Google Authenticator'ı nasıl yedeklerim?


130

Şimdi daha fazla şey için Google Authenticator'ı kullanmaya başlıyorum, ancak telefonumu kaybedersem ya da yeni bellenimi kurmak için silmem ve geri yüklemem gerekirse, tüm kodlarımı kaybedeceğimi fark ettim.

Onları yedeklemek için yine de var mı? Veya yeni bir aygıta geri yükleyebileceğim anlamına gelen bir düşüş.

Teşekkürler


2
Anlamıyorum ... Bir kod yalnızca bir kez kullanılacak, telefonunuzda hiçbir yere kaydedilmemiş, bir siteye bir kod girmeniz gerekiyorsa, zaten yeni bir kod kullanmanız gerekse bile Bir süre önce bu siteye bir tane koydu.
Matthieu Harlé

1
Teşekkür ederim, ama anladığım kadarıyla, şimdi telefonumu kaybedersem, siteye giriş yapamıyorum bile, yeni bir Google Authenticator kodu ayarlamanıza izin vermeyeceğim
Nick

5
Telefonunuz kaybolurken oturum açmak için bir koda ihtiyacınız varsa, yedekleme yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz (SMS, Ara, yazdırılan kodlar ...). Bu tür durumların üstesinden gelmek için bu alternatif yöntemlerden en az birini
kurmanız

3
Bu özelliği eklemek için her zaman Google Authenticator'ı kullanmak istemişimdir . Vaktim olmadan birinin başaracağını umuyorum.
Michael Kropat

5
@Shywim Google Authenticator sadece Google hesapları için değildir. Yedek kodları ve SMS'leri vb.
Chris Harrison

Yanıtlar:


84

Aşağıdaki yöntem yalnızca köklü Android cihazlarda çalışır.

Linux:

adb pull /data/data/com.google.android.apps.authenticator2/databases/databases /AFolderOnPC

Pencereler:

adb pull /data/data/com.google.android.apps.authenticator2/databases/databases C:\AFolderOnPC

PC'deki klasörün zaten mevcut olması gerektiğini unutmayın.

Bu, kimlik doğrulayıcı veritabanı dosyalarını, Bir Zamanlı Parolaların üretildiği ana anahtarlarla PC'ye kopyalar. Dosya daha sonra aynı konuma, Android cihazlarda geri yüklenebilir veya anahtarları çıkarmak için bir sqlite veritabanı görüntüleyicisi ile okunabilir.


10
Yeni bir cihaza kopyalarken, databasesklasör ve databasesdosyanın her ikisinin de 755 iznine sahip olduğundan emin olun . 700 denedim ve GA çökmeye devam etti. Tam izin gerektiren bir tür ilgili. Belki de bu NSA'nın şartıdır.
eduncan911

12
Bunu adb rootyapmadan önce yapmanız gerekir , yoksa alacaksınızremote object '/data/data/com.google.android.apps.authenticator2/databases' does not exist
Simon Woodside

3
SELinux'u etkinleştirdiyseniz, doğru izin bitleriyle bile Authenticator uygulamasının çökebileceğini unutmayın. Bunu düzeltmek için restorecon -F /data/data/com.google.android.apps.authenticator2/databases/databases, veritabanı dosyasını geri yükledikten sonra çalıştırın . ( kaynak )
Hai Zhang

@ eduncan911 660 benim için çalışıyor
deed02392

Cihazınızı köklendirmek daha az güvenli hale getirir . 2FA kullanıyorsanız, o zaman muhtemelen daha fazla güvenlik istiyorsunuz. Riskler için: owasp.org/index.php/Projects/…
Simon Woodside

26

2 adımlı kimlik doğrulamayı yapılandırdığınız aynı sayfada bir doğrulama kodu gerektirmeden oturum açmak için kullanabileceğiniz bir 'Yedekleme kodları' listesi oluşturabileceğiniz için Google Authenticator uygulamasını / verilerini yedeklemeniz gerekmez .

Yedek kodları neden yazdırmalı veya indirmeli?

Yedek kodlar özellikle seyahat eden, SMS veya sesli arama alma sorunu olan veya Google Authenticator mobil uygulamasını kullanamayan insanlar için kullanışlıdır.

Öneri: Yedek kodları yazdırmalı veya indirmelisiniz

Bunları güvenli bir yerde saklayın (veya yazdırın) ve telefonunuzu kaybederseniz, hesabınıza giriş yapmak ve Authenticator uygulamasıyla yeni bir cihaz ayarlamak için bu kodlardan birini kullanabilirsiniz.

Bu, Google’ın 2 adımlı kimlik doğrulaması için geçerli olsa da, Google Authenticator uygulamasını kullanmak için yapılandırdığınız diğer sitelerin benzer bir seçenek sunması veya kod almak için başka bir yol sunması gerekir (örneğin, Facebook Google Authenticator'ı, kendi uygulamalarını ve sms yöntemlerini kodları almak).


3
Bunu sunmayan siteler için tek seçeneğinizin 2 adımlı kimlik doğrulaması olmadan güçlü ve benzersiz bir şifre kullanmak olduğunu söyleyebilirim. İlgi alanı dışında, hangi siteler yedekleme seçeneği sunmuyor? Dropbox, Facebook, LastPass, Wordpress hepsi yapar (bunlar 2 adımlı kimlik doğrulamayı kullandığım diğer sitelerdir).
bmdixon

18
@ Nick: Google ya da diğer siteler sağlamak QR kodu kaydetme ve başka bir cihazda Authenticator'a geri ekleyerek yapar işi. Bunu birkaç kez kendim yaptım. Ancak, her iki cihazda da zamanın doğru ve güncel olduğundan emin olmalısınız (her ikisini de kullanmaya devam edecekseniz), aksi halde kimlik doğrulama başarısız olabilir.
Andris

7
İki faktörlü kimlik doğrulama "tek seferlik" parola iki şeyle oluşturulur: geçerli saat ve başlatma sırasında sunucu ile uygulama arasında paylaşılan bir sır. Senin durumunda, sır QR kodudur. Kimlik doğrulayıcı uygulamanın başka bir örneği aynı sırrı ve aynı zamanı (aynı 30'ların çerçevesi) paylaştığı sürece, her iki uygulama da aynı şifreleri oluşturur .
Marc Plano-Lesay

2
Telefonunuzu sıfırlamak istediğinizde yine de yedeklemek isteyebilirsiniz, bu nedenle kimlik doğrulayıcıyı kullandığınız her siteye, bir yedek kod girmek ve doğrulama ayarını sıfırlamak için bir saat harcamanıza gerek kalmaz.
pupeno

4
Bu, yalnızca Google’ın 2 adımlı kimlik doğrulaması için geçerlidir. Google kimlik doğrulayıcısı, birçok başka siteyle çalışır ve bazılarının yedek kod listesi oluşturmanın bir yolu yoktur. Bazıları SMS kullanır, bazıları size tek seferlik tek kullanımlık bir yedekleme kodu verir, bazıları ise hiçbir yedekleme seçeneğine sahip değildir. Her sitenin bir yedekleme seçeneği olsa bile, yeni bir telefon alırken birçok anahtarı geri yüklemek zorunda kalmak çok büyük bir güçlüktür.
Laurence Gonsalves

21

Titanyum Yedekleme (Google oyun mağazasına bağlantı) , Google Authenticator dahil olmak üzere tüm android uygulamalarını yedekleyecektir. Ancak, bunun geçerli bir seçenek olması için telefonunuzu rootlamanız gerekir.

Ayrıca Google yedek kodlarını da yazdırmanızı tavsiye ederim. Bu, Google Authenticator uygulamasını pek desteklemiyor, ancak gerekirse kimlik doğrulayıcısını sıfırlamanıza izin veriyorlar. Bu, ancak Google hesabınıza yeniden erişim sağlamanıza yardımcı olur.

Uygulamayı Titanium Backup ile yedekleme bence, en eksiksiz seçenektir. Beni birkaç kez kurtardı.


Bunu halletmek zorunda kaldım çünkü veritabanları dizinini çekmeyi başaramadım, / sdcard'a kopyalayamadım ve alamadım - chmod 777 hiçbir şey yapmadı.
Lauri Elias

"Google Kimlik Doğrulayıcı’dan İçe Aktar" - Satıldı! Çok önemli göç özelliği.
Adambean

Yeni telefonu yeniden açmamak için bahsetmeye değer. Yedekleme tıkladıktan sonra backup/restoresekmesi -> seçmek Authenticatorapp -> için slayt hakkı special featuressekmesi -> seçin Exploreseçin> - accountsaltında [DATABASE]. daha sonra uygulamanızdaki tüm hesabı bir .csv dosyasına alırsınız. secrethesapları yeni telefona geri yüklemek için sütunu kullanın.
Yan

19

Ben de aynı sorunu yaşadım.

Orijinal belirteçlerin (her zaman kullanıcılara qrcode olarak temsil edilir) /data/data/com.google.android.apps.authenticator2/databases klasörünün içindeki sqlite veritabanında depolandığı ve cihazdan çıkarılabileceği anlaşılmaktadır.

Kurtarma işlemini otomatik olarak burada açıkladım: https://github.com/dchapkine/extract-google-authenticator-credentials

Bu proje orijinal belirteçleri ayıklar, sonra yeni bir cihazda yeniden tarayabileceğiniz qrcode'larla bir web sayfası oluşturur.

Katkıda bulunmaktan çekinmeyin.


1
Bu, 2FA hesaplarıma giriş yapmamı ve telefonu manuel olarak değiştirmemi sağladı. Çok teşekkürler!
Kovah

Bu tam olarak aradığım şeydi. Tüm QR kodlarını yeniden taramanın hızlı ve kolay bir yolu.
Harvey

Bunun için teşekkürler ama cihazım köklü değil. Cihazımda kök salmanın temiz olacağı elimde "Catch 22" durumu olduğunu doğru anlıyor muyum?
urig

Tek kelimeyle mükemmel. Yine de Windows 10 Bash'de çalışmadı.
TranslucentCloud

@urig, hayır, bazı telefonların köklenmesi mutlaka uygulama verilerini silmez.
TranslucentCloud

16

Bunu yapmanın en kolay yolu, bir site için yeni bir Kimlik Doğrulayıcı kurduğunuzda ve şifreli bir yere kaydettiğinizde QR kodunun ekran görüntüsünü almaktır.

Kimlik doğrulayıcıyı o site için başka bir telefona yeniden yüklemeniz veya eklemeniz gerekirse, ekran görüntüsündeki QR kodunu tıpkı yeni bir site kurmuş gibi tarayarak hesabınızı Kimlik Doğrulayıcı'ya eklemeniz yeterlidir.

Negativoidler bunun işe yaramayacağını söylemeden önce, evet yapar ve aynı Authenticator'a birden fazla cihazda sahip olabilirsiniz.


2
Bunun neden işe yaradığını açıklamak istiyorum, hem web sitesi hem de cihazınız, QR kodunda ayarlanan basit bir karakter dizisini, “kod” u paylaşacak ve bunu temel alarak yeni 6 basamaklı kodlar oluşturmak için kullanmaya devam edecekler. Geçerli tarih ve saat. Bu nedenle, yalnızca yeni kodlar üretmek için bu koda sahip olmanız gerekir. Web sitesinin 6 haneli kodu kimin veya neyin yarattığını kontrol etme yolu yoktur, yalnızca doğru olması gerekir.
Arie,

15

Authenticator Plus'ı deneyin , cihazlar arasında senkronizasyonla yedekleme / geri yükleme işlevini destekler, telefonunuz / tabletiniz varsa, bu uygulama aralarındaki tüm hesapları kusursuz bir şekilde senkronize eder, hatta Android aşınmasını destekler.

Logo desteği de var Authenticator Plus Ekran Görüntüsü


13
Veya ücretsiz olan Authy'yi ( authy.com ) kullanabilirsiniz .
Kapak

6
Authy harika görünüyor ! Google’dan çok daha iyi, çünkü açık kaynaklı değil . Bununla yaşayabilirim.
cregox

17
Bu kötü bir fikir gibi gelmiyor mu? Zamana Dayalı Tek seferlik ped protokolünün (TOTP aka rfc6238, ki bunun ne yazarı / google kimlik doğrulayıcısı, vb. Olduğu) bütün amacı sizin ve yalnızca kodları üretme yeteneğine sahip olmanızdır. Bazı üçüncü tarafların bu kodları depolamasına izin verirseniz, saldırılar için büyük bir hedef haline gelirler, bu hizmet için çalışan herkese ve nasıl uyguladıklarına güvenmek zorunda kalmazlar.
antiduh

1
Elbette @antiduh, güvenlik ve kullanılabilirlik meselesidir, eğer güvenlikle daha fazla ilgileniyorsanız, sizin için ideal değildir ve aslında yazılım çözümlerinden uzaklaşmalı ve yubikey
Riyaz Mohammed Ibrahim

7

2FA'nızı kurarken veya yenilediğinizde QR kodlarını kaydedebilirsiniz. QR'yi bir ekran görüntüsü yaparak kaydedebilirsiniz. Veya bağlam menüsünü kullanarak 'görüntüyü farklı kaydet' ancak bu her zaman kullanılamaz. (Görüntülere hesapla ilgili bir ad verdiğinizden ve güvenli bir yerde yedeklediğinizden emin olun). Restorasyon için sadece Google Authenticator’da QR kodlarını yeniden tarayın.


4

Önsöz olarak bu, MFA'yı vaktinden önce yapılandırmak için bir yaklaşımdır, böylece mevcut kodları kurtarmaz veya yedeklemez, her zaman yedeklenir.

Nexus 6P'm verilere bağlantıyı kestikten sonra bu işlemi tamamladım ve tüm MFA'mı tekrar Pixel'e kurmak zorunda kaldım. Telefonumu kaybettiysem ya da fabrika verilerini sıfırladıysam tamamen rahatsız edildiğimi anladım.

Karşılaştığım en basit çözüm, QR kod tabanlı kurulumu yok saymak ve sadece token tabanlı kurulumu kullanmaktır (çoğu kimlik doğrulama uygulamasında "el ile" seçeneğidir). Şimdiye kadar kullandığım her hizmet, QR yerine belirteç tabanlı kurulumu seçmenize izin veriyor.

QR kodlarının ekran görüntülerini almak, bunları uygun şekilde etiketlemek ve ardından GPG şifrelemek ve bir yere güvenli bir şekilde saklamaktan ziyade, belirteçleri şifreli bir kasada saklıyorum ve MFA'mı manuel olarak kuruyorum.

Aynı anda çalışan bağımsız cihazlarda aynı anahtarı kullanarak doğrulayıcı klonlarını ayarlayabileceğinizi doğruladım. Böylece, belirteçleri güvenli bir şekilde kontrol ettiğiniz sürece, MFA'yı herhangi bir cihazda yapılandırabilirsiniz.

MFA'yı yeniden yapılandırmaktan başka bir şey yapmak zorunda olmadığımdan (durumumda yine de bunu yapmak zorunda kaldım) ve sadece tüm pasoları son geçişe eklemek zorunda olduğum için bu sonuçtan memnunum. Şimdi telefon kaybı durumundayım ve gerekirse diğer cihazları yapılandırabilirim.


2

Köklü telefonlar için birçok tavsiye var. Ancak, savunmasız bırakmak istemiyorsanız, cihazınızı root olarak kullanmanız önerilmez. İki faktörlü kimlik doğrulama, ek bir koruma katmanı sağlar ve sizi köklendirerek, farklı virüslerin korunan bellek alanlarına erişebildiğinden dolayı, bunları boşa çıkarır.

Yalnızca az miktarda servis yedekleme kodları sunar (özellikle Google). Bu servisler için yedek kodları kaydetmelisiniz.

En iyi çözüm, QR kodlarını (veya gizli anahtarları) belirteç kaydı sırasında kaydetmeniz ve güvenli bir yerde saklamanızdır. Ardından, telefonunuzu kaybederseniz, yeni cihazınızda Google Authenticator'daki belirteçleri geri yükleyebilirsiniz.

Ayrıca donanım belirteçleri kullanabilirsiniz. Anahtar fob veya kredi kartı şeklinde olabilirler. Google Authenticator'ın nasıl yedekleneceği hakkında daha fazla bilgi almak için Protectimus'un (çalıştığım şirket) blogunda bu makaleye bir göz atın: Google Authenticator Nasıl Yedeklenir veya Yeni Bir Telefona Nasıl Aktarılır .

* Açıklama : Yukarıda bağlantı verilen web sitesi için çalışıyorum.


2
Android Tutkunları'na hoş geldiniz . Söz konusu linke bağlı olduğunuzu fark ettik. Eğer profilinizde ilişkinizi belirttiğimiz halde, lütfen ayrıca Cevabınız bunu açıklamaktadır. Daha fazla okuma: Nasıl spam gönderilmez ?
Andrew T.

@AndrewT. Bitti.
iBug

1

Aşağıdaki yöntem yalnızca köklü Android cihazlarda çalışır. Bu yöntem, teknoloji meraklısı olmayan insanlar veya benim gibi insanlar> sadece adb komutunu çalıştırmak için Android SDK + JDK'yı sıfırdan kurmakla zaman kaybetmek istemeyen insanlar için daha kullanışlıdır.

İşte burada:

 1. Herhangi bir "Root explorer" uygulamasını Google Play mağazasından indirip yükleyin. Popüler ve ücretsiz FX dosya gezginini , ücretsiz FX root access addonu ile kullanıyorum. Sen de başkalarını kullanabilirsin. Bu uygulama Android sitemize root kullanıcısı olarak erişmemizi sağlıyor.

 2. Dosya Gezgini'ni Sistem Kökü'nde açtıktan sonra "Veri" klasörüne tıklayın> "Veri" klasörüne tıklayın (diğer veri klasörünün içinde)> Klasörü kopyala com.google.android.apps.authenticator2> Sistem kök klasöründen çık> Normal ana depolama / SD depolama alanını aç ve Yapıştır Klasör burada.

 3. Android cihazınızı bir PC'ye bağlayın ve klasörü güvenli bir USB / harici HDD'ye yedekleyin.

Bu kadar. Şimdi, ne zaman donanım yazılımınızı yeniden kurmanız / yeni bir telefon almanız gerektiğinde, yukarıdaki adımları izleyin ve Google Authenticator uygulamasını yükledikten sonra bu klasörü aynı dizine kopyalayın.

VEYA, "com.google.android.apps.authenticator2" klasörü içindeki "veritabanlarını" dosyasını açmak için "SQLite Database Browser Portable" gibi ücretsiz bir Açık Kaynak SQLite GUI editörü kullanabilirsiniz. "Verilere Göz At" sekmesinde, anahtarı Google Authenticator uygulamasına manuel olarak girebilmeniz için, tuşa karşılık gelen anahtarı ve adı görebilirsiniz.


@Izzy Subjektif kısmı düzenledim ve yardım için teşekkürler :) Metod sadece büyük görünüyor ama android devs olmayacak normal insanlar için en fazla zaman tasarrufu. Kendi başıma bir çözüm bulmadan önce bu konuya baktım. Yedek kodlar - çoğu servis için mevcut değildir (sadece google'da çalışır). Authenticator Plus, ücretli bir uygulamadır. Titanyum yedeklemesinde uyumluluk sorunları olabilir. ADB çekme komutu Android SDK + JDK'yı yüklemenizi ister. Benim yöntemim, bir klasörü kopyalayıp yapıştırmak kadar kolay.
Pavin Joseph

Düzenleme için teşekkürler, Pavin! Yorumunuzda, kısmen katılmıyorum: SDK + JDK'yı hiç yüklemedim, ancak yine de bir çok ADB özelliği kullandım (özellikle aygıt dokümantasyonu, yedekleme / geri yükleme komut dosyaları ve daha fazlası için kendi " Adebar " aracımla) ). Linux'ta bunun için sadece adbçalıştırılabilir dosyaya ihtiyacım var (Windows'ta .dllayrıca iki dosya gerekir). Ayrıntılar için, bkz. Minimum bir ADB kurulumu var mı?
Izzy

Not: Hiç izin sorunu oldu mu? Bir uygulamanın veri dizinini manuel olarak başka bir cihaza kopyalamak böyle bir şey olabilir. Dosyalara doğru erişmek için izinlerin ve sahipliğin eşleşmesi gerektiğini unutmayın. Kurulumda, her uygulamaya benzersiz bir UID / GID çifti atanır. Dosya izinlerinde sahip / grup / diğerleri için bayraklar bulunur. Genellikle, uygulama verileri maksimumdadır -rw-rw--(sahip ve grup okuma / yazma, diğerleri hiçbir şey). Sahipliğinde bir uyumsuzluk varsa Yani, belada olabilir (ve uygulama olabilir yaramazlık).
Izzy

Evet, çoğu zaman işe yarar. Ancak, yoksa, gizli anahtarı veritabanlarından dosyayı açmak ve görüntülemek için herhangi bir SQLite düzenleyicisini kullanabilirsiniz; daha sonra anahtarı kullanarak hesabı Google Authenticator’da eklemeye devam edin.
Pavin Joseph

Ah. Daha iyi çözüm: Çalışmazsa, izinleri kontrol edin ve ayarlayın. Üzerine yazma önce /data/data/com.google.android.apps.authenticator2, bir yapmak ls -lüzerine ve mülkiyet / izinlerini kontrol edin. Kopyaladıktan sonra, geri chownve chmoddüzeltmek için kullanın ve kullanın.
Izzy

1

Köklü bir telefonda "Amaze" dosya yöneticisini kullanabilirsiniz ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.amaze.filemanager&hl=tr ). Kök / veri / veri / com.google.android.apps.authenticator2/database dizinine gidin. Veritabanı dosyasını bir veritabanı olarak açın. Hesapları seçin. 3 sütun, _id, e-posta ve sırrınız olacak. "Secret" değerini kopyalayın. Yalnızca eklemek istediğinizde, "Verilen bir anahtar girin" seçeneğini seçin, bir isim verin ve değere yapıştırın.


0

Daha önce de aynı yaşadığım gibi. Hesabınızda oturum açtığınızda, 6 basamaklı bir kod koymak için anahtar sayfasını alacaksınız. Bu yerde, önceden doğrulanmış herhangi bir numaranız varsa, ikinci anahtarı değiştirebilir ve telefon numarasını alabilirsiniz. Ve daha fazla yedekleme için güvenilir olarak başka bir bilgisayar seçebilirsiniz. Yani, bu bilgisayarlarda ikinci adım kodunu sormayacaklar.


0

Web sitemdeki basit Python betiğinin bağlantısı: http://usefree.com.ua/google-authenticator-backup/

Sadece kodunuzu yapıştırın ve Python ortamında çalıştırın.

Nasıl çalışır:

Google Şifrematik'te ile iki faktörlü kimlik doğrulama kurma ve yapılandırma sırasında, QR-kodunu taramak, ancak örneğin kodu almak için yalnızca mümkün değil, Google Mail için elde ederiz: csnji4rfndisoh323fdsioah3u2iodso. Bilgisayarınızda Python IDLE ile TOTP oluşturmak için bu işlevi tanımlayabilirsiniz:

def totpgen ():
  import time
  import hmac
  import hashlib
  import base64

  ### TOTP-key for Google
  #secret = base64.b32decode("csnji4rfndisoh323fdsioah3u2iodso", True)
  #totp for btc-e
  #secret = base64.b32decode("DHSJHDW89E8DFUS98RIO23J390EFU234IR90WEUIF903DMSKAKDS====")
  ### Calc counter from UNIX time (see RFC6238) 
  counter = long(time.time() / 30)

  ### Use counter as 8 byte array
  bytes=bytearray()
  for i in reversed(range(0, 8)):
   bytes.insert(0, counter & 0xff)
   counter >>= 8

  ### Calculate HMAC-SHA1(secret, counter)
  hs = bytearray(hmac.new(secret, bytes, hashlib.sha1).digest())

  ### Truncate result (see RFC4226)
  n = hs[-1] & 0xF
  result = (hs[n] << 24 | hs[n+1] << 16 | hs[n+2] << 8 | hs[n+3]) & 0x7fffffff

  ### Print last 6 digits
  return str(result)[-6:]

Satıra ekle

secret = base64.b32decode("csnji4rfndisoh323fdsioah3u2iodso", True)

yerine kodunuz "csnji4rfndisoh323fdsioah3u2iodso"

uncomment hattı ve IDLE’de arama

totpgen ()

TOTP'nizi alacaksınız!) Servis için btc-e hattını kullanmayı deneyin

secret = base64.b32decode("DHSJHDW89E8DFUS98RIO23J390EFU234IR90WEUIF903DMSKAKDS====")

Diğer hizmetler için - yukarıda açıklandığı gibi.


2
İlgili kodu ekleyip, nasıl kullanacağınızı açıklayabilir misiniz? (örneğin bu kod ne yapar? "Ne" kodunu yapıştırın ve nereden? Herkes Rusça bilmez). Yalnızca bağlantı yanıtı reddedilir, çünkü bağlantı çürürse, o zaman işe yarar bir şey kalmaz. (Ayrıca, blogunuzu tanıtmayı düşünüyorsanız açıklamaya ihtiyaç vardır. Aksi takdirde, yalnızca tanıtım amaçlı aka spam olarak kabul edilebilir).
Andrew T.

1
Lütfen spam yapmayın ve bağlantının kendisinin yanında siteniz olduğunu açıkça belirtin.
Nic Hartley
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.