Update.zip nasıl çalışır?


14

update.zip s, bir android sisteminin parçaları için değiştirmeler içeren paketlerdir. Paketler, güncellemenin değiştirmeyi amaçladığı tüm dosyaları ve çalıştırıldığında değiştirme işlemini yapacak bir komut dosyasını içerir.

Update.zips, OTA güncellemelerinden gelebilir, ancak bazı durumlarda, update.zip dosyasını bazı özel klasörlere manuel olarak indirip koymak gerekir. Ancak, update.zip yine de aynı şekilde algılanır ve uygulanır.

Android'in hangi kısmı update.zips'i algılar ve işler?

Yanıtlar:


18

update.zip Android tarafından hiçbir zaman dokunulmaz.

Bu arşivin içinde, Kurtarma çalışma zamanı tarafından ayrıştırılan ve yorumlanan bir komut dosyası bulunur.

Kurtarma, yürütme sırasında arşivi geçici bir dizine açarak açar, komut dosyasını okur, uygun şekilde adlandırır update-script, analiz eder ve sözdizimine dayanarak, Kurtarma tarafından bilinen bir işlevi yürütür, bu işlev aşağıdakileri yapabilir, adlandırmak için az:

  • bağlama /systemve diğer dosya sistemlerini içerebilir ve çekirdeği kopyalama veya bir apk veya bir bölümü biçimlendirme vb.
  • build.propcihaz, üretici vb. gibi belirli özellikleri kontrol edin
  • ekrana yazdırmak ekran, ilerleme bilgileri vb

Android Açık Kaynak Projesi'ne (AOSP) dahil edilen fiili bir standarttır.

ClockworkMod, TWRP, dokunmatik ekran girişi gibi ek geliştirmelerle AOSP'de bulunan barebone versiyonunun türevleridir.


+1 çok ilginç. Kurtarma Android'in bir parçası değil mi? Ne altına düşüyor? Linux'un bir parçası, ayrı bir varlık mı?
RossC

2
@RossC Uygun Kurtarma ortamı, ayrı bir /recoverybölüme dayanır (bazı üreticiler bunu bilinmeyen bir nedenden ötürü yapmazlar, sahte kurtarma) barebone, stok kurtarma, sınırlı kabuk vs CWM / TWRP'ye bağlı olarak sınırlı, ayrıca ayrıcalıklar . Gerçek bir modder'ın keyfi, kurtarma için ayrı bir bölüme sahip bir cihazdır.
t0mm13b

1
/recoverybölüm gibi görünmüyor. Linux'ta bu sadece bir dizin. Bu olabilir bir olmak monte bölüm - ama yine de sadece bir dizin var. Bunu söylüyorum çünkü bu, Android kullanıcılarında fark ettiğim yaygın bir yanlış anlama.
jcora

@yannbane - bunu deneyin cat /proc/mtdya /proc/partitionsda önyükleyicinin nasıl çalıştığına bakın, eğer vol dwn basılırsa, bootloader çekirdeği okur /recoveryve stok veya özel kurtarma getirerek zincir yükler. Öyle değil .... linux
t0mm13b
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.