Hızlı şarj nasıl çalışır?


16
  • Hızlı Şarj nasıl çalışır?
  • Cihazınızı daha hızlı şarj ediyor mu ve eğer öyleyse,
  • Kullanmanın bir dezavantajı var mı?

Yanıtlar:


12

Hızlı Şarj iki şekilde sağlanabilir

Sorunuzun ilk kısmı Hızlı şarj nasıl çalışır? Cihazınızı daha hızlı şarj ediyor mu?

Bu uzun bir süredir ele alınmıştır (kopyala-yapıştır yerine bağlamak) Samsung hızlı şarj cihazını 10W / 2.1AMP dereceli bir prize takmak şarj hızını yavaşlatır mı? .

Özetlemek gerekirse, normal şarj 0,5 ila 0,8 ° C'de (C şarj hızıdır) ve hızlı şarj 1 ila 3 ° C'de yapılır . Tam aramaya rağmen kesin veya gösterge niteliğindeki şarj oranının herhangi bir OEM dokümanında açıklanmadığını ve OEM'lerin bu tür ayrıntıları "özel" olarak nitelendirmesinin olası olmadığını lütfen unutmayın.

Sorunuzun ikinci kısmına gelmek Sorunun bir dezavantajı var mı (Hızlı Şarj)?

Evet , iki şekilde:

Hızlı şarj cihazlarını kullanırken yaygın bir özellik, pil sıcaklığının artmasıdır (çünkü daha fazla akım pompalanır ve güç (okuma ısısı) akımın karesi ile orantılıdır ) ve bu, burada kapsamlı bir şekilde kapsanan pilin sağlığı için anlamsızdır .

  • Kısa Süreli (Şarj işleminden sonra pil kapasitesi) Pil, geleneksel şarj işlemine kıyasla tüm aşamalarda yeterli zaman harcanmadığından tam olarak şarj olmamıştır. Basit bir deyişle, normal şarjla karşılaştırıldığında pil tipik olarak% 85 performans sağlayabilir. Bununla ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz
  • Uzun Süreli (Pil ömrü) Pil ömrü, Döngü veya boşalma döngülerinde belirtilir . OEM / Pil satıcıları bu numarayı belirtebilir, örneğin, Samsung Note 2 için 550 Döngü

BU- 501'den Alıntı : Deşarj Hakkında Temel Bilgiler

Bir Deşarj Döngüsünü Ne Oluşturur?

Bir deşarj / şarj döngüsü genellikle şarj edilen bir pilin daha sonra yeniden şarj edilerek tam deşarjı olarak anlaşılır, ancak bu her zaman böyle değildir. Piller nadiren tamamen boşalır ve üreticiler bir pili değerlendirmek için genellikle yüzde 80'lik deşarj derinliği (DoD) formülünü kullanırlar, yani mevcut enerjinin sadece yüzde 80'i teslim edilir ve yüzde 20'si yedekte kalır. Bataryanın tam deşarjdan daha az bir sürede bisiklet sürülmesi hizmet ömrünü uzatır ve üreticiler bu bataryaların saha temsiline daha yakın olduğunu iddia eder, çünkü bataryalar genellikle bir miktar yedek kapasite kalmış olarak yeniden şarj edilir.

Bir deşarj döngüsünü neyin oluşturduğuna dair standart bir tanım yoktur.

Bu , her şarj ettiğinizde bir döngü tükettiğiniz anlamına gelmez .

Örneğin, bir pili bir gün yüzde 50 oranında boşaltırsanız, yüzde 100 oranında şarj edin, ardından ertesi gün tekrar yüzde 50 oranında deşarj edin; bu, pilin bir "döngüsü" olarak sayılır. Bu nedenle, tüm bu açılardan sığ deşarjlar, bir Li-ion pil için idealdir.

Artık döngüdeki pil ömrü açıklandığına göre, hızlı şarjın uzun süreli pil ömrünü nasıl olumsuz etkilediğini görelim

BU-401a'dan Şekil 2: Hızlı ve Ultra Hızlı Şarj Cihazları grafiksel olarak uzun süreli pil ömründe bozulma gösterir. Not şarj tutma kapasitesi ve pilin hayatında bozulma hem olumsuz etkilenir

resim açıklamasını buraya girin

Şekil 2: 1C, 2C ve 3C şarj ve deşarj ile Li-ion'un döngü performansı 1C'nin üzerindeki şarj ve deşarj Li-ion servis ömrünü kısaltır. Mümkünse daha yavaş bir şarj ve deşarj kullanın. Bu kural çoğu pil için geçerlidir.

Bottom Line: Eğer mümkünse zaman kısıtlamaları nedeniyle "zorunda" zaman hızlı şarj kullanın Eğer pil bakım eğer normal şarj sopa (bu uzun cevap okuduysanız, çünkü umursamıyorum :). Ancak ilgili bir soru, hücreniz sadece hızlı bir şarj cihazıyla donatılmışsa ne yapılabilir? Cevap, gerçekten ihtiyacınız olduğunda normal kullanım ve hızlı şarj için bir pil takımı kullanmak olacaktır. Bu şekilde daha fazla harcama yapabilirsiniz, ancak pil sağlığıyla uğraşmanıza gerek kalmaz

Belki de hızlı şarjın olumsuz etkilerinin olumsuz olacağını fark eden Samsung , kullanıcı tarafından seçilebilen hızlı şarjı etkinleştir / devre dışı bırak seçeneği ile geldi


Bkz FoneArena Labs: En Hızlı piyasada Standart Şarj farklı ücretlendirme tekniklerinin performans karşılaştırması için


Bilginize. Hızlı Şarj 3.0 açıklamasını burada görmek isteyebilirsiniz android.stackexchange.com/a/138678/131553
beeshyams

3000mAH pilli bir telefonum varsa, 4v'de olduğunu ve şarj olduğunu varsayalım, 5v * 2.4A anlamına gelen "hızlı şarj" hızlarına ulaşmak için 3A (1C) * 4V = 12W güce ulaşmam gerekir. gerekli - VEYA daha yüksek voltajın bir varyantı (yani 9v x 2A, 12v x 1.5A, vb.)
user2813274 23:16

Teorik olarak, evet, ama ne OEM'ler ne de internet araması gerçek rakamları bana açıklamamıştı. Bir yaklaşıma ulaşmak için hızlı şarj olan bir cihazım yok. Qualcomm Quick Charge 2.0 hakkında konuşuyorsanız, 5 V rakamı ile giderdim. 3.0 ise, hem voltaj hem de akım değiştirilebilir, böylece sonuçta watt değerine bakılması gerekir . 3.0 için bağlantılı cevabı görebilirsiniz. AFAIK Samsung, son cevap satırında belirtildiği gibi normal / hızlı şarj edilebilen bir cihaz sunan tek OEM'dir. Eğer ellerimi
yatıyorsam

9

Telefonunuzu bir PC'ye veya telefonla iletişim kuran başka bir cihaza taktığınızda, telefon bir USB "Veri modu" kullanır. Bu modda, USB bağlantı noktasından maksimum 500mA çekilir.

Telefonunuzu normal bir AC duvar şarj cihazına taktığınızda veri bağlantısı olmaz. Telefon daha sonra hem telefon hem de şarj cihazı tarafından desteklenen herhangi bir amperi kullanır (genellikle 500ma ile 2.1amps arasında)

Veri bağlantısını devre dışı bırakmak için veri pinlerinin yeniden bağlandığı USB şarj kabloları vardır. Bu, telefonun normal bir AC şarj cihazına takılı olduğunu düşünmesini sağlar ve 500m'den fazla akmasına izin verir . Bu, USB bağlantı noktasının başlaması için 500m'den fazla olduğu anlamına gelmez. Genellikle, bilgisayarlardaki USB bağlantı noktaları 500ma veya USB 3.0 bağlantı noktaları 900ma olabilir.
Teorik olarak bu güvenlidir, çünkü sadece veri bağlantısını devre dışı bırakır. Gerektiğinden daha fazla güç kullanmıyor. Telefonlar, işleyebileceğinden daha fazla amper kabul etmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Telefonu, veri yerine AC şarj modunu kullanmaya zorlayarak hızlı şarj yapılmasına izin veren uygulamalar da vardır. Ancak yine de uyumlu bir çekirdeğe ihtiyacınız var, aksi takdirde çalışmaz . (Standart kullanıcılar için, çekirdeği değiştirmek karmaşık ve riskli bir işlemdir.) Bir uygulama aracılığıyla hızlı şarjı etkinleştirmeye çalıştıktan sonra insanların telefonlarının düzenli veri modlarını desteklemediğini bildiren vakalar
olduğunu lütfen unutmayın (özellikle nexus 4).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.