“Hall” sensörü nedir ve ne için kullanılır?


14

Google'ın yeni Nexus 5'in teknik özellikler sayfasında , Nexus 5'in yerleşik sensörleri şu şekilde listelenir:

Sensörler

GPS
Jiroskop
İvmeölçer
Pusula
Yakınlık / Ortam Işığı
Basınç
Salonu

(Bu listeyi görmek için "Tüm Teknik Özellikleri Görüntüle" yi tıklayın)

Hall Sensörünü Wikipedia'da aramak , bir çeşit manyetik sensör gibi görünüyor, ancak pusula değil çünkü ayrı olarak listeleniyor ve sayfadaki örnek kullanımların hiçbiri bir akıllı telefon uygulaması için çok anlamlı görünmüyor.

Nedir ve ne için yararlıdır?


1
Bu makale ve bu diğer makale , pusulanın bir Hall Etkisi Sensörü olduğunu (veya olabileceğini?) İma etmektedir. Fakat bu beni şaşırtıyor, çünkü - belirttiğiniz gibi - pusula Sensörler listesinde ayrıca belirtiliyor.
dotVezz

Yanıtlar:


8

Bildiğiniz gibi, bir Hall sensörü manyetik bir alan algılar. Bu durumda Nexus 7 ve Nexus 10'daki gibi manyetik bir kapak için bir sensöre atıfta bulunabilir. Bu tür sensörler, otomatik olarak dönebilmek için kapağa veya cihaza gömülü bir mıknatısın yakınlığını algılar. kapak kapalıyken ekran kapanır.

Bu tür bir manyetik anahtar genellikle normalde bir Hall efekt sensörü olarak tarif edilmeyen basit bir kamış anahtarı olduğu için bu alışılmadık bir durum olacaktır. Bir Hall sensörü, manyetik alanın gücü hakkında daha fazla veri verir, bu da yazılım tarafından kasanın açılmasını veya kapanmasını daha güvenilir bir şekilde tespit etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, Nexus 5'in telefonlarda tabletlerden çok daha az yaygın olan bir anahtara sahip olduğunu iddia etmedim.

Başka bir tahmin (kablosuz), kablosuz şarj özelliği ile ilgili olduğudur. Hall sensörü, telefonun konumuna göre kablosuz şarj noktasını bulmak için özel olarak orada olabilir.


Manyetik kapaklar için bir sensöre sahip olduğunu iddia etmediniz. Belki de bu kanıttır?
dotVezz

@dotVezz Ah evet, öyle. Öyleyse bu iyi olabilir.
Dan Hulme

1
Bazı cihazlar, bir şarj cihazına veya araba yuvası gibi bir kenetlenme yuvasına takılı olup olmadıklarını belirlemek için benzer bir sensör kullanır.
onik

1

Burada sadece bir tahmin var, ancak Samsung S-View kapak kapağı kapağın ne zaman takıldığını biliyor ve ekranın sadece küçük pencerede görüntülenebilen kısmını çalıştırıyor. Belki de Nexus için aynıdır.


1

Reed anahtarlar hantaldır ve mekanik temas sıçramalarına sahiptir. İşlerini yapmak için nispeten güçlü bir alana ihtiyaç duyarlar. OTOH, Hall sensörleri bu eksikliklerin hiçbirine sahip değildir, ancak elektrikli cihazlardır.


1

Sorunun Nexus ile ilgili olduğunu biliyorum, ancak Samsung'un web sitesinden "Hall Sensor: Kapağın açık mı kapalı mı olduğunu biliyor."


0

Belki de sensör, kapak kapalıyken telefona sinyal vermek için kapakta küçük bir mıknatıs içerebilen satış sonrası akıllı telefon kılıflarını desteklemek için kapaksız akıllı telefonlara dahil edilmiştir.


-1

VR kulaklıkların içinde manyetik bir düğme vardır. Ekrana erişemediğimiz için salon sensörü çok kullanışlı.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.