WiFi üzerinden veri için güç kullanımı 3G üzerinden veri ile karşılaştırıldığında nasıl? (Şimdilik LTE’yi dikkate almayın)


24

Eğer 3G üzerinden sınırsız veriye sahipseniz, bu maliyet hiçbir seçenek olamaz, hangisi daha verimli?

Veri kullanımı için WiFi veya 3G bağlantısını mı kullanıyorsunuz?

Amaç olarak pil ömrünü uzatmak


Cep telefonlarındaki veri bağlantıları hakkında bu makaleyi okuyabilirsiniz. Veri aktarım oranları ve pil maliyeti ile farklı teknolojilerin neler olduğunu açıklar. emezeta.com/articulos/tecnologias-moviles-ge-3g-h-4g
PhoneixS

Yanıtlar:


2

Birkaç şeye bağlı

As Matthew Oku bahseder, donanım, konum ve gerçek iletişim konusunda diğer keman bit tartışmaya önemlidir. Ancak, telefonla ne yaptığınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Sık sık büyük miktarda veri alıyor musunuz? Öyleyse, daha erken bitirmenize izin vererek Wifi pille daha az boşalabilir - 3G'nin WiFi işleminin daha önce bitirmiş olabileceği şeyi bitirmesini beklerken ekranın gücünü düştüğünü unutmayın. (Bu, telefonunuzun hangi parlaklık seviyesine ayarlanmış olduğuna bağlıdır.)

Kısacası, telefonunuzu kullanmak istediğiniz şekilde, kullanmak istediğiniz şekilde ayarlayın. Sonra hangisinin daha fazla pil kullandığını görmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Testler sırasında mümkün olan her şeyi aynı tutun. (Tam olarak hangi uygulamaların çalıştığını bilin, hangi verilerin kullanılacağını ve alındıktan sonra ne kadar süre kullanılacağını zamanlayın.)


Puanları takdir ediyorum. Genel olarak merak ettim, belki de aktarılan veri birimi başına? Ancak diğerlerinin de belirttiği gibi, 3G'ye karşı beklerken ekranın daha uzun süre aydınlatılması aynı zamanda gerçek bir konudur.
geoffc

9

Asla kesin bir karşılaştırmalı test yapmadım ama wifi'nin 3G veri bağlantısından çok daha az güç harcadığı açık. Bu yüzden, hedef pil ömrünü uzatmaksa, mümkün olduğunda wifi kullanmanızı öneririm.

Gördüğüm tek istisna, telefonu sık sık kullanıyorsanız, ancak bir kerede çok kısa bir süre için, wifi bağlantısının gecikmesi bir güçlük olabilir. Bu durumda sadece wifi devre dışı bırakır.


2
Deneyimlerim bunu destekliyor (keşke gerçek delillerim olsa)
Michael Haren

1
Deneyimlerim (Galaxy S) yok, WiFi benim için daha fazla pil kullanıyor.
Matthew

@Matthew Oku: Bu ilginç! Bundan daha iyisini ölçebilir misin? (Sabit bir yenileme
ayarına

Şu anda test edemiyorum (artık bir veri planım yok), ancak telefonumu aldığımda biraz deney yaptım. Sürekli telefonumla 3G ile% 10'luk bir bataryayı% 30'unda ve WiFi'de% 10'unu tükettim. Muhtemelen her biri için bir hafta yaptım, bu yüzden bilimsel olmamakla birlikte sonuçların geçerli olduğunu düşünüyorum - en azından donanım, yazılım, konum vb. İçin
Matthew

@Matthew Okuma: 3G'de% 30'luk drenaj, wifi'taki% 10'dan daha yüksek değil mi? Belki tam tersini kastettin. Ve varsayılan olarak, wifi kullanırken, telefon uykuya geçtikten birkaç dakika sonra, wifi bağlantısı da uyku moduna geçer ve 3G'ye döner. Telefon uyku modundayken bile wifi açık tutma seçeneğini belirlerseniz, wifi yongası hiçbir zaman boş kalmayacağından daha fazla pil alacağına inanıyorum.
jmbouffard

5

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama veri aktarırken 3G'nin daha fazla güç kullanacağını ancak wifi rölantide daha fazla kullanacağını okuyorum. Wifi özelliğini açık tutma eğilimindeyim, ancak gücü azalıyorsam, yeni ağları taramanın güç gereksinimini önlemek için kapatırım. Ayrıca başkalarının yayınladığı gibi, 2G de büyük dosyalar indirmiyorsanız ikisinden de daha az güç kullanacaktır!


Bunu da bir yerde okudum. ancak nerede olduğunu hatırlayamıyorum. Tecrübem de bunu teyit ediyor.eğer sadece çevrimiçi olmanız ve küçük sohbet msjleri vs. almanız gerekiyorsa (çoğu zaman rölantide, sonra 3g veya daha iyi 2g'ye geçin). Büyük veri aktarımı yapmanız gerekiyorsa ve bir wifi etkin noktasının yakınındaysanız, bunun yerine bunu kullanın. Bu bataryayı en üst düzeye çıkaracaktır.
ashishsony

5

Değişir.

Kendi telefonunuzla deneyin. Belki büyük bir dosya indirin ve pilin ne kadar boşaldığını görün, ardından diğer veri türleri için tekrarlayın. Etkenler arasında yakınlarda kaç tane hücre kulesi olduğu, WiFi'nizin kaç paketi düştüğü, özel yonga setiniz ve radyo donanımınız, yazılım sürücüleriniz ve benzerleri var.


Bundan biraz daha genel olduğunu ummuştum. Ne yazık ki.
geoffc

1
Evet, bu benim de anlayışım. Cihazınızdaki bir tanıtıcıyı elde etmek için test edilecek çok fazla senaryo var ama özellikle aşağıdakileri test ediyorum: 1. Aktif kullanım: indirme. 2. Aktif kullanım: yükleme. 3. İyi sinyal alanında (kesintisiz wifi ve 3g bulunduğunuz yerde) pasif kullanım (arka plan senkronizasyonları). 4. Alımı olmayan pasif kullanım, bu nedenle cihaz sürekli bir bağlantı arar (sırasıyla 3g ve wifi'yi kapatmanız gerekir). Bu, wifi ve 3g'nizin nasıl güç harcadığını iyi bir fikir verecektir.
Matt

2

Deneyimlerime göre (HTC Hero ve şimdi HTC Desire HD), wifi 3G'den çok daha az güç kullanıyor. Enerji tasarrufu için ilk çağrı portum, mobil verilere ihtiyacım yoksa veya wifi mevcutsa, telefonumdaki 3G'yi kapatmak.


2

Önceki nesil telefonlarda Wifi'ın boşta daha fazla güç kullandığı doğru olsa da, daha sonraki nesillerde daha az wifi yongası olan HTC Desire Z ve üstü olduğunu düşünüyorum.

Eğer varsa kullanarak verileri, Wifi sonra tercih edilir: kamu noktaları gecikmeleri ve 3G ağlarının bant genişliğini eşleşecek eğiliminde olsa da ... ... daha az güç kullanır ve daha fazla bant genişliği ve sağlayıcıya bağlı olarak daha az gecikmeleri olabilir (bilerek?)


2

Ana akü boşalması, gerçek veri aktarımı olduğunda gerçekleşir. WiFi hızı 3G'ye kıyasla çok daha hızlı olduğundan, aynı miktarda veriyi indirmek için daha az güç kullanır, çünkü daha hızlı indirmeyi tamamlar.

Ayrıca, WiFi'nin aktarma gücü genellikle bir 3G radyonunkinden daha küçüktür çünkü erişim noktası daha yakındır ve sinyal normal 3G kulesinden çok daha güçlüdür. 2G kulelerden daha az yoğun olma eğilimindedirler ve 3G ile makul sinyal gücünü korumak için telefonun daha fazla güçle iletmesi gerekir.


2
İlk paragrafınız ancak WiFi, saniyede 3G'den daha fazla güç kullanmıyorsa ve çoğu zaman kullanıyorsa geçerlidir.
Matthew

Buna bağlı olduğunu yayınladınız. Ve bu durumda da öyle. Uzun vadede (örneğin, birkaç gün içinde) Yalnızca 3G kullanıyorsanız, telefonunuzu veri ihtiyaçlarının çoğunda WiFi kullandığınızdan daha fazla şarj etmeniz gerekir. En azından bu oldukça kapalı bir 3G alanında (birkaç siyah nokta ile) gözlemim. Ayrıca 2G kullandıysam, WiFi ya da 3G'den daha fazla sürdü, ancak bu soru ile alakasız.
Stoinov

Bu yüzden "her zaman" değil "çoğu zaman" kullandım.
Matthew

2

3G deneyimini wifitan daha fazla güç kullanarak onaylayabilirim ve bunun Google tarafından Android SSS’nin herhangi bir yerinde belirtildiğine inanıyorum.

Teknik sebep muhtemelen 3G için çok daha fazla müzakere yapılması, çok sayıda radyo kulesinin olabileceği ve telefona gerektiğinde iletim gücünü artırması için talimat verecekleri yerle ilgili olması gerekiyor. Ayrıca, wifi, ekipman ve engellere bağlı olarak yaklaşık 20-100 metre ile sınırlı bir kapsama alanına sahip olduğunu göz önünde bulundurarak bir fark olması gerektiğini söylüyor; 3G ise birkaç Km civarında çok daha uzun bir mesafede çalışır.

Her ikisi de 1,9 GHz ila 2,4 GHz arasındaki oldukça benzer frekans bandında çalışır. Genel olarak, frekans ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla veri aktarılabilir, ancak aynı zamanda engellerden sinyal almak için daha fazla güç gerekir. Bu aynı zamanda, pili korumak için bazen 3G'yi (sadece 2G'ye dayanarak) kapatmanız önerilir, çünkü 2G ağları genellikle 800-1000MHz civarında daha düşük bir frekans bandında çalışır.


0

Telefonunuz bunu yapmanıza izin verecekse, 2G kullanın. 3G veya Wifi'den daha az güç kullanır. Sadece GSM şebekesi telefonlarında çalıştığını düşünüyorum.


2
Sorunun amacını özlüyor, ama amacını anlıyorum.
geoffc

@geoffc Hedefi nasıl özlediğinden emin değil. Bazen kutunun dışında düşünmek zorunda (3G vs Wifi) ve diğer (pil tasarrufu) seçeneklerine bakmak gerekir. Uzun vadede pil ömründen tasarruf etmek istiyorsanız 2G yeterli bir hızdır.
Bryan Denny

-1

Bu özneldir arkadaşlarım .. tam bir cevap yok. kesin bir cevap.

Senaryo 1 - iyi bir wifi alıcınız var - telefonun şebekeyi almak için çok uğraşması gerekmiyor, bu nedenle pil ömrü daha uzun. ama wifi bağlamak zorsa o zaman offcourse telefon çok çalışması gerekiyor .. bu yüzden pil daha çabuk boşalır.

Senaryo 2 - veri şebekesini kullanıyorsunuz, ancak kötü alım alanında piliniz üzerinde de aynı etkiye sahip olacak - daha hızlı tükeniyor ..

Sonunda, batarya ömrünü uzatmak için bölgenizdeki bağlantıya bağlıdır. Kim bu bağlantının hangi alanda daha iyi olduğunu bilir. sadece basit bir mantık. teknik mucizelerden hiçbiri pil ömrünüzü koruyamaz diyorum


-1

Birkaç hafta önce 4G birincil SIM ve 3G ikincil SIM, 3GB / 32GB) bir adet Xiaomi Redmi 4x (5 ", octa, Dual Sim, İkili StandBy ve iki adet Xiaomi Redmi Note 4x (5.5", deca, Dual Sim satın aldım. , 4G birincil SIM ve 3G ikincil SIM, 4 GB / 64 GB ile Çift StandBy). Her üçünde de batarya 4100 mAh.

Bu telefonlarda "bataryanın kötü" olduğunu belirten başka bir forumdaki bazı mesajlar nedeniyle bazı testler yapmaya çalıştım.

Bataryanın çok iyi olduğunu düşünmem önemli değil, ama yukarıdaki anlaşmazlık hakkında sadece veri bağlantısını kullandığımda (4G - Bant 1 FDD veya Bant 38 TDD = sağlayıcım) eğiminin güç drenajı, sadece WiFi kullanıldığında 2.4 GHz (Redmi 4x) veya 5 GHz Redmi Notte 4x) ile karşılaştırıldığında daha diktir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.