmüyor. Kilit ekranı ayarına ilişkin değerlendirmeniz de tamamen kapalı: PIN> deseni, çünkü herhangi bir desen bir PIN ile değiştirilebilir, bunun tersi doğru değildir. Şifreyi diğer ikisinin altına koyardım, çünkü kullanılabilirliği çok olumsuz etkiliyor, muhtemelen daha az güvenli bir kuruluma yol açıyor (uzun şifreyi tekrar yazmaktan kaçınmak için daha uzun rölanti gecikmeleri).
Rob W

9

Google’da oturum açmanıza gerek yok. Ancak Google Play Store’a erişmeden, telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulamaları sınırlandırırsınız. Amazon gibi alternatif mağazalarda birçok uygulama mevcut, ancak hepsine sahip olduğunu sanmıyorum. Telefonu ilk başlattığınızda, sizden mevcut Google’ınızı veya yeni bir tane oluşturmanızı ister. Orada bir atlama seçeneği olmalı.

Play Store'un avantajlarından hala faydalanmak istiyorsanız, bir hesap açabilir ve yapmayı planladığınız şeyleri sınırlandırabilirsiniz.

Android Google’a varsayılan olarak başka hangi bilgileri gönderir?

Android, Google’a kullanım istatistikleri için Android sürümü, cihaz, operatör ve ülke gibi adsız verileri gönderir. Bu, Play Store kullanımı yoluyla gönderilirse veya telefonda bunu yapan bir kod varsa, olumlu değilim. İkincisi ise, devre dışı bırakmak için bir yolu yoktur.

Google ve diğer uygulamalardan veri toplanmasını en aza indirgemek için ne yapmam gerekir? (Bir Nexus 4'te hisse senedi Android 4.2 kullanacağım.)

Google uygulamalarını kullanımınızı sınırlandırmak kesinlikle Google’a giden verileri en aza indirmenin en büyük yolu olacaktır. Diğer uygulamalar için, uygulamaların yüklendiğinde sorduğu izinlere dikkat edin. İzinlerden memnun değilseniz, geliştirici çoğu kez gerekli izinlerin nedenini açıklayacaktır (Telefonun bir aramada olmadığından emin olmak için Telefon Durumunu Oku ve Kimliği kullanılır, Yerel aramalar için konum alınabilir. ücretsiz uygulamalarda). Hala memnun değilseniz, uygulamayı yüklemeyin ve bir alternatif bulmaya çalışın.

Ayrıca, Google Play Store’a erişmek için bir Google hesabı kullanmaya karar verirseniz, bazı uygulamaların / hizmetlerin zaten Google ile senkronize edilmek üzere ayarlandığını unutmayın. Bu uygulamalar / hizmetler için senkronizasyonu devre dışı bırakmak için, kullanıcı adınız olan Ayarlar -> Google -> 'a gidin. Bu menünün altında, Google ile senkronize edilecek tüm uygulamaları ve hizmetleri gösterecektir. Senkronize etmek istemediğiniz kişilerin işaretini kaldırın. Unutmayın, telefonunuz yedeklenmeden göbeklenirse (kişileriniz gibi) eşitlerseniz, senkronize edilmeyenlerin kurtarılamayacağı, bu yüzden bunları senkronize etmemeyi tercih ederseniz, önemli verilerden düzenli olarak yedeklerim. Google ayrıca, wifi ağlarınız ve bluetooth eşleştirmeleriniz gibi bazı Android ayarlarını senkronize edebilen ve bir telefon silindiğinde bunları geri yükleyebilen bir hesap yedekleme özelliğine sahiptir. Cihazınızın ilk kurulumunu yaptığınız zaman ayarlardan biri olmalı, ancak

Köklü iseniz, her uygulama için belirli izinleri sınırlamanıza izin verebileceğiniz uygulamalar / modlar vardır (İzinler Reddedildi, LBE Gizlilik Görevlisi, PDroid, vb. - Her uygulama / modun kendi gereksinimleri / sınırlamaları vardır, kontrol hangisinin sizin için en iyisinin işe yarayacağını ve şu anda telefonunuzda neyi çalıştırdığınızı öğrenmek için onları bulun). Bu, hangi uygulamaların erişebileceği konusundaki endişelerin hafifletilmesine yardımcı olsa da, iptal edilmesi için izin gerektiriyorsa, bu uygulamalarda beklenmeyen sorunlara da neden olabilir. İstediğiniz yere ulaşmak için bazı testler yapılabilir.

Google’ın hizmetlerini kullanmayı planlamıyorsam Android hala iyi bir seçim mi?

Google olmadan çalışmak, Android cihaz çalıştırmanın bazı yararlarını / fonksiyonlarını kaldırırken, hepsini kaldırmaz. Yine de hemen hemen her varsayılan uygulamanın alternatif bir üçüncü taraf uygulamasıyla değiştirilmesine izin veren kolayca özelleştirilebilen bir işletim sistemi elde edersiniz. Çeviriciyi sevmedin mi? Değiştirin. Yazılı mesajlaşma uygulamasını beğenmediniz mi? Harika, 3. parti olanlardan birkaçına göz at ve hangisini beğendiğini gör. Ben kesinlikle Google’ın işletim sistemindeki varlığı olmasa bile kesinlikle bir Android hayranıyım (kişisel olarak, Google hesaplarıma bağlı olmadan çalıştırmak istemem ama yine de kesinlikle uygulanabilir). Diğer işletim sistemlerinin gizlilik uygulamalarına yeterince aşina değilim, ancak Google’dan daha iyi olacağını hayal edemiyorum. Gizlilik uygulamaları muhtemelen tüm büyük mobil işletim sistemleri arasında oldukça benzerdir. Android, Google’ın tüm hizmetleriyle bir araya gelmesi nedeniyle biraz daha seçilebilir, ancak bu hizmetleri kullanmaya karar verirseniz, bu bir endişe haline gelir. Android, ayarlarda bir onay işaretini etkinleştirerek uygulamaları (Play Store dışından uygulamaları yükle) yüklemenize izin verir (ilk denemede yapıp açarak etkinleştirmenizi isteyip istemediğiniz). Bunun sadece iOS'ta başarıldıktan sonra hapsedildikten sonra yapılabileceğini biliyorum (diğer işletim sistemlerinden emin değil).

Özellikle Nexus 4 kullanacağınız için göz önünde bulundurmanız gereken bir başka şey, özel ROM'lara bakmaktır. Çoğu ROM, tescilli Google uygulamalarından hiçbirini içermez (Play Store ve Gmail gibi) ve yalnızca bir boşluk paketi açtıktan sonra erişmenize izin verir (Google Apps). Bu, Android ile ilgili her şeyi "Google" dan kaldırır (yukarıda bahsettiğim adsız kullanım istatistikleri hariç). Nexus 4'ümde (gapps paketiyle de olsa) CyanogenMod kullanıyorum ve harika çalışıyor ve Android 4.2 stoklarının üzerine ek özellikler ekliyor. CM forumlarında, Google’ın özel mülkü dahil olmadan, CM’de çalışan birçok kişi görüyorum.


Eğer köklü iseniz [...] uygulamalardan / mods bu sınırı belirli izinleri sizi izin verebilir yükleyebilirsiniz > bu mu = değil bu yüzden, (benim LG Optimus 4X ile köklü stok ROM üzerinde ben mesela çalıştırmak LBE) özel bir ROM gerektirir parantez içindeki kısıtlamaları kaldırabilirsiniz :) Ayrıca, iyi noktalar. Varsayılan olarak etkin olan (ve açıkça "devre dışı bırakma" olan) "PIM senkronizasyonu" ndan (takvim, kişiler) açıkça belirtmek isteyebilirsiniz; . OP olarak, Android ile "ilk önce mahremiyet" yaklaşımını hala özlüyorum ...
Izzy

Hisse senedi ve stok ROM, LBE çalışan bilgi için teşekkürler Izzy. Önerilen değişikliklerini yaptım.
bassmadrigal

Rica ederim. Sadece bir hata ortaya çıktı: PDroid bir Özel ROM ( PDroid Yöneticisi ve OpenPDroid gibi ) veya en azından deodexli bir ROM (birkaç kurulum talimatlarına göre) gerektirir, öneriler çoğunlukla CyanogenMod'a gider. JB ile birlikte LBE'ye dikkat edin (playstore sürümüyle önyükleme halkaları; ayrıntılar ve düzeltmeler için XDA'ya bakın). "Gizlilik uygulamaları" na gelince, iOS ile daha iyi olduklarından şüpheliyim (daha da kötüsü, sadece "farklı"). // Belki daha fazla puan için sohbet etmek istersin? Orada "tam dikkat" sözü veremem ama elimden gelenin en iyisini yapmaya çalış!
Izzy

Okudum açıklamasında deodexed ROM'lar gerektiren kısmını özledim. Herhangi bir ROM üzerinde deodexed olduğu sürece çalışacak gibi görünüyor. Her uygulama / mod için spesifik olmak yerine, insanların her birinin gereksinimlerini / sınırlamalarını kontrol etmesini sağlamak için genelledim. Aksi takdirde, bu büyük bir uygulama / yorum yazısına girebilir. Ve sohbet iş bilgisayarıma yüklenmiyor. IE8 (titreme) ile sıkışıp kaldık ve bir yenileme döngüsüne kavuştu.
bassmadrigal

Bunun iyi bir "topluluk wiki" yapabileceğini düşündüm - ama elbette "eklemelerimi" de ayrı bir cevaba yerleştirebilirim. Her ne kadar büyük bir "wiki benzeri" cevabında, "daha iyi organize edilebilir" olabilirdi ... Sohbet için, ne zaman uygun bir işiniz varsa, hoş geldiniz. Ben genellikle orada "bağlanırım" ve izlerim, ancak cevaplarım biraz "gecikmiş" olabilir.
Izzy
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.