Android telefonun tam köklendirme yedeğini nasıl yaparım?


41

Soru, en yüksek puan alan yedekleme uygulamasının (Titanium Backup) root gerektirmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Peki gerçekten tam bir yedekleme elde ederken bunun yerine ne kullanmak gerekir? Tüm dosya sisteminin telefona bir yerden kopyalanmasını sağlayan bir dosya yöneticisi türü uygulaması var mı (SD karta, çevrimiçi veya kablosuz olarak - hangisi olduğu önemli değil)?

(Samsung Galaxy S9000)


Yanıtlar:


9

Bildiğim kadarıyla, sadece telefonun kök / tam yedeklemesini yapabilirsiniz. Çünkü Titanyum Yedekleme'yi çalıştırmak için (sadece uygulamaları ve verilerini yedekleyen) root kullanmanız ya da bir Nandroid yedeklemesi (tüm cihazın tam görüntü yedeği) yapmanıza izin veren ClockWork Recovery programını flaş yapmak için root kullanmanız gerekir.


3
Hiçbir şeyi yedekleyemez misin? Uygulamalar? Veri? Köklenmeden önce hiçbir şey yedeklenemez mi? Kökleri berbat edersen, tamamen mahvolmuş muydun?
Alex B

2
@AlexB Bu şey. Kök olmadan tam bir yedekleme yapamazsınız. Kişileriniz, e-posta, takvim vb. Buluta senkronize edilir. Metinlerinizi yedeklemek için SMS Yedekleme'yi kullanabilirsiniz. Market, uygulamalarınızı otomatik olarak indirecektir. Resimleriniz SD kartta. Fakat sadece / system / data'dan herşeyi çıkarmak istiyorsanız, yönetici erişimine (root) ihtiyacınız var.
Bryan Denny

1
Ne varsa: Yukarıdaki yorum Bağlam /systemve /dataisnt o (sübjektif, tabii) önemli. Yalnızca kablosuz erişim noktaları, hesaplarınız vb. Gibi şeylerdir. Postalar ve irtibatlar bulutta olmalıdır. Eşyaları kaydeden uygulamalar /sdcard(TitaniumBackup bir tanedir) temiz bir kurulumdan hemen sonra gelir /sdcard, çünkü fabrika ayarlarında sıfırlanmaz, sadece sistem bölümleri silinir. Yani evet, kurşunu ısır ve kök salmaya başla, böylece gelecekte tam yedeklemeler al.
pzkpfw

CWM'yi yakmak için root kullanmanıza gerek yok .
jiggunjer

9

Tam yedekleme için kök gerekir, çünkü sistem bölümüne (diğer alanların yanı sıra) kullanıcı izinleriyle erişilemez.

adb shell/system/olmasa da /system/app/diğer alanlara göz atmanıza izin verir . diğer dosyaları izin hataları ile başarısız olmasına rağmen adb pullçekmenize izin /system/app/verecektir.

Bununla birlikte, yedekleme işlemi kök olmadan bir işe yaramaz, ancak dosyaları geri yükleyemezsiniz! /system/salt okunurdur ve kök olmadan RW olarak atanamaz.


Köklü olmayan telefonumda tüm sistem klasörünü (adb aracılığıyla) çekebildim. Çekemediğim şey veri klasörü idi.
Diego

@Diego Sadece karışık sonuçlarla denedim, cevabımı güncelleyeceğim.
Matthew

@MatthewRead ne CWM ve Nandroid yedeklemesi hakkında? Bazı durumlar CWM, bootloader kilitli olmadığı sürece root olmayan telefonlara takılabilir / yanıp sönebilir. Bununla ilgili bir tecrüben var mı?
Izzy

Adb pull'ın sistemle çalışmadığını onaylayabilirim. Köklü bir telefonda bile, muhtemelen adb arka plan programı kök olarak çalışamaz. İzinleri root olarak değiştirdikten sonra tekrar deneyeceğim.
jiggunjer

@jiggunjer Evet, hem ROM'unuza hem de Android sürümüne bağlı olacağını düşünüyorum. Bazı üreticiler biraz daha gevşek görünüyor. Bence sonuç yine
Matthew

5

4.0 veya üzeri bir sürüm kullanıyorsanız kullanabilirsiniz adb backup. Buradaki talimatları izleyin .
Köklendirildikten sonra, Titanium Backup Pro , ihtiyaç duyduğunuz verileri bu dosyadan geri yükleyebilir.


1
Bu, çalıştırmak gerektiğini nota son derece önemlidir adb backupile --nosystemaksi takdirde yedekleme için çalışacağız, çünkü bayrak (veya benzeri) /systemve başarısız olur. Root, dönem olmadan tam bir yedekleme olmaz.
pzkpfw

@ bigbadonk420 Ryan'ın cevabında bağladığım cevabı yok. Neden başarısız oluyor? (Ayrıca neden yedeklemek istiyorsun /system?)
RR

1
Bkz android.stackexchange.com/questions/29635/… - Sisteminizi neden yedeklemek istediğinizi sormak için biraz kafam karıştı. İstemek istediğin bazı açık nedenler var.
pzkpfw

Açıkçası, anlamadığım kadar açık değil. Kökleniyorsanız muhtemelen geri yüklemek istemezsiniz ve fabrika görüntüleri forumlarda kullanılabilir. Ayrıca, yorumunuz burada asıl talimatların bulunduğu yer olarak daha faydalı olacaktır . Etrafa ufak bir parça bilgi yayılması iyi bir fikir değil.
RR

1
Yanılmıyorsam içinde saklanır /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf. Dosya adı hakkında eminim, ama benimle bir telefonum olmadığı için yol hakkında değil. Ancak kesinlikle açıktır /data . Sistemin, roçalışma süresi boyunca bilgi eklemek için değil, yedekleme için alakasız olduğu gibi monte edilmekte haklısınız .
RR
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.