AOSP ve AOKP arasındaki fark nedir?


Yanıtlar:


14

AOSP (Android Açık Kaynak Projesi), Android'in açık kaynak parçalarına sahip projedir. Bir Android ROM oluşturmak veya özelleştirmek isteyen herkes tarafından bir üs olarak kullanılır. Yeni Android özellikleri Google'ın içinde gizli olarak geliştirilmesine rağmen, yeni bir Android sürümü yayınlandığında, açık kaynak parçalardaki tüm kod değişiklikleri kısa bir süre sonra AOSP ile birleştirilir. ("Yakında" göreceli bir terimdir: bazen çok yakında değildir.) Tersine, Google AOSP'ye (hataları düzeltmek gibi) gönderilen değişiklikleri dışarıdan, bazen de bir gecikmeyle alır (çünkü bir bir sonraki sürümden çok önce kaynağın serbest bırakma dalı ).

AOSP kapalı kaynak bileşenleri içermez: temel olarak bu donanım sürücüleri ve Google'ın yalnızca sertifikalı cihazlarla (Google Play, Google Asistan, vb.) Birlikte gelen özel uygulamaları.

AOKP belirli bir olan projesi. Diğer özel ROM'lar gibi, AOSP'ye dayanır, ancak ekstra özellikler ekler. Korumacıların, bir aygıtı desteklemek için bir aygıttaki tüm donanım için sürücüleri (muhtemelen kapalı kaynaklı) bulmaları gerekir.

Genellikle, çoğu kişi stok ROM terimini cihazlarıyla birlikte gelen üreticinin ROM'unu (muhtemelen herhangi bir OTA güncellemesi dahil) kasteder. T0mm13b'nin belirttiği gibi, bu ROM neredeyse kesinlikle AOSP'den inşa edilmedi: kaynak AOSP'ye (veya üretici onlara erişebilecek kadar büyükse Google'ın dahili kaynaklarına) dayanacak, ancak bunun için herhangi bir sürücü içerecek cihazının yanı sıra Samsung'un TouchWiz veya HTC'nin Sense gibi üreticilerinin özelleştirmelerini de yapabilirsiniz.

Tam olarak bir "hisse senedi ROM'u" nu oluşturduğu tartışmasıyla ilgileniyorsanız , geçen yıl bu cevaba ilişkin yorumları okumak isteyebilirsiniz . TL; DR: özel ROM'ların yazarları aynı terimi ifade etmek için bu terimi kullanmazlar.


5

AOSP'ye atıfta bulunurken - orijinal kaynağa atıfta bulunuyorsunuz - doğrudan Google'dan Android Açık Kaynak Projesi, üreticilerin ve ROM modellerinin temel olarak kullandığı temel stok ROM'u. Birçok ROM üreticisi, sürümleri için AOSP kaynağını adlandırır, ancak birkaçı:

  • Lineageos
  • Cyanogenmod
  • Cafogen
  • Replicant
  • Codeaurora
  • AOKP
  • TouchWiz

Google'ın Nexus, Motorola gibi destekleyici cihazlarının dışındaki cihazlar için AOSP stok ROM'una sahip olmak kolay bir başarı değildir. Bildirim çubuğundaki güç widget'ları gibi ekstraları olmayan basit ve temiz bir ROM'dur. Şey, bir çok insan ROM'un herhangi bir versiyonunun stok ROM'a dayandığını ima ediyor gibi görünüyor, gerçeği söylemek gerekirse, Stock ROM'un sahip olmadığı geliştirmeler ve ekstralar var! :)

Hisse senedi ROM terimi yanıltıcı olabileceği ölçüde bir çok şey bantlanmış, stok ROM AOSP tam durak! Üreticiler açıkça olmadığı zaman ROM'larının stokta olduğunu ima etmeyi seviyorlar, Samsung'dan Touchwiz bir suçlu - ve Samsung cihazlarını kullanan insanlar buna stok olarak atıfta bulunuyorlar!

OP'nin sorusuna göre AOKP, CyanogenMod'a benzer - Cyanogenmod'da bulunamayan ekstralar ile! Android Açık Kang Projesi, Kang bir ROM modder "bu proje CM'den çekilir" derken, bir kopyasını veya gayri resmi anlamına gelen anahtar kelime, yani, cihaz olsa bile, söz konusu cihaz için gayri resmi olarak inşa edildi desteklenen!

CyanogenMod durumunda, bazı modüller kaynağı makinelerine çoğaltır, inşa eder ve belki de sabırsızlık nedeniyle destek cihazına dağıtırlar, bu dağıtım CyanogenMod bakış açısından "Kang" olarak adlandırılır. CM tarafından istihdam edilen yapı botları tarafından resmi olarak yapılmışsa, " resmi " olarak etiketlenmiştir .


6
"Stock rom" için, bu terimi her zaman telefonla birlikte gelen ROM'lar için kullandığımı gördüm (Ya da üreticiden başka güncellemeler). Sadece Samsung için değil, tüm inşaatçılar için.
Matthieu Harlé

@ Doğru olduğunu doğru söylüyorum. Sürücüler içermediğinden saf AOSP çalıştıran bir aygıta sahip olmanın imkansız olduğunu düşünüyorum - bunlar özgür değil.
jiggunjer
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.