Köklenme herhangi bir şeyi siler mi?


18

Android telefonumu köklendirirsem (sadece Wifi Tethering'e erişebilmem için), telefondaki herhangi bir şeyi (uygulamalar, veriler vb.) Silecek mi?

Uygulamaları köklü olarak çalıştırma yeteneğinden başka bir şey değiştirecek mi?

Yanıtlar:


23

telefondaki herhangi bir şeyi silecek mi

Köklendirmenin kendisi hiçbir şeyi silmemelidir (işlem sırasında oluşturulan geçici dosyalar hariç). Ancak, köklendirme bazı cihazlarda ilk kilidini için bootloader gerektirir - ve bu genellikle içeren araçlar (: tüm veriler ve kullanıcı tarafından yüklenmiş uygulamalar gitti - Bir performans 4.0+ Android'de çalışabilirsiniz adb backup –apk –shared –all –f /path/to/backup.ab önce gerçekleştirilmesi kilidi açma ve adb restore /path/to/backup.abdaha sonra Compro01'in aşağıdaki yorumda belirttiği gibi).

Uygulamaları köklü olarak çalıştırma yeteneğinden başka bir şey değiştirecek mi?

Evet.¹ Gerekli ikili dosyalar (genellikle su, SuperUser.apk/ SuperSU.apkve busyboxtüm simgeleriyle) /systembölüme doğru itildikçe (aksi takdirde salt okunur olarak monte edilir) bu bölümü değiştirir. Şimdi önemsiz gelebilir, ama şey şu: bazı s (ve doğrudan üretici / sağlayıcıdan gönderilen diğer güncellemeler) önce bölümler sağlama toplamını karşılaştırır. Bu eşleşmezse (ve köklendirme işleminden sonra gerçekleşmezse) güncellemeler reddedilebilir / başarısız olabilir.

Öte yandan: bu güncellemeler başarısız olmazsa , uygulandıklarında kaybedebilirsiniz . Tam bir /systemresim içeriyorlarsa , bu.


¹ Güncelleme: Magisk ile burada açıklanan değişiklikler sistem bölümüne uygulanmaz.


3
Fabrika ayarlarına sıfırlama ile ilgili olarak, son android sürümlerinde (4.0 ve daha yeni) en basit yöntem sadece adb backupkomutu kullanmaktır . adb backup –apk –shared –all –f /where/you/want/the/file(uygulamalarınızı ve tüm kullanıcı verilerinizi yedekler) ardından adb restore /where/you/put/the/filekilidini açtıktan sonra ve root yapmadan önce.
29.03.2013

1
@ Compro01 Kilidi açmadan önce yedekleme yapma, yepp. Ben asla bu şekilde denedim ve geri yükleme (yani "kök iş" üzerine yazma / kaldırma) bir şey kırmak olmamalıdır . İzninizle, bunu doğrudan cevaba ekleyeceğim.
Izzy

Yedekleme yolunu belirtmek, cihazdaki yedeklemeyi onayladıktan sonra cihazım moto-x ile çalışmaz, geçerli dizinde backup.ab adıyla yedek oluşturur. Sahip olduğum adb sürümü 1.0.32'dir.
DivKis01

@ DivKis01 backup.ab, aksi belirtilmedikçe varsayılan addır . -fParametrenin yok sayıldığını hiç duymadım . Yazım hatası yapmadığınızdan emin misiniz?
Izzy

@Izzy: Evet, birkaç kez denedim ve yazım hatası yoktu.
DivKis01

1

İzin eklemek suve belki de Superuser izinleri uygulaması ve meşgul kutusunu eklemek dışında hiçbir şeyi "değiştirmemelidir" . Bu gerçekten hangi yöntemi kullandığınıza bağlıdır, ancak bir şeyi silebilecek aksaklıklar olabilir.


1

Hiçbir Köklendirme çoğu durumda hiçbir şeyi silmez, bunun yerine size olağanüstü yedekleme yetenekleri sağlar.

Köklendiğinizde, fabrikada kolayca ve sorunsuz bir şekilde geri yüklenebilecek hemen hemen her şeyi (kullanıcı uygulamaları, sistem uygulamaları, tüm uygulama verileri, arama günlükleri, SMS, oyun ilerlemesi, Wi-Fi erişim noktaları ve daha fazlası) yedekleyebilirsiniz. sıfırlama veya başka bir şekilde veri kaybı.

Ben de Köklenmesi bazı yönlerini listeledik bloguma .


blog bağlantısı artık çalışmıyor?
Matifou


0

Cihazları sık sık köklendiriyorum. Köklendirme hiçbir şeyi silmez, ancak köklendirme yöntemi doğru bir şekilde uygulanmazsa, anakartınız kilitlenebilir veya hasar görebilir.

Herhangi bir şey yapmadan önce yedek almak her zaman tercih edilir.

Kişilerinizi e-posta hesabınızdan alabilirsiniz, ancak notlar ve görevler varsayılan olarak telefon belleğinde saklanır.

Ayrıca, köklendirme sonra Clockworkmod kurtarma yükleyebilirsiniz ama hiçbir şey silmeyin.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.