Yakınlık sensörünün kullanım durumu nedir?


13

Herkes bana yakınlık sensörünün amacının ne olduğunu açıklayabilir mi, telefonumda. Telefonumun yakınlık sensörü çalışmayı durdurursa veya hasar görürse ne olur? Hangi sorunlarla karşılaşacağım?

Not: Sadece merak ediyorum.

Yanıtlar:


13

Dokunmatik ekrana sahip çoğu akıllı telefondaki yakınlık sensörü, yanlışlıkla dokunma olaylarını devre dışı bırakmak için mevcuttur. En yaygın senaryo, görüşme sırasında ekranla temas eden ve dokunma olayları üreten kulaktır.


13

cep telefonları, insan kulağının varlığını tespit etmek için IR tabanlı yakınlık sensörleri kullanır. Bu algılama iki amaç için yapılır: LCD arka ışığını kapatarak ve yanağından yanlışlıkla dokunmayı önlemek için dokunmatik ekranı devre dışı bırakarak ekran güç tüketimini azaltın. IR sensörleri, yüksek güç tüketimi, yüksek maliyet, kör bölgeler ve kir birikiminin yanı sıra sıcaklık, saç ve cilt rengi varyasyonları üzerinde güvenilir olmayan performans da dahil olmak üzere bir dizi dezavantaja sahiptir.


7
Kapasitif yakınlık sensörleri de vardır. Bu arada, yakınlık sensöründeki IR LED için ilginç bir uygulama da fotoğraf çekerken göz izleme (dijital kameraların gözlerin yerini öğrenmesi için görünen korneadan yansıyan IR ışığı sensörleri kullanarak). Bazen hoparlöre otomatik olarak geçmek için de kullanılır.
ce4

3
Kombine edildiğinde IR kullanan bir yakınlık sensörünün, bir kişinin gözleri kapalıyken fotoğrafını çekmeyi önlemek için de kullanılabileceğini düşünüyorum. IR sensörleri ayrıca ışık sensörleri olarak adlandırılır ve bir tür optik sensördür.
John Sonderson

"yüksek güç tüketimi" konuyla ilgili alternatifleri karşılaştırmak?
Marian Paździoch

12

Arama yaparken kulağınızın dokunmatik ekranda giriş işlemleri yapmasını engeller. :)

Çoğu yakınlık sensörü basitçe kaplandıklarında "yakınlığı" algılayacak ışık algılayıcılarıdır.


9

Geliştiriciler sensöre erişebilir ve başka şeyler için kullanabilirler. Bir kullanıcı önerisinde ben ekranı uyandırmak için bisiklet uygulaması IpBike kullanın. Kullanıcı sadece sensörün üzerine el sallamalı ve ekran tekrar açılır. Eldiven ile bisiklet sürerken çok kullanışlıdır.


3

Yakınlık sensörü için başka bir kullanım, cebindeyken algılamak ve yanlışlıkla dokunma veya güç düğmesine basmayı devre dışı bırakmaktır.

Yakınlık sensörü kaplandığında ekranı cebinizde tutun (cepte)

Moto Gx serisinde (ve Moto Z ve Moto X'e de inanıyorum), telefonu cebinizden çıkarırsanız veya masaya uzanırken telefonu taşırsanız, hızlı kilit açma ve bildirimde hızlı bir bakış için ekranı gösterecektir. . Yakınlık sensörünü bir süre statik haldeyken kapatırsanız ve ortaya çıkarırsanız aynı etkiyi görürsünüz


2

Dokunmatik ekranlı bir akıllı telefondan arama geldiğinde, telefonunuz kulağa yaklaştığında veya herhangi bir vücut parçası olduğunda telefon ekranı kapanır. Bu, yakınlık sensörü tarafından yapılır. Yakınlık sensörü ısınmaktan sorumludur ve bir vücut parçası sensöre yaklaştığında ekran kapanır ve ekranda yanlışlıkla dokunmayı önler. Bazı akıllı telefonlarda, cep telefonu cebindeyken (cep modu) ekranın kapalı kalması için yakınlık kullanılır. Yakınlık sensörünün işlevini kaybederseniz, telefonunuz cebinizdeyken veya bir çağrı aldığınızda telefonunuz yanlışlıkla dokunur.


0

Yakınlık detektörü temassız tip yer değiştirme sensörüdür, yani kullanılan yakınlık sensörü anlamlıdır ve fiziksel temas olmadan nesnenin hedef varlığını gösterir.


-1

Basit yakınlık sensörleri ışık sensörleri. Arama yaparken ekranı kapatır.


Siteye Hoşgeldiniz! Bu cevap mevcut cevaplara fazla bir şey katmıyor. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan bir soru bulmaya çalışın.
Dan Hulme

Cevabınız sadece kısmen doğrudur. Bu sitenin işaret ettiği gibi , ışık sensörleri en ucuz yakınlık sensörleri arasındayken ve çoğu cep telefonunda yakınlık sensörlerinin uygulanma şekliyken, elektrik, manyetik ve sonar tabanlı diğer yakınlık sensörleri de vardır.
John Sonderson

-1

Çoğu LG telefonun kullanım kılavuzunda aşağıdaki açıklama görünür:

Mesafe sensörü otomatik olarak arka ışığı kapatır ve telefon kulağınıza yakınken bunu algılayarak dokunmatik ekranı kilitler. Bu, pil ömrünü uzatır ve aramalar sırasında istemeden dokunmatik ekranı etkinleştirmenizi önler.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.