SSH üzerinden bir uzak makine için bir Android cihazını X11 sunucusu olarak kullanmak mümkün müdür?


15

Masaüstü bilgisayarım hazır olduğunda, dizüstü bilgisayarımla, hatta internet üzerinden bağlanabilirim (yönlendiricimi SSH'yi masaüstü bilgisayarıma iletecek şekilde ayarladım). Masaüstü bilgisayarım GNU / Linux (Ubuntu distro) çalıştırıyor, bu yüzden X terminali ile kullanabiliyorum. Defterimde Ubuntu da çalışıyor. Sadece ihtiyacım var ssh -X desktop.ip.addr, o zaman masaüstü makinemde herhangi bir programı başlatabilirim.

Soru şu: Android'i SSH üzerinden X terminali olarak kullanmanın yolu nedir?

VNC ya da başka şeyler kullanmak istemiyorum. Android için bazı iyi SSH uygulamaları olması gerektiğini düşünüyorum (ConnectBot hakkında okudum), ancak X11 hakkında bir şey bulamadım (belki de benim hatam).


Neden VNC ile ilgilenmiyorsunuz? VNC için iyi Android istemcileri var.
Matthew

3
Android'de X11 hakkında fazla bir şey bulamazsınız çünkü Android X11 ekran yığınını kullanmaz; VNC üzerinden uzak X11 kullanmanın tek avantajı, bağlantı makinesinde X11 olması ve böylece sunucunun yerine kendi ekran yığınını kullanabilmesidir.
Yalan Ryan

Evet, Android'de X11 için "yerel destek" olmadığını biliyorum ve bu nedenle, GNU / Linux'taki gibi farklı ekranlarda sorunsuz bir şekilde çalışan programlar için aynı ekranı kullanabileceğim eğlenceli bir deneyim olmayacak. Büyük bir tablette bile, X11 sanki VNC gibi ayrı bir Uygulama olacak.
ern0

2
Teknik olarak, bir istemci değil, telefonunuzda çalışan bir X sunucusu aradığınızı düşünüyorum . Bu şekilde ifade etmek neden olası olmadığını gösterir: X sunucuları büyük ve karmaşıktır ve (sanırım) donanıma doğrudan erişmesi gerekir. Bu, bir tane bulma olasılığınızın olmadığını gösterir.
offby1

1
Evet, X sunucusu arıyorum, bu X terminalini uygulayan bir yazılım parçası. Donanıma doğrudan erişmesi gerekmez, sadece IP üzerinden X11 protokolü göndermek / almak zorunda. X sunucusunun donanım değil, Windows API kullanılarak uygulandığı Windows için X sunucu programları vardır. Ayrıca, özel X terminalleri olan bilgisayarlar da vardır, bu nedenle temel işletim sistemlerine (erişim) yoktur, X11 (Xlib, oturum / kazan / masaüstü yöneticisi, X uygulamaları vb.) Kullanabilen bir ana bilgisayar yazılımı bağlamanız gerekir. ).
ern0

Yanıtlar:


6

Görünüşe göre X11, bir çeşit Debian görüntüsü ve kabuk uygulaması aracılığıyla G1'de çalıştırılabilir; bkz bu XDA parçacığı örneğin. Başka herhangi bir portu bulamıyorum.

Kullandığım ConnectBot "normal" SSH için ben oldukça iyi buluyorum. Hatta onunla kod düzenlenmiş ve derlenmiş!


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.