Neden bazı USB şarj cihazları diğerlerinden daha yavaş?


40

Benim android telefon için USB şarj cihazlarıyla görünüyor, hepsi eşit yaratılmıyor.

İlk resim telefonumla birlikte verilen resmi şarj cihazı (galaxy nexus). Birkaç saat içinde maksimum% 0 ile% 100 arasında hızlı şarj olur.

İkinci resim ofiste kullanmak için ebay aldığım bir hile. Çalışır, ancak ıslak bir hafta kadar yavaştır, şarj edilmesi 6+ saat sürebilir ve telefonu şarj ederken kullanırsam, şarj edildiğinden daha hızlı tükeniyor gibi görünüyor.

Aşağıdaki iki şarj cihazı aynı özellik (5V / 1A) gibi görünüyor ve benim P = V*Ide aynı gücü sağlamaları gerektiğine dair sınırlı anlayışım var , değil mi?

Şarj cihazı alırken nelere dikkat etmeliyim ve yavaş mı yoksa hızlı mı olacağını (önceden test etmenin dışında) önceden söylemenin bir yolu var mı?

Marka şarj NoName Şarj Cihazı
(daha büyük değişken için görüntüleri tıklayın)

ps: Bir bilgisayarın USB portundan şarj etmenin duvar duvarını kullanmaktan çok daha yavaş olabileceğinin farkındayım, çünkü bilgisayarın USB portları bazen 500 mA ile sınırlı olabilir.


Bu konuda benden daha çok şey bilen biriyle ilgili bir soru: USB kablosunun daha fazla veya daha az "bağlantıya" sahip olabileceği doğru mu? Kablonun tam hızda şarj olabilmesi için bir veya iki bağlantıya ihtiyaç duyduğunu duydum (yani veri kadar fazla güç gönderme). Gerçek elektrik fişinden ziyade darboğaz olan kablo olabilir.
pzkpfw

1
@ bigbadonk420 - Evet, az ya da çok kişi var, ancak şarj hızıyla ilgisi yok. Mikro USB konektörleri, hangi aygıtın ana bilgisayar olarak çalışması gerektiğini belirlemek için hareket halindeyken kullanılan USB'de kullanılan kimlik adı verilen 5. bir pime sahiptir. USB 3.0, 5/7 yeni pinler ekler (SuperSpeed ​​için 2 diferansiyel çifti, bunlar için bir sinyal toprağı ve Powered-B konektörü üzerinde, ters bir güç pimi (ana bilgisayarın cihazdan güç almasına izin verir) ve bunun için bir zemin yeni güç pimi).
Compro01

Unutmayınız ki P = V*I(1), P = R*i^2(2) ve P = V^2/R(3) olarak yeniden yazılabilir . Diyelim ki C pilin şarjı, C = P*t(4), yani (3) ve (4) ile C = t*V^2/R(5) => t = R*C/V^2(6). Rkablonun direncidir (ince teller daha dayanıklıdır, bu nedenle şarj süresi daha uzun olacaktır); Vverilen voltaj - daha fazla voltaj, daha az zaman; Bu 'xing-ling' jenerik-güç adaptörlerini kullanıyorsanız, AC şebeke voltajını uygunsuz şekilde düzeltirler, bu nedenle verilen etkili voltaj, orijinal güç adaptörü voltajından daha az olur ve zaman daha büyük olur ...
kokbira

Örn, şu andan beri kullandığım iyi bir kabloya sahip bir LG telefonum vardı. Satın aldığım yeni telefonlar (Samsung) daha ince kablolarla geliyor, bu yüzden LG bataryası dışındaki kablolarla şarj etmenin% 100 pil şarjı elde etmek için daha fazla zaman kazandırdığını gördüm. Bir keresinde, başka bir kablo aldım (Çinli olanlardan) ve telefon yerine şarj etmek yerine boşalıyordum. Bu Çin kablosunun R = r*L/Auzunluğu daha uzun (2m), bu yüzden kablonun uzunluğuna bağlı direnç Ldiğer kablolardan daha büyüktü ...
kokbira

Yanıtlar:


41

Yalanlar, lanet olası yalanlar ve ekipman özellikleri. 1000A'lık çıktı alacağını söyleyen güzel bir etiket yazdırabilirim. Bunun çıktısını alacağı anlamına gelmez.

Düşük güç kaynağı sağlamak, yüksek güç kaynağı sağlamaktan daha ucuzdur. İkincisini yapmak, daha fazla para kazandıran daha büyük bir transformatöre (daha fazla sargılı), daha büyük kapasitör (ler), daha büyük indüktör (ler) ve daha yüksek akım redresörlerine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. En ucuza şeyler yapmaya çalışıyorsanız ve etik gibi sinir bozucu şeyler hakkında endişelenmiyorsanız, alt uç bileşenlere gidersiniz ve özelliklere masaj yaparsınız (düşük sıcaklıklarda test ederek, vb.) 25C'de çıktıyı belirten güç kaynakları, bir buzdolabının içinde kullanmadığınız sürece gerçekten de ~ 40C'de çalışsalar bile, ürünü gerçekten test etmek yerine (QA'da tasarruf etmek) teorik değerleri kullanın veya gözlük,

Şarj cihazınızın standart altı büyük kırmızı uyarı ışığı, CE işaretinin (AB standartlarına uygunluğu belirtmek için kullanılan) sahte olmasıdır. Harflerin şekli ve boşlukları yanlıştır. Gerçek bir CE işareti, her biri yarım buçukluk bir daire oluşturan harflere sahip olmalı ve aşağıda gösterildiği gibi arkı devam ettirirseniz bağlantı kurmalıdır. Şarj cihazınızın üzerindeki işarete bir bakış, böyle bir şey görünmediğini gösterir.

Avrupa Komisyonundan CE işareti

CCC işareti (Çince standartlara uygunluğu gösteren) da sahte.

Diğer uyarı işaretleri arasında hiçbir üretici listelenmemiş ve yanlış büyük harf kullanımı (bir milyar amper sağlayabildiğini iddia etmedikçe MA değil, MA olmalıdır).

Temel olarak, bir şarj cihazının standart altı olup olmadığını belirlemek için, bir ürünün sahte olup olmadığını belirlemek için yaptığınız düşünceleri uygulayın. Bir standart ürün ile çoğu sahte ürün arasındaki tek gerçek fark, üreticinin etiketinin sahte olup olmadığına ilişkindir.


2
Belirtilen spesifikasyonlara uymayan ucuz parçalardan adaptör oluşturmak kesinlikle daha ucuz. Bir adaptör oluşturmak ve özellikleri karşılayıp karşılamadığından emin olmak için test etmeden gönderilmesi de daha ucuz.
Velociraptors

CE işareti hakkında güzel detaylar.
Michael Banzon,

25

Sağlanan gerçek güç dışında, başka bir değişken daha var: Cihazın, şarj cihazının anma amperlerini söndürme kabiliyetine sahip olduğunu TANıTMASI.

Cihazların, şarj cihazının değerinin ne olduğunu tanımak için farklı stratejileri vardır. Şimdi bir bilgisayara bağlandığında çok kolaydır - USB numaralandırma sırasında sayılar gelir. Ancak aptal bir şarj cihazına bağlanırken daha zordur ve çok fazla çizmeyi denemek istemezsiniz, çünkü bu şarj cihazının aşırı akım korumasının devreye girmesine ve kesilmesine neden olur.

Apple'ın USB veri hatlarında belirli voltajlar üretmek için ücretlerinde belirli bir direnç seti kullandığını biliyorum. Cihazları daha sonra bu voltajları arar ve daha büyük miktarda akım çekebilecekleri anlamına gelir.

Bununla ilgili sorun, bu algılamada çok fazla standart bulunmuyor gibi görünüyor - farklı cihazlar farklı şeyler yapıyor gibi görünüyor.

Ucuz şarj cihazınızın, galaksi bağlantı noktasının şarj cihazının 1 amper kapasitesine sahip olduğunu kabul etmek için ne gerekiyorsa yapmamasını tahmin ediyorum, bu yüzden daha yüksek bir hızda şarj etmeye çalışmaz.


3
Pil Spec mevcut Şarj USB - Aslında, şimdi bir standart yoktur burada . Özel olarak, bir D + olmalıdır bağlantı noktası şarj Dedicated ve D hatları tespiti için kısa ve cihaz işlemi sırasında şarj çıkış voltajı daha düşük 2.0 V düşmemelidir ise, bu bağlantı 1.5 A kadar çekmek bırakılır
Sergey Vlasov

@SergeyVlasov ile aynı. USB şarj standardı uzun bir süredir var, her şarj cihazını takip ediyor veya iphone'un şarj cihazlarını mümkün olduğunca sık satın almanızı sağlamak için kullandığı standart. Bunlar farklıdır ve bir şarj cihazı her ikisine de şikayet edemez. Cihaz "iPhone uyumlu" ise (veya kullanım süresi ne olursa olsun), USB uyumlu olmayacaktır ve telefonunuz şarjı zorlukla boşaltacaktır.
Kortuk

@Kortuk - Apple olayı şarj cihazında yok. Dirençlerin içinde bulunduğu kablo. Doğru kabloya sahipseniz, tüm kaliteli şarj cihazları birbiriyle değiştirilebilir.
Compro01

@ Compro01 bu, nasıl uygulandığına dair bilgilerimle uyuşmuyor, ama muhtemelen yeni tasarım kablosundan mı bahsediyorsunuz?
Kortuk

Bu sadece "USB'li spec vs Apple spec" değil. Birkaç başka konfigürasyon da var. Broşürü için ti.com/lit/gpn/tps2511 ile arayüz çalışır bütün bunların ve righto.com/2012/10/a-dozen-usb-chargers-in-lab-apple-is.html , birkaç ters-mühendisleri.
Endolith

1

Tıpkı dirençler gibi, şarj cihazlarında da hata payları var, bunlar sadece üzerinde yazılı değil, çünkü bilinen markalar söz konusu olduğunda ihmal edilebilir olmalıdır. Şarj cihazı belirtilen voltajdan çok sapıyorsa, telefonunuz şarj olmayacaktır. Telefonunuza zarar vermesi bile gerekmez, çünkü modern telefonlar içlerinde güvenli önlemler almaz. Şimdi şarj cihazı doğru gerilime sahipse, şarj etme hızı geçtiği akım miktarına bağlıdır. Ve burada problem ucuz şarj cihazlarıyla yatıyor. Ucuz bileşenler, içlerinden geçen akımın miktarını etkiler.


0

Akıllı telefon tam şarj için hile şarj cihazıyla daha uzun sürüyorsa, hile daha az güç veriyor demektir. Bununla ilgili bir istisna veya kaçamak yok. Bir multimetre alın ve çıktıyı kendiniz ölçün.

Bu durumda, yazdırılan özellikler (5V / 1A) yanlış olabilir veya kabloyu, konektör vb. Gibi çıktıları vidalayan başka şeyler olabilir.


Şarj cihazında bir veya iki bileşen olabilir; ya çıkarılabilir bir USB kablonuz var ya da yok. Bunu yaparsanız, bunun nedeni kablodan kaynaklanıyor olabilir; bu, yazdırılan özelliklerin% 100 doğru olabileceği anlamına gelir. Her iki şarj cihazı da çıkarılabilir USB kablolarına sahip gibi görünüyor.
pzkpfw

1
@ Bigbadonk420 cihazına ek olarak, cihazda veri hattı yoksa, telefonunuz yalnızca 100mA çekmelidir.
Kortuk

@Kortuk Burada geçerli değil.
Unutmayın

@SachinShekhar bir 1.8A usb spec şarj cihazı kullanıyorlarsa ve bir iphone veya tam tersi şarj etmeye çalışırlarsa bu olur.
Kortuk

0

Android, şarj cihazınızı 500mah olarak tanıdığı için 10A şarj cihazı bile bu kadar hızlı olmayacaktır .

Geçici Çözüm https://dangerousthings.com/shop/android-fast-charge-usb-cable/ Veya DATA + ve DATA-


2
Android bunu neden yapmalı? 500 mA, USB 2.0 için şartnamedir. USB 3.0, 900 mA sağlayabilir. Bir dübel kullanarak, 2.000 mA bir istisna değildir. Yani "çünkü" çok tartışmalı duruyor. Bu ifade için herhangi bir kaynak sağlayabilir misiniz? Ayrıca: DATA + ve DATA'yı kısaltmak benim için çok tehlikeli bir fikir gibi geliyor ve cihazınıza zarar verebilir. Bağlantılı kablonuzun yaptığı şey, cihazın bir prize bağlı olduğunu düşünmesini sağlayarak A / C modunu basitçe "sahte" hale getirmektir. Buradaki açıklamayı okuyun. Soru sadece farklı dübelleri karşılaştırmak, bu yüzden bu geçerli olmamalı.
Izzy
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.