Android olmayan cihazıma Android yükleyebilir miyim?


121

Birçok kişi yeni bir Android telefon almadan Android'i denemek / kullanmak istiyor. Android'i mevcut telefonuma veya Nokia Symbian, Maemo veya MeeGo çalıştıran cihazıma nasıl yükleyebilirim; Microsoft Windows Mobile veya Windows Phone 7/8/10; Apple iOS (iPhone); RIM'in BlackBerry işletim sistemi; Palm'ın WebOS'u; Samsung Bada; HP'nin WebOS'u; Mozilla'nın Firefox İşletim Sistemi; veya başka bir telefon / işletim sistemi?

Yanıtlar:


147

Kısa cevap

Teorik olarak, Android'in minimum gereksinimlerini karşılayan tüm cihazlar Android'i çalıştırabilir, bu sadece Android için aygıtı kişiselleştirme meselesidir.

Uzun Cevap

Android açık kaynak kodluyken ve birçok cihaza uyacak şekilde değiştirilebilse de, ürün yazılımı ve donanım sürücüleri çoğu zaman hazır bulunmaz - özellikle de kaynak kodu. Android, belirli bir aygıtın sürücüsü olmayan bir aygıtta çalışmaz, bu nedenle Android kodunu kolayca derleyemez ve telefonunuzda çalıştıramazsınız.

Android, diğer telefon platformlarından çok farklı bir işletim sistemidir; Örneğin Android ve Windows Phone 7, PC için Ubuntu ve Windows 7 kadar farklı. Bu, cihazınız için WP7 sürücüleri olsa bile, bu sürücülerin Android'de çalışmayacağı anlamına gelir. Bu sürücüleri Android ile uyumlu olacak şekilde değiştirmeniz gerekecek ve birçok kodu tersine çevirmeniz gerekebilir. Bu çok zor ve zaman alıcıdır ve bazen bir insan ekibi bile bu konuda çok az başarıya sahiptir. Bir Android telefonda çalıştırmak için Android'in yeni bir sürümünü bile edinmek zor olabilir.

Bunun yanı sıra, birçok telefon üreticisi aynı cihazın farklı işletim sistemlerine sahip sürümlerini piyasaya sürüyor. Bunun bir örneği, Windows Mobile 6 çalıştıran ancak Android HTC Desire Z cihazına çok benzeyen HTC HD2'dir. Desire Z ROM yalnızca HD2'de çalışması için küçük bir değişiklik gerektiriyor.

Android olmayan telefonlar için Android ROM'ları / projeleri

Çeşitli geliştiriciler, diğer cihazlara kurulabilen veya yapmaya başlamış bir Android ROM oluşturma çabası içinde olmuştur. Her projeyi / ROM'u tanımlamak için aşağıdaki durumlar kullanılacaktır:

  • Alfa öncesi: Konsept aşaması. Henüz Android kullanamazsınız.
  • Alfa: Android teknik olarak kullanılabilir, ancak birçok ana özellik eksik.
  • Beta: Çoğu Android özelliği kullanışlıdır, ancak oldukça sıkıcıdır.
  • Tamamlandı: Bu neredeyse "gerçek" Android kadar iyidir!
  • Bilinmiyor: Bu, iyi ... bilinmeyen.

Apple iOS Cihazları

Android 2.3'ü hapisteki bir iPhone'a (2G veya 3G) taşımak için bir iDroid projesi vardı, ancak proje 2014'te hiç istikrarsız hale gelmeden öldü. Artık kimse iPhone veya iPad için bir bağlantı noktasında çalışıyor gibi görünmüyor.

Bada cihazları

LG Cihazları (Özel İşletim Sistemi)

WebOS (HP) Aygıtları

Windows Mobile 6 Aygıtları

HTC

Samsung

Android'i WinMo cihazınızdaki bir SD karttan da başlatabilir ve WinMo cihazınızda bozulmadan kalabilir. Bu kılavuz nasıl yapılacağını gösterir ve birçok WinMo cihazında çalışır.

Windows Phone 7 Aygıtları

Henüz yok.

Maemo ve MeeGo (Harmattan) Cihazları

Symbian Cihazları (Nokia ve Sony Ericsson)

Şu anda Android'i orijinal olarak Symbian için tasarlanmış cihazlara bağlamak için yapılan başarılı bir girişim yoktur.

Diğer Özel OS Cihazları

  • Samsung Jet S8000 / S8003
    • Android 2.3: Bkz. JetDroid . Beta .
    • Android 4.0: Bkz. CM9 . Alfa

x86 Tabletler / PC'ler

Android-x86 projesi Apple Mac'ler, çoğu Windows PC'ler ve tabletler gibi x86 tabanlı sistemler için Android dağılımlarını geliştirir. Bazı Android cihazlarında zaten Dell Venue series ve HP Slate series gibi x86 SoC'ler bulunur.

Android-x86, Windows / Linux / OS X ile çift önyüklenmesini sağlayan GRUB açılış yükleyicisiyle birlikte geliyor. İlk kurulum sırasında bir sabit sürücü / SSD bölümüne kurulabilir.

Android-x86'da LiveCD işlevselliği yoktur. En son Android sürümü ile düzenli olarak güncellenmektedir.

Android-x86 ve daha spesifik yardım hakkında daha fazla bilgi için sık sorulan android-x86 sorularımıza bakın .Daha fazla cihaz için yeni ROM'lar çıktığında, bu cevabı eklemek için çekinmeyin!


Ben android-x86 bir liveCD var bence.
jiggunjer
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.