RAM ve işlemci hızı Android'deki genel performansı nasıl etkiler?


25

Android çok çeşitli cihazlara kurulabildiğinden, RAM ve CPU hızının bir cihazın performansı için ne kadar önemli olduğunu merak ediyorum. Bir şey arttığında, diğeri azaldığında ise her zaman değişimler olur!

Genel tarama için daha fazla RAM ya da daha hızlı bir işlemci daha iyi ve daha az mulititasking mi? Ya bir kerede oyun oynamak ya da bir sürü şey yapmakla ilgileniyorsam? Daha yavaş bir işlemci için RAM daha fazla mı yoksa tersi mi?


1
BTW: CPU saatinin CPU hızı ile aynı olmadığını unutmayın. CPU saatinin Mflops, saniye başına milyon talimatı (MIPS) vb. Olduğu daha yararlı ölçümler. Mflops ve MIPS arasındaki fark bazı optimizasyonlarda görülebilir (örn. JIT optimizasyonları), çünkü bazı işlemcilerde aynı anda mote hesaplamanıza izin veren özel talimatlar vardır. . Ancak, uygulama bu talimatların desteğiyle derlenmediği sürece, yerel kodlarda uygulanmazlar.
v6ak

Yanıtlar:


39

Android bağlamında, daha fazla RAM Android'in daha fazla uyku programını RAM'de tutabileceği anlamına gelir, böylece uygulamalara geri döndüğünüzde hızlı bir şekilde devam etmeye hazır olurlar. Daha fazla RAM, Androidin dahili hafıza / sd karttan uygulamaları öldürmek ve yeniden yüklemek için zamanından daha az zaman harcayacağı ve bunun yerine önemsediğiniz asıl işi yaparken daha fazla zaman harcayacağı anlamına gelir. Bu, daha fazla RAM'in genellikle size daha iyi / daha hızlı görev değişimi sağladığı anlamına gelir. Ayrıca, daha fazla RAM, ana ekranınızın ölme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir; ve sonsuza kadar beklediğinin 10 saniye beklediğini hissetmeyeceksin. Daha fazla RAM’e sahip olmak, doğal olarak çok fazla bellek gerektiren karmaşık uygulamaları çalıştırmanıza da izin verir, örneğin fotoğraf / video düzenleyici, karmaşık oyunlar vb.

Daha yüksek bir işlemci işleri daha hızlı hesaplayabiliyor, ancak bu başlangıçta cazip gelse de, çoğu programın - oyunlar ve sentetik kıyaslama ve muhtemelen flash ağırlıklı web sayfaları hariç - G / Ç'ye bağlı ve CPU olmadığı dikkate değer. -ciltli; Başka bir deyişle, çoğu program bazı hesaplamaları beklemek yerine ağ iletimi, flash depolama okur, DMA okur, dokunma olayı işleme vb. işlemi bitirmeyi bekler. CPU'ya bağlı uygulamada, CPU hızının arttırılması, dokunma olayını yansıtmak için ekrana dokunma ve ekran güncelleme arasında daha az gecikme anlamına gelebilir. Bununla birlikte, belirli bir noktaya kadar, daha fazla CPU eklemenin artık gözle görülür bir faydası olmayacak; Belli bir noktanın ötesinde, giriş geri dönüşü kendi beynimizin geri dönüş süresinden çok daha hızlı olacaktır (yakl. 100-200ms) ve daha hızlı CPU eklemenin faydasını algılayamayacağız. Ayrıca, giriş-çıkış geri dönüş süresinin, kabloların gecikmesi, veri yolu hızı vb. Gibi çok sayıda başka faktöre bağlı olduğunu unutmayın. İkincisi, boşaltılacak fazladan CPU zamanının olması, Android'in bu aygıtları atayabileceği anlamına gelir. arka plan işlemlerine yedek CPU döngüleri uygulayarak arka plan işlemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

özet

Daha fazla RAM:

  • daha iyi görev değiştirme
  • daha karmaşık uygulamalar çalıştırabilir veya daha büyük / daha karmaşık dosyaları açabilir

Daha fazla işlemci:

  • CPU'ya bağlı uygulamalarda girdi ve yanıt arasında daha hızlı geri dönüş (daha az gecikme)
  • daha iyi arka plan işleme

Kısacası, her ikisi de eşit derecede önemlidir; Kendi kişisel kullanım şekliniz hangisinin sizin için daha değerli olduğunu belirleyecektir. Genellikle tek bir programda kalırsanız ve giriş-çıkış gecikmesine karşı hassassanız, daha hızlı CPU'ya sahip olmak sizin için daha değerli olacaktır; sürekli olarak birçok farklı uygulama arasında geçiş yaparsanız ya da karmaşık büyük dosyaları açmak için karmaşık olarak aç olan uygulamaları çalıştırmanız gerekirse, fazladan RAM'e sahip olmak sizin için daha değerli olacaktır.


1
İyi iş Lie ... şu ana kadar en iyi cevap.
mlevit

16

Bu çok öznel, çünkü ne yaptığınıza bağlı.

Her şeyden önce, gerçek çoklu görev (birden fazla uygulamanın çalıştırılması ) daha hızlı bir CPU gerektirir, böylece tüm işlemler uygun bir hızda çalışabilir. Tüm bu uygulamaların bellekte kalması için daha fazla RAM'e ihtiyacınız var.

512 MB RAM'im var ve işlemler yalnızca Angry Birds gibi bir ton kullanan bir şey çalıştırdığımda öldürülmeye başlıyor. Öte yandan, 1 GHz işlemcime sahibim ve ne yaptığımdan bağımsız olarak hiçbir zaman yavaşlama hissetmedim (uzun oyunlarda kendini bogging yapan Angry Birds dışında).

E-posta, Twitter, Facebook, web vb. Yapıyorsanız, muhtemelen daha fazla RAM istiyorsunuz. Oyun oynamak istiyorsanız, makul miktarda RAM'e ihtiyacınız olacak, ancak işlemci ve grafik yongası daha önemli olacak. Genel olarak.

Bir diğer önemli husus, G / Ç hızıdır. RFS kullanan bir Samsung telefonunuz varsa, bir EXT4 lagfix'i kurun - çok büyük bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz. HD video kaydediyorsanız, daha hızlı bir SD kart isteyebilirsiniz (bununla ilgili sorularımız var), vb.

Depolama büyüklüğü performansla büyük ölçüde ilişkili değildir, ancak bunu da dikkate almak istersiniz. Birçok kullanıcı birkaç uygulama yükledikten ve alanlarının tükendiğini tespit ettikten sonra kendilerini tekmeliyor. Aşırı 2 GB dahili (sistem + veri) depolamaya sahip (ve 14 GB dahili SD, artı harici SD kart) olan Vibrant'ım gibi bir cihaz tavsiye ederim.


Daha az öznel olmak için sorumu değiştirdim.
oturdu.

3
Çoğu zaman biz gerçekten "çoklu görev" değiliz. Çalışan birkaç uygulamamız olabilir, ancak arka planda çalışan uygulamalar genellikle aktif olarak hiçbir şey yapmıyor, bu nedenle ana sorun onları açık tutuyor ve bu da belleği alıyor. Aktif olarak çalışıyorlarsa, örneğin medya akışını dinlemek ve internette gezinmek ya da oyun oynamak için işlemci hızının daha önemli olduğunu söyleyebilirim (normal donanım standartlarında, 1kb RAM’iniz varsa hızlı bir işlemciye sahip olmak anlamsızdır) ).
Matt

Matt, benzer bir şeyler yazacaktım. Ancak, arkaplan görevlerinin genellikle CPU yoğun olmadığını düşünüyorum. Bazı G / Ç'leri kullanabilirler ve bazı durumlarda yoğun G / Ç olabilirler (örneğin, dosya indirme, dosya kopyalama), ancak CPU yoğun olmaları muhtemel görünmemektedir. Bu nedenle, başka bir gönderide de belirtildiği gibi, yoğun tekli alımlarda (örneğin oyunlar) CPU büyük olasılıkla daha önemlidir ve yoğun görev değişimi için RAM daha önemlidir.
v6ak

Eh, müzik çalarlar bir istisna: CPU yoğun olabilirler ve arka planda çalışacaklar.
v6ak

1
@ v6ak: yoğun bir G / Ç arka plan uygulamaları, ön planın G / Ç'sini ve kötü yazılmış uygulamalarda (örneğin, kullanıcı arayüzünde G / Ç yapan uygulamalar) potansiyel olarak rahatsız edici olabilir; bu, aynı zamanda, zayıf yanıt verme veya gecikmenin bir nedeni olabilir , Android ön plana G / Ç öncelikli olup olmadığını bilmiyorum, buna rağmen inanıyorum.
Yalan Ryan

4

Bir telefonda, kullanacağınız programların çoğu e-posta, IM, web tarayıcısı, vb.

Bu tür uygulamaların güçlü bir CPU'ya ihtiyacı yoktur, ancak bir Android Telefon kullanacağınız gerçeği göz önüne alındığında, aynı anda birden fazla uygulama çalıştıracağınız için, fazladan CPU zamanı gerektiren ancak daha da önemlisi, uygun RAM belleğine ihtiyaç duyacaksınız. tüm uygulamalar

Yani, birden fazla veya diğer, önemli şey ve Android telefon dengesi. Bir 2Ghz CPU ve 512 MB RAM ile CPU gücünü boşa harcıyorsunuzdur; çünkü telefon, bu miktarda CPU döngüsünü tüketecek kadar yeterli uygulamayı barındıracak kadar belleğe sahip olmayacaktır. Aynısı 500Mhz CPU ve 2Gb veya RAM ile gerçekleşir, işlemci bu miktarda RAM'i tüketmek için yeterli uygulamayı çalıştırmak için yeterli çevrime sahip olmayacaktır.

Yani, DENGE göz önünde bulundurulması gereken şeydir . 1GHz'de 512 - 1Gb RAM'e sahip bir CPU harika bir kombinasyondur. Aynı şey 256Mb ila 512Mb olan 600Mhz (biraz Andorid'in son sürümleri için biraz güçlüydü) veya 712Mb veya daha fazla RAM ile yeni bir iki çekirdekli 1Ghz CPU için de geçerli.

Bu düşünceler ışığında, benim tavsiyem 1GHz veya daha fazla CPU ve 1GB veya daha fazla RAM'e sahip bir telefon aramak olacak, bu telefon önümüzdeki 2 yıl içerisinde ihtiyaç duyacağınız tüm uygulamaları çalıştıracak maksimum süredir. Telefonu, mobil teknolojinin evrim oranını vererek kullanacaksınız.


1
... ilk doğan çocuğunuzun pahasına; Dünyanın belli bölgelerinde, en azından.
Yalan Ryan

@ Lie Ryan, doğru, ama ne yazık ki bu son gadget'a sahip olmanın bedeli.
Doliveras

-1

Aslında en sınırlayıcı olan hafıza bant genişliği . İkincisi, RAM boyutu, işlemci hızı ve paralellik dahil olmak üzere, özelliklerde iyi bir denge.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.