Google'ı tamamen atlayarak bir Android telefon kullanmak ne kadar pratiktir?


12

Nexus One'ımda ilk açtığımda fark ettiğim ilk şeylerden biri GMail, Talk, Ses, Haritalar, Google Takvim ve diğer birçok Google tabanlı hizmetti.

Bir Windows veya Linux PC'de bile Google'ı kullanmaktan kaçınmanın çok zor olduğunu biliyorum ... ancak Google'ın sunduğu her hizmete alternatifler olduğu için bu mümkün.

Ancak Android'de işler çok sıkı görünüyor. Internet Explorer'ın pazar payının% 95'inden fazlasına sahip olduğu zamanı hatırlayabilirsiniz, çünkü Windows ile sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. O zamanlar Netscape mevcuttu, ancak Internet Explorer kadar hızlı performans gösterse bile, başlamak oldukça uzun sürecekti.

Yani, sorularım:

(1) Nexus One'da GMail, Talk, Ses, Haritalar, Google Takvim'e Google dışı alternatifler nelerdir?

(2) Gerçekten "yerel" Google uygulamaları / hizmetleri kadar hızlı performans gösteriyorlar mı?


1
Değiştiremeyeceğiniz bir şey arama motorudur.
ale

5
Başlığı Nexus One'dan Android'e değiştirmenizi öneririm. Bu özellikle o telefona bağlı değil.
Earlz

@Earlz Değiştirdim.
Matthew,

1
Telefonumda (neredeyse) Google olmadan yaşıyorum. Yalnızca marketten uygulama indirmek ve Google Haritalar'ı kullanmak için önemsiz bir hesap oluşturdum. Başka bir şey yok.
Denis Nikolaenko

2
@Al Everett Gerçekten mi? Arama uygulaması (widget ve donanım düğmesine tepki veren uygulama) sadece bir uygulamadır. Bunun yerine bir yedek yazı yazabilirsiniz.
Denis Nikolaenko

Yanıtlar:


4

(1) Nexus One'da GMail, Talk, Ses, Haritalar, Google Takvim'e Google dışı alternatifler nelerdir?

Özellikle Nexus One hakkında söyleyemem, ancak stok Android platformu Google markalı uygulamalarla birlikte gelmiyor; bu nedenle, evet, telefonun Google olmadan yaşaması mümkündür. Ancak, Android kullanıyorsanız ve Google'ın hizmetlerinden kaçınıyorsanız IMO, çok şey kaçırıyorsunuz.

Stok E-posta uygulaması, IMAP ve POP aracılığıyla Gmail veya diğer posta hizmetleriyle senkronize edilebilir. Ancak, Gmail'i masaüstünden Thunderbird / Outlook üzerinden senkronize etmek gibi, Öncelikli E-postalar, Arşiv, Etiketleme vb.Gibi benzersiz Gmail özelliklerini kullanamazsınız.

Buluttan Cihaza Mesajlaşma (Push-to-Device) kullanan uygulamalar bir Google hesabı gerektirir. C2DM olmadan, uygulamalar sunucularını periyodik olarak yoklamak ve böylece pili tüketmek zorunda kalır. Google'ın sunucularına bağlanmayan alternatif uygulamalar C2DM vardır, ancak çoğu program bu alternatif uygulamalar için tasarlanmamıştır ve sorunları olabilir.

Google'ın Android Market, en büyük Android pazar yeridir. Söylemeye gerek yok, Google'ın Android Market'ten kaçındığınızda o kadar kolay uygulama indiremezsiniz.

Google Haritalar ve Navigasyonlar, örneğin Waze, Navdroyd, NDrive, RMaps, vb. İle değiştirilebilir. Ancak, StreetView için iyi bir yedek olduğunu sanmıyorum.

Google Takvim'in kesinlikle değiştirilmeleri var, ancak bunların hiçbirini kullanmadım, bu yüzden ne kadar iyi oldukları hakkında yorum yapamam.

(2) Gerçekten "yerel" Google uygulamaları / hizmetleri kadar hızlı performans gösteriyorlar mı?

Evet, Google'ın sözlerine inanacaksak, Google'ın uygulamalarının hiçbiri, yazılımlarının sihirli bir şekilde diğer uygulamalardan daha iyi performans göstermesine neden olabilecek "gizli" Android API'leri kullanmaz. Bununla birlikte, Google Google olduğu için, Google'ın kendi uygulamaları genellikle Android platformuyla en iyi entegrasyona sahiptir ve üçüncü taraf programları genellikle kendi uygulamalarını Google'ın uygulamalarıyla entegre etmeyi tercih eder.

Ayrıca, Nexus One bir "Saf Google Deneyimi" telefonu olduğundan, Nexus One'a özel ROM'ların köklenmesi ve yüklenmesi, tüm Android cihazlardan en kolay olanıdır.


Matthew Read ve Lie Ryan'ın mükemmel cevapları. Keşke ikisini de kabul edebilseydim ama SE sadece birini kabul etmeye izin veriyor. :)
Android Arifesi

Aslında gizli API kullanıyorlar. Stok Google uygulamalarına sahip cihazlarda, kök olmayan kullanıcıların erişiminin olmadığı sistem bölümünde / sistem bölümünde depolanan temel işlevselliği uygulayan özel bir .jar vardır. Bu yüzden Android Market'i bağımsız bir .apk olarak yüklemek zor
Denis Nikolaenko

4
  • Android, herhangi bir POP3, IMAP veya Exchange hesabını kullanmanızı sağlayan bir E-posta uygulaması ile birlikte gelir.
  • Konuşma, Meebo, eBuddy Messenger ve diğerleri ile değiştirilebilir.
  • Ses oldukça benzersiz bir hizmettir, ancak bazı özellikler değiştirilebilir - aramalar için bir SIP telefon numarası ve Sipdroid gibi bir uygulama veya metin benzeri anlık mesajlar için Kik Messenger gibi bir şey kullanabilirsiniz (BlackBerry Messenger'ı düşünün).
  • Market'te "Haritalar" araması, Takvim'de olduğu gibi umut verici görünen birkaç sonuç gösterir.

 1. E-posta uygulaması çok, çok buggy ve düşük özellikler. Yine de daha iyi başka posta uygulamaları olduğundan eminim. Öte yandan, Talk da oldukça adamcağız; EBuddy'nin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ve birçok kişinin Takvim ile ilgili sorunları var.

  Gerçekten söz konusu olduğunda, kaliteli bir uygulama, Google'ın yazmış olsun veya olmasın kaliteli bir uygulamadır. Android, Windows'un Microsoft'un uygulamalarına olduğu gibi Google'ın uygulamalarına karşı önyargılı görünmüyor. Google ve Google dışı uygulamaların hodgepodge'ım benim için iyi çalışıyor ve eminim Google'ın uygulamalarının yaptığı gibi en azından genel olarak çalışacak bir dizi uygulama alabilirsiniz.


Ve elbette alternatif uygulama pazarları da var.
Matthew

Gmail hesabıyla bağlantılı kişi listesi ne olacak?
liori

İyi soru. Bazı cihazlarda bir Google hesabı oluşturmayı atlayabilirsiniz, bu nedenle Kişileri onsuz kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, istemediğiniz sürece Google hesabını gerçekten "kullanamazsınız" - bir hesabınız olması gerekirdi, ancak Google kişiniz yoksa, hiçbir şey tek başına bir kişi uygulamasından farklı olmaz.
Matthew,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.