Gerçek Bir Terminal (Kök veya Kök Yok)


12

KUBUNTU'yu dizüstü bilgisayarımda kullanıyorum, ancak bu herhangi bir Linux dağıtımı için geçerli. Ben gibi şeyler bir terminal penceresi ve türünü açan sudo apt-get update, sudo apt-get install packagename.Android'de böyle komutları yürütmek bir terminal var mı? Bu "sudo" olmak zorunda değil, sadece komutları yerine getirmek demek. Galaxy S3 kullanıyorum, ama sorduğum soru için gerçekten önemli olduğundan şüpheliyim.


3
Play Store'u kontrol ettiniz mi? Orada epeyce terminal emülatörleri .
eldarerathis

1
Android'in apt paket yöneticisi yok
p1xel

Evet, ama kökü olmayan bu emülatörlerle faydalı bir şey yapabilir miyim? Ubuntu'da hala yapabilirsiniz.
Mike Wentworth

Evet, bunlardan en az biri, root olmasanız bile, terminal komut isteminden ssh, rsync, vim vb. Kullanarak Java'da yeni uygulamalar oluşturmayı destekler.
David Cary

suCihazınızı köklendirerek ve Busybox'ı yükleyerek (yaygın olarak rootbox genellikle kurulurken) yükleyerek ve diğer yaygın GNU komutlarını alabilirsiniz , ancak Debian tabanlı dağıtımlar için bir paket yöneticisi olduğu için uygun olamazsınız. Android bir linux dağıtımı değil, sahip olduğu tek ortak şey linux çekirdeğidir.
Adonis K. Kakoulidis

Yanıtlar:


12

Yorumlardan Özetle:

Öncelikle, Android'de uygulama güncellemesinin "normal" bir Linux dağıtımında olduğundan farklı çalıştığını anlamanız gerekir: "apt" diye bir şey yoktur. Android'in kendi paket yöneticisi olmasına rağmen ( pmkomutu dinleyerek ), yüklemeler / güncellemeler genellikle veya diğer gibi hizmetler / uygulamalar tarafından ele alınır . Debian tabanlı sistemlerde dpkgpm ile karşılaştırılabilir : yerel kurulumlar yapabilir (yani cihazın kendisinde zaten mevcut olan dosya ile : bunun komutu olacaktır) ve daha birçok şey..apkpm install

Bunun dışında: bir terminal uygulaması Linux üzerinde bir terminal ile karşılaştırılabilir. Komutları yürütebileceğiniz bir metin modu "penceresi" alırsınız. Android Linux tabanlı olduğu gibi çoğu, Linux üzerinde kullanılabilir olanlara bile benzerdir: Eğer gibi şeyler var cd, ls, grepve daha fazlası. Bununla ilgili ayrıntılar için, örneğin;

Bizim terminal etiketi-wiki bir bakış da zarar vermez :)

Android için kullanılabilen tüm terminal uygulamalarının yukarıdakileri desteklemesi gerektiğini söyleyebilirim. Bazıları, tüm geliştirme ortamı ( Terminal IDE ) veya uzak sunuculara erişim ( JuiceSSH ) gibi ek özellikler de sunar .


Ayrıca bahsetmeye değer, busybox yüklemek "bildiğiniz ve sevdiğiniz" tüm komutları ekler
saloalv

Doğru, @saloalv - Busybox'ın sürümüne bağlı olarak komut miktarı ile :) Busybox'ı sistem genelinde yüklemeyi unutmayın genellikle root gerektirir.
Izzy

Sistem genelinde kurulum yapmak mümkün olsaydı, root olmayan kullanıcılar için harika olurdu. Ne yazık ki sdcard bölüm
yağ32

1
@saloalv bu suçlu bile değil. Ancak noexecbayrakla açık bir şekilde monte edilmiştir (güvenlik nedeniyle).
Izzy


1

günümüzde google oyun mağazasında app "termux" var. tam bir unix / linux kabuğu ve apt ile birlikte gelir. o zaman başka bir şey düz olmalıdır. olumsuz: Android 4.4.2 tabanlı tabletim gibi öğeleri desteklemiyor.


0

Android'inize Terminal Emulator ve Busybox'ı yükleyin. Terminal Emulator komut satırı penceresi verir ve Busybox APK, Linux gibi wget, chmodvb chroot.


Uygulamaları bağlayabilir misiniz?
Firelord

0

Varsayım:

 1. Android cihazınız köklü;
 2. suİkili bulunur /system/xbin/su;
 3. Kabuk ikili dosyası /system/bin/sh; ve
 4. Android cihazınızda Terminal Emulator yüklü.

Yukarıdaki 4 koşulun tümü yerine getirilirse, o zaman:

 • Kabuğu girmek ve root olmak istiyorsanız (superuser uid 0), böylece uid kısıtlamaları olmadan komutları yürütebilirsiniz, Terminal Emulator uygulamasını başlatın ve sadece bu komutu yürütün:

  su -
  

  Uid 0 (çıkış süper durum) dan kesmek, basına amacıyla Volume -ve Dveya türe exitve isabetEnter

 • Alternatif olarak, Terminal Emulator'u her zaman kök olarak başlatmak, ardından Terminal Emulator'u başlatmak, Tercihler'e gidin , SHELL bölümüne gidin, Komut satırı seçeneğine dokunun ve komutu şu şekilde olacak şekilde değiştirin:

  /system/xbin/su -c "/system/bin/sh -"
  

  Komutu değiştirdikten sonra Terminal Emulator'dan çıkın (uygulamayı kapatın) ve yeniden başlatın. Terminal Emulator'ın kabuk arabiriminin artık root@somethingvarsayılan olarak nasıl gösterildiğine dikkat edin .

Köklü Android sisteminize ekstra komutlar eklemek istiyorsanız , BusyBox'ı yükleyin .

Android cihazınız köklü değildir durumda, yine komutları bazı temel (kullanıcıyı) yürütmek amacıyla Terminal Emulator kullanabilirsiniz gibi blkid, cat, cd, clear, cp, du, grep, id, ln, ls, ping, sleep, uptimevesaire.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.