USB kullanarak neden bilgisayardan şarj etmek, prize kullanmaktan daha yavaş?


33

Ve kabaca USB şarj cihazına şarj hızının oranı nedir? Telefonum Samsung Galaxy S, eğer önemliyse.


2
Tam bir dupe değil, bu soruya göz
gary

Güç kaynağı olan harici bir USB hub'ından şarj işleminin oldukça hızlı olduğunu biliyorum.
Zan Lynx,

Yanıtlar:


61

Bir bilgisayarın USB portu 500 miliamperle sınırlıdır (veya bir USB 3.0 portu için 900 mA). Özel duvar şarj cihazı ise 1000 mA veya daha fazlasını sağlar.

Bağlı bir telefonun 200 mA kullandığı duruma bakalım. Ardından, duvardaki USB şarj cihazında 800 mA kalacak şekilde USB portunda pili şarj etmek için 300 mA kaldı. Tipik bir akıllı telefon bataryası, bugünlerde yaklaşık 1500 mAh (miliamper-saat) kapasitesine sahiptir. Bu, mükemmel verimli bir dünyada 1500 mA'lık bir akımın pili 1 saatte şarj edeceği anlamına gelir. Böylece aynı batarya USB 2.0 portu üzerinden 5 saat içinde ve duvar şarj cihazıyla yaklaşık 1 saat 50 saatte şarj olur.

Tabii ki gerçekte elektrik kesintileri de şarj sürelerini etkileyebilir ancak bu rakamlar gerçek telefonumla elde ettiğim şeye oldukça yakın.


5
Bir yandan not olarak, diğer cihazların paylaştığı güçsüz bir USB hub'ına bağlıysanız, telefonu şarj etmek için daha az erişiminiz olur.
BBlake,

Cihazın, özel şarj cihazını kullanmaktan gerçekten faydalanmak için 2007 sonrası BCS spesifikasyonlarına uyması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, mükemmel şarj süresi, “güç kayıplarından” çok fazla etkilenmez, ancak pil neredeyse dolduğunda doğrusal olmayan şarjlardan etkilenir.
jiggunjer

Bu cevap kısmen yanlıştır. Bir bilgisayar portu 500 mA ile sınırlı DEĞİLDİR. USB 2.0 özelliği, bir CİHAZın 500 mA'dan daha fazla tüketmesine izin verilmediğini söylüyor. Bu çok büyük bir fark. Bu nedenle, bir PORT veya HUB'ın daha fazlasını sağlaması ve PC'lerin çoğunun (bazı küçük ultrabooklar hariç) çok daha fazlasını sağlamasına izin verilir. Sorun, bağlı bir telefonun "PC şarjı" kullanmaya karar vermesi ve miktarını 500 mA'ya düşürmesi ve bunun USB spesifikasyonlarına uymasıdır. Ancak kolayca daha fazla güçle şarj edebilirsiniz. Sadece köprülü veri pinlerine sahip bir adaptör / kablo satın alın ve maksimumda şarj olur.
mgutt

@mgutt: NO! Bir USB güç kaynağının amper derecesinin aşılması, maddi hasara ve kişisel zararlara (yangın, bilgisayar hasarı ve yanıklar) neden olabilir. Okuyucuya, güç kaynaklarının, anma akımından çok daha fazlasını sunmak üzere tasarlandığını nasıl garanti edebiliriz?
Mathieu K.,

Belirli bir USB bağlantı noktasının ne kadar güç sağladığını görmenin bir yolu var mı? Cep telefonum, Ampere göre masaüstümdeki USB'ye bağlandığında şarj olduğundan daha hızlı boşalıyor. > 1000mA'da şarj eden şebeke tabanlı şarj cihazında sorun yok
Rob Nicholson

8

Bir bilgisayarın USB portundan şarj etmek, şarj cihazı kullanarak şarj etmekten daha yavaştır çünkü bilgisayar tarafından sağlanan voltaj ve amper normal bir şarj cihazı kullanmaktan çok daha düşüktür, bu nedenle mobil “yavaş şarj modu” kullanıyordur.

Bir SGS durumunda USB ile normal şarj cihazı arasındaki şarj hızının hangisi olduğunu bilmiyorum, ama benim durumumda (HTC Desire) normal şarj cihazıyla birlikte, tam şarj için yaklaşık 2 ila 3 saat gerekir, ancak USB bağlantısı o zaman sadece yüzde 15 ila 35 oranında şarj olur.


14
Gerilim aslında aynıdır (5V), bunun akımı (amper) daha düşüktür.
Chris Thompson,

@ChrisThompson şimdilik kesinlikle doğru olsa da, USB grubu insanları daha da şaşırtmaya karar verdi ve USB 3.1 spesifikasyonuna çoklu besleme gerilimi ekledi. Sadece ... Tabii, müzakere kafa karıştırıcı bir sürü sonra
Endolit

2

Android cihazınızın USB bağlantınızdan duvar adaptöründen daha az güç çekmesinin nedeni USB spesifikasyonudur. Bu, telefon veya tableti mevcut tüm mevcut akımı çekebileceği duvar moduna geçirecek olan USB kablosundaki veri kablolarını kısaltarak yan basabilir. Mevcut akımın miktarı PC'den PC'ye büyük ölçüde değişecektir.

Spesifikasyonun ilk etapta mevcut olmasının nedeni, bilgisayarın USB portlarına voltajın, genellikle tüm USB portlarına aynı anda hizmet veren tek bir döngü bağlantısı tarafından ana karttan beslenmesidir. Sadece birkaç mikron kalınlığında olan bu devre, özel bir şarj teli ile aynı akımı sağlayamaz. Öyle son derece olasılık bunu olmasına rağmen (bu devre boyunca tam kullanılabilir akım çeker çalışarak 'anakart yakar' olacağı teorik olarakBilgisayarınız başlangıç ​​için toplam POS ise). Olması daha muhtemel olan şey, üreticinin tasarım spesifikasyonlarını aşmanız ve böylece bağladığınız diğer USB aygıtlarına ve / veya PC'nin çökmesine neden olabilecek diğer dahili devrelere yeterli gücü vermemenizdir. Bu çok aynı nedenle tavsiye edilir kullanmak güçlendirilmiş USB hub.


1

Dikkatli bir şekilde, hepimiz pillerimizin hızlı şarj olmasını isterken, pilin daha hızlı şarj edilmesinin, ısınmasının ve ısının pil ömrünü tahrip ettiğini unutmayın. 0,5 amperlik her zaman tam dolu bir pil şarjı, her seferinde @ 1,0 amperlik dolu olandan daha uzun sürecektir. Bu küçük farkın bir cep telefonu pili için endişe duymak için yeterli olduğunu söyleyecek kadar bilgim yok, ancak önerilen PC USB bağlantı noktasına (5V, 0.5) kıyasla bir iPad şarj cihazı (5.2V, 2.4amp) kullanmanın amp) şarj oranı, Bose gürültüsünü azaltan kulaklık bataryasının ömrünü kısaltır. Mutlu şarj.


Aynı hikayeyi duydum. Cevabı yedeklemek için herhangi bir referans buldunuz mu?
RockPaperLizard

0

Bilgisayarların genellikle içinde başka şeyler olduğunu veya aynı yüke ihtiyaç duyan bağlı olduklarını düşünün. Bir bilgisayarın içindeki güç daima duvardaki bir prizden gelen doğrudan güçten daha düşüktür. Güç, bir bilgisayar aracılığıyla telefonunuza dağıtıldığında, aynı miktarda güç de tüm bilgisayar boyunca kullanılmakta olup, telefonunuzdaki voltajı ve takılı olan diğer şeyleri yavaşlatır. Her zaman unutmayın, doğrudan güç ve daha hızlı şarj istiyorsanız, bir bilgisayar ya da masaüstü yerine duvar prizinde kullanmak her zaman iyidir.


1
USB standardı resmi olarak akımı 500mA ile sınırlar. Çoğu anakart daha fazlasını sağlayabilir, ancak bugünün telefonları bir PC-USB portu algıladıklarında sadece 500mA alır.
ce4

0

Bilgisayardan gelen USB yalnızca 500mA verir. Bu nedenle, bir 2100mA pilin bilgisayardan şarj olması 5 saat sürer.

Şarj cihazı çıkışı 700mA ila 1A verir. Böylece, batarya 3 ila 3,5 saat içinde şarj olur.


0

Samsung, telefona bakan 2 ve 3 numaralı pinleri birleştiriyor. 2 ve 3 numaralı iğneler açıksa, telefon şarj etme kabiliyetinizi yaklaşık 350 mA ya da öylesine sınırlar. Çıkış: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1384253


2 ve 3 numaralı pinlerin birlikte kısaltılması, resmi USB şarj etme özelliğidir, ancak tüm telefonlar ve şarj cihazları onu takip etmez. Sony ve HP ve Apple'ın kendi tescilli bağlantıları vardır.
Endolith

0

Buradaki cevapların çoğu batarya konusunda çok bilgilendirici, buna dokunmak istemiyorum, ancak Android'inizi dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüzle şarj etmek zorunda kalırsanız, size tam olarak ulaştığından emin olmalısınız. fişini prizden çekin, aksi takdirde bırakmanız gereken her seferde fişi prizden çekerek bataryanızın ömrünü yavaşça sonlandırırsınız çünkü biraz daha uzun sürer. Şarj konusunda büyük bir önlem alıyorum, çünkü dizüstü bilgisayarımı şarj ederken şarj adaptörünü üç defadan fazla değiştirdim. Sonunda teknisyenim tarafından belirtilen şarj cihazını kullanmam önerildi ve o zamandan beri pil sorunlarım yok. Sadece bir önlem.


0

Tamamen anakartınıza bağlıdır Veri bağlantısını kapatmanıza ve şarj etmenize izin veren bir PSU ve üst düzey bir anakart canavarına sahibim - bu, telefonu özel şarj cihazının yarısından daha kısa sürede şarj eder. Yine de söylediğim gibi çoğu bilgisayar bunu sınırlayacaktır, bu nedenle yavaş şarj


0

Cevapların çoğu eksik olduğu için ben de cevaplamaya çalışıyorum.

USB 2.0 spesifikasyonu hub için minimum 500 mA ve cihaz için maksimum 500 mA tanımlar ve USB 3.0 spesifikasyonu 900 mA için aynı limitlere sahiptir: http://www.maxrev.de/files/2014/08 /usb_3_0_english.pdf

görüntü tanımını buraya girin

Bu, bir cihazın (telefonun) bir göbeğe (pc) bağlı olması durumunda 900 mA'dan daha fazla tüketmesine izin verilmediği ancak göbeğin mümkün olduğunca sağlamasına izin verildiği anlamına gelir!

Ek olarak, USB özelliklerinin USB güç kaynaklarını kapsamadığını bilmeniz gerekir. Bu, bu kapsamda güç dağıtım şartnamesi kapsamındadır . Bu , 2A @ 5V'a kadar güç verebilecekleri ve birçok akıllı telefonun daha yüksek akımlardan faydalandığı anlamına gelir .

Şimdi bilgisayara geri dönelim. Üç USB bağlantı noktasına sahip bir PC "hub" olarak tanımlanır ve USB spesifikasyonunu karşılamak için port başına> 500 mA sunar. Ve bir güç kaynağını kullanmanın çok daha ucuz olması nedeniyle, üç bağlantı noktasının tümü aynı olana bağlanır. Bu nedenle, sadece bağlı bir cihazsa, cihaz> 1500 mA'yı kolayca tüketebilir. Ancak sorun şu ki, cihaz hub ile "konuşuyor" (100 mA kullanarak) ve daha sonra her ikisi de daha yüksek akımı ayarlıyor (USB sürümüne bağlı olarak 500 veya 900 mA).

Soruyu cevaplamak için: Her iki cihaz da USB özelliklerine uyduğundan, bilgisayardan şarj işlemi daha yavaştır.

Ancak, cihazı kandırırsanız, bir güç kaynağına bağlı olduğunu düşünerek, maksimumdan hub'dan tüketebilir. Bunun için veri hatlarını kısaltan "hızlı şarj adaptörü" adlı bir adaptöre ihtiyacınız vardır ( örnek 1 , örnek 2 ).

Bu nedenle, bir bilgisayar bağlantı noktası diğer cevaplarda belirtildiği gibi 500 veya 900 mA ile sınırlı değildir. Sınırlama şartnameden geliyor.

Not: İstisnalar var. Örneğin ultrabooklar gibi mobil cihazların tüm portlar için minimum bir portu paylaşmasına izin verilir. Ve USB spesifikasyonunu çok katı bir şekilde yorumlayan ve iki USB 3.0 portundan birinin akımını 910 mA ile sınırlayan bir HP monitörüm vardı (kısa bir süre için daha fazla tüketen birçok USB 3.0 usb sürücüsünün kullanılmasından kaçınıldı).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.