Linux Kernel ve Android Kernel arasındaki fark nedir?


Yanıtlar:


7

Farklılıklar sürümden sürüme değişir (hem Linux hem de Android) ve kesin çekirdek her aygıt için farklıdır. Android için bir çekirdek, belirli bir aygıt için ek sürücüler ve gelişmiş güç yönetimi veya daha hızlı grafik desteği gibi diğer ek işlevlere sahip genel bir Linux çekirdeğidir.

Android çekirdeğindeki birçok özellik daha sonra açık kaynak topluluğu onları kabul ettikten (ve belki de değiştirdikten) sonra yukarı akış Linux'a eklenir, ancak diğerleri Linux çekirdeği geliştiricileri tarafından kabul edilemez oldukları için veya yalnızca Android veya belirli donanımlar için geçerlidir.


3
Android'e özel donanım için çoğu sürücü ana çekirdeğe kabul edildi; ancak bir süre önce büyük bir tartışmaya neden olan uyandırma kilidi gibi bazı özellikler sorunlu kalıyor çünkü ana hat ve android çekirdek geliştiricisi iyi bir fikir olup olmadığına katılmıyor.
Yalan Ryan

"Android için bir çekirdek, belirli bir aygıt için ek sürücüler ve gelişmiş güç yönetimi veya daha hızlı grafik desteği gibi diğer ek işlevler ile genel bir Linux çekirdeğidir", bu nedenle çoğunlukla sürücüler mi? Kaynak kodu değiştirilmedi mi?
Guerlando OCs

@GuerlandoOCs Sürücülerin bir kaynak kodu değişikliği değilse ne düşündüğünden emin değilim, ama ne olursa olsun, bahsettiğim "diğer ek işlevsellik" bu günlerde oldukça büyük. Birçok kaynak kodu değişikliği var.
Dan Hulme

@DanHulme kaynak değişiklikleri yamaları mı yoksa sadece kod elle mi değiştiriliyor? Değişen şeyleri nasıl görebilirim? Linux çekirdeğinizi android ile uyumlu olacak şekilde yamalayabileceğinizi okudum, ancak onları okuyabilmek için bu yamalar nerede?
Guerlando OCs

5

Dan Hulme ve Lie Ryan'ın bahsettiği cihaza özgü farklılıklar ve uyanıklık kilidinin yanı sıra Android, kaynak sızıntılarına ( http://www.kandroid.org/ndk ) neden olabilecek Sistem V IPC özelliklerini (mesaj kuyrukları, paylaşılan bellek segmentleri, semaforlar) kaldırdı. /docs/system/libc/SYSV-IPC.html ). Bu muhtemelen sadece çekirdek yapısını yapılandırma meselesidir. Ayrıca Binder olarak adlandırılan Android IPC'nin çekirdekte, bildiklerime göre standart Linux çekirdeklerine dahil edilmediğine dair bazı destekleri var.


4

Bu Android Kaynağının bunu anlamak için harika bir doküman olduğunu düşünüyorum.

Ve burada android kernel 4.14 için ana hat çekirdeğinden yapılan değişikliklerin listesidir.

En büyük özellikler şunlardır:

 • % 19,8 Enerji Duyarlı Zamanlama (çekirdek / zamanlama)
 • % 13,8 Ağ (net / netfilter)
 • % 13,5 Sdcardfs (fs / sdcardfs)
 • % 9.4 USB (sürücüler / usb)
 • % 7.2 SoC (kemer / kol64, kemer / x86)
 • % 6.2 f2fs (fs / f2fs - yukarı akıştan backport'lar)
 • 6.1% Giriş (sürücüler / giriş / çeşitli)
 • 5.4% FIQ Hata Ayıklayıcı (sürücüler / evreleme / android / fiq_debugger)
 • 3.6% Japon Balığı Emülatörü (sürücüler / platform / Japon balığı)
 • % 3.4 Verity (sürücüler / md)
 • 11.6% Diğer

LTS'den Farklar

LTS (4.14.0) ile karşılaştırıldığında, Android ortak çekirdeğinde 355 değişiklik, 32266 ekleme ve 1546 silme (Şubat 2018 itibarıyla) vardır.

resim açıklamasını buraya girin


İnsanların neden aşağı indirdiğini anlamıyorum ??? Cevabı yazdım, 5 saniye içinde aşağı oy aldım! Nice
chankruze

Cevabınız için +1. Drive-by downvoters berbat.
iBug

+1. Sizinki diğerlerinin arasında en iyisidir.
Irfan Latif
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.