Android: DCIM klasöründe dev thumbdata4 dosyası


22

Son zamanlarda DCIM / .thumbnails klasöründe çok büyük (> 3.5GB) bir dosya olduğunu fark ettim. Silmeyi denedim, ancak Kamera uygulamasını bir sonraki açışımda dosyayı yeniden oluşturuyor (ve bu sırada telefonu, bazen "medya tarama işlemi devam ediyor" mesajı görüntüleyerek kilitliyor.)

Galeri'de görüntülenen tüm (yaklaşık 2.000) fotoğrafın toplam dosya boyutu yaklaşık 500 MB'dir. Ayrıca, Android'e medyayı görmezden gelmelerini bildirmek için .nomedia dosyaları içeren klasörlerde yaklaşık 35.000 görüntü var. Bunların toplam dosya boyutu 1.5 GB civarındadır. Galeri uygulaması bu görüntüleri doğru şekilde görmezden geliyor, ancak Kamera uygulamasının hatalı davranıp yaratmadığını ve gerçekten işleyip işlemediğini merak ediyorum.

Sanırım bu sorun ICS güncellemesinden bu yana ortaya çıktı ... ya telefon (Samsung Galaxy Note) ilk Gingerbread’ten ya da daha sonraki bir tarihte güncellendiğinde.

Herhangi bir fikir lütfen?


1
thumbdata dosyası, her resim için (.nomedia olanları yok sayarak) iirc için 10kbyte'lık bir mikro minik resim saklar. O kadar büyüyorsa, Samsung bir şeyleri kırmış olabilir. bkz MiniThumbFile.java

Hmm MiniThumbFile, nomedia dosyaları da dahil olmak üzere cihazınızdaki tüm dosyalara atanan bir sayı olan kimliğe sahip veri depolar. Çok fazla dosyanız varsa ve resimleriniz yüksek bir kimliğe sahipse, minithumbfile içinde çok geç konumlandırılırlar. Gerçek görüntüleriniz için daha düşük kimlikleri almaya çalışırsanız belki daha küçük bir dosya elde edebilirsiniz (belki de nomedia görüntülerinin klasörlerini Z veya benzeri bir öğeyle yeniden adlandırmak işe yarayabilir - ayrıca ortam ayarlarını db'yi sistem ayarları> uygulamalar> Medya Sağlayıcı altında bir yere sıfırlayın. ya da öylesine)

Önerileriniz için teşekkürler, ZAPL. Nomedia klasörlerini daha sonra alfabede adlandırmakla ilgili önerinizin neden yardımcı olacağını anlamıyorum; yüksek kimlik numaraları daha fazla yer kaplar mı? Neyse ki, bir geçici çözüm bulmuş gibiyim. Aşağıdaki cevaba bakınız.

Bu arada, bu soruyu cevaplanmadan önce bile "kapatmak" için bir oy olduğunu görüyorum. Anlamadım Birisi sorunun bir şekilde uygunsuz olduğunu düşünüyor mu?

1
Soru programlama ile ilgili değildir ve IMO Android Meraklıları'na daha çok yakışır . Daha büyük kimliği ile ilgili olarak:% 100 emin değilim, ancak başparmak long pos = id * BYTES_PER_MINTHUMB;dosyası dosyadaki konum olarak kullanır , bu nedenle kimliği ne kadar büyükse dosyanın olması gerekir. Bu başparmakların 2000'i (0-1999 kimlikleriyle) sadece 20mb'a ihtiyaç duymalı. Kafamı karıştıran kısım, minithumb4 dosyanızın olması, resmi kaynağın sadece minithumb sürüm 3 olması.

Yanıtlar:


4

Bu, bir seferde birçok görüntüyü whats'app veya pixlrxpers gibi üçüncü taraf uygulamalarla yüklediğinizde olur. Şimdiye kadar bilinen tek çözüm, .thumbnail dosyasını aynı ada sahip küçük .thumbnail dosyasıyla değiştirmektir. Her zaman değiştirmeniz gerekebilecek en fazla 2 tane dosya olabilir.


2

Bu normaldir ve genellikle bir hata değildir.

Genellikle.

Başka bir şey yapmadan önce, telefonunuzun deposunun FAT olmayan bir dosya sistemi veya onun kardeşlerinden birini kullanıp kullanmadığını anlamaya çalışın .

Eğer varsa değil FAT veya benzeri kullanılarak, daha sonra bu dosyaları en büyük boyutu rapor, ancak sözde beri aslında uzayın herhangi bir önemli miktarda yapmayız seyrek dosyaları . Bu, onları yalnızca bir kez silebileceğiniz ve yeniden oluşturulabilecekleri ancak maksimum boyutta rapor vermelerine rağmen sıfır boyutta olacakları anlamına gelir.

Eğer varsa vardır FAT veya benzeri veya bu dosyaların raporlanan boyutu diğer uygulamalarla sorun neden oluyor kullanarak, yönergeleri izleyin prepbgg cevabı sıfıra küçük resim indeksleme geri, bazen tekrarlamak isteyebilir ameliyat sıfırlamak için.


1
CyanogenMod9'da en azından / mnt / sdcard bölümü VFAT ise seyrek dosyaları desteklemiyor - bir tane oluşturmaya çalışmak, bunun yerine seyrek değil, sıfırlarla dolu GERÇEK büyük dosya yaratacaktır.
Matija Nalis

1

Google tarafından, bu soruna neden olabilecek ICS'deki bir hatayı referans olarak buldum.

Buradaki tavsiyeye göre ben var:

 1. Küçük veri dosyasını silindi (DCIM / .thumbnails içinde)

 2. Ayarlar-> Uygulamalar-> Tüm-> Galeri: veri silindi (sadece birkaç MB), (Orada bir şey olsaydı da önbelleği temizlerdim), sonra "Durmaya zorla"

 3. Ayarlar-> Uygulamalar-> Tüm-> Medya Depolama: veri silindi (sadece yaklaşık 30 MB), (Orada bir şey olsaydı da önbelleği temizlerdim), sonra "Durdurmayı zorla" yı tıklayın

 4. Telefonu yeniden başlattı

Bir dahaki sefere Camera uygulamasını çalıştırdığımda, muhtemelen medya dosyalarını yeniden tararken uzun süre, belki de 20 ila 30 dakika boyunca yanıt vermiyordu. Bunu tamamlamak için bekledikten sonra şimdi işler tamam gibi görünüyor:

 • Kamera, Galeri ve QuickPic hepsi işe yarıyor

 • thumbdata4, yaklaşık 500 MB’ye (hala şaşırtıcı derecede büyük, ancak yönetilebilir) yerleştirildi.


1
Çok erken konuştum. 4 veya 5 gün aynı boyutta yapıştırıldıktan sonra, .thumbdata4 dosyası şimdi 1.1GB seviyesine atladı.

Klasör .thumnails silin ve 's yerde aynı isimde bir dosya oluşturun bu yeniden oluşturuluyor klasörü engelleyecektir: forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1318827&page=3

3
Bunu çözmek için önerilen bir waz var: kopyalayın. thumbnail .. dosya adı, silin ve dcim / thumbnails / klasörde aynı dosyaya sahip bir klasör oluşturun. Bu, galeri'nin dosyayı tekrar yapmasını engeller. Ama sanırım bir süre sonra farklı isimde yaratacak. Telefonda 2GB fotoğraf olabilir. Ve yaklaşık 3-4GB. Thumbnail dosyaları .. bu saçma sapan
Kokesh

@ 79E09796 Yalnızca başka bir fotoğraf çekinceye veya fotoğraflarınızı telefonunuz üzerinde hareket ettirene kadar çalışır.
Secko

1

Sorunun eski olduğunu biliyorum, ancak burada ve bu android forumlarında bir çözüm bulmaya çalıştım. Hiçbiri işe yaramadı.

.Thumbnails üzerinde / dev / null ile bir bağlantı oluşturmak sorunu çözdü ve şimdi çok açık görünüyor:

 1. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın
 2. Dev DCIM / .thumbnails klasörünü bulun ve silin
 3. Klasörün adı ile / dev / null dizinine bir link oluşturun:

  $ sudo ln -s / dev / null .thumbnails

Bu, klasörün tekrar oluşturulmasını önler. Cihazımda yanlış giden bir şey fark etmedim, whatsapp veya quickpic üzerindeki küçük resimlerde bile.


1
Ne yazık ki, en azından CynogenMod 9'da (android 4.0.4 tabanlı) / mnt / sdcard VFAT tipindedir, bu yüzden sembolik bağlantılar desteklenmez (ya da ext2 / 3/4 dosya sistemlerinde çalışacak diğer güzel şeyler - "chown root .thumbnails" ; chmod 000 .thumbnails; chattr + i .thumbnails ")
Matija Nalis

0

Android 6.0'da (Marshmallow) Galeri uygulaması Google Foto ile değiştirildi. Fotoğraflar uygulamasının onu kullandığını sanmadığım için küçük resimler klasörünü silebilmelisiniz.


-1

Tek yol Galeri uygulamasını kaldırmak ve başka bir uygulama yüklemek. QuickPic , küçük resimler oluşturmayan, hızlı ve verimli bir yedek uygulamadır.

Cevap Andión verdiği de çalışır.

Yığınmayı önlemek için çeşitli uygulamalar arasında özellikleri devre dışı bırakmanız gerektiğini unutmayın. X-plore dosya yöneticisinde, "Medya dosyalarını göster" i devre dışı bırakın ve küçük resimler oluşturmayacaktır. Son olarak .nomedia, normalde erişemediğiniz resim klasörüne bazı dosyalar ekleyin .


-1

İle başlayan video ve görüntüleri dosya adlarını verin .gibi .video. Daha sonra DCIM klasörünüzde küçük resimler oluşturulmayacaktır.

Başka bir çözüm, ayarlarınızdaki uygulama listeniz için galeri uygulamanızı devre dışı bırakmaktır.


1
İlk öneriniz, OP'lerin ilgisini çekmesi muhtemel olmayan görüntü ve video dosyalarını da tamamen gizleyecektir. İkincisi ise ciddi olarak kastetmeyeceğiniz ikincisi (en azından OP'nin bu medyayı görüntülemek için kullanabileceği bir alternatif önermeden - bu durumda zaten bu cevabı daha iyi bir şekilde almış olabilir).
Izzy

-2
 1. İlk önce, .thumbnails klasörünü DCIM klasöründen silin
 2. Sonra DCIM klasöründe '.thumbnails' isimli bir dosya oluşturun.

Bitirdiniz.

Notlar: Bir klasör değil bir dosya oluşturun. Dosya yöneticiniz yoksa, ES dosya yöneticisini Play Store'dan ücretsiz olarak indirin.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.