Pop-up'lar, iletişim kutuları, bildirimler, tostlar: fark nedir?


17

İstenmeyen bir açılır mesajla ilgili bir sorunu gidermeye çalışıyorum ve yardım etmeye çalışan kişi ne tür bir pop-up olduğunu sordu. Bu sadece ekrandaki bir mesaj, ne fark eder? Nasıl olduğunu nasıl anlarım?

Yanıtlar:


33

Android, uygulamaların size bilgi vermesi veya dikkatinizi çekmesi için farklı yollara sahiptir ve hepsinin farklı adları vardır. Uygulama geliştiricilerin farklılıkları ve her birini ne zaman kullanacaklarını bilmeleri gerekir, böylece uygulamalarındaki doğru davranışı kodlayabilirler. Son kullanıcı olarak bile, bir sorunu gidermek, hangi uygulamanın size mesaj verdiğini bulmak veya bazı davranışları tanımlamak istiyorsanız (örneğin, bir geliştiriciye hata bildirirken), her birini arayabiliyorsanız size zaman ve karışıklık kazandırır doğru adıyla bir şey.

Bildirimler

Bildirim çubuğu

Bildirimler , Android'deki en yaygın geri bildirim mekanizmasıdır. Ekranın sol üst köşesindeki simgelere benziyorlar (bildirim çubuğu). Honeycomb ve ICS tabletlerde, bunun yerine sistem çubuğunda, saatin sağ alt köşesinde görünürler.

Sistem çubuğundaki bildirimler

Bazı yararsız bildirimler

Jellybean ve sonraki sürümlerde, bildirim çekmecesini genişlettikten sonra (ekran görüntüsünde olduğu gibi), tek bir öğeye ( Uygulama bilgisi) sahip bir menü almak için bir bildirime uzun süre dokunabilirsiniz . Bu öğeyi tıkladığınızda bildirimden hangi uygulamanın sorumlu olduğu gösterilir. Ayrıca, o ekrandan başka bildirimler gösteren bu uygulamayı durdurabilirsiniz.

Bazı uygulamalar, size bir şeyler tanıtmak için bildirimler oluşturur. Bu artık (Eylül 2013'ten beri) Google Play'in kuralları uyarınca yasaklanmıştır, bu nedenle, uygulamanın Play Store uygulamasındaki sayfasından bunu yapan tüm uygulamaları kötü amaçlı olarak bildirmelisiniz .

Genellikle telefonunuz bir ses çalar veya bir bildirim ile titreşir, ancak her zaman değil: onu oluşturan uygulamaya bağlıdır.

tost

Bir eylemin gerçekleştirildiğini onaylayan bir tost

Bir tost küçük bir mesaj olduğunu gösterir yukarı ekranın altına yakın kendi kutusunda ve birkaç saniye sonra kendiliğinden kaybolur. Genellikle az önce gerçekleştirdiğiniz bir eylemin yanıtıdır, ancak aslında sadece ön planda değil, herhangi bir uygulamadan bir tost gelebilir. Bir tost sizinle etkileşime giremez (üzerine tıklayamaz veya yazamazsınız), bu yüzden bir PC'deki gibi "odak çalma" konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Hangi uygulamanın tostu yarattığına dair bir gösterge yok.

İletişim Kutuları

Bir iletişim kutusu onay ister

Düğmeleri ile görünür, sen tıklayabileceğinizi bir pencere ya da seçim için seçenekler listesi, bir denir iletişim kutusu veya iletişim yerde yapılmaktadır. (İngiliz İngilizcesinde bile Amerikan yolunda yazılmıştır.) Neredeyse her zaman ön plan uygulamasıyla ilgilidir. Kesin olarak, bir geliştiricinin bakış açısından "iletişim kutusu" tam ekran olmayan herhangi bir etkinlik penceresidir, ancak genellikle ekran görüntüsünde olduğu gibi basit onaylar veya seçenekler için kullanılır.

Geçiş reklamları

Pazarlama dünyasında, bir geçiş reklamı , diğer ikisi arasında gelen bir sayfa veya ekrandır. Reklam destekli uygulamalarda ve oyunlarda geniş biçimli reklamlar göstermek için yaygın olarak kullanılırlar: uygulamadaki bir düğmeyi tıklarsınız ve bir sonraki ekrana geçmeden önce birkaç saniye boyunca bir geçiş reklamı gösterilir.

özet

Ekranda açılan bir tür mesajı tartışmak veya gidermek istediğinizde, neyi arayacağınızı bileceksiniz ve başkalarının size yardım etmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.