USB üzerinden şarj etmek zararlı olabilir mi?


18

USB üzerinden şarj etmenin yaklaşık 5 saat sürebileceğini (duvara monte edilen fişten sadece 1-2 saate kadar sürebileceğini) düşünürsek, her zaman USB'den şarj edilirse akıllı telefonun pili için zararlı olabilir mi?


Bir bilgisayardan USB üzerinden şarj etmek, bir duvar prizinden hızlı şarj etmekten daha iyi olabilir. Sebep1) Pil üniversitesi, çok hızlı şarj edilen Lityum İyon pillerin daha erken öleceğini göstermiştir. Sebep2) Yavaş şarj etmek pili fazla ısıtmaz, bu da pil ömrünü uzatabilir
Sepero

Lumia 710'umu çoğu zaman USB üzerinden şarj ediyor ve son haftalarda pil ömrünün arttığını görüyoruz.

Yanıtlar:


22

Şarj süresinin akıllı telefon için zararlı olup olmadığı ile nasıl ilgili olacağını görmüyorum. Telefonun sürekli takılı kalmasının (USB, AC veya DC'ye takılı olsun) telefonun kendisine zarar verebileceğine dair hiçbir belge görmedim. Aküye zararlı olduğu konusunda bir tartışma yapılabilir.

Sabit şarj genellikle Lityum İyon Polimer piller için (çoğu yeni cep telefonu pili olan) bir sorun değildir. Aslında onları sık sık şarj etmek ve tamamen boşaltmasına izin vermemek daha iyidir.

Tüm Lityum İyon pillerin pil ömrünü kısaltan bir faktör ısıdır. Ne kadar çok ısıya maruz kalırsa o kadar hızlı kapasite kaybeder, bu yüzden fişe takılı kalmanın daha uzun süre nasıl ısınabileceğini ve teorik olarak pil ömrünü kısaltabildiğini görebiliyorum.

Pil ömrünü tartışan birkaç iyi kaynak:

  1. http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
  2. http://www.droidforums.net/forum/tech-issues-bug-reports-suggestions/1974-understanding-battery-life.html

Mükemmel cevap, teşekkür ederim. Ben de pil demek istedim.
Francisc

4
USB'den daha yavaş şarjın pil sıcaklığını daha hızlı bir şarjdan daha düşük tutacağına inanıyorum, bu yüzden gerçekten yararlı olabilir.
TomG

2

Sorun, pilin özellikle lityum pilin tamamen değiştirilmesine izin vermemek ve tamamen deşarj olmasına izin vermemek. yüzde 40 ila 80 arasında olsun. USB kullanmak daha uygundur, çünkü bataryaya zarar vermek için önemli miktarda ısı olmadan pilin yavaşça şarj edilmesini sağlar. Teşekkürler

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.