Cep Telefonumdaki GPS ne kadar doğrudur?


20

HTC Desire Android cihazımda özel bir elde tutulan GPS ünitesine veya araba satnav'a kıyasla GPS'in ne kadar doğru olduğunu merak ediyordum?

Sormamın nedeni, iPhone'un GPS'inin çok doğru olmadığından şikayet eden makaleleri okuduğum ve tüm cep telefonlarına uygulanıp uygulanmadığını merak etmem.


Ayrıca Google Haritalar gibi uygulamaların ekranda (inç) doğruluk çemberi sağladığını unutmayın. Google Haritalar çok doğru bir konum düzeltmesine sahip olmadığında, içinde olabileceğiniz alanı kapsayacak şekilde mavi bir daire genişletir. Sadece mavi bir noktaya döndüğünde iyi bir düzeltmeye sahiptir.
GAThrawn

İPhone'un GPS'inin daha az doğru olduğunu düşünmüyorum. Okuduğunuz şeyin Apple Maps uygulamasının doğru olmadığından eminim.
ZnewmaN

Yanıtlar:


17

Google Haritalar'ın yüklü olduğu bir HTC Kaiser (AT&T Tilt) cihazım var. Google haritaları bana her zaman parantez içinde görebileceği uydu sayısını verdi. Telefonumun dahili GPS'ini kullandığımda, yaklaşık 4 uydu, harici bir Bluetooth GPS kullandığımda 12 uydu alacağım. TomTom'umu kullandığımda yaklaşık 7 tane alıyorum. Uydu sayısı iyi konum elde etmek için en büyük anlaşma; ne kadar çok, o kadar iyi. HTC Kaiser cihazımda, sorunun yalnızca anten olup olmadığını veya başka bir şey olup olmadığını görmek için harici bir GPS anteni denemedim.

Google Play Store'da bulunan " GPS Durumu " adlı program , GPS'inizin herhangi bir zamanda ne kadar doğru olduğunu gösterecektir. İçlerinde yeşil çubuk bulunan kutuların sayısı, telefonunuzun herhangi bir zamanda "duyabileceği / görebileceği" uydu sayısıdır ve daha sonra ekranda metre cinsinden doğruluk sağlar.


FreeRunner, baz istasyonu sinyaline (AGPS'ye sahiptir) ve konuma bağlı olarak çoğu zaman yaklaşık 7-12 uydu görebilir.

@ Broam bu bir gta02 mi? Hangi dağıtım?
ott--

6

Android cihazlarda kullanılan GPS yongası (genellikle SiRF Star 3/4) sivil sınıftadır. Sivil sınıf fişleri, askeri sınıf fişleri ile aynı düzeyde kasıtlı sınırlamalara sahiptir. Sivil çiplerin " Seçici Kullanılabilirlik " adı verilen kasıtlı hataları var .

Bu nedenle, ister Android ister iPhone veya Bluetooth GPS alıcısı veya elde taşınabilecek özel bir ünite veya arabadaki bir cihaz olsun, mümkün olan en iyi uydu kilidi altında 20 metreden daha doğru olamayacak sivil kategoriye girer (elbette AGPS ile) geliştirilebilir). Lütfen "... sivil GPS'in hassasiyetini 100 metreden 20 metreye (66 ft) yükseltti" yazan Wikipedia makalesine bakın .

iPhone, BroadCOM'un BCM4750 yongasını ve Android telefonları (Samsung Galaxy S2) SiRF Star 4'ü kullanıyor.

İlginç bir şekilde, bir web sayfasında "BCM4750'nin yayınlanan kararlı durum konumu doğruluğu 2m'dir", bence bu doğru olamaz. Gelen bu araştırma yayında o Vikipedi sayfası ile daha bilimsel olarak görünüyor "iPhone 4 sergiler bir ofset (20 hakkında metre)" ve karşılıklarını olarak söylenir.

Ancak, tüm bu görüşmeler sadece donanım yönüyle ilgilidir. Çipten girişi okuyan, işleyen ve görüntüleyen yazılımdır. İyi bir iş çıkarmıyorsa, yine de şovu bozuyor.

Yani, sonunda benim cevabım yine bir soru olacak "Eğer tüm bu sivil GPS cihazları 20 metreden fazla doğru olamazsa, X'in iyi ve Y'nin kötü olduğunu söylemek bir şey ifade ediyor mu? ;-)"

Güncelleme @Ropo sayesinde Seçici Kullanılabilirliğin gerçekten kaldırıldığını gözlemliyorum. İşte resmi açıklama :

Seçici Kullanılabilirlik (SA), ulusal güvenlik nedeniyle uygulanan genel GPS sinyallerinin kasıtlı olarak bozulmasıydı.

Mayıs 2000'de, ABD Başkanı Bill Clinton başkanlığında, ABD hükümeti GPS'i dünya genelindeki sivil ve ticari kullanıcılara daha duyarlı hale getirmek için Seçici Kullanılabilirlik özelliğini kullanmayı bıraktı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Seçici Kullanılabilirliği bir daha asla kullanmaya niyeti yoktur. Eylül 2007'de, ABD hükümeti, SA özelliği olmadan, gelecekteki GPS III olarak bilinen GPS uydularını üretme kararını açıkladı. Bunu yapmak, 2000 yılı politika kararını kalıcı hale getirecek ve dünya genelinde sivil GPS kullanıcılarını ilgilendiren GPS performansında bir belirsizlik kaynağını ortadan kaldıracaktır.

Lütfen StackOverflow'daki soruya da bakınız.


Güzel, beni bu cevaba yönlendirdiğiniz için teşekkür ederim! +1
Zuul

Seçici Kullanılabilirlik'in 2000 yılında kaldırıldığını belirtmek için.

-1

Çoğu cep telefonunda bulduğunuz destekli GPS (AGPS) yongaları, ilk düzeltmeyi almak için cep telefonu şebekesinden (kulelerden) biraz yardıma ihtiyaç duyar. Ne kadar doğru olurlarsa olsunlar, bağımsız bir GPS yonga setine kıyasla menzilde bir hücre kulesi olmadan iyi çalışmazlar.


Assisted-GPS tamamen bağımsız bir GPS yonga setidir; hücre ağının ilk düzeltmeyi almasını gerektirmez (hücre ağının varlığı, ilk düzeltme süresini iyileştirmek için kullanılacaktır).
Yalan Ryan
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.