Telefonumu eBay'de sattım. Göndermeden önce ne yapmalıyım?


Yanıtlar:


22

Daha önce de belirtildiği gibi fabrika bir başlangıç ​​için sıfırlandı.

SD kartta ne olduğuna dair gizliliğe önem veriyorsanız, güvenli bir silme yardımcı programı kullanmalısınız. Kartı formatladıktan sonra bile, verileri hala kurtarabilirsiniz ...

Güvenli bir şekilde silmek için google'ı kullanıyorsanız, işi yapmak için bir sürü ücretsiz araç bulacaksınız.


Ayrıca bazı alıcılar asla telefonu alamadıklarını ve sonra paralarını geri aldıklarını ve paranızın karşılığını aldıklarını söyleyeceğinden postalarınızı takip edin.
user1871,

10
  1. SD kartınızı biçimlendirin (sıfır).
  2. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapın.

Biçimlendirme kendi başına yeterli mi? Nasıl biçimlendirmeliyim? Fabrika ayarlarına nasıl sıfırlayabilirim?
Fredley

1
Biçimlendirme yeterli olmalı, ancak güvenli bir biçim istiyorsanız, SD kartı silmek için Windows için Silgi gibi bir araç kullanabilirsiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama telefonunuza bağlıdır, ancak Ayarlar -> Güvenlik ve gizlilik veya benzeri bir şey altında olmalıdır.
Matthew

3
@ fredley: Güvenlik konusunda paranoyaksanız, bir SD kartı biçimlendirmenin saklanan verileri gerçekten kaldırmadığını unutmayın; biçimlendirme yalnızca dosya veritabanını yeniden başlatır, böylece her şey boş olarak işaretlenir. Özel yazılımlar kullanılarak, üzerine yazılmadığı sürece SD karttan silinen verileri kurtarmak mümkündür. Gerçekten paranoyaksanız, yeni bir SD kart satın alın ve telefonu sizinki yerine çıkartın.
Yalan Ryan

2
@Lie Ryan Yeni bir kart satın almak tamamen overkill. SD kart gibi manyetik olmayan ortamlarla her şeyi sıfırlayabilirsiniz, eski veriler kurtarılamaz. Dolayısıyla Silgi önerim ( eraser.heidi.ie )
Matthew

1
Şüphesiz, güvenlik için, SD kartı hem silmeniz gerekir ve dahili belleği?
Flimm

1

Yedekle

Cihazınız için sizin için çok önemli olan tüm bilgileri yedeklediğinizden emin olun.

Bunu başarmanın, "bulut" senkronizasyonundan uygulamalara, komut satırı araçlarına kadar çok çeşitli yolları vardır. Örneğin, en azından bazı durumlarda, Cyanogenmod projesi bir Android cihazını PC'ye yedeklemek için Android Hata Ayıklama Köprüsü'nü kullanmanızı önerir :

adb backup -apk -all -f backup.ab

Mevcut seçenekleri araştırmalı ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir yedekleme yöntemi uygulamalısınız.

Gizliliğinizi koruyun

Bu makale göre Greenbot , Arstechnica , dijital Eğilimler , LifeHacker ve (ehem) Reddit , üç kalıcı depolama kaldırmak gerekir aygıtlar veya silmek güvenli mevcut güvenilmeyen tarafa bir robot cihaz vazgeçme önce, potansiyel olarak erişen şahıs tarafından, eğer cihazdaki hassas veriler şunlardır:

  1. SIM kart .

  2. Harici depolama (örneğin gerçek, çıkarılabilir bir microSD kart ).

  3. Dahili depolama (aka "Dahili SD kart", gerçekte bir SD kart olmasa bile).

SIM kart ve harici depolama ile uğraşmak kolaydır: cihazı teslim etmeden önce bunları cihazdan çıkarın.

Dahili depolama daha zorlu. Teklif gelen Wyzard ( CC BY-SA 3.0 ):

Fabrika ayarlarına sıfırlama, telefonun kullanıcı verileri bölümünü yeniden biçimlendirir, ancak “güvenli” bir bez değildir; sıfır olan her şeyin üzerine yazmaz. Her şeyin silindiğinden emin olmak istiyorsanız önce telefonu şifreleyebilirsiniz (şifrelenmiş sürümleriyle tüm verilerin üzerine yazar), ardından fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirir (yeni bir şifrelenmemiş dosya sistemi kurar).

Fabrika ayarlarına sıfırlamanın telefonun sistem bölümünü ("ROM") dokunulmadığını unutmayın. Sistem bölümünde (köklenme gibi) herhangi bir değişiklik yaptıysanız, bunlar kalacaktır.

Android telefonunuz dahili depolama birimini şifrelemeyi destekliyorsa, hepsi bu kadar iyi. Olmazsa, o zaman cihaza kabuk erişimi sağlamanız ve bunun gibi bir şey yapmanız cd /data && cat /dev/urandom > 0veya cihazınızı güvenilmeyen bir tarafa bırakmamanız daha iyi olacaktır.


0

İlk durumda işleri yedeklemek isteyebilirsiniz, bu durumda My Back Up Pro'yu öneririm.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rerware.android.MyBackupPro&hl=en

Fabrika Ayarlarına sıfırlama yapmak için, 11 Mayıs 2012 tarihinde Oliver Hill tarafından yazılan ve Yeşil Telefon Robotu adlı dergiyi yayınlayan Küçük Dergi Robotu Yayıncılığı adlı dergiyi yayınlayan “Android telefonunda fabrika ayarlarına sıfırlama” başlıklı bu küçük öğreticiyi okuyun . UK)

http://www.littlegreenrobot.co.uk/tutorials/how-to-perform-a-factory-reset-on-your-android-phone/

Geçmişte insanlar Fabrika Ayarlarına sıfırlama yaparken iki kez yapılması gerektiğini (bu gerekli olup olmadığından emin değilim, ancak yapmanın bir zararı olmadığını) kendilerine önerdiler.


0

Bir HTC cihazınız varsa ve gerçekten endişeleniyorsanız, SD kartı tam olarak biçimlendirebilir, hisse senedi yazılımı için RUU’yu çalıştırabilir ve ardından Android’de önyükleyebilir, SD kartı biçimlendirebilir ve fabrika ayarlarına bir kez basarak sıfırlayabilirsiniz. telefonu açan kişi ilk kurulum tarafından karşılanır). Ben de öyle yapardım.


0

Diğer cevaplar tarafından belirtilmeyen: fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce Google hesaplarını telefondan kaldırın. Google 'ın fabrika sıfırlama koruması (CTP) bir telefon kullanmak için bir önceki Google hesabının şifresini gerektiren bir hırsızlık ölçüsüdür. Google hesaplarını kaldırmak, bu güvenlik özelliğini devre dışı bırakır; böylece alıcı, önceden şifreler olmadan yeni hesap yükleyebilir.

FRP'yi devre dışı bırakmak için hesapları kaldırmazsanız, bu sorunla karşılaşırsınız .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.