CyanogenMod nedir ve Android'den farkı nedir?


12

CyanogenMod hakkında çok fazla sohbet ediyordum ve sadece gün geçtikçe daha yüksek sesle büyüyor gibi görünüyor. Ancak CyanogenMod tam olarak nedir ve Android'den nasıl farklıdır? CyanogenMod bir Android çatalıysa, nasıl üçüncü büyük mobil ekosistem haline gelebilir (amaçlamayı) . İkisi de aynı değil mi?

Ayrıca, CyanogenMod, Kişilerim, Google, Facebook, Twitter ve sosyal hesap bilgilerimle ne kadar güvende olabilirim?

Bir süre önce Google'ın Android'deki demir tutuşu Ars Technica hakkında ilginç bir makale okudum : Açık kaynağı gerekli herhangi bir yolla kontrol etmek - Google'ın örneğin Arama, Klavye için Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) uygulamalarının kapalı kaynak eşdeğerlerini nasıl oluşturduğunu ayrıntılarıyla anlatıyorum. ve bunun gibi. Bu durumda Google'ın tescilli uygulamaları CyanogenMod'da mevcut olacak mı?

Aynı makalede, Amazon'un Android çatalı Google'ın nasıl onaylanmadığına ve bu nedenle birçok sorunla karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor . CyanogenMod Google onaylandı mı?


Sanırım sizin için en iyi kaynak resmi CyanogenMod Wiki: wiki.cyanogenmod.org/w/Main_Page
nath_vringd

Yanıtlar:


18

Android'e karşı CyanogenMod

CyanogenMod'un Android'den nasıl farklı olduğunu sormak , bir kedinin bir hayvandan nasıl farklı olduğunu sormakla karşılaştırılabilir . CyanogenMod bir Android . Görmek:

CyanogenMod web sitesinden alıntı yapan ikincisinden alıntı :

CyanogenMod, açık kaynaklı Android işletim sistemine dayanan bir dizi cep telefonu için satış sonrası yazılımdır. Bu cep telefonu satıcılarının resmi Android tabanlı yazılımlarında bulunmayan özellikler sunar.

Ekosistemler hakkında sorduğunuz gibi: CyanogenMod bu arada bir şirket. Aynı kaynakları kullanan birden fazla Ekosistem olabilir. Aşağıda gösterildiği gibi:

Google'a karşı Android'e karşı CyanogenMod

Android Google değildir ve Google Android değildir. Arkasında Android duruyor AOSP takımı. Yani Android Açık kaynak, bu yüzden CyanogenMod gibi diğer gruplar bunu kullanabilir. Sorunuzun "demir tutuşu" Android'in kendisine gitmez, daha ziyade Google'ın Google Apps olarak adlandırdığı eklentilerdir (bkz: ve tag-wiki ). Bu uygulamalar açık kaynak değil , kapalı kaynaktır. CyanogenMod, çeşitli Google Uygulamaları (ve özellikleri) için kendi karşı parçalarını göndermeye başladı ve burada ekosisteminiz var: Uygulamalar ve Hizmetler.

CyanogenMod'un Google Uygulamalarını ROM'larıyla göndermesine izin verilmez, bunları manuel olarak yüklemeniz (isterseniz) veya dışarıda bırakmanız gerekir. Kullanabileceğiniz birçok yedek var, bu nedenle Android'i Google olmadan kullanabilirsiniz :

Verilerimle X'e güvenebilir miyim?

Google parasını reklamlarla kazanır. Verilerinizle onlara güvenebiliyorsanız, IMHO, CyanogenMod'a daha da güvenebilirsiniz. Ya bunların güven istemiyorsanız, orada alternatifler gibi owncloud , Funambol herhangi ROM ile kullanabileceğiniz, daha, ve, CyanogenMod dahil - isimlerinden biri anlaşılacağı gibi, kendi bulut kurma.

Hakkında ve "nerede benim uygulama almak": As diğeri ile , özel ROM'lar onların dağılımları ile paket izin verilmez. Ancak F-Droid vb.Gibi birçok alternatif ve açık kaynaklı pazar var (bkz. tag-wiki ). Olmuştur bir CyanogenMod uygulama marketinden hakkında söylentiler ama kalktıktan olduğunu gözden kaçırmış olmalı.


Cevabınızı doğru şekilde yorumluyorsam, CyanogenMod için Google Play mevcut olmayacak (Amazon'un çatalı gibi). Sağ? Eğer öyleyse, CyanogenMod'un kendi pazar yeri var mı?
Naveen

Önceden yüklenmiş olarak gelmediği sürece haklısın. CM'nin kendi mağazasını açtığı hakkında söylentiler vardı, ama gerçekten ne yapıldığını takip ettim. Artık bir şirket olduklarını ve bahsettiğiniz tüm "ekosistem unsurlarını", gerçekten böyle bir şey ortaya çıkarabilirler.
Izzy

Cevabımı "pazar sorunuz" ile ilgili ayrıntılarla güncelledim.
Izzy

5

CyanogenMod, AOSP'nin (Android Açık Kaynak Projesi), daha özelleştirilebilir ve çok sayıda güzelliği olan bir çataldır ( ayrıntılar için CM'nin wiki'deki Neden sayfasına bakın).

Ana avantajlarından biri, satıcısının güncellemeleri yayınlamayı bıraktığı telefonları güncelleyebilmenizdir. Örneğin, Nexus S cihazımdaki Android 4.3 (Jelly Bean) tabanlı CyanogenMod 10.2'ye sahibim. Google, bu telefon için Android'i yalnızca 4.1.2'ye kadar güncelledi.

Yüklediğinizde Google uygulamalarınız (Haritalar, Hangouts, Arama vb.) Yoktur ancak bu uygulamaları içeren "boşluklar" paketini yükleyebilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.