Android şarj cihazları güç açısından evrensel mi (Voltaj, amper)?


16

Samsung Intercept için araç şarj cihazı, duvar şarj cihazı ve USB kabloları satın almak istiyorum. Ancak, bir şarj cihazı için 20 $ pahalı görünüyor ve sökük önlemek istiyorum. Samsung Intercept Manuel telefon kendi kendine şarj portu için spesifikasyonlar'ı göstermez.

Herhangi bir Android şarj cihazını herhangi bir Android telefonla kullanabilir miyim? Google, Android üreticilerinin cihazları şarj etmek için bir standarda uymalarını gerektiriyor mu? Ya da çoğu Android cihazı kendi özel standartlarına uyuyor mu? Form faktörleri ( Micro-USB , Mini-USB) ve voltajlar (~ 5V) evrensel görünüyor, ancak daha çok amper konusunda endişeliyim. Bazı şarj cihazlarının USB 2.0 standardını yoksayması duyulmamış. Bazı şarj cihazları cihazlarını aşırı şarj etmek için kabloyu 3000 mA'yı zorlamaya çalışıyor mu? Eğer öyleyse, bu sadece 500 mA almayı amaçlayan bir cihazı yok edebilir.

Android telefonumu herhangi bir bilgisayardaki USB bağlantı noktasını kullanarak şarj edebilirim. Bu kaç miliamper sağlıyor? USB 2.0'ın standart 100 mA veya 500 mA sağlayacağını okudum. Şarj için kullanılan başka bir standart amper var mı?

Herhangi bir Micro-USB cihazı için genel bir duvar şarj cihazı gibi görünen bir şey buldum . Ürün açıklaması bunun kaç mA sağladığını söylemiyor, ancak yorumlardan bu şarj cihazının 950mA sağladığı anlaşılıyor. Hangi telefonumu aşırı şarj ediyor?


"Bazı şarj cihazları cihazlarını aşırı şarj etmek için kabloyu 3000 mA zorlamaya çalışıyor mu?" Hayır, bu mümkün değil. Şarj cihazı voltajı belirler (USB için her zaman 5 V) ve telefon çekilen akım miktarını belirler.
endolith

Yanıtlar:


12

Bazı cihazlar USBMicro kullanırken diğerleri USB Mini kullanır. Herhangi bir cihaz gibi, cihazın alabileceği voltaja bağlıdır. Ancak çoğu zaman, AFAIK, şarj cihazı aynı fiş tipi (mikro, mini, vb.) Olduğu sürece evet çalışabilir.

USB fişleri kullanan birçok şarj cihazı, standart bir USB bağlantı noktasının (4.75 ve 5.25 volt arasında) göndereceği voltajı çıkarır. Eğer durum buysa, sorun yaşamazsınız. Tek sorun, şarj etmek için USB kullandığınızda, genellikle bir duvar şarj cihazı kullanarak daha yavaş bir şarj olur.


Form faktörleri (Micro-USB, Mini-USB) ve voltajlar (~ 5V) evrensel görünmektedir, ancak daha çok amper konusunda endişeliyim. Bazı şarj cihazları, cihazlarını güçlendirmek için kablodan 3000 mA'ya kadar çalışıyor mu? Eğer öyleyse, bu sadece 500 mA almayı amaçlayan bir cihazı yok edebilir. Yoksa yanılıyor muyum?
Stefan Lasiewski

9
Şarj cihazı, telefonun çektiğinden daha fazla amper sağlayamaz. Voltaj uygun olduğu sürece (örneğin, USB tabanlı bir şarj cihazı için 5V), telefon ihtiyaç duyduğu kadar veya şarj cihazının sağlayabildiği kadarıyla, önce hangi limite ulaşırsa çizsin.
Saiboogu

1
@Saiboogu +1. Teoriyi bilmeseniz bile, bir bilgisayara takmayı düşündüğünüzde bu açıktır - USB bağlantı noktaları, değişen akım çekimleri olan tonlarca cihaza güç sağlayabilir. Bununla birlikte, bir zamanlar genel bir USB şarj cihazı aldım ve BlackBerry pilimi kızarttı, bu yüzden ne diyeceğimi bilmiyorum.
Matthew

2
@Saiboogu: Bu beni daha iyi hissettiriyor. Bu elektronik alanı hala biraz gizemli. Ama sanırım bir ampul soketi düşündüğümde bu mantıklı. 120V'luk bir soketim varsa, 7 Watt'lık bir ampul veya 100W'lık bir ampul takabilirim. Watt = voltaj x amper ve voltaj sabittir, bu nedenle farklı ampullerin aynı voltajda farklı amper çektiği anlamına gelir.
Stefan Lasiewski

@Stefan - Bingo, anladın.
Saiboogu

1

Birden fazla farklı duvar-siğil-USB şarj cihazı kullandım. Şarj cihazlarının hiçbirinde cihazlarımı şarj etmeyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadım.


0

Bunun eski bir konu olduğunu biliyorum ama bazı doğru bilgileri paylaşmak istiyorum.

Birincisi: evet, ucuz olanlar genellikle kötü tasarlanmış - sahte şikayet etiketleri kullanarak veya sadece standart haline getiren arpa. Olduğu söyleniyor, onları kullanmaktan kaçının ve cehennem gibi ucuz hissediyorsa kullanmayın.

USB standardına gelince: 5V'dir (bileşen değerlerinin kesin olmaması nedeniyle bu .25V içinde değişebilir). Çoğu bilgisayar anakartı USB portlarına maksimum 500mA sağlar - bu her zaman bunu sağlayacağı anlamına gelmez. Ona bağlı olan aygıt (lar) mevcut çekimi belirler, aynı duvar adaptörleri için de geçerlidir. 500mA 750 mA 1A veya 1.5A vb.

Önemli sayı, 5V'a olabildiğince yakın olmasını istediğiniz voltajdır. Tüm cihazlar, ajanları biraz yüksek voltajı korumak için bir çeşit voltaj regülasyonuna sahiptir, (eğer sadece kötü tasarım değilse). Fazla enerji ısı olarak dağılır. Android cihazlar normalde güç tüketimi ile beklemede, ancak çok fazla CPU ağır işi yapmaya başladığınızda ve tüm çan ve ıslıklara (GPS, arka ışık, WiFi, LTE, hücre modem, vb.) çok fazla akım (ve telefonu sıcak yapmak). Telefonların her şey çalışıyorken 1A'dan fazla çektiğini gördüm (1A dereceli bir güç adaptörüne takılıyken pil hala boşalıyor).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.