Android'de mDNS'nin Chrome'da çalışmasını nasıl sağlayabilirim?


34

Android'de Chrome kullanarak http: //mylaptop.local/ adresine bağlanmanın bir yolu var mı , yoksa çalışan başka bir tarayıcı var mı?

Dizüstü bilgisayarım ve telefonumla ağdan ağa seyahat ediyorum ve genellikle telefonumu dizüstü bilgisayarımdaki bir web sitesine bağlamak zorunda kalıyorum. Bir iPhone'daki Safari ile http: //mylaptop.local/ (genellikle açık bir tarayıcı penceresine yeniden basma ) kullanabilirsiniz, ancak Android cihazımla dizüstü bilgisayarımın mevcut IP adresini her zaman elle yumruklamak zorundayım ve bağlanın (Bulunduğum ağların çoğunu kontrol etmiyorum ve hiç DHCP ile entegre DNS kullanmıyorlar).

Bir cevap aradım ve çoğu insan statik DNS kullanarak sorunları çözüyor ya da durumum için geçerli olmayan DHCP ve DNS'i kontrol ediyorlar. Ayrıca, belirli bir Android uygulamasında mDNS (ve diğer zeroconf sayfalarını) desteklemek için kod kitaplıkları görüyorum, bu yüzden belki de orada bir Chrome eklentisi var ya da onu destekleyen başka bir tarayıcı var mı?

Ayrıca, mDNS ve Android'deki .local alan adı için cihaz genelinde destek konusunda resmi bir kelime var mı? Bunu da bulmakta sorun yaşadım.

Yanıtlar:


17

Sanmıyorum

Apple'ın platformlarındaki sistem DNS çözücüsü mDNS için yerleşik desteğe sahiptir, bu nedenle hemen hemen her uygulama çekirdek getaddrinfoişlevini kullanarak ve URL'lerde ve ana bilgisayar adlarında mDNS'yi destekleyerek ve ne olursa olsun destekleyebilir.

Çalışan ve kullanımına ilişkin mevcut kütüphaneler Daemon bir Multicast DNS var Android ve diğer platformlarda, bile, "tipik" DNS araması yapmak değil . Bu nedenle, son Android sürümleri geliştiricilere platformun bir parçası olarak bazı mDNS özellikleri sunarken, çoğu kullanmak için kendi yöntemlerinden (yapmaları gerektiği gibi) çıkmaz.

Bu bir serseri, ancak AFAIK, kendi özel Android yapınızı (veya Google’ı değiştirmeye ikna etmek) gerçekten bunu çözebilecek bir şey yok.


4
Çok ezikce! Linux'un pencere ve mac'la doğru konuşması 15 yıl kadar sürdü, şimdi aynı hikayeyi tekrar görüyoruz. mDNS Android'de desteklenmiyor. AirPrint, Android'de desteklenmemektedir. Hadi, birlikte çalışabilirlik kural olmalı!
Philipp

7
Chromium projesine karşı bir hata yaptım. Lütfen bu konuyla karşılaşırsanız ve düzeltilmesini istiyorsanız, bunu (+1 yorumlardan kaçının) yıldızla işaretleyin. crbug.com/405925
pwnall

1

Bu, tarayıcının bir hatası değil, Android'in DHCP'yi işleme biçiminin bir hatası: yalnızca sunulan DNS sunucusunu yok sayar ve önceden yapılandırılmış Google DNS’ine sadık kalır; Yani burada bu nasıl çalışacağınız:

  1. Ayarları
  2. WiFi'ye git
  3. WiFi ağınızın girişine gidin.
  4. Uzun girişe dokunun, düzenlemeyi seçin.
  5. Gelişmiş ayarları etkinleştir
  6. DHCP'den statik'e geçiş yapın ve ilk DNS sunucusunu (genellikle 8.8.8.8) kendi sunucunuzla değiştirin.
  7. Kayıt etmek

(isteğe bağlı olarak, DNS sunucusunu değiştirdikten sonra DHCP'ye geri dönmeyi deneyebilir ve ikincisinin saklanıp saklanmadığını görebilirsiniz)

Şimdi Android önce DNS sunucunuzu kullanmalı ve yalnızca sizin çözemezse ikincil durumuna geçmelidir. Bu, "mylaptop.local" adresinin şimdi bulunmalıdır - Chrome'dan veya başka bir tarayıcıdan ve diğer uygulamalardan.

Sormadan önce: Bu ayar (yukarıda açıklandığı gibi) yalnızca değiştirilmiş WiFi AP için geçerlidir. Yani başka hiçbir şeyi etkileyebileceğiniz için endişelenmeyin. Herhangi bir şey çıldırırsa, istediğiniz zaman AP'yi silebilir ve yeniden oluşturabilirsiniz.


15
Sadece netleştirmek için; Asıl soru aslında yerel DNS sunucusu kullanımı değil, mDNS (aka Bonjour) kullanarak, bazı sistemlerde DNS olanlar yerine mDNS sorguları vermek üzere ayarlanan özel ".local" alan adı ile birlikte kullanmaktı.
Jules

Statik bir IP adresi ayarladığım zaman yerel alt ağdaki tüm cihazlarda açık bir şekilde "ağa erişilemiyor" mesajı alıyorum.
Michael,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.